Stran: [1] 2 3 ... 5
  Tisk  
Autor Téma: Rýžový půst  (Přečteno 22803 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
romanS
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 21. Březen, 2008, 13:48:12 »

Vážení a milí poradcové /neon, coroner a ostatní/
Přišlo jaro a ke mě myšlenka, vyzkoušet konečně ten rýžový půst. Můj dotaz je jednoduchý. Jak má takový půst správně vypadat?
(Jde mi hlavně o to, kolik rýže denně sníst, aby to byl půst, kolikrát denně jíst, jestli se zeleninou nebo čistou rýži, jestli řasy ano či ne, ideální délka, atd. atd......)
Zajímají mě pochopitelně i vaše osobní zkušenosti! Tak se nestyďte a pište. A já se zatím budu duševně připravovat na tento očistný proces. Mimoza Roll Eyes
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 21. Březen, 2008, 14:42:56 »

Nevím jestli umíš anglicky, ale tady jsou k tomu nějaké podklady, informace, diskuze a zkušenosti:

http://www.simply-natural.biz/7diet.php - tady je detailní popis #7 diety od Ohsawy (Zen Diet)

Jinak zkušenosti lidí z fóra:
http://www.cybermacro.com/forum/macrobiotic-health-forum/1218-boston-rice-fast-journal.html
http://www.cybermacro.com/forum/macro-question-week/2681-7-cleansing-again.html
http://www.cybermacro.com/forum/introduce-yourself/3552-new-but-not-new-brown-rice-fast-question.html
http://www.cybermacro.com/forum/beginner-s-questions/3179-urgent-question-regimen-6-a.html

Já jsem ji osobně nezkoušel. Moje osobní postřehy a závěry...
Čistá jednoduchá makrobiotika - bez pečení, fritování, minimum oleje - mi přijde už sama o sobě jako určitý druh půstu, protože málokdo ji jíme opravdu dobře, já teda ne. Když mám často chuť o pročištění, tak si dávám co nejjednoduší MB režim a co nejvíce kousání (100 a více) a malé porce.
Taky jsem někde četl a pro mě by to bylo přijatelnější, že není vůbec špatné zakomponovat tyto rýžové diety do běžného režimu tak, že se to jí jenom jeden den a dost, třeba každé pondělí, namísto několikadenního půstu. Přijde mi takové pravidelné odlehčení pro tělo vhodnější.
Jinak jsem četl hodně variant na tuhle rýžovou dietu, kde se různě střídaly doporučení ohledně toho jestli k tomu jíst zeleninu, miso polívku a kolik dnů to držet. Můj favorit by asi byla verze - rýže + miso polívka + 1-10 dnů - samotnou rýži bych asi nedal.

Můžu osobní otázky? Proč tě ten půst teď láká? Chceš pročistit tělo nebo je v tom duchovní podtext? Zaplácal ses nemakrem?

Kdyžtak jestli do toho půjdeš tak by bylo zajímavé psát sem postřehy Smiley
Zaznamenáno
Veronika
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 21. Březen, 2008, 15:13:30 »

Románku kde máš jaro? :DMy máme před domem sníh!Ani nevím jestli už můžu přesazovat pokojovky ???Ted si dát půst,tak zmrznu.Mě vždycky byla taková zima,že jsem to po třech dnech vzala(ale jedla jsem málo,asi 3 lžíce rýže denně).Taky bych ráda za tvé zkušenosti....
Zaznamenáno
kukicha
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 21. Březen, 2008, 15:27:37 »

ahoj,

ryžovej půst jsem držela, nejdéle asi pět nebo sedm dní, už se nepamatuju, jedla jsem jen kulatozrnnou ryži natural, vařenou se špetičkou soli a trochou řas ( protože, aspoň dle paní Strnadelové, ryže vařená bez řasy a soli překyseluje a není tudíž moc vhodná k normální konzumaci, tak k půstu počítám též ne )... pila jsem jen mb banchu, jedla střídmě několikrát denně...

ale nejen, že jsem se moc nepročistila, ale bylo mi strašně zle a můj zdravotní stav se dost zhoršil, ty poslední dva dny se mi chtělo zvracet po každém jídle, hypoglikemické šoky se mi zhoršili tak o 50 procent... tak jsem volala o radu jedné mb poradkyni a ona mi řekla, že ten půst není pro mě vhodny protože ještě více zatěžuje slinivku... tak jsem si moc nepomohla... jakmile jsem půst přerušila, stav se stabilizoval na běžnou úroveň : nic moc, ale aspoň jsem si zkusila, že nikdy není tak zle atd.
netušila jsem, že půst může mít kontraindikace, ale asi může... třeba pro diabetiky...

ale pro normálního človíčka je to určitě fajn, krásně se odlehčí, pročistí a zklidní... i to je na půstu  skvělé, jak se člověk jakoby usadí ve svém středu a všechna vřava světa se kolem točí, ale ty jako bys seděl v oku tornáda... to se mi na tom strašně líbilo... je to trošku jako když si dáte dobrej joint a jen tak sedíte a všechno je vlastně supr, jenomže tady máte navíc úplně čisto v hlavě, žádny mlžny opary... všechno je tak krásně skutečné...

já bych do toho takhle z jara hned šla, ale mám "smůlu", musím si zkrátka vařit samy dobrůtky...

krásnej den
Zaznamenáno
kukicha
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 21. Březen, 2008, 15:31:09 »

Veroniko, já myslím, že by se toho mělo sníst víc, aby to mělo smysl, takhle si zastavíš jednu cestu detoxikace ... stolici. Teda vlastně vůbec nevím, jen mě to tak napadlo.
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 21. Březen, 2008, 19:28:23 »

Neone
anglicky neumím, nevytáhneš tam něco ponašom? Ale solidního.
Chci to prostě zkusit, zažít, ohmatat si to. Šel bych i do klasické varianty, tedy žádná strava, jenže na to si teď netroufám /uvažuju o půstu desetidenním/, tukové zásoby nemám, k tomu se nervovat  v práci, atd... Třeba příště....
Polovičatá varianta, tedy jak ty píšeš čistá jednoduchá makrobiotika, je v podstatě to o co se snažím normálně, jenže občas si jídelníček v rámci možností zpestřím /nebavím se o úletech/ dovolenými prostředky, třeba něčím sladším nebo pečeným, a je těžké odolat a nepotěšit své chuťové buňky.
Kdežto když je půst, je půst a basta. Kdo se rozhodne, vydrží. U mě to tak tedy je.
Duchovní podtext je přítomen u všeho, osvícení ale opravdu neočekávám.......... Wink

Co olej v malém, patří tam nebo vůbec?

Veroniko
Já si doma topím  ;Da venku se má příští týden oteplit. Taky mi vyhovuje teplejší klima a kytky už mám přesazené. Wink U vás ráno nekoncertují ptáci? Těm sníh vůbec nevadí, potomstvo čekat nebude..... Wink

Pište, pište, čas je. A můžou to být i zkušenosti jiných, pokud je zdroj spolehlivý.
Zaznamenáno
Veronika
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 21. Březen, 2008, 21:50:25 »

Ahojky Kukichko!Takhle jsem o tom ještě nepřemýšlela,ale zní to rozumně Wink

Romane,doma je dobře,ale každý den "venčíme" děti,většinou tři hodinky a při půstu jsem umrzala už po půl hodce Nenene Taky to jaro vnímám,jen mě ten sníh trochu zaskočil Shocked Tak já teda půjdu v klidu sázet....
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 23. Březen, 2008, 22:59:48 »

Ahoj, ryzovy pust (dieta c.7)se rozumi pouze celozrnna ryze, gomasio a lzicka syrove zeleniny (petrzelky, pazitka nebo neco zeleneho divokeho a jarniho). Pit vodu, caj bancha kvuli moznosti prekyseleni. Pust by mel byt bez kontroly do 10 dnu, delsi ti doporucuji s MB poradcem. Pro vice denni ryzovy pust se doporucuje caj/vyvar z fazoli adzuki (1:3.5 vody s kombu, varit 30 min a pak hned zcedit). Doporucuje se 3x denne, rano snidane ryzova kase (1:5), obed a vecere ryze (1:2-3). Dulezite poradne zvykat. Kontrolovat si moc a prijimat dostatek tekutin. Dehydratace skodi! Je potreba dostat tox. latky ven. Mel bys vedet proc to delas, jinak to nebude mit vyznam. Drzim palce!
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 24. Březen, 2008, 09:47:27 »

Ahoj Milane
Dík, konečně napsal někdo něco konkrétního. Odkud jsi čerpal? /Abych si to mohl pořádně nastudovat/  Mimoza Nenene dancing

Veroniko
Se třema dětma ti venku nemůže být zima. Ba naopak, bys měla být skoro spocená. Tedy pokud děti nevenčíte na vodítku..... Wink
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 24. Březen, 2008, 10:06:56 »

ahoj romane,
info jsou ze zivota. nejake vedomosti jsem nabil na kursech makrobiotiky v Dobrusce. Knizek sice moc nemam, ale mam spoustu znalych pratel a nejake zkusenosti. Chce to proste premyslet co a jak udelat, proc to tak udelat, aby se clovek posunul dal. Preji pekne Velikonoce!
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 24. Březen, 2008, 17:21:18 »

Milane,
jestli máš osobní zkušenost, poděl se.
K té rýži předpokládám že řasa být může. A co olej, vůbec, ani kapku?
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 24. Březen, 2008, 17:54:49 »

Pust by mel byt co nejvice ryzovy. V tomto pripade je lepsi nevarit ryzi s rasou kombu, ale pokud chces, tak ji pouzij misto soli. Taky ji muzes pouzit misto soli do gomasia - upeces ji do hneda (na rase musi vznikat bubliny) - pouzij 16-18 lzicek prazenych sezam. seminek (mezi prstami se musi rozetrit jako maslicko) a 1 dil prazene drcene rasy kombu.
Pri pustu to s mineralami neprehanej. V jednoduchosti spociva krasa. Olej zadny.
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 26. Březen, 2008, 14:25:50 »

Zdá se, že půst není zrovna atraktivní záležitost. /Což mě nepřekvapuje/ Ale rady, názory a zkušenosti jsem chtěl číst v hojnější míře. No nic, pozítří začnu a dám vědět, jak to půjde.....
Milane
jsi i proti lžíci picles a troše misa alespoň v jednom jídle, aby ta rýže nechutnala pořád stejně?
 Wink
Zaznamenáno
snowdrop
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 26. Březen, 2008, 14:45:36 »

Romane, ber to zase tak, že kdyžtady příliš lidí zkušenosti s rýžovým půstem nemá, ty tvoje nově vytvořené můžou být zdrojem inspirace a motivace pro ostatní, kteří to ještě nezkusili Wink. Někdo hold musí vždy začít jako první...
Zaznamenáno
Veronika
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 26. Březen, 2008, 20:47:51 »

Romane ty mlsoune to by už nebyl půst! mnam  Jazyk
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 5
  Tisk  

Skočit na: