Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Naparovani pri vyrobe dezertu  (Přečteno 3931 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Berlingot
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 11. Únor, 2013, 12:49:42 »

Ahoj, jsem novacek v MB, tak se omlouvam za mozna trivialni dotaz, ale nemuzu nikde najit jasnou odpoved. Cetla jsem, ze peceni neni moc idealni a ze je lepsi dezerty naparovat, ale nejak si neumim predstavit, jak by se to melo delat? Samozrejme naparuji zeleninu apod., ale u tech dezertu mi to neni jasne. Tak bych byla vdecna za radu zkusenejsich Wink
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 11. Únor, 2013, 15:33:01 »

Ja treba naparuju chleba. Stejna konsistence testa, ktere by slo do trouby, tak naparim v uterce, na paraku, hodinu a pul.
A takto nemam problem z toho chleba udelat treba sladkou verzi. Dam do mouky podle potreby slad, rozinky, seminka, olej, mak, ovoce apod.
Takto klidne muze vzniknout zakladni korpus, na ktery se dale treba da stuhnout neco sladkeho s agarem (maizenou, kuzu).
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #2 kdy: 11. Únor, 2013, 15:39:09 »

Dost dobré jsou (zdravotně) vařené moučníky z jáhel. Nejlépe jen jáhly bez mouky a něco na oslazení a na chuť. T.j. třeba rýžový slad nebo sladěnka, sušené ovoce, nějaká semínka či mandle a tak. Čím jednodušší, tím lepší.
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 11. Únor, 2013, 17:12:33 »

Ona se podle mě obecně mouka špatně dělá, i pokud se napařuje, vaření obilovinám, případně mouce sedí asi lépe, navíc mouka je dost diametrálně kvalitativně odlišná od celých zrn jak do energie, výživnosti, tak do kvality. Z hlediska optima pro tělo mouka více zahleňuje, zanáší, je hůřeji stravitelná, vstřebatelná.

Takže já osobně bych, když už, dělal moučníky jak píše W spíše vařené za používání sladů, ovoce, případně mixéru pro konzistenci, než moučné. Ale jinak je dobrý tenhle web na recepty, "pár" dezertů i s možnou diskuzí tam najdeš:

http://pani-dyne.cz/recepty/Hledani.aspx?p=ne&h=ne&d=ano&n=ne&k=ne&s=ne

Samozřejmě v začátcích a nejen v nich může mít někdo potřebu buchty, koláče, klasicky více známého dezertu co do tvaru, konzistence, potom tedy jak píše Neon. Na moučníky je možná lepší pšeničný kvásek než žitný, ale zase žitnému se daří lépé, více vydrží.

Mě osobně přišlo vždycky napařování strašně zdlouhavé časově a na přípravu, třeba když jsem ještě napařoval kváskový chleba (udělat a živit kvásek, rozhníst ho s moukou, čekat až nakyne a potom poměrně dlouho napařovat), potom jsem to slupnul na posezení a ještě mě to zahlenilo, zalepilo střeva a nutričně neuspokojilo, obilí mě uspokojuje více, nemusím spoustu hodin jíst asi jak se polysacharidy rozkládají pomaleji a průběžně do těla dávkují energii, ale je to i o zvyku. 

Někdo si pro hypoglykemické stavy zavařuje jáhly vařené s ovocem a když klesne cukr v krvi pod přijatelnou, únosnou mez, tak si to dá jako takovou první záchranu.
« Poslední změna: 11. Únor, 2013, 17:35:44 od agarek » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #4 kdy: 11. Únor, 2013, 19:35:00 »

Agarku, taky me ten proces pripravy chleba prestal bavit, proste lenost. Proto jsem prestal pouzivat kvasek Smiley A delam nekynuty chleba za par minut a dokonce mi to  chutna. Namelu cerstvou mouku, smicham se soli, trochu oleje, vodu a strcim naparit. Chutna to jak bramborove knedliky.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 11. Únor, 2013, 20:18:42 »

Mě docela baví chleba ze stejného dílu doma namleté mouky a uvařeného zrna, plus k tomu sůl, olej, voda, řádně prodělat, vytvořit placku (něco jako pizzu), krátce péct. Asi by to šlo i pařit...
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 11. Únor, 2013, 21:14:55 »

Citace
Chutna to jak bramborove knedliky.

Něco co by připomínalo knedlík bych rád vyzkoušel, asi zkusím.
Zaznamenáno
Berlingot
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 11. Únor, 2013, 22:21:14 »

Dekuju vsem za reakce. O MB vim uz delsi dobu a snazila jsem se nejaka obecna pravidla zaradit uz drive do sveho jidelnicku, ale bylo to opravdove MB hodne vzdalene. Nyni potrebuji drzet prisnou MB ze zdravotnich duvodu, tak to peceni asi na nejakou dobu uplne vyradim a budu se snazit jist jen varene dezerty, snad to pujde Wink
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #8 kdy: 12. Únor, 2013, 10:01:26 »

Citace
Něco co by připomínalo knedlík bych rád vyzkoušel, asi zkusím.

A jáhlové knedlíky neděláš? To je nepřipomíná, to knedlíky JSOU:). Já je dělám ve formě golfových míčků, protože to je jediný způsob, jak jsem těsto (vařené jáhly spojené troškou třeba pohankové nebo ječné mouky, vařené ve slané vodě do vyplavání) schopná utáhnout tak, aby dobře drželo pohromadě. Ale jedla jsem už i normálně nakrájenou šišku (v ZZ Brno, Jaselská ul.), od bramborového knedlíčku k nerozeznání.
Zaznamenáno
Markule
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #9 kdy: 12. Únor, 2013, 11:45:39 »

Pro případné zájemce můžu poslat recepty na různé verze MB knedlíků, mám s nima docela bohatou zkušenost :-)
Zkoušela jsem celozrnné hrnkové, "houskové" kváskové, kroupové, jáhlové...všechny byly výborné a když si je dal člověk třeba s MB svíčkovou tak to byla hotová královská hostina :-)
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #10 kdy: 12. Únor, 2013, 14:28:57 »

Já bych stála o recept na bezlepkové knedlíky Very Happy Zkoušela jsem jáhlové, jsou celkem fajn, ale někdy trochu blátivé, chce to fakt vychytat poměr mouky a jahel, a každá mouka se taky bude chovat jinak...
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #11 kdy: 12. Únor, 2013, 15:10:47 »

Jedny bezlepkové máš např. tady http://pani-dyne.cz/usr/ReceptDetail.aspx?ReceptID=572 , jinak když si na pani-dyne.cz dáš do "recepty" ->"hledání receptů" heslo "knedlíky", vyjede jich to asi 15, možná ne všechny bezlepkové. Já se s tím fakt nemažu, prostě stačí jakoukoliv obilninu trochu spojit moukou, mokrýma rukama uválet a uvařit ve slané vodě. Ty, které jsem popisovala v minulém příspěvku, mám většinou tužší, rozhodně ne blátivé (obilnina musí být uvařená víc dosucha a pak to hodně "utáhnout" tvarováním). Dělám tak MB "vepřo-knedlo-zelo" i "svíčkovou" nebo jinou omáčku, popř. fazolový nebo hlívový guláš atp.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #12 kdy: 12. Únor, 2013, 15:23:02 »

Jj, je to o praxi...já jsem těžce musela zjišťovat, že mouky je opravdu třeba docela hodně :-D
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #13 kdy: 12. Únor, 2013, 15:29:54 »

Možná tolik ne, myslím, že záleží, jak dosucha jsou obiloviny - čím sušší, tím méně mouky je třeba. A ruce máčet aspoň na každý druhý knedlík:)
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #14 kdy: 12. Únor, 2013, 17:47:40 »

Jahlove knedliky.
Ja treba delam, kdyz se mi teda jo chce, jahlove knedliky  - naparovane. Jsou lepsi nez kupovane, jak jinak. O hodne. No a jejich vyroba je i dost jednoducha.
Uvari se jahly, nechaji se trochu zchladnout, prida se minimum mouky /a tady je mozno to i nechat trochu zfermentovat, kdyz teda nekdo chce mit sladsi knedlik, ale vetsinou to tak nedelam/, udela se jahlova siska a da se do uterky na parak. a pak uz jenom paris Smiley.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení