Stran: 1 2 [3] 4 5
  Tisk  
Autor Téma: Rýžový půst  (Přečteno 24158 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #30 kdy: 03. Únor, 2010, 12:08:39 »

Děkuju, žes to sem napsala.
Tenhle pocit jasnosti, toho, že vím co chci a jak to udělat, jsem zažíval přesně taky.
Nedá se to moc vysvětlit, prostě vnitřní klid.

Rýžový půst vždy držel Ohsawa a Kushi, když právě řešili cokoli složitého ve svém životě.
Kdykoli měli udělat důležité rozhodnutí, tak si nasadili rýžový půst a pořádně kousali Smiley
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #31 kdy: 03. Únor, 2010, 18:45:44 »

Neone, máš, prosím Tě, nějaké zkušenosti ohledně doby - počtu dní, jak dlouho je dobré mít rýžový půst?
Na jednom MB kurzu jsem si zapsala, že 10 dní, ale nikde u toho nemám poznámku, co se stane, pokud by to bylo déle.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #32 kdy: 03. Únor, 2010, 18:55:35 »

Bohužel nemám, na začátku této diskuze jsem dal odkazy a to je asi tak vše.
Matně si vzpomínám, že jsem taky všude četl jen 10 dní.

Ale já zažívám ty stavy i na normální jednoduché makrobiotice v podání - rýže + zelenina + troška luštěnin, pickles. Spíš je to hodně o kousání.
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #33 kdy: 04. Únor, 2010, 14:42:44 »

S tím kousáním je to fakt. Dosud jsem byla spíš hltač hltavý nekousavý neukázněný. A teď , když mám na talíři jen hromádku rýže, koušu a koušu, protože vím, že když pořádně nepokoušu, budu mít do té další hromádky rýže v dalším jídle ukrutnej hlad. Pochopitelně, že tohle jsem věděla už před půstem, ale ne a ne se pokaždý vykrotit a zklidnit a kousat. Pak to vedlo k přejídání se, následně k blbým pocitům  - fyzicky i psychicky. Dneska rejžuju 6.den. Zůstanu u toho asi těch obvyklých 10 a doufám, že si odnesu v sobě dobře uloženou tu informaci o kousání. A dík za Tvoje sdílení Very Happy
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #34 kdy: 04. Únor, 2010, 16:55:52 »

Bystromila: Rýžový půst hodně stahuje. Záleží v jaké kondici jsi a nedá se říct obecně, že 10 dní je o.k. Pro někoho je i tři dny moc. Takže je i fajn, že nejíš jenom rýži: ).
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #35 kdy: 05. Únor, 2010, 12:56:19 »

Wl: Děkuju Smiley
Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #36 kdy: 06. Únor, 2010, 19:41:38 »

Tak nakonec můj rýžový půst trvá 8 dní a 8.dnem = dneškem i končí.
Pořád je mi dobře, v hlavě jasno, po těle svěže  Smiley
Proč končím s půstem? Začíná mi chybět celý MB talíř - chuťově, pocitově, tak nějak celkově Wink
 brokolice brokolice brokolice
Zaznamenáno
slisa
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #37 kdy: 25. Březen, 2010, 08:13:28 »

V zimě jsem trochu "rozvolnila" svoji už tak dost volnou MB, a tak jsem měla jsem pocit, že bych se měla trochu pročistit. Zalíbil se mi rýžový půst:
http://www.eutrofia.sk/?q=node/123
a od Popeleční středy jsem se do toho pustila. Půst má 4 části, každá trvá 9 dní.

I. fáze je jen celozrnná rýže, nesolená. Přiznám se, že to úplné nesolení jsem nevydržela, bohužel až poté jsem zjistila, že kdybych měla kvalitnější rýži (nejlepší mi přijde španělská calaspara), šlo by to. Ale měla jsem jen kulatozrnnou čínskou, ta byla hnusně nahořklá. Když jsem ji trošku osolila, šlo to. V první fázi jsem měla dvakrát migrénu, holt očista. A samozřejmě úbytek váhy, únava, nervozita. Ale šlo to vydržet.

II. fáze je rýže s vařenou zeleninou, to už jsem se cítila trošku líp. Ale pocit psychyckého stažení přetrvával.

III. fáze: rýže, zelenina, luštěniny - to už je skoro MB, ale tady už jsem začala intenzivně pociťovat nedostatek jinu. Fyzicky to bylo celkem dobré, ale musela jsem se hrozně hlídat, aby se moje nervozita nepřenášela na okolí (asi dvakrát jsem to neuhlídala  :'(

IV. fáze: rýže, zelenina, luštěniny, trocha syrové zeleniny, případně s olejem (tu možnost použít olej jsem nevyužila, neměla jsem na syrový olej chuť). Ale zato jsem pocítila tu krásnou uvolňující energii syrové zeleniny, na tělo i na psychiku.
Včera jsem skončila, dnes přecházím na standardní MB.
Úbytek váhy 5 - 6 kg (jsem poněkud přepadlá), jinak se cítím výborně. Přestala mě bolet záda, dobře se mi cvičí jóga. Večer si upeču jablíčko, to bude slast!!!
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #38 kdy: 18. Duben, 2010, 23:29:11 »

Tak se po dlouhé době zase hlásím - od včerejška se pouštím do 36ti denní rýžové očisty... Jsem zvědavá, jestli a jak dlouho mi to vydrží, nějak přirozeně to vyplynulo po několika měsících, kdy jsem se pokoušela nějak zkoncentrovat a zjistit, kam chci, aby směřoval můj další život. Což se myslím docela podařilo, i když cesty byly křivolaké a někdy jak na houpačce. Docela zafungovala i určitá "klausura", kterou jsem si automaticky vytvořila a která se mimo jiné projevovala i tím, že jsem tady byla dlouho jen za pozorovatele - hodně jsem přehodnotila svůj přístup k MB, zdá se teď mnohem radostnější, vědomější, otevřenější.
Dřív jsem často (a někdy i dlouho) půstovala o vodě, tak jsem zvědavá, kam mne zavede tahle varianta. Zatím mi připadá, že je tento způsob účinnější, cítím se jak kdyby každou buňku mého těla někdo drhl rejžákem a přitom jsem docela ukotvená, při vodním půstu jsem se nikdy necítila tak v kontaktu se svým tělem. Taky chybí takový ten pocit "otravy" vlastními jedy (to se netýká jednodenních půstů). Připadalo mi, že by nějaký záznam mohl být pro leckoho užitečný, tak sem zkusím občas něco hodit (tedy jestli mi to vydrží  Grin).
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #39 kdy: 19. Duben, 2010, 07:26:07 »

Vítej: )
Zaujalo mě ..(a někdy i dlouho) - To znamená kolik asi tak dnů jenom o vodě? Docela mě to zajímá.
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #40 kdy: 19. Duben, 2010, 18:43:04 »

Wl: asi jsem to s "někdy i dlouho" trochu nafoukla - mělo to spíš znamenat déle než 1,2,3 dny, co lidi obvykle drží ze zdravotních důvodů. Konkrétně 10 dní až dva týdny. Možná jsem to někdy vydržela i dýl, nevím, nedělala jsem si žádný rekordní deníček, poslouchala jsem tělo, když chtělo přestat a tím se řídila délka půstu. Také jsem nikdy neměla možnost se na tu dobu někde zavřít a meditovat, takže někdy jsem to ukončila i proto, že jsem nedokázala držet pracovní tempo atd. Ty půsty také nebyly nijak cílené, prostě mne bavilo být nějakou dobu bez jídla: jeden den se člověk nestihne najíst a je mu přitom tak dobře, že to zkusí ještě jeden den, nakoupnou tě endorfiny a jedeš na nich, dokud se nezačneš propadat do hypoglykemie.
Jinak myslím, že se do půstů má člověk pouštět jen když mu to zavelí tělo/intuice, nikoliv racio, takže nějakou teoretickou parketu s radostí přenechám jiným.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #41 kdy: 19. Duben, 2010, 21:40:02 »

Íro, líbí se mi tvůj přístup (tak obecně k věcem).
Taky ti gratuluju k tomu, jak jsi "radostnější, vědomější, otevřenější".
Vůbec jakýkoli vývoj je podle mě dobrý. (Samozřejmě by mě zajímalo, jakým způsobem se ti podařilo se pohroužit a pochopit, ale to je jistě tvoje jedinečná a soukromá cesta, kterou nelze předat jiným.)
Zaznamenáno
ira
Host
0 0
« Odpověď #42 kdy: 19. Duben, 2010, 22:22:28 »

Iren: těch faktorů bylo mnoho, prostě to bylo takové zlomové období. Něco mi ukázala moje dcera, něco odkryla má psychoterapeutka a k úžasným vizím mne přivedla jedna báječná učitelka jógy během řízených meditací. Prostě mám takový malý soukromý ženský klan, který mi po letech strávených převážně v mužském prostředí ukázal netušené možnosti, které jsem možná podvědomě udusávala ve strachu, že nebudou slučitelné s "mým" logickým a racionálním světem. A nakonec je to spíš naopak. Je to prostě proces osvobozování, do něhož patří i ten můj současný rýžový experiment.

A teď zpráva pokusného králíčka:
prozatím žádný úbytek energie oproti normálu, spíš naopak. Mám pocit, jako bych měla malinko pevnější a zářivější pleť, ale to může být prostě jen tím jarním sluníčkem  Wink Very Happy. Nevýhody oproti vodnímu půstu: mám fakt chutě, když třeba připravuji dceři jídlo. Když člověk nejí vůbec nic, přestanou mít v jeho vidění potraviny nutriční funkci. Když hryže rýži, musí si uvědomit, proč si nedá i kus mrkvičky na sousedním talíři.
Zimomřivost z prvního dne úplně zmizela.
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #43 kdy: 19. Duben, 2010, 23:23:07 »

Ještě jednou gratuluji i k ženskému klanu  Wink
Napadlo mě ve vzdálené souvislosti, že by bylo hezké, kdyby se zase uspořádalo nějaké pražské setkání mb příznivců, kam by se mi konečně už taky podařilo dostavit.
Zaznamenáno
Wl
Host
0 0
« Odpověď #44 kdy: 20. Duben, 2010, 09:23:48 »

Myslím, žes to nijak nenafoukla, je to docela slušný výkon. Já jsem zatím jen u těch párdenních.
Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení