Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Využitelnost z rostlinných zdrojů  (Přečteno 1291 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 28. Září, 2013, 19:02:29 »

Ahoj,
Jsou prvky z rostlinné stravy využity? Nám právě Nosková říkala, že ne, že jen z živočišné.
Kdo o tom něco víte, napište, prosím.
Např. železo z řasy dulfe.
Kde se dočtu, co řasy vše obsahují? Od každé.
Jaka
Zaznamenáno
Sunny
Makrobioklub
Full Member
Pohlaví: Ženské

224257055
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 29. Září, 2013, 14:22:46 »

Ne že bych o tom něco věděla Smiley
Ale - jasně že prvky musí být vstřebatelné i z rostlinné stravy. Jinak by vegetariáni a vegani už dávno všichni měli anemii a podobné...
O železe jsem si teď načetla docela dost, tak jsem četla, že je z rostlin mnohem hůře vstřebatelné (tj. vstřebá se ho méně), zato je ho ale v rostlinné stravě víc. Čísla se v různých článcích dost lišila, třeba v jednom psali, že je 3x hůře vstřebatelné z rostlinné stravy, ale např. v červených fazolích bylo 3x více železa než v hovězím mase. Tak to vycházelo šul-nul. Jinde ale byla čísla jiná.
Vstřebávání minerálů taky kdeco ovlivňuje - třeba vstřebávání železa podporuje vitamin C - takže zapít jídlo se železem vodou s citronem nebo zajíst ovocem či pickles. Naopak vstřebávání železa snižuje vápník - takže když si dá někdo steak se sýrem, tak holt tolik železa nevyužije. Z čehož mi zas vychází dobře vegani, nejedí ani mléčné výrobky. Ale zas prý vstřebávání železa zhoršuje i vláknina... který vegani a makrouši jí většinou spoustu. A tak...

O řasách - zkus googlit, třeba najdeš i přesná čísla, ideálně asi na AJ psaných stránkách, já našla teď narychlo třeba toto (bez čísel): http://www.spolekmagdalena.cz/temata/rasy-kombu-nori-arame-a-wakame.html, a tady je arame i s číslama: http://www.slunecnice-cb.cz/slunecnice-cb/7-O-LECIVYCH-POTRAVINACH/130-ARAME

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 29. Září, 2013, 19:15:05 »

Ahoj Sunny,
mě by se spíš líbila nějaká studie, nebo tak, protože na internetu toho je spousta a informace se různí.
Ale nevím, zda u paní Průchové v knížkách něco najdeme, asi ne.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení