Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: AUTO - ano, či ne?  (Přečteno 2599 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Vítr
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 03. Prosinec, 2012, 11:16:28 »

Zabýváme se tu ekologií, přírodním stavitelstvím a dalšími pěknými věcmi a přitom mnozí z nás používáme auto. Asi víte, kam tím mířím. Auto je jistě užitečná věc, ale přináší ssebou i mnohá "ale". Založil jsem toto vlákno, protože by mě zajímalo, jaký má kdo názor na auto, v čem a na co jezdíte, zda existují nějaké alternativy v této oblasti a tak podobně. Sám zatím auto nevyužívám, ale uvažuji o jeho koupi, zejména kvůli rodině.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 03. Prosinec, 2012, 19:58:21 »

Podivej se na tohle, to te asi bude zajimat. Je to zaznam diskuzniho poradu Jaroslava Duska z Duse K, na tema "Matka Zeme a jeji energie". Je to velice zajimave celkove (vsechny Duse K jsou, doporucuji shlednout vsechny). V tehle konkretne je hostem Radek Maláč, ktery udelal jednoduchou upravu auta, ktere ted jezdi s daleko mensi spotrebou, a tim padem mensim znecistovanim a naklady.

Tady je k tomu technicke vysvetleni, ktere jsem podrobne neprecetla: http://www.jinestranky.cz/clanky/doporuceni--vzdelavani--vyzvy/auto-na-vodu-snadno-a-rychle---jak-na-to-.html
Kdyz zadas do vyhledavace "Radek Malac auto na vodu" tak toho vyjede jeste vic.

O elektrickych autech nemluve.
« Poslední změna: 03. Prosinec, 2012, 20:05:09 od torquiose » Zaznamenáno

Vítr
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 03. Prosinec, 2012, 22:04:21 »

Výborný pořad, díky torquoise za připomenutí! Před nějakou dobou jsem tohle video viděl a musím říci že takovým, jako je R. Maláč jen fandím. Auta ´na vodu´ určitě mají budoucnost , nicméně problém ´homologizace´ těchto motorů je pro mě trochu strašákem, byť možná neoprávněným, z hlediska zákonů a tak. Ale třeba jde opravdu jen o to ´dovolit si´ a nehledět jen upjatě na zákony, který stejně píšou blbý lidi. Pokud je někdo, kdo má s tímhle osobní zkušenost, lidičky piště!

Osobně mi příjde hodně přitažlivé jezdit na stlačený zemní plyn. Ikdyž u nás není mnoho zastánců tohoto druhu pohonu, lidí stejně tak jako čerpacích stanic na CNG neustále přibývá.

« Poslední změna: 03. Prosinec, 2012, 22:07:12 od Vítr » Zaznamenáno
jarda
Jr. Member
**
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #3 kdy: 05. Prosinec, 2012, 22:06:18 »

Já jsem postupně třemi auty na LPG najezdil (zatím) cca čtvrt milionu km a jsem s tím spokojený. CNG má sice levnější palivo, ale podle mne není ten rozdíl oproti LPG takový, aby ospravedlnil cca. dvojnásobnou cenu přestavby na CNG oproti LPG nehledě na malé (zatím) množství plnících stanic.

S přídavným spalováním vodíku nemám žádné zkušenosti, ale byl bych opatrný právě kvůli tomu, že takovéto věci nejsou schválené. Nejde jen o nějakou případnou pokutu, ale hlavně o to, že pokud by člověk měl v autě úpravu, která není zapsána v techničáku či není schválena pro provoz, tak v případě nehody může pojišťovna odmítnout výplatu pojistného plnění (či ho dost zmenšit) a to jejenom z havarijního pojištění, ale i z povinného ručení. A spoléhat na to, že člověk vyhraje soud s pojišťovnou nebo že pojišťovna bude vstřícná mi přijde krátkozraké.
Moje auto bylo v zimě obětí nezaviněné dopravní nehody a když mi pojišťovák obhlížel auto, tak ho nejvíc zajímalo, jestli jsem měl zimní gumy. Samozřejmě jsem je měl, protože potřebuji jezdit za každého počasí, ale i kdybych měl letní, tak by to na průběh nehody nemohlo mít žádný vliv, takže nebyl důvod to kontrolovat. Ale určitě, pokud bych ty letní  býval měl, tak by mi určitě chtěli krátit pojistné plnění. Takže bych jim radši nedával záminku ke krácení pojisného plnění tím, že bych používal neschválené zařízení.
Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Prosinec, 2012, 01:11:54 »

Vse je o penezich, on ten likvidator je zainteresovan financne :-)
Policajti pred par lety tohle (zkusenost) neresili.

Co se tyce ekologie, a s cim a na co jezdit - opet jde vyhradne o naklady (spocitejte si navratnost vzhledem ke svym najezdum), blbosti jako oteplovani vyfouknete z hlavy a nereste, je to totalni kravina. Kdyby prestaly jezdit auta v Ostrave, ovzdusi se zlepsi maximalne o 5% a spise jeste o mene. Tak moc vyznamny je to faktor. Najdete si na iVysilani: Hydepark Civilizace z cca mesic zpet, kde se probiralo prave ovdusi v CR, vysledek byl, ze v Polsku je daleko horsi jak u nas.

Vemte si ekologa co nema auto, nebo spise ridicak, pritom lita na dovolenou letadlem. Rekl bych, ze jeden prulet za rok na dovolenou muze odpovidat ujetym 30000 km/rok ve voze, ciste moje spekulace. Tak je to podle me s ekologii. Vasek na Hrade nebude daleko od pravdy, ze jde o lobysticke blaboly pomatencu.

Ale: Kdyby naparili silnicni dan vsem, nejen podnikatelum, vubec by to nebylo od veci myslim:-) a kdyby zase vratili, co bylo pred 10 lety, ze kdo mel novejsi auto (tehdy eu4), tak by mel slevu treba 60%.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 09. Prosinec, 2012, 21:58:11 »

Janku nejde jen o znecisteni, ale o to, ze klasicka auta na benzin pouzivaji neobnovitelna paliva. To co rikas o letadlech je samozrejme taky dobra pointa. A nejde jen o cestovani, ale i treba o dovoz zbozi. Ja se snazim si byt co nejlepe vedma dusledku veskereho meho pocinani a patricne ho upravovat tak abych mohla cim dal tim vice zit v souladu se svymi hodnotami.

Re Vasek na Hrade - ze by "podle sebe soudim tebe?"
« Poslední změna: 09. Prosinec, 2012, 22:00:02 od torquiose » Zaznamenáno

pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Prosinec, 2012, 19:36:08 »

Taky řeším, jestli koupit a co. Že bych rád jezdil na LPG v tom mám jasno, že do auta nejsem ochoten narvat hodně peněz taky, takže zbývá poslechnout si rady lidí okolo a nějak si to srovnat. Jako nepragmatičtější, vzhledem k ceně a provozním nákladům (opravy, atd.), se mi jeví felicie v kombíku, ale nejsem odborník. Zas mi spousta lidí říká, že co se týče bezpečnosti, tak nic moc.

Zatím se mi dařilo žít bez auta, naši ho taky neměli, takže jezdit vlakem a autobusem pro mě od dětství bylo naprosto normální. Je ale pravda, že poslední roky docela často prosím motorizované kamarády o odvoz něčeho někam, takže to beru jako nutné zlo, ale když vidím kolik peněz do toho známí cpou, tak si říkám, že taxík by byl možná levnější  Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 10. Prosinec, 2012, 20:06:40 »

Hlavni vyhoda auta je svoboda. Penez urcite stoji dost, to je bezesporu. Pokud ten taxik nebude nekolikrat denne, ale jen obcas, tak te vyjde levnjec (za predpokladu ze kde budes moct, tam pouzijes verejnou dopravu). Velkou roli hraje to kde bydlis. Kdybych bydlela ve velkomeste kde verejna doprava jezdi kazdych par minut, tak bych auto nevidela jako nutnost. To muj pripad neni, takze ho mam, potrebuju svobodu pohybu, uz i kvuli detem ktere vecne nekam prevazim na ruzne krouzky atd. Pak je jeste dobre zvazit jestli neni vyhoda mit auto uz treba kvuli jezdeni na dovolenou. Da se sice pronajmout, ale kdo nejezdi pravidelne, tak vetsinou ztrati sebeduveru. To muze byt ovsem taky vyhoda, protoze pak za tebe vzdycky ridi nekdo jiny. Jako nekdo kdo je skoro vzdycky v pozici ridice/dospelaka/organizatora kdyz se jede na dovolenou, tak mohu rict ze kdyz tu roli obcas prevezme nekdo jiny, tak je to super oddech a ulehceni. Tim nechci rict ze neridim rada, naopak, bavi me to, jen je nekdy fajn nemit zodpovednost.
« Poslední změna: 10. Prosinec, 2012, 20:08:32 od torquiose » Zaznamenáno

Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 20. Prosinec, 2012, 08:37:24 »

Že bych rád jezdil na LPG v tom mám jasno
A kolik desitek tisic km najedes za rok? Felicia je strep a priznejme si, ani moc neresime "ekologii", ale co nejvic za co nejmin. Kdybyste resili ekéologii, tak si prece nebudete kupovat stare auto co splnuje sotva EU3 emise (felicii), nema zakladni bezpecnéostni prvky a motorizace je vyvinuta z 30 let stareho motoru (ale to je 1.2HTP ve Fabii taktez, i kdyz tomu ubrali valec :-D
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #9 kdy: 20. Prosinec, 2012, 18:21:46 »

Citace
A kolik desitek tisic km najedes za rok? Felicia je strep a priznejme si, ani moc neresime "ekologii", ale co nejvic za co nejmin. Kdybyste resili ekéologii, tak si prece nebudete kupovat stare auto co splnuje sotva EU3 emise (felicii), nema zakladni bezpecnéostni prvky a motorizace je vyvinuta z 30 let stareho motoru (ale to je 1.2HTP ve Fabii taktez, i kdyz tomu ubrali valec :-D

Janek: Kolik km najedu zatím vůbec netuším a že je Felicie střep, tak o tom žádná, pro mě je střep jakékoli auto  Grin

Pokud vím, tak právě LPG je, co se týče emisí ekologičtější, než jiná paliva, viz.http://www.lpg.cz/vyhodylpg/index.php

Základní bezpečnostní prvky, to myslíš co jako? Airbagy? Dá se sehnat i s nimi, ale od kamaráda, co dělá v automobilce na crash testech vím, že stejně fungují jen do rychlosti cca 60 km.

Co se týe stáří technologií, tak všichni, co autům kolem mě rozumí, mi jednoznačně tvrdí- čím míň elektroniky v tom je, tím líp.

A ty máš auto, jaké?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #10 kdy: 21. Prosinec, 2012, 20:15:11 »

Koupil jsem si v lete po mnoha letech auto, felicii 97 lpg. Koupil jsem to rovnou s lpg protoze logika je podle me jasna. Za 20-30 tis. sezenu jak felicii bez lpg tak s lpg. Ceny jsou stejne. Montaz lpg tam predchoziho majitele stala minimalne 18 tis. Koupil jsem hezky kus za 30 tis.

Jsem rad, ze je ve felcce vse manualni, skoro zadna vybava, elektronika. Radsi volim nepohodli a jednoduchost, kvuli opravam.

Ale v podstate bych ho uz nechtel. Mel jsem zustat u chozeni, vlaku, bus, kolo.
Zaznamenáno
jarda
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 22. Prosinec, 2012, 17:53:40 »

Koupil jsem to rovnou s lpg protoze logika je podle me jasna. Za 20-30 tis. sezenu jak felicii bez lpg tak s lpg. Ceny jsou stejne. Montaz lpg tam predchoziho majitele stala minimalne 18 tis. Koupil jsem hezky kus za 30 tis.
Já jsem auta kupoval naopak bez LPG a cechával jsem si ho tam dát. Důvod je ten, že LPG si do auta dávají lidé, kteří hodně jezdí a proto jsou tato auta hodně opotřebovaná. Já jsem při koupi našel velmi zachovalé auto s malým počtem km a do něho jsem si pak nechal dát LPG. Sice to bylo dražší, ale měl jsem proto jen minimální náklady za opravy. Navíc je potřeba dávat pozor na vypršení životnosti nádrže LPG, které je kontrolováno při technické prohlídce. Standardně je 10 let a pokud máš auto, které má LPG už dlouho, tak budeš muset brzo měnit nebo ti nedají technickou. Samostatná nová tvoří cenově dost podstatnou část ceny celé zástavby LPG a použitým zase obvykle zbývá také jen několik let životnosti.
Koupě auta již s LPG může být možná vhodná pro někoho, kdo málo jezdí, ale je potřeba pečlivě posoudit stav auta a datum nádrže.
Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 13. Leden, 2013, 16:41:16 »

Neon: felda 97 je elektronicky rizena - simos pro 1.3, myslim ze se ti muze dost sr.t a kolik najedes aby se lpg vyplatilo je otazka...
S nekterymi auty muze byt vyhodne jezdit na E85 ale pokud jezdite malo a jste z mesta, zkuste googlit: carsharing (neplest s sdilenim karet :-)
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení