Stran: [1] 2 3 ... 9
  Tisk  
Autor Téma: Boj se sladkostmi, jak zvládat chuť na sladké  (Přečteno 38581 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Viva
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 20. Prosinec, 2007, 18:10:03 »

Ahojte,
ako tu citam vase prispevky ... mate moj obdiv  Grin
Ja sa snazim jest co mozno najblizsie MB a myslim, ze celkom sa mi dari, az na to, ze sa neviem vzdat sladkosti. Vacsinou mi stacia sladkosti zo Sunfoodu, Molenaartje a pod. (co mi je jasne, ze ani toto nie je idealne)
Bohuzial, stava sa mi, ze prepadnem aj sladkostiam ako Margot, horalka a pod.
Mrzi ma to, lebo normalne sa fakt snazim, ale tie sladkosti ma teda obcas premozu.

Ak mi niekto viete poradit, co robit, dajte mi, pls, vediet.

A zelam pekne sviatky. Viva
« Poslední změna: 04. Březen, 2010, 09:53:53 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 20. Prosinec, 2007, 20:47:23 »

Já se sladkým taky hodně bojuju (možná to je tím prvkem Země). Držím se v rámci makrobiotických sladidel, ale doporučené množství někdy nedodržím.

Mě fungují tyhle věci:

Nejdůležitější zjištění pro mě bylo, že co nemám doma to taky nesním Very Happy Tímhle omezím velký přísun cukrů. Prostě to nekupovat do zásob na horší časy, protože ty horší časy pak přicházejí nějak moc často Smiley

A taky dávat hodně sladké zeleniny ke každému jídlu. Mrkev (a další kořenové sladké), cibule, zelí, dýně, tuřín...

Dělat vyloženě sladké vývary z těchto zelenin.
Nakrájet na jemno různé kombinace sladkých zelenin a vařit 30 min.
Dělám toho tak 1.5 litru a vydrží to v lednici v pohodě 3 dny.
Zeleninu pak vyhazuju.

A taky je důležité jít na to z druhé strany.. omezit sůl a pečené věci. Nejíst pečivo, chleba a pak ta chuť na sladké tolik nevzniká.

Taky je dobré si dělat amasaké. K tomu jsem se ale ještě nedostal. Jestli má někdo tipy jak ho udělat tak výborné jako se prodává za tu stokorunu v obchodech, tak bych byl rád Smiley

Jinak z obilovin je dobré kombinovat sladké (ovoce, slad) s jáhlami.
Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #2 kdy: 20. Prosinec, 2007, 23:44:55 »

cau,mam s tim taky problem Smiley obcas me to prepadne,a pak snim cokoliv sladkyho...i jako malej sem mel pro sladky slabost,takze pocitam ze to jen tak neodezni, z niceho nic.bude to asi chvili trvat,nez se tyhle zavislosti cilene zbavim...me na to pomaha pit pivo,mam na nej chut skoro kazdej den Very Happy (je to pry idelani iontovy napoj,az na ten alkohol( samozrejme nepasterizovany pivo,policka,svijany:)) drzim pesti a hezky svatecky Wink
Zaznamenáno
martula
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 21. Prosinec, 2007, 09:25:17 »

Krásné ránko všem,

taky jsem měla problém se sladkým, při normální stravě jsem nesnášela čokoládu, ale na začátku MB nebyl probém sprásknou půl tabulky na noc. V tomhle se osvědčil neonkův tip, prostě to nekupovat. Nemá smysl to schovávat pro návštěvy nebo na horší časi, všechno marné : (

Nevím jestli je to ok, ale když dávám cibulku na olej, tak ji trochu přisolím, trošku zesládne, jak psal neonek, vývary jsou výborná věc, ke každému jídlu přidávám zeleninu připravenou na způsob nishime, blanšírovanou nebo pečenou  ( mrkev, celer,petržel, dýně, zelí ).

No, co se týká sladkostí, tak nezbýva nic jiného, než si je dělat. Hlavně se toho nebát, protože když je budete dělat často, získáte praxi a už vás to nebude stát tolik času. Ale pozor, stále platí, nedělat jen jablkový závin a burizonové kostky, ale stále to obměňovat a vymýšlet si nové receptíky. A věřte, že po nějaké době ty nápady přijdou.

Poslední dobu třeba vůbec nemám chuť na sladké, bude to asi tou zimou. 

Můj probém byl ten, že když přijdeme z práce, sedneme si ke kávičce a samozřejmě to chce něco k tomu.  Ale spíše než o kávičku jde o to, že posedíme s blízkými a povídáme, jak se kdo měl, co dělal atd.  a kávička není potřeba. Tak to řeším tak, že manžílek si dá kávičku a nějaký MB zákusek, já si zatím dám vařit na večeři a připravím si čaj, a když se dostanu ke stolu, tak už  má sladkost snědenou, tudíž mě to neláká a postačí mi čaj.

Nebojte se toho a bojujte, když už přeci do toho jdete, tak to nekažte cukrem. Až  budete vařit nějakou dobu, stihnete i jiné věci, než jen vařit. Ikdyž vaření bude vaším koníčkem.

Přeji všem krásné, klidné a pohodové Vánoce a do nového roku samozřejmě hodně zdravíčka, pevnou vůli a odhodlání pro správnou věc.

m.

P.S. Včera jsem připravolala vánoční cukroví a při pohledu do krabičky mi plesalo srdíčko, jenom zdravé mlsání.
Zaznamenáno
Milka
Full Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #4 kdy: 21. Prosinec, 2007, 09:42:36 »

Amasaké z obchodu som ešte nemala, ale robievam občas na raňajky cez víkend  prekvasené kaše :

Do hotovej obilniny, môže byť od včerajška a nie horúca, zamiešam trochu / lyžica/ pšeničného kvásku. /ražný je kyselý a používa sa na prípravu kysela/. Nechám prekvasiť min. 1 hodinu, najviac 4-5 hodín, potom  to  má zase kyselú chuť.  ::)Kvások rozloží zložité cukry a uvoľní sladkú chuť. Potom samozrejme prevariť, aby sme  zničili kvasinky. Mne moc chutí z pšena alebo z ryže natural. Možno pridať oriešky.  Aby nás to neprekyselilo, tak čaj bancha, prípadne zeleninu . Blob

Amasaké : miesto kvásku naklíčená pšenica, klíčky asi 3- dňové, môže sa usušiť a pomlieť a uschovať. Hotovú kultúru som ešte nemala. Very Happy
Príjemné sviatky s našimi mňamkami.
Zaznamenáno
ja.omen
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 26. Prosinec, 2007, 20:35:23 »

neznesitelnu chut na sladke vraj vyvolava nedostatok vitaminu z rady B.  B komplex jedno balenie by malo stacit.

Ked si B komplex naordinujete vo februari  po jednej tablete rano, tak dve balenia (je rozpustne vo vode, tak prebytok i tak sa z tela vyplavi), v lete sa budete opalovat hned do hneda a nebude na vas az tak utocit hmyz a ako bonus - zavislosti na sladke sa akosi pominu

len neviem, co na B komplex povie MB - nech sa uz k tomu vyjadria ti co vedia.....
Zaznamenáno

ja.omen
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 27. Prosinec, 2007, 10:43:44 »

tak co ja jsem četla (u p. Pruchove) tak synteticky vyrabene vitaminy jsou pry jeste horsi nez antibiotika. docela me to sokovalo a prekvapilo. v antibiotikach je pry alespon neco na prirodni bazi, ale vitaminy v tabletkach jsou pry komplet umele, pro telo neprirozene a tim padem taky nevyuzitelne... ale at si kazdy papka, co chce. ja si ale pri nedostatku vitaminu B tam radsi tempeh ci natt :Do
Zaznamenáno

Viva
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #7 kdy: 27. Prosinec, 2007, 12:36:09 »

Díky za odpovede.
Zrejme najma tu zeleninu - nishime, sladky zeleninovy napoj a pod doplnime.

Na horšie časy  Tongue už dávnejšie nekupujeme, lebo potom tie horšie časy prídu väčšinou ešte v ten istý deň.  Smiley

Amasaké som už niekoľko krát skúšala. Najpodobnejšiu verzia tomu z obchodu sa mi podarilo docieliť s ryžou koji, s ktorou to aj oni robia. Ale ani tak to nebolo také sladké ako kupované.

Vianoce sme našťastie prežili relatívne OK, len u našich sme si dali pár vianočných koláčikov, ale ináč sme statočne odolávali. Ani doma som moc nepiekla. Mali sme len amasaké puding, medovníčky a burizonovú kocku.

Zaznamenáno
vlkos
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 27. Prosinec, 2007, 12:57:47 »

cau,koupil sem mame trtinovou melasu. podle toho co tam pisou je velmi zdrava-navic i na klouby.co myslite vy? diky Very Happy
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 27. Prosinec, 2007, 23:31:25 »

No asi Tě zklamu, ale podle toho, co já vím, tak např.pí.Průchová před melasou velice varuje pro její extrémně expanzivní účinky. Dokonce ji považuje za horší, než cukr. Jde o to, že lidem s vážnými jang potížemi sice navodí rychlé jin uvolnění, ale právě pro svou nebezpečně silnou extremní expanzi, která je dlouhodobě nezdravá. Prospěšné polysacharidy jsou v obilovinách, proto je dobré se zaměřit na sladila z nich – sladěnka, rýžový či ječný sirup, amasaké atd.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 28. Prosinec, 2007, 20:34:12 »

Víte někdo, prosím, jaký je přesně rozdíl mezi sladem a sirupem? Já se až nedávno dozvěděla, že sirupy jsou prý na bázi cukru  Eek. Mám tomu rozumět tak, že jsou naředěné cukrem? Na obalu totiž vždy je jen např. složení: rýžový sirup Bohužel nějaký ten sirup doma mám (rýžový, kukuřičný, javorový) a nedávno jsem v nějakém opojení dokonce koupila i agávový sirup v DMku, právě proto, že na obalu o cukru nic nebylo.
« Poslední změna: 28. Prosinec, 2007, 20:35:56 od role » Zaznamenáno
Viva
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 12. Leden, 2008, 21:35:52 »

Role: neviem síce úplne presne ako je to s tými sirupmi, ale určite tam nie je cukor. Ja som sa na slady a sirupy pýtala pani Lužnej a ona mi povedala, že slady sú najlepšie a sirupy nasledujú. Ten agávový - to je už asi horšie. Niekde som čítala, že MB agávový neodporúča.

Teraz som práve našla na internete zaujímavý článok o sladkostiach. Tak som si pri ňom uvedomila, že najmä tento bod na mňa sedí a najmä preto si tú čokoládu dám.
8. Problem: Trying to soothe emotional pains with with sweets.

No amount of dessert will satisfy your emotional needs or take away your troubles. Reaching for cookies, cakes, pies, pastries, ice cream, candies and other high-sugar foods when you feel fearful, angry, lonely, bored, depressed or stressed will usually give you more grief: bodily aches, pains, indigestion, excess body fat, and health problems that can make you feel even worse..
Solution: Find healthy ways to satisfy your needs.

Explore non-food ways to release pent up energy and create balance in your life. Unwind with a yoga audio or video, a walk, a nap, a sauna, a swim, or a relaxation tape. Treat yourself to an herbal bath, therapeutic massage, or weekly session with a life coach. Oust anger by running, riding your bicycle, taking a martial arts or other vigorous exercise class. Dance the blues away. Take up thai chi, chi gong, collage making, painting, journaling, drawing, or meditating.
Zaznamenáno
Milka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 15. Leden, 2008, 08:04:50 »

Viva,
ako si to myslela s tou čokoládou ?
Zaznamenáno
moony
Newbie
*

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #13 kdy: 16. Leden, 2008, 21:45:39 »

Mě docela pomohlo, že jsem měla problémy se zažíváním a celkově jsem měla rozhozený organismus a homeopatka mi doporučila mimo jiné dost omezit sladký. Tím pádem jsem to dodržovala a je pravda, že jakmile to člověk nějakou dobu vydrží, chuť na sladký ho většinou přejde. Tou dobou jsem začala i jíst zdravěji, pročistila se mi střeva a ošklivý bakterie přestaly cukr vyžadovat. Každodenně mi pomáhá, že si dávám k snídani müsli bez cukru s bílým jogurtem a to mě zbaví chuti na sladký minimálně na půl dne. Pořád mám doma zásobu mrkve a jablek ze zahrádky a když mě to popadne, slupnu něco z toho. Od tý doby, co jsem omezila sladký a cukr, se opravdu cítím líp, už nemám ty nepříjemný hypoglykemický záchvaty, který mě dost štvaly, a nemusím se násilím přemáhat.
Tereza
Zaznamenáno
Veronika
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 04. Březen, 2008, 12:04:58 »

Na chutě si ráda dělám vločkovou buchtu.Vločky jsou sladké sami o sobě,tak to ani moc nesladim.Děti to dlabou jen tak,muž si na to kydá kupy bio marmošky bez cukru.Namočím pytel ovesných vloček,nechám nabobtnat(trochu vody by v nich mělo zbýt) a vmíchám hrnek dva pohankové mouky,kokos,karob,rozinky,semínka,oříšky,nakrajené suš.merunky a švestky,lžíci oleje  a špetku soli.Vše v Bio kvalitě.Dobrá je i s kořením a v podstatě si do ní mužete dát co je libo.Peču ji na 150° asi 20min.Je dobré jí nechat vychladnout,aby nebyla moc měkká.Když vám bude připadat málo sladká,je dobré ji potřít nákým sladem.Snad je to všechno.Hezký den!
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 9
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení