Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Pár otázek  (Přečteno 3002 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 08. Srpen, 2012, 08:05:04 »

Zdravím,
měla bych pár otázek na lidi zkušené v oblasti makrobiotiky.

Máslo: Jaké máte zkušenosti s konzumací malého množství přepuštěného másla, údajně má jiné působení na organismus, než máslo čerstvé. Předpokládejme nějaký rozumný chov ( přeci jen u nás ještě krávy běžně tráví den na pastvě i s telaty a antibiotika do nich preventivně cpát nesmějí) či biochov.

Maso: Nikdy jsem netrpěla potřebou jíst maso denně nebo snad 3x denně, ale přeci jenom mám nějaké obavy stran vitamínu B12 a vzhledem ke stavu lidského chrupu a trávicí soustavy soudím, že malé množství masa je přirozené a vhodné. Vím, že makrobiotika toto řeší rybou a zde začíná můj problém. Jsem schopná rybu sníst, ale spíše „na sílu“ v malém množství se značnou dávkou jiného jídla, které přerazí její chuť. Normální porce ryby považuje můj žaludek za vyhlášení války a rybu vykopne ven. Přijde mi to trošku na hlavu, protože mám (vzhledem k velikosti štítné žlázy) zřejmě nedostatek jódu. Proto otázka, které maso se obecně považuje za vhodné na příležitostnou konzumaci?

Vejce: Vejce je dle makrobiotických zásad extrémní potravinou. V knize Makrobiotika pro každý den, uvádí autor konzumaci 1 vejce za měsíc. Prostý selský rozum mi říká, že jednou za čas v době, kdy slepice vesele snášejí, by to neměl být problém. Ráda bych však slyšela i jiné názory.
Zaznamenáno

Kořenem všeho zla je nedostatek poznání.
Buddha
El
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 08. Srpen, 2012, 17:55:19 »

Ahoj,

tak já jsem přepuštěné máslo začala používat, makrobiotika by to nejspíš nedoporučila vzhledem k tomu, že to je živočišný tuk. Ale podle mě při použití v menším množství se jíst dá. Líbí se mi, že přepuštěné máslo je zbavené nečistot a všeho mléčného a při tom je pořád stejně chutné..

Maso...když už maso tak je lepší sáhnout po drůbeži, tím nemyslím kuře, ale spíš krůtu nebo cokoliv co vyroste bez větších zásahů člověka. konzumace masa je podle mě hodně individuální...já osobně radši tu rybu.

Vejce..vzhledem k tomu, že bydlím vedle ekofarmy, tak se přiznám, že jich sníme víc než jedno týdně. V marketu vejce nekupuju, těch se štítím. Zatím necítím, že by mi to nějak škodilo..

Ale musím dodat, že neřeším žádný větší zdravotní potíže, takže si občas dám něco, co mb nedoporučuje... Wink
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 04. Září, 2012, 14:10:03 »

Ahoj,
Zda maso či ne, je na každém, jak si ho do MB zařadí. Já také raději rybu, i když někdy si vezmu polévku od mamky. Vejce taky moc nejím. El, to se máte, že bydlíte s rodinou vedle farmy. Máslo používáme provamel nebo občas Heru.
Jarka

Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 18. Září, 2012, 20:05:55 »

Tak jsem tu zas s hloupými otázkami, tentokrát na téma kdy co jíst.

Kdesi jsem vyčetla, že sladké je tělo schopno zpracovat pouze dopoledne. Jenže mám podezření, že mé večerní porušení MB zásad kusem čokolády pramení z toho, že MB sladkost mám již na dopolední svačinu, kdy na sladké často ani nemám chuť. V knize od paní Lužné jsou zase dezerty jako součást oběda či odpolední záležitost. Tak jak tomu je?

Co jíst k obědu? Obvykle se udává polévka a hlavní jídlo (klasické kuchařky, i např. kuchařka od paní Lužné). Vzhledem k tomu, že přes poledne jsem ve škole, nosím si k obědu pouze zeleninovou polévku (ale tedy 0,5 l) s trochou obiloviny a někdy i luštěniny (v termosce to vydrží do oběda dostatečně teplé a není třeba ohřívat). Kompletní talíř pak mám až večer před šestou hodinou (dle orgánových hodin je tělo asi kolem páté údajně schopno „porvat“ se s nejnáročnějším jídlem dne). Na ten se tedy i ve sparťanských podmínkách na koleji vyblbnu s obilninou, luštěninou a dvěma způsoby úpravy zeleniny. Tak by mě zajímalo, zda lze i takto?

Děkuji za reakce.
Zaznamenáno

Buddha
jesenka
Jr. Member
**
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 18. Září, 2012, 22:01:25 »

Melkorko, dělám to skoro stejně jak ty, až na to, že mám obilnou snídani, v práci co kde urvu nebo neurvu a až večer si dělám obědové jídlo. Když to stihnu zbaštit do šesté večer, jsem v pohodě, když jím později, tak se v noci budím. Sladký dezert si ale nedělám, stačí mi jen MB talíř s polévkou. Pak už do sebe stejně nic nenarvu :-)
Zaznamenáno

Je nutné změnit pohled na člověka.
Protože on není ani pánem světa, ani sebe sama.
Je ovládán energiemi potravy.

GEORGES OHSAWA,
japonský badatel - dietolog a filosof
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 19. Září, 2012, 07:44:21 »

Sladké by se hlavně mělo jíst co nejvíc na lačný žaludek, tři až čtyři hodiny po hlavním jídle, čili z toho vyplývá nejlepší čas uprostřed odpoledne. Jinak ti jednoduché cukry naruší trávení těch složitých, ale i bílkovin. Každá živina potřebuje jiné trávicí šťávy, v jiných koncentracích atd.
Někteří makrouši mají vydatné večeře a lehké obědy, moje zkušenost je taková, že tělu prospívá spíš opak a nejsilnější trávení je kolem poledne, ovšem jestli večeříš brzo (což večeříš) a nedělá ti to žádný problém, tak můžeš mít větší večeři. Ono to bohužel kvůli práci často ani jinak nejde.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 22. Září, 2012, 14:07:01 »

Ahoj,
ono to sedí i normální nezdravé dezerty buchty či zákusky se jí odpoledne, tak asi proto paní Lužná má ty dezerty zařazené po obědě. S tím, že je jíme s odstupem od oběda. Tak bych to chápala já. Ona má však v knížce jen obědy ne snídaně a večeře. Samozřejmě, že tam má i jiné kapitoly, ale já teď mluvila o talířích.
Jarka
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 25. Září, 2012, 20:43:19 »

Jsem tu zase a zvědavá :-)

1. S makrobiotikou piji rapidně méně. Vím, že by se spotřeba tekutin měla snížit  vynecháním pečiva a jiných pečených pochutin, ale bojím se, jestli to není až moc.
Když nepočítám tekutiny v jídle, vypiji sotva 1l. Snídám kaši, obědvám 0,5 l polévky k svačině mám ovoce/kaši/ořechy a k večeři kompletní talíř. Tak nevím, zda nepiji málo.

2. Další věc, co mě zajímá je zelenina ve sladkých pokrmech. Udělala jsem náplň do štrůdl z máku, dýně a mrkve a teď nevím, co si mám myslet o té zelenině, přeci jen se to nesní do pár málo hodin po upečení.

Děkuji za odpovědi.
Zaznamenáno

Buddha
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 25. Září, 2012, 23:11:31 »

Já bych se toho zmenšeného objemu nápojů tolik neobávala. Nastalo mi to úplně stejně, když jsem vypustila chleba. Pečivo v nás fakticky strašně hodně nasává kvůli té koncentrované tepelné energii a velkému množství soli.

Zákusky se jedí pro jiné potěšení než jen pro radost z konzumace superzdravého jídla. Ani ty makrobiotické se za extrémně prospěšné nepovažují, proto se jich taky jí jen malé množství (jako jakéhokoli dezertu ostatně). Jen je snaha se vyhnout tomu úplně nejškodlivějšímu, a když to jde, nahradit suroviny přijatelnějšími, méně extrémními. Podobně se podle stejného principu upřednostňuje spíš vaření než pečení, které je zase extrémní. Takže bych tu zeleninu neřešila. Že už dávno nebude zásadotvorná, ještě neznamená, že bude tak škodit jako třeba adekvátní množství cukru nebo vajec atd. Tam spíš pak jde obecně o energie jin/jang než o pH.
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 16. Prosinec, 2012, 20:10:22 »

Přeji dobrý večer.
V Makrobiotickém nedělním vaření jsou ke svíčkové nahrazovány brusinky mrkví a řepou. Vrtá mi hlavou proč?
Zaznamenáno

Buddha
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 16. Prosinec, 2012, 20:26:55 »

Ahoj Melkorko,
já jsem si to musela pořádně přečíst a zjistila jsem, že ty brusinky jsou v uvozovkách a řepa s mrkví jsou nakrájené na malinké kousky. Proč to opravdu nevím, my doma svíčkovou s brusinkami neděláme, ale klidně, pokud jsi zvyklá z domova to tak dělat, tak bych je tam dala. Nevím taky, proč to paní Lužná takto udělala.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 16. Prosinec, 2012, 20:53:39 »

Napadá mě, že je větší problém sehnat dostupné, čerstvé, kvalitní brusinky.
Zaznamenáno
Markule
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 16. Prosinec, 2012, 21:58:15 »

Myslím, že to může být ze dvou důvodů. Jak už psal Neon, sehnat brusinky nepřislazované cukrem je umění. V obchodech se zdravou výživou nebo v DM od Alnatury jsem je objevila až toto září. A druhý důvod-není to třeba proto, že je nežádoucí kombinace zeleniny a ovoce (svíčková a brusinky) ?
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 17. Prosinec, 2012, 05:38:53 »

Děkuji všem.
Že se nemá kombinovat ovoce s čímkoli mě v tu chvilku nenapadlo, to zní logicky :-)
Zaznamenáno

Buddha
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 17. Prosinec, 2012, 06:37:33 »

Kombinace ovoce a zeleniny, to je samozřejmě pravda, ale svíčková je sváteční jídlo Wink, tak co by sis tam nedala těch pár brusinek, když je máš ráda. Když teda seženeš nějaké nedoslazované cukrem nebo pomerančovou šťávou nebo tak něčím. Wink
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení