Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Pánev  (Přečteno 4320 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 05. Březen, 2013, 09:49:14 »

Jaké kdo používáte pánve na smažení?

Mám litinovou a je skvělá, ale nedají se na ní dělat palačinky, placičky, karbanátky apod. protože se těsto přichytává, trhá, no prostě to nejde...

Předtím jsem měla keramickou, ale ta se mi nějak zprohýbala a taky se mi na ni všechno přichytává - možná jsem nevěděla jak s ní zacházet, to nevím, proč nefunguje... Nebo blbá značka...
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 05. Březen, 2013, 10:23:09 »

mám taky litinovou od Skepshuilt (se to nějak tak jmenuje...), pravá švédská litina, dost drahá, ale zato se na ní smaží skvěle, nic se mi nepřichytává, olej skoro nepotřebuje. I maso by z toho bylo asi skvělý, ale tím si to nechci zasvinit, protože je pórovitá ta litina a saje do sebe chutě připravovaného jídla..
Mám od nich i jeden hrnec a mám z toho takový dojem poctivosti. I z toho jídla v tom uvařeného. Taky mi připadá, že to zvyšuje jangovou kvalitu jídla.
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 05. Březen, 2013, 11:40:52 »

Litinu nepoužívám od jedné z přednášek Otty Reisse  Grin , kde vysvětlil, že ani ta není nezávadná. Ale mám fajn keramickou, obyč. Tescomu. Úplně nepřilnavá není, ale funguje výborně, a jednou za čas ji vyčistím sodou. Akorát mi na ni nedávno spadla poklička a udělala pár ďubek do povrchu, tak nevím, jak dlouho ještě vydrží. Amortizovaná ale je mnohonásobně Smiley.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 05. Březen, 2013, 15:29:50 »

hoj,
máme doma také litinovou pánev, ale i wok. Na tom jsme zatím nesmažili. 
Jarka
Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 05. Březen, 2013, 16:33:32 »

Petronilo, to čištění sodou provádíš jak? Též mám keramickou, už 2. v pořadí. Jakmile se na té první objevila malá odlouplinka keramiky (asi nějaké klepnutí, nůž, vidlička, co já vím), muž mi zakázal nadále ji používat.
Ale teda na smažení nic moc, přichytává se na ní téměř všechno. :-/
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 05. Březen, 2013, 19:07:39 »

Pauli, keramickou pánev čistím tak, že do ní naleju co nejvíce vody a do toho nasypu tu sodu, dost - např. 3-4 lžíce. Vařím klidně hodně dlouho a pomalu, třeba i doleju, když se roztok moc vyvařuje. Funguje to výborně, je pak zas jako nová.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 05. Březen, 2013, 20:12:39 »

Tak já tu litinu taky miluju a třeba zeleninu na ní dělám moc ráda, ale cokoliv co je z těsta/obilí se mi hrozně chytá. Myšpule, jak se o ni staráš? Možná to s ní jen neumím...

Zajímavý nápad s tou sodou, možná bych to mohla na té své již "odepsané" keramické pánvi vyzkoušet...ale mám obavy, že už s tím nic nepůjde dělat...
Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #7 kdy: 05. Březen, 2013, 21:56:11 »

Díky díky, tak to hned zítra zkusím! Jinak mám ještě jednu pánev, s hodně těžkým dnem, z Inox18/10 nebo jak se to, prostě nerez, s "masážním" povrchem (takové výstupky to na dně má).. Jako na dušení dobrý, ale smažit teda ani omylem. A navíc teď děsně trpím, poňáč jsme dočasně na elektrice a to je prostě úplně vo něčom jiným než na plameni. A mým snem je pořádnej litinovej wok (a ten plamen pod tím samozřejmě), ale to si asi budu muset nechat zajít chuť.
Konec výlevu.  Grin
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 06. Březen, 2013, 08:24:44 »

Informace, jak se o to starat, hledám tady:

http://www.litinove-nadobi.cz/

A zároveň k tomu asi zkušenosti:

Pánev nechám před smažením hodně rozehřát - tahle to snese. Po použití nechám vychladnout, umývám jen čistou horkou vodou a nechám co nejrychleji vyschnout, příp. potřu jedlým olejem.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 06. Březen, 2013, 16:33:52 »

Myslím, že málo natírám pánev olejem, v tom to možná bude... A dík za tipy.

Dnes jsem ovšem neodolala a zakoupila Green Pan, což je "eko" pánev, prodávaná ve zdravých výživách, povrch je thermolon, což je něco na způsob keramiky... prý žádné PTFE/PFOA (karcinogenní látky), tak uvidíme, jak se osvědčí...
Zaznamenáno
Klaudie
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 07. Březen, 2013, 16:51:38 »

Taky mám litinové nádobí, na zeleninu je bezva, dělala jsem v tom i placičky (nasucho) a byly dobré. Ta údržba olejem jednou za čas je potřeba a hlavně žádný jar.

Něco na palačinky bych ráda koupila, myslela jsem, že litinovou s nízkým okrajem... děsí mě, že píšeš, že na to není dobrá.

Green Pan jsem měla, byla fajn, tak rok. Pak se asi sloupla nějaká ta suprvrstva a začala přichytávat.
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 07. Březen, 2013, 17:46:05 »

To je v Prčicích (teda, kdo jste odtud, tak se mrkněte) - teflon se loupe, keramika dělá bublinky, Gren pan se sloupne, nerez lepí a i ta litina se přichytává - JAKOU PÁNEV TEDA MÍT?
Nebo zrušit pánvování, resp. smažení?
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 07. Březen, 2013, 20:51:35 »

Tak někomu asi ta litina na smažení funguje, mně ne Grin

Ale s tou Green Pan jsi mne tedy Klaudie nepotěšila! Doufám, že mi vydrží dýl jak rok  Sad
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 08. Březen, 2013, 15:43:18 »

Já mám taky litinu, ale povrch má osmaltovaný a nepřipaluje se mi na tom skoro nic. Palačinku podle toho jaké udělám těsto :-)
Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 08. Březen, 2013, 16:10:57 »

Tak jsem provedla to čištění sodou a efekt nula nula žádný, asi bude ta moje keramická pánev už úplně beznadějný případ. Jakože nic jí to neudělalo – ani k horšímu, žel ani k lepšímu.  Undecided

Beruško to je ti dotaz za všechny drobný!  Very Happy
Ještě jsem si vzpomněla, že prababičky tady používaly měděný nádobí (a tím i pánve na smažení, jsou takový ručně vyťukávaný, moc hezký, červeno-oranžový), s tím někdo zkušenosti nemá? Ale pochybuju, že by byly nepřichytávací.
Hliník je taky zabitej, ale ten asi na všechno a to bude dost jasný.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení