Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Koikoku alternativa?  (Přečteno 2448 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
pauli
Jr. Member
**

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 28. Květen, 2013, 18:16:26 »

Ahojte, zajímalo by mě, zda je možné nahradit KAPRA nějakou jinou rybou při přípravě polévky koikoku? Máte s tím někdo zkušenost? Ono se to asi pak už nebude jmenovat koikoku, ale jde mi hlavně o to, aby tam zůstala ta výživná hodnota posilující polévky -minerály, bílkoviny atd.
Přemýšlím, proč zrovna KAPR je tou rybou vyvolenou. Co takhle nějaká čerstvá mořská ryba (ulovená, ne odchovaná)?
Díky za brzké názory..
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 28. Květen, 2013, 18:45:44 »

Ahoj, já jsem dělala koikoku (která tedy, jak správně píšeš úplně koikoku není:) ) z pražmy a je výborná. Pravda, nebyla ani samostatně chycená a asi ani bůhvíjak bio, ale tu možnost prostě nemám.
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 28. Květen, 2013, 19:11:08 »

pauli: Otázka je, jestli japonský kapr "koi" má stejné vlastnosti jako kapr český, nebo jiný evropský, protože biologicky se jedná o jiné druhy. A jestli tudíž recepty, co jsou v MB knížkách českých autorů nejsou už jen upravenou verzí, která nedosahuje funkčnosti originálního japonského receptu. To by nám mohl říct jen někdo, kdo jedl polévku koikoku z japonského i českého kapra a může srovnávat a hádám, že takových moc nebude  Wink

Taky jsem nad tím když jsem ji vařívával dumal, proč zrovna kapr je tak speciální. No jako u spousty dalších věcí v MB nezbývá, než buďto věřit a doufat, nebo věřit, vyzkoušet a odmítnout, nebo věřit, vyzkoušet a potvrdit si, že.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 28. Květen, 2013, 21:58:10 »

Kushi uvádí, že pokud kapr není k dispozici, může se použít pstruh nebo jiná ryba s bílým masem, ale s tím, že účinek pak bude nižší.
Totéž platí o lopuchu, který se v tom původním receptu dává jako doprovodná kořenová zelenina - jako alternativu doporučuje mrkev - kterou my samozřejmě na to používáme normálně, že jo.
Mimochodem množství té zeleniny (lopuchu) má být na objem tolik jako ryby. Děláte to tak? Zdálo se mi, že v českých receptech je zeleniny mnohem míň. Já to množství dodržuju.
A jsou další obměny. Myslím, že D. Lužná říká, že se ta polívka může udělat i jen z kapřích hlav...
Podle mě každá rybí polívka má určitou sílu...
Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 30. Květen, 2013, 10:12:54 »

Děkuju za tipy, poohlédnu se zítra po nějaké bílé rybce, vyzkouším a uvidím. Very Happy
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení