Stran: [1] 2 3 ... 10
  Tisk  
Autor Téma: Partnerství makrobiotika s nemakrobiotikem...  (Přečteno 34639 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Jitřenka
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 22. Únor, 2008, 09:33:29 »

Zdravím Vás...

Ke změně jídelníčku a životního stylu mě přivedla jako mnohé jiné nemoc. Záměrně píši přivedla, ne donutila, protože jsem za to svým způsobem nesmírně ráda. Nikdy jsem nebyla přímo nějaký gurmán-masožrout, oproti "většině" jsem se stravovala posledních pár let poměrně zdravě i tak, ale nyní vidím, že i to bylo málo. Člověk dělá chyby z neznalosti, proto mě mrzí, jak malá je zatím nějaká komplexní osvěta, informovanost. Ze svého okolí prakticky neznám nikoho, kdo by se MB aspoň částečně zabýval, čímž se už blížím k jádru dogy...

Jak řešíte rozdíl, když vy jste makrobiotici, zatímco Váš partner třeba ne? Nebo jste si každý vybral protějšek přesně dle svého založení? Můj partner mě k MB vlastně prakticky přivedl, byť nepřímo, doporučil mi prostě jeden institut celostní medicíny a s ním přišla i změna, za niž jsem opravdu ráda a díky níž jsem přehodnotila spoustu věcí.

Čím více do MB pronikám, tím více však vyvstává tento problém. Mám být tolerantní, když spolu žijeme a on sice jí to, co uvařím, ale jinak si kupuje potraviny, které já jsem zavrhla nebo je postupně vysazuji...? Když zkrátka MB sice "věří", ale neřídí se jí? Upřímně řečeno, mám s tím trošku problém. Nechci nikomu, natož někomu, koho mám ráda, vnucovat svou vůli, ale mrzí mě, když vidím, jaké chyby v životním stylu dělá a jejich následků už se teď děsím. Na sobě jsem si vyzkoušela nejlépe, kam může nedůslednost ve stravování a živ. stylu dojít.

Za sebemenší připomínku předem děkuji....  Smiley
« Poslední změna: 26. Srpen, 2013, 16:02:56 od Jitřenka » Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 22. Únor, 2008, 10:33:35 »

Na řadě míst se člověk doví, že přesvědčování a nátlak nikam nespěje, respektive spěje jenom k zvyšujícímu se napětí. Sám jsem si to ověřil. V knize Orientální diagnostika se píše, že je vždy nutné mluvit jazykem dotyčné osoby a pomalu, postupně mu ukazovat souvislosti, které by mu měli být impulzem ke změně jím chtěné. Direktivní a dogmatické poučky jsou ke škodě. Je nutné si uvědomit to, že každý tyto informace rozšifrovává s jinou citlivostí, tzn.že každý má jiné předpoklady pro chápání přírodních zákonů (rozličně otevřené čakry) a každému to trvá různě dlouho. Je nutné být trpělivý, i když to často u srdce bolí. Aby výsledek u Tvého partnera nebyl povrchní, tedy jenom aby uspokojil Tvou touhu, musíš mu dát čas a prostor, aby k tomu došel sám. Myslím si, že pro tyto případy je velkým pomocníkem dobře zvolená literatura. Dotyčná osoba je těch chvíli sama se svými myšlenkami a sama si to, co čte, zasazuje do vlastního modelu a životních situací, což je ve výsledku mnohem hlubší a efektivnější zážitek, než naléhavá diskuze s partnerem. Sám jsem to u partnerky vypozoroval. Časem se mně na řadu věcí sama začal ptát, což po období sporů bylo jako zázrak. V ten moment si člověk uvědomí, že Vesmír ví, co činní a vše má svůj čas. 
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 22. Únor, 2008, 21:17:17 »

Zdravím, toto téma se nás velmi týká. Doma vařím makrobioticky, manžel doma jí co je a k tomu jí i řadu nezdravých věcí. Podsunutá literatura u nás nijak a nikdy nefungovala. Říká totiž: 'Nastuduj to, vař podle toho, ale do detailů mě nezasvěcuj'.
To, že mimo domov a i doma jí a pije hodně nezdravých věcí (sýry, maso, marmelády, mléko, černý čaj, kupované šťávy, vitamín C, ...) už prostě neřeším. Jak jste tu psali, nátlak nemá smysl. Myslím, že fakt, že s námi naši starvu jí a většinou si i pochutná je hodně pozitivní. Jsem za to moc ráda.
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 24. Únor, 2008, 07:31:33 »

Mě se toto téma už netýká, ale týkalo. Zlom (do slova a do písmene) nastal, když jsem přítele vzala na týdenní MB pobyt do Krkonoš, který pořádali odborníci z výše zmíněného institutu  Grin Povídání Vlaďky s Honzou jej naprosto vtáhlo a od té doby nemá potřebu k MB něco přidávat (maso nebo cukr) apod.
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 24. Únor, 2008, 14:18:18 »

Tak by to mělo být  Wink. My v létě plánujeme na kurz tady k Ze-Str a všichni tři, tak se moc těším.
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 24. Únor, 2008, 19:59:22 »

No a my se vlastně také chystáme v dubnu k pí.Kubíkové na kurz...takže to jistě bude další posun.  Wink
Zaznamenáno
martula
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 27. Únor, 2008, 14:18:45 »

Mohu jenom potvrdit už jednou psané, manželovi otevřel oči kurz Vlaďky a Honzi, a ikdyž občas chodí na obědy do jídelny nebo zajde s kolegama na pivo, tak makrobiotiku bere jako stěžejní a doma baštíme jenom zdravě. Opravdu nemá cenu lámat nic přes koleno, všechno chce svůj čas.
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 01. Březen, 2008, 15:35:11 »

Děkuji všem za Vaše názory.  Smiley Zkouším se obrnit trpělivostí a tolerancí - někdy to jde líp, někdy trošku hůř....  Grin
Zaznamenáno
aknela75
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 25. Duben, 2008, 06:34:59 »

Co mám dělat? Prosím o radu, jsem docela zoufalá. Dnes ráno jsme se pohádali s manžou. Nelíbí se mu MB, říká, že jsem se v ní vzhlédla. To by mi nevadilo, kdyby do toho nepatřily děti. Snažím se o MB, ale okolí mi to kazí. U babiček dostávají sladké,  tchyně ještě navíc střídá sladké, slané, dává přemíru bílkovin. Mají tudíž velmi často rýmu. Malá je teď bohužel na ATB. Prý má malý zánět průdušek. Bohužel nebydlíme v Praze, abych zaskočila za paní Strnadelovou. Ani peníze na to nemáme a já jsem na manžovi závislá, neboť jsem na RD. Myslí si, že jsou asi nemocní z MB, že nedostávají vše, co potřebují. Když jsem mu řekla, že má náš syn oslabená střeva, tak mi říkal "a z čeho asi?" Dívá se divně, když dělám vývar ze zeleninových slupek, nedej bože, kdyby viděl, že jsem ho dělala i z pýru. Podpora mizivá. A to mi řekl, že mne ještě podporuje a může s tím přestat. Tak to by bylo asi o hodně horší. Původní hádka začala tím, že řekl, že si malý opeče na májce buřta. Já řekla, že raději tedy šunku a už byl oheň na střeše. Každý tam přeci bude mít buřta. Jako by to nebylo jedno. A když byl  syn menší, tak na tom buřtovi manželovi taky moooc záleželo, přitom to bylo malému fuk. Manža mi někdy přijde jako malé dítě. Taky ho bohužel nahlodává tchyně, že se jí to a to nelíbí. Vidí, že jsou děti často nemocné (rýma s horečkou). Ale nic víc, jen to zahlenění.  Psychicky mne to zmáhá. Co mám dělat? Mám nechat, ať jim ostatní dají, co chtějí a neomezovat je jinde nebo jim dát na výběr (což se bojím, že sáhnou po horší variantě). Malej má často řídkou stoličku. Už mu tedy bude pět let a od září bude bohužel ve školce jíst.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 25. Duben, 2008, 08:25:51 »

akenlo, mas to tezke, drzim palce, ber manzela s pochopenim. statisticky, pokud to nezvladnes, je velka pravdepodobnost, ze se rozpadne tvoje rodina a ze se rozejdete. rozhodne bych doporucil pro zacatek volnejsi MB (zadne extremy, pokud nemusis delat lecebnou MB), pak bych se pokusil ho vzit na nejakdy kurz MB nebo mozna lepe MB dovolenou nebo kurz rodice s detmi... lepsi je treba vice ryb, o trochu vice smazeneho a tak. Urcite zacni se zabyvat psychologii, mohlo byt ti to pomoci. Pokus se do manzela vcit, nikoliv vyhledavat strety. Pokud nepujdete stejnym smerem, vase cesty se budou rozchazet. nez se manzel zmeni, muze to trvat i nekolik let.
Pozitivni zprava - jde to: napr. jedna z dcer Adelberta Nelissena si vzala za muze typickeho reznika...
Zaznamenáno
aknela75
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 25. Duben, 2008, 09:33:50 »

Přesně to mne napadá, že když se budeme s manžou hádat, tak to bude skoro na rozchod. Já totiž strašně snadno vybuchnu. Myslíte, že je to porušováním MB? Nebo alespoň částečně? Přála bych si se zklidnit. Ale asi někoho navštívím, aby mi pomohl, poradil, ukázal cestu. Já to chápu, když to čtu, jen to hůř aplikuji ve skutečnosti. Myslím psychologii. Náš syn by léčebnou MB měl jíst, protože měl ekzém a měl a podle mne ještě má oslabené střevo. Jenže abychom se nerozvedli, tak to asi půjde v případě, že nebude doma a neuvidí co děti jedí a děti neuvidí, co jí on. Alešek (syn) chce, co jí táta. TAk mu dokola říkám, že to on nemůže a že to není dobré pro tělo. A na to se zeptá - "proč to ostatní lidi jí?" Ještě chci podotknout, že jsme se s manžou docela odcizujeme, protože jezdí ráno pracovat a někdy spí i na chalupě, takže ho kolikrát ani nevidím nebo přijede večer, když už s dětmi spíme. Nejedeme ani na nějaký výlet, to mi dost hodně schází a říkám mu to, jenže stejně si stále bere hodně zakázek, nic nechce odříct. Je OSVČ a máme dluhy. Ach jo.
Zaznamenáno
sokolenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 25. Duben, 2008, 11:14:24 »

manžel také není mb, není ale naštěstí ani uzeninožrout, takže mě vždy pomůže zvolnit, nebýt na dcerku tak úzkostlivá, některá naše mb jídla mu chutnají, přidám-li kuřecí maso, na nic si nestěžuje, špenát z kopřiv jsem mu včera nedala. dcerka je zdravá, takže nějaký ten babičkovský úlet přežije, mamka i tchyně jsou toho názoru, že všeho moc škodí, což je vlastně dobře. manžel měl jedno období, kdy mu nic nechutnalo, byla to i moje vina, moc jsem experimentovala, ale stačí potom udělat králíka s knedlíkem a je to. přeju hodně sil a trpělivost, rozbitých rodin je víc než dost!
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 25. Duben, 2008, 12:55:30 »

Jsem na tom podobně jak Sokolenka - sama mezi masožrouty a až tak moc krizové mi to nepřipadá. Vůbec je nepřemlouvám, můj názor na jídlo už dávno znají tak mi připadá zcela zbytečné o tom více mluvit.  MB mi zas až tak moc jako dieta nepřipadá a dá se tam vytvořit mnoho jídel přijatelných pro obě strany. I vepřo-knedlo-zelo lze uvařit MB s tím, že vepřo buď nahradíš něčím MB (smažený tempeh s celerem, sojové maso pečené na cibulce...) nebo uděláš 2 verze - ať si vyberou.
Chce to čas a trpělivost. Mí  blízcí se ke mně zpočátku stavěli dost nedůvěřivě - jak dlouho mi ten "úlet" vydrží, ale postupem času si zvykají a ochutnávají (a ty polívky holt na talíři přisolují Sad).
Je s tím více práce, vařit nadvakrát, ale při troše fantazie je možných zjednodušení nepřeberně. Připadá mi rozumnější se pohybovat v surovinama pásmu zdraví a upravovat to tak, ať si pochutnají všichni než dodržovat přísná pravidla "zdravotní" MB a každou chvíli ulétnout jinam.
No a ten špekáček jednou za čas u ohně nikoho zatím nezabil, alespoň doufám že ne. Já si taky raději opeču chleba nebo naložené sojové maso (to je výborné), ale děti to berou jinak - ty chtějí to co ostatní.
Děti prý přebírají stravovací zvyklosti rodičů - pokud to mohu posoudit, tak to opravdu platí. Takže když jim v dětství poznají odlišné způsoby stravování, bude se jim lépe vybírat.
A většina zasetých semínek zdravých rostlin vyklíčí.
 brokolice
Zaznamenáno
lesou
Newbie
*

281627078
Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 25. Duben, 2008, 13:11:57 »

Ahoj, souhlasim s vami /Sokolenka, Beruska/, jsem na tom taky tak, ale je to hodne o toleranci a respektu, porozumeni, komunikaci, coz si myslim ze v pripade manzelstvi Aknely mozna chybi.. A makrobiotika pak neni pricinou, ale spis "jen" spoustecem nejakych problemu, ktere v tom vztahu jsou tak ja tak.. Tot muj pocit:-))
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 25. Duben, 2008, 17:27:25 »

ahoj holky, nechtel jsem sejckovat, ale pozor na to, at se vam to nevymkne z ruky! kdyz se ortodoxni makrous zjangizuje a uzavre do sve krabicky, tak se deji veci! z krabicky vyletava, nekdy se vznasi v oblacich, na duchovnich vysinach. je to pak dokonale stvoreni a nezna bratra!  Wink makrobiotika neni jen "strava"...
souhlasim s Lesou, ze hodne to o toleranci, respektu, porozumeni, komunikaci a dodal bych ODPOUŠTĚNÍ!
souhlasim i s Beruškou, pozitivne ladena osobnost je zaklad vseho uspechu
pro maminku Aleska trochu filozofie - pokud sveho syna naucis k lasce k mori, pak ti pomuze lod stavet a treba se lod bude stavet nama... kdyz ho tomu nenaucis tak pro nej bude staveni lodi utrpeni...
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 10
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení