Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Schizofrenie  (Přečteno 2489 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 27. Leden, 2013, 17:04:33 »

Ahoj všichni tady. Jmenuji se Jiří Vocílka.Jsem z Brna. Rád bych, kdyby tu zazněl názor nějakého detoxikačního poradce nebo celostního lékaře nebo jiného odborníka. Případně zdravotní sestřičky, co má zkušenost, s psychickými chorobami jakou je paranoidní schizofrenie, lze tuto chorobu vůbec vyléčit nebo nalézt její příčinu v nějakém infekčním onemocnění, jak tvrdí detoxikace-jestli tu mezi vámi takoví jsou?  Já mám diagnózu paranoidní schizofrenie již od roku 2008, dříve to byla akutní psychotická porucha s příznaky schizofrenie. Momentálně mě dost znepříjemňují(otravují) život záchvaty úzkosti, bušení srdce možná s náznaky sebevražedných myšlenek. Moje rodina se tváří skepticky až nepřátelsky k alternativním metodám, jsem katolík, moje rodina víceméně taky věří katolické víře. Chodím na detoxikaci MUDr. Jonáše k panu Krejčímu, který má poradnu v Brně na Jakubském náměstí, pan Krejčí mi ale řekl, že jejich metoda na paranoidní schizofrenii nezabírá. Rád bych slyšel vaše názory i rady? Mám taky problémy s vedlejšími účinky léků. Byl jsem 2krát u Strnadelové v ordinaci, ta mi řekla, že pokud vysadím léky rychle skončím v léčebně, což jsem, bohužel v roce 2008 udělal, a pak jsem taky v léčebně skončil. Rád bych jedl zdravě, ale nemám, kdo by mi vařil, za peníze si dovolit nemohu, žiji z z docela nízkého inavlidního důchodu. Známá tady s fóra, Jarka Dvořáková, mi řekla, že bych asi potřeboval, aby mi někdo vařil, abych se ze svých problémů dostal. Zajímaí mne vaše  rady i názory, prosím piště odborníci i neprofesionálové. Předem děkuji
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 27. Leden, 2013, 19:08:44 »

No, schizofrenie je docela těžký oříšek. Většinou se nejdříve v těle léčí fyzické problémy, psychika přichází na řadu až později, respektive se upravuje déle než fyzické problémy. Ve hře je řada proměnných jako je věk, konstituce, chceš-li jiným slovem do určité míry genetické zatížení, dispozice, dále způsob života, náplň dne, kondice atd.

Nikdo ti tohle nemůže jednoznačně odpovědět, protože je to velmi idnividuální. Roli by hrál i tvůj nástup na mb, to jak bys dokázal mb přizpůsobit dostatečně optimálně tobě konkrétně na míru atp.

Obecně není úplně snadné se mb naučit, zvládnout nějak rychle, jsou lidé kteří hledají roky jaký by mohl být jejich individuální, optimální přístup, navíc vše se neustále mění.

Cesta s mb je krásná i tvrdá, náročná i hezká, těžká i férová, poctivá, čestná, asi docela spravedlivá a pravdivá,  ale není to vždy cesta lehká a v průběhu let může přinášet různá úskalí, makrobiotik nežije ve vzduchoprázdnu, má kolem sebe nějaké lidi, nějaké vztahy, činnosti a to ho ovlivňuje také.

Něco jednoznačného jak bys konkrétně ty měl postupovat ti poradit nedokážu. Úvahou by mohlo být to, koupit si nějakou literaturu, číst, studovat, učit se, setkávat se s makrobiotiky a vařit si sám. Makrobiotika může být i podstatně levnější než klasická strava, znám několik lidí kteří to detailně propočítávali a dospěli k tomuhle zjištění.

První roky jsou nejtěžší, stav se může zlepšovat pomalu, pozvolna, vše probíhá ve vlnách a s tím je nutné počítat. Já jsem jinový, uvolněný, relaxovaný člověk konstitučně, ale mám v sobě i razantní, extrémistický jang, stah, tvrdost a tvrdohlavost, občas při zatvrzení i schopnost jít proti všem a roztřást a zhroutit se z toho až o samotě a to mi pomohlo překonat první roky, jít se svým přesvědčením proti rodině a dnes je v rodině několik makrobiotiků a rodina drží při mě, ale byla to makačka a bydlel jsem sám, což  je asi nejideálnější, protože ti do toho co děláš doma nikdo denně nekecá.

Brno je jednou z mek, bašt české makrobiotiky,  lokálně jsi na solidní adrese, v Brně je pár makroušů ochotných se družit, určitě se ti někdo ozve, kdo pomůže, poradí, sejde se.

Držím palce. Mb je dar, každý nevydrží, nezvládne, odpadlíků v počátcích pár je. Je to dlouhá, letitá cesta. Nemoc je o nevyrovnanosti organismu, disharmonii, kterou způsobuje vše co disharmonizuje organismus tím, co do něj dáváš, ale také špatné mezidlidské vztahy, nevhodné místo pobytu, nevhodný způsob života, nevhodné aktivity či naopak neaktivity během dne, způsob trávení svého času atp.

Nejsem odborník, lékař, isntruktor, lektor, poradce praktický či teoretický, jsem laik, fanoušek mb s dobrou zkušeností s ní. Nemoc může mít svou paměť třeba buněčnou, stejně jako závislost, jednou závislý, vždy závislý, jednou nemocný, vždy nemocný, mohou vymizet příznaky, ale nemoci v nás zůstávají a čekají na vhodnou chvíli, na naší slabou chvilku a to je třeba brát celoživotně na zřetel.

Sám musíš cítit na co stačíš, co zvládneš, na co máš a co si ještě můžeš dovolit, já jsem extrémista, rád zkouším extrémní, náročnější postupy a přístupy, své tělo ne vždy šetřím, ale pokud jde o mé tělo, tak mám docela dobrou intuici a ono mi vždy včas řeklo, co už je moc a kdy bych mohl přepálit.

Osobně nejsem sám u sebe moc pro nějaká částečná řešení, ale spíše pro radikální řezy, ne každý si to může dovolit, tenhle přístup. Upřímně jestli bereš invalidní důchod, nepracuješ (odhaduji), tak máš spoustu volného času na čtení i vaření, jsou lidé co tohle musí zvládat při práci, dětech, rodině a to je pak větší makačka. Já razím heslo co mě nezabije, to mě posílí, pokud jde o mé tělo, ale nevím jestli si to můžeš dovolit i ty, takhle se ke svému tělu chovat.

Jsem slabý na mezilidské vztahy, pomluvy, lži, intriky, na nepřijetí v kolektivu, někdy na to co si o mě lidi myslí atp., ale svoje tělo občas vytestuju co snese fyzicky, psychicky. Z institutu jsou docela dobří Zerzán a Strnadelová, ostatní mohou být slabší, ale i oni jsou v rámci mb soft, měkčí.

Detoxikace o které se zmiňuješ je hodně byznys, klasická mb je čistší, férovější přístup, postup. Nepotřebuješ nic, jen si dobře vařit. Je to tak jednoduché, až je to vlastně složité. Ty postupy detoxikační jsou pro mě někdy spíše úsměvné, schválně napiš, co tam s tebou dělají a co ti doporučují.

Dobrá intuice, vůle, určitá umanutost, nevzdávání se, správné lidi kolem sebe, možná i víra, to je to, co pomohlo mě. Nejsi tady náhodou, nikdo asi není, třeba ti to pomůže, že jsi tady.
Makrobiotika je asi nejlepší stravovací model který znám, takže proč pro sebe nechtít to nejlepší, že?  Wink

V Brně mají mb restauraci, třeba někdy pro inspiraci, jednou za týden, měsíc.
http://www.zzbrno.cz/menu.htm
« Poslední změna: 27. Leden, 2013, 19:36:52 od agarek » Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 28. Leden, 2013, 09:56:52 »

Já to sem dám celé, byla by škoda, kdyby se to smazalo.

Citace
27. Leden, 2013, 19:44:10  to agarek: Já mám spíš problémy s nadváhou(přibírá se po lécích-antipsychotika teď 105-106kg). Mám problémy s makrobiotickou praxí, sám nezvládám moc vařit(rodina mi často říká, že často vařím-např. rýži basmati od bioharmonie z Itálie vařím v tlakovém hrnci tescoma nerez s přípravami nádobí 1h 20min až 1h30min, ale mám problémy zase stíhat uvařit zeleninu a bílkoviné komponenty a celkově mě dělá dát dohromady vůbec makrobiotický talíř), polévky jsou promě složitou makrobiotikou, zatím je nevařím, uvažuji o koupení balení instantního organického bio misa např. s dýní od muso- rodina jsou typičtí zastánci konzumní mentality jí dle mého názoru dost nezdravě snad s výjimkou sestry, která má kvůli alergii na lepek bezlepkovou dietu-ta je znás jediná štíhlá, jinak máme všichni nad 100kg(máma, brácha a já).Někdy mám pocit že při vaření MB se stráví i půl dne v kuchyni i víc. Taková MB si myslím moc nepomůže a hlavně na ni nemám čas.Nebral jsem nikdy drogy ani lehké(u této příčiny je schizofrenie zvratná, nevím, bohužel, jestli u mne, psychiatrička si myslí že ne), ani tvrdé s výjimkou alkoholu, kouřit jsem zkoušel, ale nikdy mi to nechutnalo, takže toho všehovšudy asi 2-3krát po chvilce nechal. Detoxikace mi pomohla při nákaze leptospirozou i chlamydiemi-jsou to dost zákeřné bakterie, ale tu leptospirozu jsem pak bohužel chytl znova.Děkuji Vám agárku za reakci dodala i trochu optimismu a děkuji za tip na termosku Esbit, který jste mi kdy si dal, koupil jsem a byl jsem spokojen-momentálně ji sice nepoužívám, ale i tak díky.

Citace
27. Leden, 2013, 19:44:10 Mám problémy s makrobiotickou praxí, sám nezvládám moc vařit(rodina mi často říká, že často vařím-např. rýži basmati od bioharmonie z Itálie vařím v tlakovém hrnci tescoma nerez s přípravami nádobí 1h 20min až 1h30min, ale mám problémy zase stíhat uvařit zeleninu a bílkoviné komponenty a celkově mě dělá dát dohromady vůbec makrobiotický talíř), polévky jsou promě složitou makrobiotikou, zatím je nevařím, uvažuji o koupení balení instantního organického bio misa např. s dýní od muso

Citace
kdy: 22. Říjen, 2010, 20:38:59
 se mi zdá zatím docela komplikované, tak nějak žít si makrobioticky na 90% nebo i 100%. Já už se o MB zajímám asi od svých 18let a teď je mi 27let-takže skoro 10 let.

Citace
Nějaký čas jsem kupoval a studoval jen MB literaturu (Průchová, Kushi), až jsem se dozvěděl o možnostech lekcí vaření, a tak jsem se rozhodl zajet na první letní středoevropskou makrobiotickou konferenci konanou ve spolupráci Kushi Institutem Amsterdam na Rusavě v roce 2002. Byl jsem tam celý týden. Byly tam zajímavé přednášky a lekce vaření(zvláště od Adalberta a Wieke Nelissenových a dalších lektorů). Jen jsem z toho asi moc nepochytytil, protože ty lekce vaření tam přednášely a ukazovali celkem dost rychle

Citace
po té konfě jsem byl 2*krát podlouhé době na kurzu...

Njn, já už si vzpomněl, ty se zajímáš o mb cca dvanáct let, byl jsi na nějakých kurzech, máš doma literaturu, takže řekněme si upřímně, na rovinu, ten vývoj zatím není úplně ideální, pokud jde o tvé vaření. Jsem tady ocitoval tvé veřejné příspěvky z dřívější doby.

Luštěniny a obiloviny ti zaberou pět minut. Proč si to myslím? Pět minut trvá propláchnutí, namočení a dání je vařit. Zbytek se vaří samy. Klasický sporák má čtyři plotýnky.

1) Obilovina

2) Luštěnina

3) Nějaká úprava zeleniny (dušená, napařená, blanšírovaná atp.)

4) polévka

Polévka:

Nakrájíš 2-3 druhy zeleniny (jakou chceš velikost, tvar je na tobě), dáš do vody, vaříš podle tvé chuti, svěží vývar je do dvaceti, hutnější, silnější, výživnější, sladší nad dvacet, zásaditost bych teď úplně neřešil, jsem zastáncem toho, že v jídelníčku má být zelenina dělaná i delším varem, stejně tak zelenina dělaná kratším varem, prostě vyvažovat to. Můžeš přidat ke konci varu trochu rozmíchaného misa ve vodě, kromě zeleniny do ní můžeš dát například kousek wakame.

Zelenina je o tom, že jí nakrájíš a dáš buď na pařáček třeba nerezový, pod ním je voda, kastrůlek, hrnec přikryješ a napařuje. Nebo jí dáš do pánve, hrnce, můžeš s olejem u bez, podleješ trochou vody a dusíš nebo dáváš kousky zeleniny do vroucí vody na chvíli, několik málo minut podle velikosti, tuhosti zeleniny a máš z toho blanšírovanou zeleninu.

Lisované saláty, pickles, promícháš krájenou zeleninu se solí, namačkáš do sklenice a postupně během dní ti to kvasí.

Obilí a luštěniny si můžeš vařit i do zásoby na několik dnů a potom si je ohřívat.

Pak je to o prioritách, pokud bys byl vytížený top manažer co nemá problém s penězma, tak si zaplatíš svou kuchařku nebo budeš jezdit do mb restaurace, dále můžeš mít ochotnou, láskyplnou, chápající ženu, které něco nabídneš a ona tobě bude vařit, můžeš přesvědčit maminku, sestřičku, že mb je pro tebe to pravé ořechové, zda by ti nevařily a nebo se naučíš vařit sám.

Polotovary jsou hodně velký kompromis, každý polotovar vyjde dráž než to, co si uděláš doma. U schizofrenie je častější příčinou extrémní jin ve stravě, cukr, moc ovoce, léky, alkohol atp.

Pokusit se přesvědčit lidi v tvém okolí, že co děláš je o.k, myslím teď rodinu nebo aby alespoň tolerovali to co děláš. Tvým spojencem by se například mohla stát sestra jako bezlepkáč si asi také musí občas vařit něco extra ne?

Abys neměl potřebu extrémních jinů, nemůžeš se ani moc stahovat (maso, hodně soli, pečená jídla, tvrdé, slané sýry) a nesmí ti chybět jin v dostatku zeleniny.
Jsou lidi, kteří se dívají na televizi, jsou lidi kteří vaří atp. Je to o prioritách. I když dá se vařit a dívat se na televizi, osobně jí nemám.

Dej si vařit nejdříve to, co se vaří nejdéle a postupuj postupně k tomu, co se dělá nejkratší čas, tím ušetříš čas, protože budeš dělat několik věcí současně, bude se to dělat samo, až to dáš na sporák.

Já takhle nedokážu přesně určit, zda tvoje problémy jsou spíše z jinu, jangu nebo obojího. U schizofrenie je častější příčinou extrémní jin. Zmiňuješ basmaty, to je relativně jinová, pro mě osobně zbytečně dost voňavá rýže, pro tebe by se více obecně hodila spíše klasická kulatozrnná rýže a dostatek kořenové zeleniny, miso polévky atp.
« Poslední změna: 28. Leden, 2013, 13:06:19 od agarek » Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení