Stran: 1 ... 7 8 [9]
  Tisk  
Autor Téma: Boj se sladkostmi, jak zvládat chuť na sladké  (Přečteno 37466 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #120 kdy: 20. Srpen, 2013, 16:07:30 »

Arnošte,
to není moc MB. Cukr - silný jin a maso - jang.
No dva kxtrémy. Pokud ti to ale dělá dobře, tak fajn.
Jarka
Zaznamenáno
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #121 kdy: 24. Srpen, 2014, 18:41:41 »

Ráda bych se podělila se svým poznatkem. Už jsem to psala do svého deníčku, ale sem to přecejen patří více:

Zjistila jsem, že nejlepší prevence proti všelijakým chutím je dostatek tekutin. Jeden den jsem nějak zapomínala pít a ještě další dva dny jsem měla nejen non-stop žízeň, ale i neobvyklé chutě. Naštěstí jsem si uvědomovala, kde je asi problém a vydržela. No a když je vše v normálu a přecejen člověka napadne, že by "zhřešil", tak stačí se pořádně napít a je to ok  Smiley Taky máte takovou zkušenost?

Mám stejný poznatek, co se týká chuti na sladké a nedostatku jinu (vlhkosti) v těle. Je jasné, že nedostatek vody nelze úplně odstranit snězením něčeho sladkého - organismus si tím pouze žádá sacharidy, které si rozkládá až na oxid uhličitý a vodu, čímž poněkud složitě vlhkost získá. Nicméně mnohem lepší recept (jak předcházet takové chuti) je jíst "měkčí" druhy zeleniny postupně vařené v jedné vodě (čínské zelí, leďák, ředkvičky, brokolici, vodnici, mladou mrkev a další) a vodu pak vypít nebo odlívat a pít postupně k zelenině. Tenhle tip jsem našla v téhle knize, kde je také více popsán:

Lorraine Clissold - Proč Číňané nepočítají kalorie
http://www.cbdb.cz/kniha-43313-proc-cinane-nepocitaji-kalorie

... nejedná se o makrobiotickou knihu, spíše jsou to zásady tradičního čínského stravování popsané očima nadšené Angličanky, která deset let žila v Číně a stravou a vařením se hodně zabývá. Ta kniha je výborná v tom, že rozebírá zásady, které Číńani dodržují, aniž by o nich kdy mluvili, protože nevědí, že třeba v Evropě tyto zásady neexistují nebo jsou silně modifikované.
A ještě zpět k problému - samotné pití vody/čaje/whatever nemá v tomto ohledu stejný účinek, voda nacucaná v uvařené zelenině je pro tělo lépe využitelná a zrovna tak onen vývar. Pití většího množství čisté vody naopak spíše oslabuje jang Ledvin.
A aby to jídlo bylo z čínského hlediska vyrovnané, patří se k němu uvařit také rýži (bílou) a nakonec možno se zeleninou ohřát i kousek nakrájeného bílého tofu, které si pak můžete namočit do sójové omáčky. Přeju dobrou chuť!  mnam
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 7 8 [9]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení