Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Je v jidle dostatek vitaminu a mineralu?  (Přečteno 2770 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Lucecitka
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« kdy: 13. Srpen, 2013, 11:30:33 »

Po shlednuti Duse K s panem Erbenem jsem nahlodana....

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10000000034-divadlo-kampa/213251000300048-biochemicke-zdravi-a-nova-medicina/

Rika, ze diky kyselym destum, je v potrave o 80% mene vitaminu a mineralu nez drive a ze to v zadnem pripade nestaci, tudiz by se meli brat v tabletkach. Teda pokud clovek nema vlastni zahradku, kde sam prihnojuje. Co si o tom myslite?
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
3 0
« Odpověď #1 kdy: 13. Srpen, 2013, 12:56:28 »

Můj otec agronom (ale v konvenčním zemědělství) tvrdí, že problém kyselých dešťů je dávno za námi. Já jako chemik - ekolog tomu do jisté míry věřím, problematické sloučeniny jsou ve velké míře již zachytávány (například síra), takže problém kyselých dešťů se logicky musel snížit.
Věřím, že konvenční zemědělství neprodukuje potraviny s dostatečným přísunem vitamínů a minerálů, půda je „podvyživená“ a klasická hnojiva dodávají v podstatě jen tři minerály (NPK), místo těch potřebných více jak dvaceti. O vlivu mikroorganismů a půdních červů ani nemluvím - konvenční zemědělství je odstraňuje z půdy, jako vedlejší efekt užívání těžké techniky a chemikálií.
Při potravě z biologického a ještě lépe permakulturního zemědělství (živiny se do půdy vrací nejen z kompostu a hnoje, ale i podporou rostlin navzájem) bych nečekala problém, pokud neužíváme rafinované výrobky. Když do potravy navíc zařadíme divokou zeleninu, neměl by být problém vůbec.
MUDr. Karel Erben mi přijde jako člověk, který si načetl něco o opravdu zajímavém problému - spojení mezi histaminem a civilizačními chorobami. Ale jaksi ustrnul u tohoto a ignoruje okolnosti. Jak jsem pochopila, vůbec neřeší životní styl pacienta a rovnou ordinuje tabletky.  Takže pokud někdo baští ovoce a zeleninu jako nutné zlo a následně si i tu trošku vitamínů z těla vyplaví rafinovaným cukrem a nadměrným množstvím mléka a potravinářskou solí, není se čemu divit, že tělo reaguje chorobou. Ovšem tabletky bych volila až v krajním případě a na omezenou dobu (zdravou stravou se obsah vitamínů vrátí do normálu až po nějaké době), ne jako trvalé řešení. Takže jeho postřeh se mi líbí, jen je škoda že nějak ustrnul na tom chemickém řešení bez zájmu o okolnosti.
Vitamín B12 je důvod, proč do makrobiotiky počítám v malé míře i vejce, jiné maso než rybí a mléko a výrobky z něj v rozumném množství a úpravě (co asi tak dají krávy, kozy a ovce chované v ekologicky rozumném počtu, od kterých se neberou mláďata a nenutí se dojit víc, než je pro jejich druh přirozené). Uznávám, že vitamín B12 se tvoří v různých částech našeho těla, ale jeho vstřebávání bude u každého různé. Takže musíme prostě poslouchat své tělo, zda něco živočišného potřebuje či ne. Ostatní dva vitamíny není problém získat ze zeleniny a celozrnných obilovin.
Myslím, že dostatek minerálů a vitamínů v našem těle zjistíme snadno. Je to stav naší kůže, nehtů a vlasů. Samozřejmě předpokládám, že ani jedno neničíme (laky, podivné krémy, šampon, nadměrné množství mýdla…) – v opačném případě musíme zvážit, zda se jedná o problém s vitamíny či nadměrné vysoušení chemikáliemi.

Aneb jak se u nás v rodině traduje „Nejhorší smrt je z vyděšení“.
« Poslední změna: 13. Srpen, 2013, 13:01:07 od Melkorka » Zaznamenáno

Kořenem všeho zla je nedostatek poznání.
Buddha
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 13. Srpen, 2013, 13:33:56 »

Píšeš o vitamínu B12, a potom: "Ostatní dva vitamíny není problém získat ze zeleniny a celozrnných obilovin." Nerozumím... Které vitamíny?

Píšeš o běžných hnojivech NPK, ale že potřebných minerálů je více jak dvacet. No, nejlevnější je Cererit, tak trochu chemický NPK + něco, mohu se zeptat, které hnojivo bys doporučovala? Pokud jako chemik - ekolog máš v tomto přehled?

Předem děkuji za odpověď.
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #3 kdy: 13. Srpen, 2013, 14:12:50 »

Aha, já reaguji na informace v tom odkazu. Pan doktor dává za stěžejní 3 vitamíny potřebné pro optimální množství histaminu, který je údajně v malém množství a při nízké životnosti potřebný, ale při velkém množství toxický. Ty vitamíny jsou B12, kyselina listová a B6. Takže „ostatní dva“ znamená B6 a kyselinu listovou.

Za nejlepší hnojivo považuji kompost a hnůj (ne od zvířat z konvenčního zemědělství) a hodně breberek v půdě (tedy žádná těžká technika a chemie). V případě nepermakulturního hospodářství je podle mě i dobré nechat pole občas ležet ladem (ale chápu, že je to neekonomické).

K té odbornosti, mám vystudovanou ochranu životního prostředí, ale převážně z pohledu analytiky, nikoli zemědělství. Výživa, permakultura a další související témata jsou spíše můj koníček.

Stačí takto?
Zaznamenáno

Buddha
Tykev obecná
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 13. Srpen, 2013, 17:21:35 »

Stačí. Tak díky za informace, Tvůj čas a tak.
Zaznamenáno
jarda
Jr. Member
**

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 13. Srpen, 2013, 20:32:21 »

... Vitamín B12 je důvod, proč do makrobiotiky počítám v malé míře i vejce, jiné maso než rybí a mléko a výrobky z něj v rozumném množství a úpravě ...
Četl jsem v knížce paní Strnadelové, že vitamín B12 by měl být i v kvašené zelenině a fermentovaných sojových výrobcích.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #6 kdy: 13. Srpen, 2013, 21:20:37 »

Ahoj Melkorko,
s rybami bych souhlasila, ale s tím mlékem moc ne - přece jen to zahleňuje. Mě nějak nechybí. Když jsou ryby, vajíčka být myslím nemusí.
Také myslím, že B12 je v kvašené zelenině - je to tzv. mléčné kvašení. Jak má v knížce napsáno paní Chourová.
Jarka
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #7 kdy: 13. Srpen, 2013, 22:12:41 »

Ja ted nedavno cetl od jednoho stareho zkuseneho znameho zemedelce v Americe (Steve Solomon) taky o mineralech a taky me to nahlodalo.
Pointa byla, ze kdyz si za mlada s manzelkou pestovali jidlo v US a jedli teda prevazne jen svou zeleninu, tak i presto meli problemy se zubama a kostma.
Pak se ocitl na par let s zenou u sopky Fuji a tam take pestovali co to dalo a vsechny problemy se jim radikalne spravily.
Od te doby se zacal hodne venovat tematice mineralu v potrave a napsal o tom knihy.

Ale co me nahlodalo bylo to tvrzeni, ze pokud zijete v lokalite, kde puda jiz ty mineraly nema, tak je zadnym kompostem, hnojem do zeme proste nedostanete.
Zvirata, rostliny ty mineraly v sobe mit nebudou, takze i kompost, hnuj z nich nic neprida.

Nedocetl jsem jak to on resi, ale spousta zemedelskych alternativcu basni o horninove moucce (kamenna moucka, rock dust).
Ta je v hodne zahranicnich textech zminovana, ale kdyz to nekdo chce koupit u nas, tak nenajde.
V zahranici se jim ten kamen mlit na prach asi vyplati, u nas se to resi jinak (viz prispevek od "jarda bon jovi" na konci diskuze).
« Poslední změna: 13. Srpen, 2013, 22:14:36 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #8 kdy: 13. Srpen, 2013, 22:19:04 »

No a jedna z makrobiotickych teorii rika, ze neni tak dulezite jist jidla kvuli vitaminum, mineralum apod. ale nejist ty, ktere tyto latky z tela odebiraji.

Mam treba spatne zuby a mohl bych to svadet na nedostatek mineralu v tele, ale ono to bude spis tema jinama, ktere ty mineraly z tela odeberou.
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #9 kdy: 14. Srpen, 2013, 12:01:33 »

Ahoj Melkorko,
s rybami bych souhlasila, ale s tím mlékem moc ne - přece jen to zahleňuje. Mě nějak nechybí. Když jsou ryby, vajíčka být myslím nemusí.
Také myslím, že B12 je v kvašené zelenině - je to tzv. mléčné kvašení. Jak má v knížce napsáno paní Chourová.
Jarka
Také si myslím, že je B12 v kvašené zelenině, ale nikde jsem nenašla rozbory, že to tak skutečně je. Tak s tím raději nepočítám.
Mléko MŮŽE zahleňovat. Mě třeba zahleňuje strašně (pokud k němu nedám skořici či jiné koření snižující zahleňující účinek), ale mé mamce nedělá vůbec nic (žádné zahlenění, žádné problémy s pletí, prostě nic). Mě je po rybách hrozně zle, tak je nejím. Na druhou stranu vejce jednou za čas mi nic nedělá. Jak říkám, to je strašně individuální.
« Poslední změna: 14. Srpen, 2013, 12:03:58 od Melkorka » Zaznamenáno

Buddha
Jarin
Newbie
*

Zobrazit profil
6 0
« Odpověď #10 kdy: 14. Srpen, 2013, 13:25:03 »

Já se také domnívám, že makrobiotika je pro každého individuální záležitost. Pamatuji si, že když jsem se před lety pokoušel o čistou makro, takovou tu teoretickou podle kurzů, knížek apod. a občas jsem si něco dal, co do makrobiotiky nepatří např. vajíčko, něco z mléka, jiné maso než rybí, tak jsem z toho měl špatný pocit. Ale ne kvůli tomu, že jsem se cítil špatně, ale spíš, že jsem porušil nějaký zákaz nebo tak něco. Což je samozřejmě blbost. Bohužel u nás je často takhle makro prezentována a setkal jsem se s tím mnohokrát. Třeba s tím už dnes lidé takový problém nemají, už dlouho jsem na žádném kurzu nebyl, ale tenkrát to tedy bylo něco. Myslím cca. ještě před těmi 10 lety. Takový přístup mě od makrobiotiky hodně odrazoval a mám to tak pořád.. K makrobiotice se vracím po několika letech, ale ten přístup je úplně jiný, daleko uvolněnější. Myslím si, že je důležité především poslouchat svou přirozenou intuici, aby jsme byli schopni rozpoznat, co naše tělo doopravdy potřebuje. Pořád se ale snažím mluvit o zdravé stravě, né o tom, že člověk zbaští tabulku čokolády na posezení nebo půl kila bůčku.. Podle mě je ze začátku taková ta kurzová makro dobrá, aby si člověk vůbec uvědomil, co dělá špatně a co by se mohlo dělat jinak. Že není jen krabice do které se hází jídlo, ale že to jídlo na nás nějak působí a že má výrazný vliv na naše zdraví. Důležité je poznat nové potraviny, rozuměj ty co dříve běžně nejedl a vytáhnout je dopopředí (zelenina, obiloviny, luštěniny..). Zase naopak ty co jedl dvakrát denně odsunout někam do pozadí, protože převážně dnes jíme přemíru potravin, které dříve lidé v takovém množství nikdy nejedli, protože je neměli (zase to mléko, maso, vejce..). Některé potraviny nám přímo škodí, ty je třeba vyloučit úplně viz. všem známý cukr. Zase takový ti skalní makrobiotici řeknou, ale to už není makro.. S tím jsem se setkal mockrát, ale odpovězte si na to, co je to vlastně makrobiotika..? Ať chcete nebo ne, je to jen další výživový směr vytvořený člověkem. Opírající se o nějakou historii, což je jasné, ale spousta věcí je domyšlených, že by to asi mělo být tak.. V tom je ten samotný problém a ze zkušenosti by se nechalo říct, že všechno co člověk kdy vytvořil má své dobré, ale i špatné stránky. Makrobiotika je úžasná záležitost, ale podle mě by si jí měl každý dělat po svém a většinou to tak i dopadne. Pokud někomu vyhovuje taková ta klasická, jak ji známe z kurzů, tak v tom nevidím problém, ale spíš mě mrzí, když jsou někteří lidé kritičtí vůči druhým. Oni se pak označení makrobiotika raději vyhnou a jedou si své zdravější stravování, i když kolikrát si říkám, že jejich strava je někdy zdravější, než těch, kteří za každou cenu dělají makro, ale když kolikrát vidím jakým způsobem.., co všechno se dá dnes koupit ve zdravých výživách, tak kroutím hlavou. Navíc taková strava má pak k původnímu stravování v naší zemi hodně daleko. Píšu jen proto, že mám za sebou spoustu zkušeností a nějak jsem vycítil potřebu toto vyjádřit. Nikoho tímto příspěvkem nechci napadat a ani to nemám v úmyslu. Všem kteří se zdravou stravou začínají přeji hodně zdaru, ať každá změna a každé rozhodnutí je jen cestou k lepšímu. Snažte se udržet si svůj zdravý selský rozum a intuici. Nenechte se rozhodit nikým, kdo vám říká, že něco děláte špatně, ale zase zůstaňte otevření novým poznatkům, vezměte si z nich jen to, co doopravdy potřebujete. Asi jsem měl tento příspěvek vložit někam do deníčku, ale ucítil jsem potřebu ho umístit právě sem. Mějte se všichni hezky a přeji příjemné prožití dnešního a dalších dní Wink
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #11 kdy: 15. Srpen, 2013, 18:07:11 »

Tak Jarine,
tohle je super prispevek.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 16. Srpen, 2013, 19:14:35 »

Ahoj Jarine,
hezky jsi to napsal. Myslím ale, že i MB na kurzu může být dobrá viz. Zuzka Terešová na svých přednáškách.  No asi lidi, kteří jeli podle knížek paní Průchové, tak je to odradilo. I Zuzka říkala, že se podle nich nedá jet, že jsou zastaralé. Asi se dřív na kurzech učilo moc jangově a teď i poradci zvolňují, což je fajn. Drží se třeba v mezích MB , ale vymýšlejí třeba nové dezerty a tak. Nebo připouští do dezertů např. kokos, vím, že je příliš jin, ale na dochucení dezertu může být super. No a kdo nechce, tak ať ho tam nedává.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení