Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Zlobení dětí  (Přečteno 1677 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 02. Říjen, 2013, 12:49:44 »

Ahoj,
co si obecně myslíte o zlobení, proč vlastně děti zlobí? Četla jsem, že nám tím chtějí něco říci.
To mě přivádí k další otázce:
Jak dětem dáváte najevo, že děti něco udělají, ale je to třeba špatně, nesmí se to/nedělá se to?
Když neposlechnou, vezmete vařečku a dáte jim na zadek, jako to dělá moje sestra? Mě se to moc nelíbí, ale co s tím, když je dvakrát napomenete a neposlechnou? Někdo by řekl, že se to nesmí bít děti.  Možná jste jako malí tohle zažili a třeba babičky, jako ta moje říkají, když neposlechnou, tak výprask.
Nebo MB děti nezlobí vůbec, nebo málo, stačí napomenutí nebo slovíčko NE a přestanou?
El, například, ona se v deníčku nezmínila, že by malá zlobila.
Jarka
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Říjen, 2013, 14:23:24 »

:-D dobré téma..

Tak o vlastně to zlobení je?  Já bych řekla, že to je jen : zvědavost na všechno si sáhnout, všechno vyzkoušet nebo taky rozbít ..nebo dělat jako my..  pak to může být taky vymáhání pozornosti a nebo naučené reakce na všelijaké zákazy a upozornění.

Samozřejmě to máme i my :-) teď třeba sedím u pc a K mezitím strhla prádlo ze šňůry a chtěla si s ním hrát.. no joo, sedím, přemýšlim, jak to sesmolit a tak si našla způsob, jak mě zvednout... prostě to byla jen žádost o pozornost  Wink Samozřejmě jí vysvětluju, že to prádlo jsem tam věšela, aby uschlo a chci ho tam dál.. takže jsme ho společně znovu pověsily. 

Jinak teda používám ne a vysvětlení + nabídnutí jiný činnosti.  Na některý opravdový ne si vymyslela hry, že si z toho dělá legrácky a zkouší reakce... 
Ale těch zákazů oproti tomu co vidím u kamarádek moc nemá.. většina z nich vlastně neustále komanduje a komentuje, co a jak dítě dělá. K venku akorát nesmí sbírat nedopalky cigaret a chodit do silnice..a musí jít tam kam je namířeno..

Já se inspiruju Naomi Aldort atd .. Vychováváme děti a rosteme s nimi nebo Respektovat a být respektován, taky výchova bez poražených..   ne úplně, ale pomůže to, když člověk neví kudy kam..  hodně pomáhá S.A.L.V.E od Naomi - to je když přistihnete dítě při nějaké nevhodné zábavě - nadechnout se, počítat.. nechat hlavou projít to první co nás napadlo- jako třeba zaječet ježišmarjáá co to zase dělááš a tak podobně. Ale přijít a zeptat se na něco k tomu .. a najednou se třeba dozvíte, že to myslelo dobře a chtělo pomoct.. nebo si prostě jen hraje..
Neřídím se ale tím, že by seděti podle nich neměly chválit.. takže my doma běžně šikulkujem i za "hovínko" :-)

Jinak nejvíc takových situací je potřeba řešit, když není čas.. prostě tu pozornost chce, tak si jí nějak zajistí - ona ví přesně jak... ale jakmile už dítě víc rozumí, tak to jde trochu líp..  třeba v roce a půl né, teď má 2 a čtvr a už se celkem domluvíme, že třeba teď musím uvařit..

Doufám, že se taky někdo připojí ať neodepisuju pořád jen já :-D
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 02. Říjen, 2013, 16:36:38 »

El, krásně napsané.
Tu knížku Respektovat a být respektován jsem četla, dala jsem to do vlákna o čtení.
No ještě k té vařečce. Dominika byla u mě v pokojíku a sahala mi na Pichtův psací stroj a začala na něj mačkat. Říkám jí - Domi, nech to být.
Pak si šla hrát s hračkami a za chvíli přišla znovu a zas ke stroji. Řekla jsem jí to znovu a přišla sestra a říkala, že to nesmí a že pokud toho nenechá, takvezme vařečku a uvidí.
Ona je jinak sestra hodná, ale prostě mě se tohle nelíbí, ale co s tím, když ona neposlechne, i když jsme jí to několikrát říkaly.
Jarka
Zaznamenáno
El
Host
2 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Říjen, 2013, 16:50:44 »

Dítěti to Jaruš nestačí několikrát..  oni nemyslí na takové hlouposti jako je na co můžou sahat a na co ne.. a ani si to neumí představit- proč, když si na to chtěj jen sáhnout,nebo rozebrat..  Wink

Jakmile se ale začne trestat a kort tak jak píšeš, tak si myslí, že to není tak vážné a zkouší to až do chvíle, kdy zas dostane.. a to už je pak neustálý kolotoč. Při tom se to dá vysvětlit, ohlídat.. nevím, jak je velká..

Když se dítě takhle trestá, tak má v budoucnu jen jedinou spojitost mezi tím, co smí a co ne - ví, že když to udělá, přijde trest, takže když to dítě rodič zlomí, tak to nedělá jen proto, aby nedostalo Sad  Mě to přijde málo, já chci, aby K věděla, proč se co nedělá.. a nedělala to vědomě, ne ze strachu.. 

To co popisuješ je normální česká výchova ke strachu Sad

ještě jsem chtěla napsat, že v Rakousku a Německu se děti takhle netrestají .. když jsou ještě batolátky, tak je rodina i cizí podporují.. berou ty jejich projevy jako normální. Drží hranice, ale ne hrozbou a strachem.. vysvětlují, ukazují na příkladech. Dokonce i cizí lidi často rádi zasáhnou, když vidí, že se rodičům nedaří situaci zvládat. I nám se to jednou stalo na parkovišti. K nechtěla do auta a plakala.. ani od jednoho se jí to nedalo vysvětlit a všimli si toho dva starší lidi asi v důchodovém věku. Přišli k nám a k něco řekli - hezkýho a milýho.. a pomohlo to.. K se na ně začala smát a za minutku se nechala dát do auta..

Na mě koukají v čr jak na cvoka, když se K bavíme.. tady u nás se totiž s dětma rodiče nebaví- jen jim neustále odsekávaj- hm, jo, ne, te´d ne, počkej, mlč..

Jo a v životě se nám nebude líbit hodně věcí, které naše děti dělaj.. tak to je. Pořád to jsou naše představy o životě a ne dítěte.. i
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #4 kdy: 02. Říjen, 2013, 18:06:45 »

Ahoj El,
Dominice jsou dva roky.
Tu knížku Respektovat a být respektován sestře bych doporučila, ale ona ji číst nebude. Bohužel nerada čte. Už d základky.
Nebo řekne holkám, ukliďte ty hračky. Já bych např řekla - ukliďte ty hračky, zabírají místo nebo třeba - ukliďte hračky, aby na ně někdo nešlápl. ¨Prostě tu informaci něčím doplnit a ne jen použít rozkazovací způsob, jak je u nás zvykem, takové ty krátké věty.

Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení