Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Přitahují se protiklady a nebo podobnosti?  (Přečteno 2001 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« kdy: 04. Leden, 2013, 15:57:36 »

Když bych pokračoval ve svém pitvání jin/jang teorií, tak třeba toto...

Jak to chápete ohledně přitažlivosti dvou partnerů?
Protiklady a nebo podobní si k sobě cestu lépe najdou?
Jak nám to vesmír předurčil, jak to chápat podle jin/jang pravidel?

Kushi píše a doporučuje mít partnera opačné energie, čím větší protipól, tím více prej ve vztahu porostem.
Ale také k tomu dodává, že tyto protipóly si budou velice těžce rozumět, ale o to více se právě obohatí.
Tento protipól se v základu dosahuje třeba narozením v opačném pololetí - např. zima, léto.

Podobní si rozumí více, jako bratr sestra, ale o to menší by prej mezi nima měla být partnerská přitažlivost.

Když si všímám ostatních, tak mi přijde, že většinově je společnost založena na tom, že si hledáme podobné, tu nejjednodušší cestu.
Nebo máte jinou zkušenost? Jste s protipólem a jak to vidíte?

A nebo další věc. Často se tvrdí, že stejnorodé se přitahuje. Jaké myšlenky vysíláme, takové věci k nám chodí. Mám vysílat dobro, abych přitáhl dobro. Ale jak to vysvětlit zákony jin/jang?

Já  momentálně více ve světě vidím přitažlivost stejnorodého. Muž má třeba hrubou, agresivní energii - tudíž nosí drsné kožené kalhoty a sportovní bundu a třeba zbraň za opaskem a poslouchá tvrdou muziku a chodí mezi tvrdé lidi, čte drsnou literaturu a nemá rád slabochy a měkoty.
Kde se v tomto jako projevuje přitažlivost jin + jang - já vidím jen neustálý jang přitahující jang?

No, je fakt, že drsňak bude přitažen křehkou ženou, ale asi bude rád, když nebude uplně měkká, křehká nebo dokonce duchovní, nemající rádá násilí. Bude rád, když by s ním chodila na cvičnou střelbu, do karate a byla akční. Těžko by asi byl s nějakou, která je opačně založená, jeho protipól.

Proč se třeba neděje to, že jsem zjangovaný drsňák, tak právě proto jsem přitahován druhým protipólem jin a rád si obléknu barevné, lehké, světlé tričko z hedvábí a toužím po romantické ženě, vegetariánce, která je velice klidná.

Prostě mám dilema v těchto dvou tvrzeních:
1.co jsem, to přitahuju
2.protipóly/opaky se přitahují
« Poslední změna: 04. Leden, 2013, 15:59:23 od neon » Zaznamenáno
Lucecitka
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 04. Leden, 2013, 19:22:13 »

Koukam, ze toto forum moc nezije, a to je skoda!

Ja bych se nerada poustela do hlubsich uvah o jin a jang, do toho jsem moc nepronikla a ani v nejblizsi dobe asi pronikat nebudu, ale co si tak vybavim vztahy mych blizkych lidi, do kterych vidim, tak spis na ne plati, ze jsou protiklady a doplnuji se navzajem. Jako treba v rozdilnych temperamentech, ona je general, on spis submisivni, a podobne. Pocitam tam sebe a dalsi 3 vztahy, na ktere si ted vzpomenu. Ale zas je dobry, kdyz jsou si v urcitych vecech podobny, ze? Smiley Treba v jidle, neco pro volny cas...

Jinak co se tyka drsnaku v kozenych kalhotech se zbrani za opaskem, tak tech teda moc neznam. Myslim si, ze by to mohlo byt tak, ze drsnak muze skryvat citlivy vnitrek. Tedy jin uvnitr a jang zvenku? Ale pak tam to tam asi neni uplne v poradku.

Musim jit, ale treba me jeste neco napadne Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #2 kdy: 05. Leden, 2013, 17:24:46 »

Skvele tema Neone, diky. Takovehle debaty si vyslovene uzivam.

Podle mych pozorovani neni teorie pritazlivosti podobneho v rozporu s tou o pritazlivosti protikladu. Jen bych rekla, ze je presnejsi to nazyvat "Pritazlivost k tomu co mi chybi", nez "Protiklady se pritahuji". Mohu to ilustrovat na jednom konkretnim existujicim manzelskem paru ktery relativne dobre znam, a ktery je typickym prikladem:

V tomto paru je zena submisivni, nagativne myslici, usluzna, podrizena. Je sama k sobe velice kriticka a zaroven se zanedbava a zanedbava i svoje obydli, finance, budoucnost. Nesnasi vlastni telo. Neustale si cte na internetu o nasili na zenach (znasilneni, domaci nasili, vrazdy). Kdyz rikam ze mysli negativne, mam na mysli to, ze si neustale dela starosti a rype se v tom co je spatne, misto aby premyslela o tom co je dobre a snazila se to rozvijet. Prejida se a je obezni. Vini se za minula rozhodnuti, veri, ze si za ne zaslouzi pykat. Neveri, ze je schopna delat vlastni dobra rozhodnuti. Casto chce po jinych aby delali rozhodnuti za ni. Je duchovne zalozena, ale ponekud naivnim a jednoduchym zpusobem. Tihne spise k dogmatu a predpisum.

Jeji muz je alkoholik, nasilnik a hazardni hrac. Zenu nejen bil, ale i emocionalne ponizoval. Casto ji rikal, ze to delat nechce, ale neco v ni ho k tomu nuti.

Jak tento priklad ilustruje, ze podobne pritahuje podobne:
   •   Prestoze ma tato zena slusny plat, je priserne zadluzena. Uz jsem rekla, ze veri ze si nic dobreho nezaslouzi. Kdyz uz k ni neco dobreho prijde, tak to okamzite da manzelovi nebo synovi, kteri to prosustruji za nesmysly. Dluhy ktere nadelal manzel ji nyni visi na krku.
   •   Protoze ji osobne znam, mohu potvrdit, ze cosi v ni cini ji respektovat temer nemoznym. Je dost obtizne respektovat lidi, kteri nerespektuji sami sebe.
   •   Clovek, ktery veri, ze je neschopen delat dobra vlastni rozhodnuti, casto cini rozhodnuti naprosto pitoma. I to je jeji pripad - viz vyse. Je to tedy uzavreny kruh ktery sam sebe posiluje:
   ⁃   Udelam pitome rozhodnuti -> Sklidim nechteny vysledek -> Zacnu verit, ze jsem neschopna delat dobra rozhodnuti -> Udelam dalsi pitome rozhodnuti
   •   Cte o nasili na zenach (a tim myslim nekolikrat denne), manzel ji bil
   •   Casteji nez jinym lidem se ji stavaji dopravni nehody (nejmene jednou rocne do ni nekdo vrazi apod.). Krome materialni skody ji to stalo i urazy (krk).

Jak tento priklad zaroven ilustruje, ze protiklady se pritahuji:
Proc si tato zena vubec vybrala takoveho manzela? Seznamili se skrze charitu pro pomoc alkoholikum. On jako alkoholik, ona jako dobrovolnice, pracujici pro danou charitu. Tento muz ji ukazal charakterove
rysy, ktere ona sama postrada. Jeji tmavou stranku, kterou ona sama v sobe potlacila a nedovolila ji rozvinout se. Protoze v nem tato stranka byla rozvinuta velice dobre, neodolatelne ji to k nemu tahlo. Jako bytosti touzime po celistvosti. Proto kdyz my sami nebo nase okoli v nas udupe cast nasi osobnosti, touzime tuto cast najit, spojit se s ni, a integrovat ji. Bohuzel vetsina lidi to dela uplne nevedome a pak to vypada asi tak jak jsem popsala.

A proc si tento muz vybral takovou zenu? Opet je zde to, ze mu ukazala nerozvinute stranky jeho vlastni osobnosti. Vyrostl v prostredi, kde clovek cloveku vlkem a na nejake jemnosti neni cas a prostor. Bohuzel to ho naucilo takovymi kvalitami i opovrhovat, protoze si je v zadnem pripade nemohl dovolit (jinak by tezko prezil). Tyto kvality ho tak zaroven pritahuji i odpuzuji.

Samozrejme, ze jsou i prijemnejsi, mene bolestive priklady, a nemusi byt tak extremni. Od partneru se muzeme ucit i velice prijemne veci, kdyz se od nich lisime a rozhodneme se ze jejich cesta je pro nas lakavejsi, pritazlivejsi, nebo se nekdy rozhodneme vybalancovat nas postoj mirnym priklonenim k tomu jak k danemu problemu pristupuje nas partner.

Co se tyka tohoto typu pritazlivosti (tedy pritazlivost k tomu co mi chybi), tak pokud vas to zajima, tak moc doporucuju shlednout Sedm Esejskych Zrcadel (v anglictine). Je to dlouhe video (2 hodiny), ale definitivne stoji za shlednuti. Esejskych zrcadel je sedm, a tento typ pritazlivosti je cislo tri.

Citace
Já  momentálně více ve světě vidím přitažlivost stejnorodého. Muž má třeba hrubou, agresivní energii - tudíž nosí drsné kožené kalhoty a sportovní bundu a třeba zbraň za opaskem a poslouchá tvrdou muziku a chodí mezi tvrdé lidi, čte drsnou literaturu a nemá rád slabochy a měkoty.
Kde se v tomto jako projevuje přitažlivost jin + jang - já vidím jen neustálý jang přitahující jang?

V tomto pripade takovy clovek potlacil svou zenskou stranku, svou slabou stranku. V tomto svete neni divu protoze takovymi kvalitami nase kultura opovrhuje. Proto se snazi si udrzet image a je na tom cosi krecoviteho a neprirozeneho. Mozna taky nesnasi gaye. A mozna ze do nich neustale ryje. To je kde se ta pritazlivost projevuje. Takovy clovek je v nerovnovaze. Clovek v extremni nerovnovaze tohoto typu by mohl treba nekoho znasilnit. To je primitivni zpusob kterym hleda rovnovahu. V mene extremnim pripade muze vyhledavat hadky s lidmi ktere povazuje za slabsi. I muz v mem prikladu nahore je nekde v teto extremni casti spektra.
« Poslední změna: 05. Leden, 2013, 17:40:05 od torquiose » Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 05. Leden, 2013, 19:26:52 »

Dekuju za prispevek Torquiose.

Premyslim si nad tim ted takto, taky diky tobe.

Jsou ruzne urovne, vetsina systemu je nejak popisuje - Ohsawa, Kushi treba (mechanicky, sensoricky, emocionalni, socialni, nabozensky, idealisticky, osviceny), ve kterych se clovek nachazi.

A pritahuji se lidi na stejnych urovnich, ale zaroven sobe opacni, tedy se doplnuji.

Ten pripad co jsi popsala a spousta dalsich by na to sedela. Ta zena, ani ten muz nepritahnou nekoho uplne opacneho, ve smyslu - vyrovnany, sporadany.

Ja se to snazim pak jen dal vysvetlit (sam pro sebe) z pohledu (12ti) zakonu jin/jang. Proc se tam nevyskytuje nejake pravidlo ohledne techto urovni. Tyto urovne si predstavuju jako jednotlive otocky ve spirale, po ktere neustale jdeme, bud nahoru, nebo dolu.

Pak se ale casto deje, a v tom je asi spousta lidi, kdyz se jeden z partneru premisti na jinou uroven.
Vidi svet z jineho uhlu, s jinyma brylema.

Jak to delat, aby lidi spolu dlouho vydrzeli a nedelo se to, ze takhle zmeni uplne svetonazor, svoji energii a pokud delo, tak aby preskocili spolu.

Makrobiotika k tomu smeruje teorii "o spolecnem jezeni", coz mi dava smysl - oba jedi stejne a jdou velice podobne po te spirale.

Ostatni lidi vlastne jedi take stejne, podobne (chaoticky) a taky je to asi spojuje.
"Problem" pak nastava, kdy se treba zena da na makrobiotiku, ci jinou stravu a prestava chapat, proc si toho muze vlastne vzala a on stejne tak nechape proc si vzal ji a ztraci se tam to podhoubi, ktere by je prirozene spojovalo - pokud je to spojovaci podhoubi dite, tak to jde jeste nejak lepit.

Jinak mi ale prijde, ze ta uroven (sen, cil), na ktere kdo je, je vice smerodatna, vice silna energie, po ktere prahnem, nez ten druhorady protiklad.
A k tomu mi tam prave chybi nejake to pravidlo jin/jang jako treba "jin/jang se toci ve spiralach a ty nazveme treba urovne a tyto urovne pritahuji sobe stejne urovne a pak az hledejte jin/jang, ktere se v nich pritahuji" - "jinak se z te maximalne zjednodusene verze, ze jin pritahuje jang nedostanete nikam a budete mit pocit, ze treba zadluzeny alkoholik (jin) pritahne sporadanou nealkoholicku (jang) a oba budou nadseni ze sveho velkeho protipolu" Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 05. Leden, 2013, 22:15:58 »

Co se tyka tech urovni, tak ja myslim, ze je jich vic nez jen jeden "druh". A dany clovek se muze nachazet na pokrocilejsi urovni v jednom smyslu a mene pokrocile ve smyslu jinem.

Jak to delat aby lidi spolu dlouho vydrzeli. Koukam na tu otazku a koukam na to slovo "vydrzeli". Bohuzel vetsina lidi, ktere vidim kolem sebe, kteri spolu dlouho vydrzeli, tak cini na ukor osobniho rozvoje. Tim nechci rict ani nahodou, ze vztahy jsou apriori prekazkou osobniho rozvoje. Spis, ze v klasickych vztazich se hodne lidi boji "houpat lodkou", a boji se, ze kdyz se v necem posunou, tak nechaji partnera tak daleko za nimi, ze uz si nebudou pak rozumet. Ver tomu nebo ne, ale muj svagr se dokonce boji prestat kourit, protoze se boji, ze uz si pak nebude rozumet s manzelkou, ktera take kouri a nemini prestat. Musim konstatovat, ze vetsina vztahu mezi lidmi ktere znam osobne, mi nepripada ze by byla napomocna k osobnimu rozvoji, krome toho kdyz se rozpadnou.

To je celkem pesimisticke, ja vim. Asi je lepsi se mene soustredit na to "vydrzeni", a vice na to jak byt svobodny v osobnim rustu a stejnou svobodu dovolit a podporovat i v partnerovi. A komunikovat. Byt jeden druhemu fanouskem, ne bacharem, ktery se boji, ze mu vezen utece.

A kdyz uz mluvime o te pritazlivosti, jeste bych k tomu zminila, ze nas mohou pritahovat lide, se kterymi mame nejaka pouta na urovni duse (karma, a ruzne predem dohodnute "role", dohoda o spolecne praci na necem). Myslim si, ze je urcite neco i na tom, ze pritahujeme to, co nam pomuze rust (do teto kategorie patri i to predchozi, ale ne vse je dohodnuto predem na urovni dusi).

A jeste jak jsem tam premyslela o tech mych znamych, ktere jsem popsala vyse, tak jsem si vzpomela na tento zajimavy clanek o nasi svetle a temne strance.
« Poslední změna: 05. Leden, 2013, 22:31:54 od torquiose » Zaznamenáno

W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Leden, 2013, 02:42:57 »

Jj., přítažlivost protikladů. Velké téma. Samozřejmě proniklo do literatury (Kráska a zvíře), do filmu (Panna a netvor), do hudby...
Jako například sem:

Kromě vícevrstvého textu milovníka hudby jistě potěší i vymakaná sóla.
A i vizuálně jde o dosti podařenou věc...
Tož ostrý obraz a dobrý zvuk Smiley Wink.
« Poslední změna: 16. Leden, 2013, 02:45:43 od W » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 16. Leden, 2013, 14:35:56 »

Krásku a zvíře, jako ostatně většinu pohádek a mýtů, chápu tak, že charaktery reprezentují naše vnitřní osobnosti nebo elementy naší psýché. Formou příběhu je tak popsán vývoj člověka zpět k celistvosti. A stejně tak přitažlivost mezi "protiklady", ale i jiné silné reakce, včetně negativních, vidím spíš jako přirozené hledání toho co jsme v sobě potlačili a citíme touhu to znovu objevit a integrovat, ať už vědomou či nevědomou.
Zaznamenáno

PetraSlunce
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 20. Leden, 2013, 17:10:29 »

Neone, přesně takové tyto otázky jsem si nedávno kladla...už se jdu pustit do čtení...Smiley ...a pěkná inovace stránek:)
Zaznamenáno
PetraSlunce
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 20. Leden, 2013, 18:44:26 »

Děkuji za pěkné úvahy k tematu. Mé vnímání je podobné vnímání ženy "torquiose"Smiley
Na jisté úrovni podle mě platí přirozený zákon rezonance či nerezonance, jiným slovem souladění, něco jako "vrána k vráně sedá", možná cítím potřebu existovat i ve vztahu na teto úrovni onoho "snu"jak píše neon, v podobnosti a souladění duší. Nyní je to pro mě důležité a cítím takovou potřebu či touhu duše v takovém vztahu být.

Vztahy typu jak lépe vystihuje psáno Torquiose "přitažlivost k tomu, co mi chybí" máme také kolem sebe, ony zrcadla kolem nás, které mohou ukazovat něco, čeho jsme si u sebe buď nevšimli i toho co v sobě nemáme rozvinuté a proto nás přitáhne, ať už vidíme či nevidíme a podobné vzorce chodí stále, dokud si "proč"neuvědomíme. Na tyto souvislosti se nám asi hůře dívá a uvědomění je řádná fuška. Je to ta těžší cesta. 
Pozorování cesty po spirále, kdy jeden z partnerů se vyhoupne o spirálu "výše" a chce "růst" , třeba i jinak řečeno dále zvyšovat svou frekvenci a jít cestou osobního rozvoje, je mi blízká.
Kéž by si partneři dokázali svobodně "dát" svobodu a svobodně dokázali jít dál, třeba i vedle sebe.

Proč se přitahují "protiklady", mnoho příběhů k inspiraci a nakopnutí k uvědomění čtu nyní v knihách paní Jordánové, vztahy muži-ženy, i jiné vztahy, rodiče a děti, my a naše rodiče, proč takové odlišné kombinace...
Jsou o nerovnováze, například výše popsaný příklad by od paní Jordánové jistě dostal komentář, že žena postrádá svou vlastní sebehodnotu a cenu a nechá se tedy ponižovat, neváží si sama sebe, tedy potom se k ní podle toho chovají druzí, i muž, který se k ní chová jak se chová, třeba ji i bije a jen ona svým novým postojem sama k sobě může změnit chování okolí k ní.Uvědomí-li si svou hodnotu,změní postoj, automaticky se změní chování okolí, mužů k ní a buď se k ní muž uzraje-li začne chovat jinak nebo příjde jiný adekvátně nové úrovni vnímání ženy po uvědomění.

Jsem v souladu i s typem přitáhnutí se na úrovni duší, jejich přátelské dohody před zrozením, že se chtějí setkat a třeba si odpustit nebo si dát něco jiného a přivést se do stavu harmonie. 
V každém případě se mějme rádi, myslím k sobě samým, upřímní a pravdivý a jděme cestou, kdy nejsme sami proti sobě, tedy opět mějme se rádi, sebeláska není sobectví. A buďme šťastní.

Nejspíš jsem mnoho světla do tematu nevnesla, nic nového, ale měla jsem potřebu svým komentářem přispět. Zákon rezonance je pro mě tím který udává směr...
Děkuji za inspiraci si nad tímto věčným tematem opět porozjímat:)
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení