Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Databaze bezlepkovych potravin  (Přečteno 3820 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
milan
Makrobioklub
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 10. Červenec, 2013, 08:19:09 »

Na nize uvedenych strankach muzete nalezt skromnou databazi proverenych bezlepkovych potravin.
http://www.potravinybezlepku.cz/index.php?manufacturers_id=49

Na základě řady klinických zkoušek je denní příjem lepku 20 mg/den považován za relativně bezpečný.

Příklad výrobku klasifikované jako bezlepkové:
Arrowroot – kořenový škrob  12,20 mg/1 kg   
Cizrna   12,30 mg/1 kg 
Karob  11,80 mg/1 kg   
Tofu lahůdkové SUNFOOD 12,30 mg/1 kg   
Tofu marinované SUNFOOD 12,00 mg/1 kg   
Sójová pasta   11,40 mg/1 kg   
Sójová pasta miso   12,10 mg/1 kg 
Zaznamenáno

Milan podporuje: www.makrobioklub.cz (neziskova organizace zabyvajici se makrobiotikou), www.makrobiotika.info (MB diskuzni forum).
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #1 kdy: 10. Červenec, 2013, 14:32:59 »

Mě by zajímalo, kde se tam berou ta množství (byť v normě) lepku, třeba u cizrny?? Nějakou vzdálenou kontaminací v továrně? Ale v každé potravině??

Nevíte jak se to má se slady/sirupy z Dobrušky? Bezlepkové jsou jen ty rýžové? Protože vím, že existuje nějaký bzl pšeničný sirup či slad, dělali mi z něj tady v Brně v mb restauraci narozeninový dort a dost mi to vrtalo hlavou.....
Zaznamenáno
milan
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #2 kdy: 31. Červenec, 2013, 08:31:12 »

Pšeničný sirup neobsahuje významné množství lepkových bílkovin (<20 mg/kg), tudíž splňuje hranici pro bezlepkové potraviny.
Podle legislativy možné značení výrobku s obsahem lepku nepřesahujícím 100 mg/kg - „velmi malý obsah lepku“ a nepřesahujícím 20 mg/kg „bez lepku“.

Obdobně je na tom například sójový olej, který rovněž neobsahuje bílkovinu (v tomto případě pro někoho alergenní sójovou).
Zaznamenáno

Milan podporuje: www.makrobioklub.cz (neziskova organizace zabyvajici se makrobiotikou), www.makrobiotika.info (MB diskuzni forum).
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 31. Červenec, 2013, 21:41:56 »

No ale jak je možné, že pšeničný sirup je bezlepkový a ječmenná sladěnka není....??
Zaznamenáno
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #4 kdy: 01. Srpen, 2013, 11:23:16 »

Ahoj Calarien.
Je to v podstatě jednoduché, už jsem se o to dříve zajímal. Je to dáno samotnou výrobou. Sirup se vyrábí hydrolýzou, přes kterou se ten lepek nedostane. Narozdíl od sladování, tam je lepku pořád dost. Podobné je to se sójovou omáčkou Shoyu. Ta má ve složení také uvedenou pšenici, ale procesem fermentace se množství lepku sníží na minimum. Určitě o tom najdeš něco na netu. Ale je to o tom, jak jsem to napsal.
Zaznamenáno
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 01. Srpen, 2013, 11:39:31 »

Ještě bych jen doplnil, že sirup se vyrábí hydrolýzou škrobu a podle toho, který se použije, tak se pak ten sirup nazývá. Lze použít pšeničný, kukuřičný, bramborový škrob apod. Vzniká tím pak sladidlo, které se v našem těle chová jako jednoduchý cukr. Zdravější a pro tělo prospěšnější jsou cukry složité, protože se uvolňují postupně a nezatěžují tolik slinivku (to jsou ty slady). Ale je mi jasný, že řešíš především ten lepek, který je třeba i v rýžovém sladu. Je docela zajímavé vědět, jestli máš doopravdy celiakii nebo jen zátěž na lepek, kdy po určité době na bezlepkových potravinách tělo snáší i některé lepkové obiloviny např. ječmen, oves. Pšenice a žito mají lepek nejagresivnější. Píše o tom Mudr. Strnadelová ve svých knížkách nebo se s ní můžeš spojit osobně http://www.institut-celostnimedicina.cz/kontakt/ Píšu jen pro informaci, sám s tím moc zkušeností nemám, tak nemůžu víc sloužit. Alternativní medicína má na bezlepkovou dietu trochu odlišný pohled, takové ty stopy lepku apod. vůbec neřeší. Ale podle mě záleží na tom, jak moc ten jedinec na lepek reaguje. Zda u něj již propukla celiakie a nebo se jedná o zátěž na lepek, jak jsem o tom psal výše.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 01. Srpen, 2013, 16:10:36 »

Píšeš, že u shoyu se fermentací sníží množství lepku na minimum...tak to samé by mělo platit u fermentace sladu?
O té hydrolýze jsem nevěděla, ale objasňuje to, proč je sirup mnohem sladší a silnější sladidlo..
Rýžový slad je určitě bezlepkový, když rýže jako taková je bezlepková...

Já mám diagnostikovanou celiakii a na základě konzultací/rozhovorů s MB poradci a jinými jsem před časem dost intenzivně s lepkem experimentovala, můžu ti říct, že to byl hodně blbý nápad Roll Eyes Takže už si dávám pozor.
Zaznamenáno
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 01. Srpen, 2013, 16:48:09 »

Výroba shoyu a sladu jsou dva naprosto rozdílné procesy. U shoyu se monožství lepku i několikrát měřilo a vyjadřovala se k tomu Ing. Gabrovská z Výzkumného ústavu potravinářského (uprostřed této stránky je o tom zmínka) http://www.bezlepkovadieta.cz/odpovedi-a-otazky/potraviny-a-suroviny/2378-3 A slyšel jsem to mnohokrát na setkání celiaků v Praze. Když měřily slady, tak ty pořád obsahovaly velké množství lepku. Je to úplně jiný postup výroby, o mnoho jednodušší, několikadenní. Vlastně se naklíčené obilí nechá zesládnout, to je celé, s tím lepkem se tam skoro nic neděje http://cs.wikipedia.org/wiki/Slad A tady je něco o shoyu http://www.countrylife.cz/japonske-speciality-shoyu-tamari-miso Já jsem ještě na rýžový slad bez lepku nenarazil, protože v obchodech většinou mají od Sunfoodu a ten obsahuje i naklíčený ječmen http://www.biosfera.cz/ryzovy-slad-415g-i1542 .

Mudr. Strnadelová mi říkala, že když už má někdo rozjetou celiakii, tak je to problém, narozdíl od té zátěže na lepek. Z toho se člověk může docela i rychle dostat a nebo může za nějaký čas alepsoň ty méně lepkové obiloviny. Ale taky to není pravidlem. Je to individuální a stejně jako u celiakie, někomu lepek škodí víc a někomu méně. Někteří lidé např. neřeší stopy lepku a jiným je i po takových potravinách zle. Každý si to musí podle mě vypozorovat a pak se dle toho zařídit.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 02. Srpen, 2013, 20:20:44 »

Dík za odkazy a za info, nedošlo mi, že slady jsou mnohem kratší dobu fermentované, takže proto je v nich víc lepku...A taky jsem netušila, že rýžový slad od Sunfoodu má v sobě ječmen!! Eek No já teda mám doma akorát slad z Deshimy z Holandska, který je čistě rýžový...
V tom odkazu od Country Lifeu ale píšou, že tamari je bezlepkové, na rozdíl od shoyu...asi bych to musela mít prokázané u konkrétní sojové omáčky, že je bzl, v tom prvním odkazu se zmiňují o sojovkách jiných firem, ne o těch japonských Huh?
Zaznamenáno
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 02. Srpen, 2013, 23:19:28 »

U těch sladů a shoyu nejde o dobu té fermentace, tím se ten lepek zase až tolik neeliminuje, ale celkově je ten proces výroby jiný. Tamari je zaručeně bezlepková. V makrobiotice je daleko jednodušší pohlídat si obsah a nebo i případně nějaké ty stopy lepku. V běžném stravování je to mnohem složitější. Neřešte výrobky (sojové omáčky apod.) obecně, ale vždy se podívejte na složení toho konkrétního výrobku, když nevíte, zajímejte se o způsob výroby a sama se nad tím zamýšlejte, to hodně napoví. A také vezměte v potaz, v jakém množství ten výrobek konzumujete. Dochucovadla a sladidla, i když případně nějaký ten lepek obsahují, konzumujete denně jen v malém omezeném množství narozdíl od různých obilovin, těstovin, polotovarů v podobě karbanátků, pomazánek apod.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 03. Srpen, 2013, 11:17:22 »

Jasně, na složení se vždy dívám a hotové výrobky používám zcela výjimečně...ale zrovna u shoyu bych ráda věděla, třeba konkrétně u toho od Sunfoodu, jestli je prokazatelně bezlepkové či ne...protože i když je ve složení shoyu vždy pšenice, tak některé značky uvádí omáčku jako bzl a jiné ne, takže tam mi moje intuice moc nepomůže Tongue
Zaznamenáno
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 04. Srpen, 2013, 13:18:29 »

Prokazatelně bezlepková není, to je přeci jasné, když je ve složení pšenice. Ale tím postupem výroby se lepek eliminuje na minimum a už by to pro celiaky neměl být problém. A co je podle vás bezlepkové? Úplně bez lepku.., do 20mg/kg.., do 100mg/kg..? Vždyť i přirozeně bezlekové potraviny jsou často přidruženou kontaminací "znečištěné" lepkem. Udává se, že denní dávka bezpečná pro celiaky se pohybuje někde mezi 20 až 50 mg/kg. Pokud vás zajímá jak je to se shoyu od sunfoody, tak se obraťte na VUPP http://www.potravinybezlepku.cz/ a nechte si obsah lepku změřit, třeba vám vyhoví. Jednou za čas dělají testy a sami chtějí aby jim lidé posílali přímo požadavky na dané výrobky. Nikdo z bezlepkářů vám to zaručeně neřekne.. Navíc proč to řešit, když tamari je přirozeně bezlepková a shoyu plně nahradí. Když budete kupovat nějaké potraviny kde je shoyu ve složení např. v marinádě, tak vezměte v potaz, kolik tam asi té omáčky, tudíž i lepku může být..? Podle mě minimální množství. Dokonce se dívám, že zrovna tohle i měřili http://www.potravinybezlepku.cz/advanced_search_result.php?keywords=sunfood&x=3&y=8
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Srpen, 2013, 20:47:32 »

Tím prokazatelně bezlepková myslím právě potvrzené skrze VUPP, že to má do 20 mg/kg... pak to lze dle vyhlášky označit jako bzl potravinu. Je mi jasné, že naprosto nekontaminovaná potravina na trhu skoro neexistuje, všechno je to o nějakých hranicích. Ale já se prostě chci pohybovat teď v té nejbezpečnější, což je v současné době ta zmíněná výše...
No a tamari a shoyu je docela velký rozdíl, tamari se používá spíš léčebně, já jsem byla během studia od tamari zrazovaná, že je příliš silné/jangové a na vaření se má běžně používat shoyu, ono i v chuti je rozdíl...ale kvůli lepku jsem shoyu momentálně nechala být. Kdyby ho ale někdo otestoval, bylo by to fajn..
Zaznamenáno
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 05. Srpen, 2013, 09:43:28 »

Je to jen na vás, můžete dát podnět pro měření pracovníkům VUPP, jak jsem psal výše. Uvidíte, zda vám vyhoví :-) Já bych v tom neviděl problém a zkusil to, když o to tolik stojíte. Vím, že to bezlepkáři běžně dělají, když mají problém s nějakým produktem. Ale většinou se jedná o bezlepkové produkty a lidé chtějí vědět, zda jsou doopravdy bez lepku. Tady je ve složení pšenice, tak je to asi čistě pro vaši informaci. Běžně smýšlející bezlepkář vidí ve složení pšenici a shoyu raději odloží. Uvidíte, zkusil bych jim napsat.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení