Stran: [1] 2 3 ... 6
  Tisk  
Autor Téma: Jak začít s makrobiotikou  (Přečteno 35361 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
petula
Host
0 0
« kdy: 19. Prosinec, 2006, 19:52:58 »

Pokud hledáte jasný návod jak začít s makrobiotikou, tak klikněte zde!

Dobrý den, mám čtyřletého syna, co začal chodit do MŠ, mám pocit, že je stále menocný (hnisavé rýmy, záněty průdušek, loni jsem byli na odstranění nosní mandle, teď nás to čeká znovu protože zase dorostla). Už fakt nevím co dělat, aby se to obrátilo k lepšímu, byl dlouho kojen do 3 let pomalu nezastonal. Ale proč píši, nějak jsem si začala pohrávat s myšlenkou MB výživy. Je to měsíc, co jsem vyloučila mléčné výrobky, maso zatím jen kuřecí, snažím se ho naučit jíst ryby, zkouším ho pomalu přivikat na obilí. Jenže.... pohanka je fůj..., fazole jsou fůůj...
Jediné co mi snědl byla čočka a rýže natural. Nemáte někdo zkušenosti s tím, jak naučit dítě na MB stravu??? Zatím se v tom dost ztrácím. Snažím se trochu pobrat s knihy paní Průchové - "Buzines se životem - orientální medicína), ale stále mi přijde, že nevím odkud začít.
Děkuji za odpověď
« Poslední změna: 11. Březen, 2010, 15:20:34 od neon » Zaznamenáno
coroner
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 19. Prosinec, 2006, 19:54:18 »

Peťulo, kup si hlavně knížky Jak svět klame ženy a Chudáci děti. Pohanka se malým dětem a starým lidem vůbec nemá dávat, protože tyto dvě životní kategorie jsou v období života jang = kontrakce, stah (děti jsou malé = jang, staří lidé se začínají scvrkávat, vysychat = jang)pohanka, která vlastně ani obilninou není, je v pásmu zdraví relativně extrémně jang. Mohly by tedy nastat při častější konzumaci třeba problémy s přibržděním růstu dítěte a další negativa z celkové kontrakce. To "fůůj" může znamenat i přirozené vycítění dítěte, že to do něj nepatří.
Bohužel tvé snažení se asi bude u dítěte míjet účinkem, protože jídelníčky v mateřských školách se drží zásad racionální výživy, která je celkově mimo mísu, protože zaručuje časem možný rozvoj všech chorob, sekundárně je pak chuťovým feťáctvím. Makrobiotika preferuje přírodní chuť potravin, racionální výživa má ve svém arzenálu převážně potraviny rafinované, výrazných chutí, které jsou často navíc ještě dochucovány návykovými látkami. V takovém případě pak nemáš šanci u dítěte skoro vůbec uspět, protože bude preferovat to, na co je zvyklé ze školky.
Vyoperované nosní mandle jsou v dospělosti pěkný průser - mluvím z osobní zkušenosti, protože je také nemám -, ale nebudu tě raději strašit.
Za jejich zvětšení mohou hlavně potraviny s expanzivní (stoupavou) energií, které bývají obyčejně ještě navíc i hlenotvorné), ty bohužel tvoří základ zdravé výživy v mateřských školách. Jedná se hlavně o cokoliv s cukrem, mléko, kakao, mléčné sladké výrobky (jogurty, jogurty s ovocem, smetanové krémy, tvaroh a pomazánky z něj, mražené krémy a zmrzliny), tropické - subtropické ovoce a zelenina (největší svinstvo jsou právě dětmi oblíbené banány). Vůbec ty nejhorší věci pro děti jsou nabízeny v televizní reklamě. Nepamatuji se, že by někdy v televizi běžela reklama na potravinu vhodnou pro děti, která by byla opravdu zdravá. Navíc jsou lživou reklamou rodiče utvrzovány v přesvědčení, že tyto výrobky zdravé jsou. Maximální morální eklhaft je, když se firma zaštiťuje tvrzením, že ten sajrajt doporučuje Česká pediatrická společnost. Budeš to mít tedy těžké.
Vyjmenované potraviny (a mnoho dalších) svojí extrémní expanzivní energií způsobují právě dilataci (zvětšení) nosních mandlí. Problém je v tom, že ono asi nezůstane jen u nosních mandlí, ale brzy dojde řada na ty krční.
Zaznamenáno
petula
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 19. Prosinec, 2006, 19:54:33 »

Děkuji za odpověď. Knížky si určitě seženu. Jenže koukám že to asi není nic jednoduchého orientovat se k "konktrakcích" a "expanzích". Asi to bude nějaký čas trvat než se vůbec začnu ve všem orientovat.
Každopádně bydlíme relativně v malinkém městě a myslím, že v MŠ by mi vyšli vstříc, kdybych Adámkovi chystala stravu doma a tam si jí jen nosil. Mléčné výrobky odbourat nebyl až tak velký problém, horší to bude se sladkým.
Ty nosní mandle mě zajímají, když by byl někdy čas, prosím o rozepsání. ahoj
Zaznamenáno
coroner
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 19. Prosinec, 2006, 20:25:42 »

Peťulo, já úplně zírám, co všechno chceš podniknout, protože většina lidí by nehnula při náznaku nějakého problému ani prstem. Přál bych ti, aby to vyšlo, ale jako určitý zádrhel bych viděl hlavně čtyři věci:
1. Fakt, že Adámek bude jíst ve školce něco jiného, než co jedí ostatní děti. Buď budou závidět děti jemu, že má něco jiného, nebo on může závidět jim, že jedí něco "chutnějšího". S druhou variantou se potýkají dosti nelehce i dospělí v práci, pokud s makrobiotikou začínají.
2. Sestřičkám v MŠ, nebo jak se jim dnes říká, přibyde práce ve smyslu nutnosti řešení možných situací, které jsem vyjmenoval v bodě 1.
3. Přibyde jim i práce s přípravou jiného jídla, byť se jedná třeba jen o jeho vyndání z termosky.
4. Při troše dobré vůle z druhé strany se dají problémy 1 až 3 zvládnout, ale katastrofickou záležitostí bude asi střet s doktorkou, která zajišťuje zdravotní prevenci v MŠ.
Ty většinou reagují na makrobiotiku jako býk na červený hadr, aniž vlastně vědí, oč vůbec jde.
Navíc ještě skladba jídla v mateřských školách podléhá velmi přísným schvalovacím procedurám, byť se schválí, co dětem vlastně škodí. Je to však posvěceno státní institucí, jejíž rozhodnutí, byť bylo sebeblbější, je bohužel svaté.
Zatím to vypadá, že tě chci od makrobiotiky spíš odradit, ale je potřeba počítat i s riziky, která jsou, narazíme-li na státní orgán, značně velká.
Na dokreslení situace, jaké mají lékaři o makrobiotice informace, se podívej na můj příspěvek na http://diskuse.doktorka.cz/zdrave-stravovani/

Tady je:

Pavla se strefila do černého a Toňa se tentokrát zmýlila, protože ten odstaveček je z článku Alternativní směry ve výživě Doc. MUDr. Miroslava Stránského. Článek straší na stránkách Společnosti pro výživu http://www.spolvyziva.cz/ konkrétně pak na
http://www.spolvyziva.cz/zprava_o_vyzive/zprava_8.  php
Je zajímavé, že pan docent ve svém článku téměř příznivě hodnotí vegetariánství, ale napadá makrobiotiku, ačkoliv ona (co do převažujícího druhu konzumovaných potravin) je také vegetariánstvím, jež je však oproštěno od chyb, kterých se vegetariáni dopouštějí.
Celý text, který se týká konkrétně makrobiotiky, následuje: Makrobiotika má své kořeny v jedné z nejstarších filozofií světa, v čínském taoismu. Moderní forma makrobiotiky doporučuje stravu, ve které pokrývají obiloviny 50-60 % veškerého přísunu potravin, další hlavní součástí stravy je zelenina, luštěniny, ořechy, semena a mořské řasy. Konzum ovoce je omezen, naproti tomu se doporučuje denně polévka ze zeleniny a kaše ze SOJI a obilovin. Za důležitý zdroj minerálních látek a stopových prvků se považují mořské řasy. Na rozdíl od starších doporučení se připouští KONZUM VAJEC A TUČNÝCH RYB 1 – 3 x TÝDNĚ. Konzum masa se nedoporučuje, protože dochází podle názoru zastánců tohoto hnutí k hnilobným procesům ve střevech a k překyselení organismu. Rovněž velmi kriticky je hodnocen konzum mléka a mléčných výrobků, které vedou údajně k řadě onemocnění kupř. srdečním chorobám, rakovině, cystám, zácpě, alergiím a pod. Tolerují se pouze zakysané mléčné výrobky. Bramborům, rajčatům a paprikám by se měl konzument vyhýbat, syrová zelenina se toleruje jen v malém množství.

Makrobiotická strava je velmi problematická zvláště pro děti. Přísun tuků, vápníku, železa a vitamínů D, B2 a B12 je velmi nízká. Dochází k poruchám růstu a vývoje dítěte, poruchám motoriky, vývoj řeči je zpomalen, výskyt křivice dosahuje až 55 %. Také chudokrevnost se vyskytuje v důsledku nedostatku vitamínu B12 a železa velmi často. Tuto stravu nelze doporučit ani pro dospělé, zvláště pak tu formu, která se přibližuje veganské stravě.

Nevím, kde sebral pan docent to, co jsem v prvním odstavci zvýraznil velkými písmeny, ale pokud studiu výživového systému, který je starý několik tisíc let, věnujeme několik přestávek mezi přednáškami na LF, tak to asi lépe dopadnout nemohlo.
Druhý odstavec si každý může zvýraznit celý sám, protože co slovo, to perla.
Osobně jsou mi záhadou dvě věci:
1. Jak se pod něco takového může v dnešní době podepsat člověk se dvěma tituly?
2. Jak něco takového může být publikováno na stránkách společnosti, která se zabývá výživou?
Doporučuji si to přečíst celé, včetně pasáží o vegetariánství, protože k přehodnocení některých dalších uváděných názorů dospěla i WHO, a že té to vždycky trvá...

Tam uvedenou informaci pana docenta mají bohužel k dispozici na internetu všichni pediatři, kteří by se náhodou chtěli o makrobiotice něco dovědět. Že je všechno jinak, jim asi nikdo nevysvětlí, když je tento elaborát na stránkách Společnosti pro výživu.
Pokud ještě jde o mandle, tak si kup knížku Makrobiotika a přírodní léčení, kde je to podrobně rozebráno. Vyšla v reedici, měla by snad být proto v prodeji. Raději to nečti před spaním.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 05. Březen, 2007, 19:15:32 »

Oni možná ti pediatři pak léčí děti s karencí minerálů a vitamínů.
Jen tak pro zajímavost, kde jste získal vzdělání a jaké, jen aby čtenáři věděli, kdo jim radí.
Ten pan docent určitě nebude žádný neznalec problematiky zdravé výživy, asi zcela právem se kriticky vyjadřuje k extrémním formám makrobiotiky ( ty formy jednoduché naopak celkem chválí ). Buďte tolerantní k názoru jiných.
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 06. Březen, 2007, 22:53:44 »

Anonyme, co si predstavujes pod pojmem extremni forma makrobiotiky ? Nerozumim tomu. To, co napsal ten docent me pripada jako blabol nekoho, kdo vubec makrobiotice nerozumi a byl s ni obeznamen pouze okrajove. Kazdy makrobiotik vi, ze detska makrobioticka strava je odlisna od stravy dospelych. A velice se prave dba na prisun vsech mineralu, vitaminu, tuku, aminokyselin... aby prave nic nechybelo. Coz u normalni stravy mi nepripada, ze se tim nekdo zabyva.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 07. Březen, 2007, 14:47:56 »

Vážená Peto,
Makrobiotika je svobodná záležitost, když už tak dospělých lidí. Počkejte, až to dítě doroste a dejte mu možnost volby. Jinak se může stát, že díky nedostatku některých látek bude mít problémy ve svém budoucím životě.
Ale za zdravý vývoj dítěte nese hlavní zodpovědnost především rodič , za jeho zdraví svým způsobem i pediatr. Pokud se vám zdá, že pan docent píše bláboly, zkuste sama něco napsat do odborného periodika, jinak je to jen plácání prázné slámy na netu.
S pozdravem Dr. Voštěp
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 07. Březen, 2007, 15:43:11 »

Pane Vostepe, zkuste si vy precist neco o vyzive deti a makrobiotice pro deti, a pak teprve poznate, o cem je rec ! Budu tedy citovat toto z toho blabolu: Makrobiotická strava je velmi problematická zvláště pro děti. Přísun tuků, vápníku, železa a vitamínů D, B2 a B12 je velmi nízká. Dochází k poruchám růstu a vývoje dítěte, poruchám motoriky, vývoj řeči je zpomalen, výskyt křivice dosahuje až 55 %. Také chudokrevnost se vyskytuje v důsledku nedostatku vitamínu B12 a železa velmi často. Tuto stravu nelze doporučit ani pro dospělé, zvláště pak tu formu, která se přibližuje veganské stravě. Takze, pokud si neco prectete, prave pochopite, ze prisun tuku, vapniku, zeleza a vitaminu, i tez hodne diskutovane B 12 je prave u makrobiotiky optimalni, jelikoz se na to hodne dba. Nevim, z jakych zdroju pan docent cerpal informace. Nevim, proc ja bych mela psat do odborneho tisku. Napsano o tom bylo dost a dost a presto neinformovani pisou takoveto clanky ! Pisu ze sve zkusenosti. Lide, ktere potkavam a mnozi maji i deti, ktere netrpi zadnymi problemy a poruchami, naopak se tesi vynikajicimu zdravi (napriklad zadne zubni kazy)- jako maji treba deti, ktere jsou na masovo-cukrovo-mlecne strave. Sama jsem vyrostla za sociku a zivila jsem se ve stravovacich zarizenich, skolnich jidelnach apod. a verte mi, ze se o vyvazenou stravu nejednalo, problemu z takove stravy ma hodne lidi dost a dost. To, ze makrobiotika ma prokazatelne pozitivni ucinky na cloveka jsem si vyzkousela sama na sobe. Doktori mi nepomohli, pomohla zmena stravy. Je to velice jednoduche, ale nekteri lide radeji papaji tabletky a nechteji se sami chovat k sobe zodpovedne. Ja jim to neberu, at si chodi k lekari, basti co chteji. Me pripada, ze vubec nevite,co je to makrobiotika. Ja jsem pred nekolika lety take mela zkreslene predstavy, myslela jsem si, ze makrobiotici se zivi jen zrnim, ryze natural mi pripadal hnusna. Dneska vim, ze jsem ji proste jen neumela uvarit a nevedela jsem vubec, co to vlastne ta makrobiotika je. Takze vam doporucuji si nejdrvive neco o makrobiotice precist a pak muzeme diskutovat ! Staci se podivat tady na diskuzi, procist si napriklad recepty. Kde mate nedostatek vapniku a B12 ? Vapnik ziskavame napriklad z morskych ras, B12 napriklad z pickles. Prave toto se konzumuje casto, napriklad lzice pickles denne. Ja sama bych naopak makrobiotiku detem doporucila, nebudou trpet zanety stredniho ucha, neprijdou zbytecne o mandle a budou lepe prospivat. Jakou stravu tedy doporucujete pro deti vy ? Jake mate konkretni zkusenosti vy s vyzivou ditete ? Tesim se na vase odpovedi. Znovu na zaver pripominam, makrobiotika pro deti je jina, nez makrobiotika pro dospele, dba se hodne na prisun tuku a vsech dulezitych slozek ! Prave snad jen makrobiotika uci lidi tomu, aby prizpusobili svuj jidelnicek svemu veku, pohlavi, klimatu, ve kterem ziji a profesi, kterou vykonavaji. Zadny jiny vyzivovy smer na toto nedba, nebo ho alespon neznam.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 07. Březen, 2007, 17:01:45 »

posílám odkaz
http://www.fzv.cz/web/fzv-radi/otazky-a-odpovedi/d otazy?id=100
Jinak máme dvě zdravé, otužilé , sportovně založené a domnívám se že i chytré děti ( studenty VŠ ), které jedí racionální stravu, dle svého energetického výdaje. Mají rádi maso, mléčné kysané výrobky, .....prostě jedí vše, ale uvážlivě. Netrpí obezitou, jsou plni energie, netrpí zubními kazy. Prostě jsou v pohodě. Velmi mile mně překvapují vegetariáni, kteří si své karence uvědomují , doplňují je a jejich strava je asi vyvážená, vegani nevím, záleží na jejich přísnosti a dodržování.
Co mohu doporučit , tak si přečíst literaturu o vstřebávání vápníku, kyselině listové, anémiích, ....... ale hlavně jinou než čtete  , jen pro Vaše porovnání a názorový rozdíl. Je pak na Vás čemu budete věřit a co praktikovat, ale to malé dítě tu šanci na rozhodování nemá a tak mu ji dejte. Dr.Voštěp
P.S. až někdy uvidíte vyzáblého , kolabujícího, třesoucího se zimou mladého člověka na JIPce, který prošel , jak sám říká  - od syrové stravy přes veganství až k makrobiotice, jak je napojen na přístroje a na kapáky, tak vám možná bude smutno (
Zaznamenáno
Semtu
Host
1 0
« Odpověď #9 kdy: 07. Březen, 2007, 17:11:15 »

V podstate souhlasim s Petou. Jen bych chtela poznamenat, ze stav deti zalezi opravdu na tom, jaky styl mb je praktikovan. Napr. na britskych mb strankach se fakticky zminuji studie i osobni setkani, ktere svedci o tom, ze NEKTERE mb deti trpi krivici, coz je dusledkem prilis striktni mb diety, male rozmanitosti, veganske formy mb a nedostatku pobytu na slunci. To vsak neni chyba mb jako takove, ale jeji neadvekvatni aplikace a neprizpusobeni potrebam deti, jak pise Peta. Pokud se mb rodice techto chyb vyvaruji, jejich deti budou opravdu zdravejsi nez bezna populace. K vitaminu B12 bych chtela dodat, ze se domnivam, ze se NEvyskytuje v rostlinne ani fermentovane strave (viz www.vegsoc.org), a je proto nutne doplnit jej z zivocisnych zdroju (kterymi jsou maso, mleko, vejce - z tech si pak vybrat ty mb prijatelne).
Zaznamenáno
Semtu
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Březen, 2007, 17:40:06 »

Pane Dr. Vostepe, pokud vim, tak kyselina listova je obsazena hlavne v listove zelenine (tmave zelene), brokolici, pak take oresich a semenech. Listova zelenina je obsazena jako priloha snad v kazdem mb jidle, cemuz tak rozhodne neni pri beznem stravovani. tak opravdu nechapu jaky mel byt vas argument.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Březen, 2007, 19:21:09 »

Vážená paní Semtu,
Racionální stravování obsahuje celou škálu syrové zeleniny a ovoce, makrobiotika ( tedy pokud se nemýlím) spoustu druhů zeleniny a ovoce vyřazuje, většinou pak hovoří o zelenině tepelně upravované. Teplo nemá moc ráda kyselina listová ).Víte makrobiotické recepty jsou zajímavé, řeší mnohdy velmi dobře alergické reakce a i další problémy. Ale vadí mně postoj některých  makrobiotiků k potravinám , které odsuzují. Vadí mi jejich tvrzení,že se dají makrobiotikou léčit nádorová onemocnění (.
Sama říkáte, že je třeba u dětí doplnit vitamín B12 ( mléčný výrobek, maso, vejce,...) , tak je to dle mého názoru dobře, já neodsuzuji makrobiotiku jako takovou, já protestuji proti neuváženým a zdraví ohrožujícím formám a fanatismu. Proč jsou běžně v restauracích , menzách,..k mání vegetariánská jídla a další diety, ale o makrobiotické nevím, ale možná se mýlím.
Dr.Voštěp
Zaznamenáno
Toňa
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Březen, 2007, 20:07:06 »

Přečtěme si odkaz, který uvedl Anonym:
http://www.fzv.cz/web/fzv-radi/otazky-a-odpovedi/d otazy?id=100
Dotaz:
Je vhodná plnohodnotná makrobiotika pro děti do 15 let a zda je pravda, že přechodem na MB se zbavím jakékoli alergie.
Odpověď:
Makrobiotika není zcela jednotný výživový směr, má nejrůznější formy, které se mezi sebou liší různou měrou "přísnosti". Obecně ale platí, že makrobiotika není vhodná pro děti do 15 let, protože neposkytuje dostatek základních živin, vitamínů a minerálních látek. Pokud jde o vztah výživy a alergie, je důležité zjistit o jakou alergii se jedná. Musíte znát "svůj" alergen, tedy to, co vaši alergii vyvolává a pak se snažit této látce vyhnout. Pokud by se jednalo například o alergii na bílkovinu pšeničného lepku, byla by naopak makrobiotika tím, co zdravotní stav viditelně zhorší.

Pro makrobiotika je to celkem jasná situace. Vyjadřuje se k tomu někdo, kdo o makrobiotice vůbec nic neví. To je patrné z každé věty.
Neznalosti, které z odpovědi čouhají jako sláma z bot, nespasí ani hlavička IKEMu. IKEM je v řadě medicínských oborů na špičce, bohužel výživa tímto oborem určitě nebude.
Ještě pár slov k: P.S. až někdy uvidíte vyzáblého , kolabujícího, třesoucího se zimou mladého člověka na JIPce, který prošel , jak sám říká - od syrové stravy přes veganství až k makrobiotice, jak je napojen na přístroje a na kapáky, tak vám možná bude smutno.
Příčina jeho žalostného stavu je právě v těch třech slovech JAK SÁM ŘÍKÁ. Většinou takovému člověku stačí položit nějakou zcela primitivní kontrolní otázku z oblasti makrobiotiky, abychom zjistili, že z celé makrobiotiky zná nějakým nedopatřením jen její název.
Lékař si bohužel pravdivost jeho tvrzení nemůže ověřit, protože je na tom s makrobiotickými znalostmi v podstatě na stejné úrovni.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 08. Březen, 2007, 00:29:14 »

Milí přátelé,
mějte se moc krásně, žijte si blaze v představách , že makrobiotika je špička výživy. Každý má právo na názor. Možná doporučuji si přečíst něco o makrobiotice v originálu a né jen v českých překladech, přečtete si něco o historii Tibetu a staré Číny, tam jsou totiž historické kořeny makrobiotiky. V té době a v tom čase byla řešením , dnes žijeme jinde a jinak, jsme alespoň doufám, v Evropě, v moderním světě. Ten kdo makrobiotiku respektuje jako vhodný doplněk a občasnou stravu, je určitě mile překvapen pozitivními změnami. Ten, kdo jde cestou fanatismu a dogmat může mít negativní odpověď svého organismu.
 S přáním jen všeho dobrého Dr.Voštěp
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #14 kdy: 08. Březen, 2007, 10:53:06 »

Tenhle pan Voštěp je ztráta času člověk by na to mohl napsat plno reakcí, ale k čemu by to bylo. My víme svoje
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 6
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení