Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Neumim cerpat energii z obilovin  (Přečteno 5855 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 13. Březen, 2014, 17:15:25 »

A rasy je taky fajn pridat do jidla, nicemu tim neuskodis, kdyz budou v predepsane mire. Je v nich zase obsazeno neco, co odjinud neziskas jen tak bezne (mineraly apod.), tak proc se jim branit.

Pokud ti vadi chut, tak bych se nijak nebal. V malem mnozstvi nemusi jit ani citit. Treba kdyz se daji do obilovin. Bezne varim obiloviny s nejakou rasou, nejenom kombu, ale i hiziki, arame. Proste tam trochu nasypes a v jidle to ani neucitis.

A jinak klasicky v miso polivce wakame.
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #16 kdy: 13. Březen, 2014, 18:17:06 »

Jeste otazecka. Obiloviny aj lusteniny si mohu navarit na vice dni?
A klasicke brambory vynechat? Ja davam treba jednu bramboru do sabdzi.

Btw. K te zelenine, ty jsi sam psal ze jis 400g obilovin, 100g lustenin a 200g zeleniny.

200g zeleniny je cca 1,5 mrkve. Takze te zeleniny snis asi vice ze?
« Poslední změna: 13. Březen, 2014, 18:20:16 od sparcoo » Zaznamenáno
Lenulka1
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #17 kdy: 13. Březen, 2014, 19:47:39 »

Pět tibeťanů je super, doporučuji všem a už jsem s tím okolí asi otravná. Ale když si někdo stěžuje na únavu a vyčerpanost a láduje do sebe kávu, kolu, sladkosti a jiné jedy s tím, že jim to pomáhá. ....no tak to se neudržim být ticho. Ale je to volba každého.  Já na tibeťany nedám dopustit a podložku na cvičení tahám i na dovolenou. Wink Dokonce jsou podle mně lepší než pozdrav slunci, který jsem cvičila dokud jsem nezkusila tibeťany  Wink Je to vysoce energetické cvičení Poklona
« Poslední změna: 13. Březen, 2014, 21:18:39 od Lenulka1 » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 13. Březen, 2014, 23:00:37 »

Hmm.. tak asi jí sním víc. Třeba klidně celou brokolici za den.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #19 kdy: 15. Březen, 2014, 18:39:23 »

Ahoj sparcoo

řas bych e nebála - kombu awakame klidně v misopolévkách střídat.
Brambory jsou hodně jinové, tak se je snažím nejíst. Zelenina by se měla jíst ke každému jídlu, ale ráno ke sladké kaši bych kyselé zelí nedávala, mě to moc nesedí. Spíš už tumrkev.
Pickles - nemám ke každému jídlu, myslím, že stačí jedna lžíce na den, ale každý to může mít jinak.
Jarka
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #20 kdy: 16. Březen, 2014, 15:07:03 »

Tak dalsi otazky.
Rano jsem vyresil, to mam kase + si povarim kus zeleniny

Obed bude orisek, nemam moznost nic ohrat. Drive jsem si tahal, bud uvarenou obilovinu s tofu nebo lusteninu s robi, seitanem + k tomu syrovou zeleninu. Varena zelenina studena mi delala v tele neplechu (vim ze to ani MB nedoporucuje). Takze tam sem dost bez inspirace

Vecere bude kompletni talir.

Jeste bych se rad naucil nejake lehke dezerty ke kave atp. (proste sladke svacinky)

Jeste bych se rad zeptal jak na natural rejzi? Nedari se mi nejak uvarit, bud je tvrda a nebo se mi udela takova kasovita. Chtel jsem si ji uvarit na nekolik dni dopredu.

Veci z mouky chci v hlavnich jidlech uplne vyradit.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #21 kdy: 16. Březen, 2014, 18:43:41 »

Tak tu ryzi proste zkouset. Je to individualni podle typu varice, velikosti horaku, pouziti rozptylky a druhu. To se neda zobecnit.
Kasovitost je taky asi subjektivni pojem. Ona makrobioticky uvarena ryze neni asi nikdy sypka (pokud se bavime o kulatozrnne a dlouhozrnne). Sypke jsou trochu vic basmati treba.
A sypka je vic, kdyz ji napred nasucho prazim do hneda a pak varim.

Ja ji delal dlouho na rozptylce tak 60 minut.
Tedka ji delam s 2 dily vody, bez rozptylky, na minimalni plamen 40-50 minut. S rozptylkou jsem tam nemival mirne prichycenou vrstvu na dne. Tedka ji bez rozptylky mam a neni to na skodu ji tam mit.
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #22 kdy: 19. Březen, 2014, 19:45:46 »

Tak dalsi sada otazek. Tofu se pocita jako lustenina? Kompletniho talira mam docilit za jeden den nebo ma byt vse obsazeno v jednom jidle (dari se mi to dodrzet u vecere)? Co ryzovar? Vim ze na plynu je to lepsi ale v ryzovaru bych teoreticky mohl varit vsechny obiloviny ze?

Jinak porad zapasim s tema bilkovinama. Srazil sem to na pul kostky tofu denne ale fakt min uz si nedovedu predstavit, to bych do sebe ladoval opravdu uz jen sacharidy.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #23 kdy: 20. Březen, 2014, 19:55:07 »

Pul kostky az jedna kostka tofu je podle me pro chlapa v pohode.

Tofu je bilkovina.

Co je ryzovar? Neco na elektriku?

Talir vyvazeny idealne v kazdem jidle, pokud ne, tak aspon vyvazit pomery za cely den.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #24 kdy: 21. Březen, 2014, 20:08:59 »

Ahoj sparcoo,
někteří ti tady už odpověděli, tak se pokusím o zbytek.
Sladké svačinky - např. dezerty na stránkách
www.panidyne.cz
Raději si na tohle téma zajeď na kurz. Pro někoho to může být oříšek, pro někoho ne. Já např. moc dezerty nedělám, nebo si dám syrové ovoce.
Tofu, ryby, seian, tempeh, natto - bílkoviny
čočka, hrách, fazole, cizrnna - luštěniny.
Myslím, že když má člověk všech pět chutí za celý den, a ne v jednom jídle, nevadí. Mě se to nedaří do jednoho talíře vše dát. I na kurzu v Kondici nám říkala paní Vomáčková, která MB přednášela, že stačí na jednom  talíři tři chutě, nemusí tam být všech pět.
Ale někomu se to třeba daří.
Jarka
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 21. Březen, 2014, 22:30:25 »

Citace
dvorjar:Tofu, ryby, seian, tempeh, natto - bílkoviny
čočka, hrách, fazole, cizrnna - luštěniny

dvorjar: No nevím jestli tohle rozdělení není matoucí, protože lušteniny bere MB také jako zástupce bílkovin. Tofu se vyrábí se soji a ta patří mezi luštěniny, které se berou jako bílkoviny.

Taky nevím proč píšeš o pěti chutích, myslím, že to ze standartním makrobiotickým talířem nesouvisí. Ten je prostě definován tak, že ho tvoří:
  z 50 % celozrnné obilniny, z 30 % zelenina (hlavně tepelně upravená a kvašená), z 15 % luštěniny a mořské řasy, z 5 % polévky. Doplňkově lze zařadit ryby, ovoce mírného pásma, semena, ořechy, oleje apod.

sparcoo: Na rýžovar se vyprdni a kup si papiňák,v něm uvaříš dobře jak obiloviny, tak luštěniny, nejlépe samozřejmě na ohni (plynu).
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #26 kdy: 22. Březen, 2014, 08:57:41 »

Dekuji za reakci. Jinak tofu tedy mohu pocitat jako lusteninu na kompletnim taliri?

Tlakovy hrnec mam, jedine z ceho mam trochu strach je aby treba pri vareni ryze se neucpal ten ventil, pres nej vzdy jde trochu te kase z obilovin.

A potraviny jako je seitan, robi, ... ty mam tedy vyuzivat spise prilezitostne a na chut? Protoze v MB vlastne nemaji zadny ucel. Bilkovin ziskam dost z obilovin a trochy lustenin/tofu. Takze k cemu by mi meli byt prospesne, krome chuti?

Dale nechapu vyuziti sladu. Pokud si ho nemam tedy davat na obiloviny (ranni kase), k cemu ho tedy vlastne mohu pridat? Jedine do nejakych moucniku z mouky?
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 22. Březen, 2014, 11:31:59 »

Myslím, že když má člověk všech pět chutí za celý den, a ne v jednom jídle, nevadí. Mě se to nedaří do jednoho talíře vše dát. I na kurzu v Kondici nám říkala paní Vomáčková, která MB přednášela, že stačí na jednom  talíři tři chutě, nemusí tam být všech pět.
Ale někomu se to třeba daří.
Jarka

Kam ty na to chodíš, Jarko... Wink Wink
Ještě že paní Vomáčková neříkala, že stačí chutě dvě nebo jedna. Wink

sparcoo:
Těch otázek bude přibývat, ale co se týče těch procent, tak tam je (u těch dvou největších složek- zeleniny a obilovin) poměrně velký rozdíl v tom, jestli jde o tkzv. zimní nebo letní talíř. V létě je té zeleniny např. víc než obilí, v zimě naopak a mezitím je to někde mezi. Záleží taky jak jsi momentálně na tom. Jestli potřebuješ spíš uvolnit nebo naopak.
Myšlenka je ta, že obilí (kromě jiného, že tam jsou polysacharidy a tak...) stahuje a zelenina uvolňuje (navíc je, když jí dobře uděláš, zásaditá /chová se tak v těle/, což luštěniny, obilí, ryby,... nejsou).
Má smysl se, pokud chceš mb dělat dlouhodobě, podívat na JIN a JANG v potravinách a na to, co se skrývá pod označením 5 prvků.

Čím víc do toho půjdeš tím více otázek, a možná i větší zmatek, v tom budeš mít Wink

P.S. Obecně čím míň mouky, tím líp. Celkem o.k. v tomhle směru vycházejí jáhly na sladko. Tam můžeš třeba využít ty slady. Nebo si  můžeš osladit čaj nebo.... jak budeš potřebovat.

Ty bílkoviny jsou jak píše pozorovatel. Tofu,natto,tempeh=sója. Luštěniny jsou méně vydatné než ryby, seitan, robi... Seitanu chybí nějaké aminokyseliny, takže by měl být se shoyu. Dá se to ale udělat tak, že si dáš občas třeba nějakou luštěninu + seitan.  Takže má význam si seitan nebo ryby cca 2x týdně dát (pro tebe třeba ještě i víckrát). Robi čas od času na chuť taky o.k.
Pak se na to můžeš ještě podívat tak, že polotovary jsou polotovary a není zrovna super je mít každý den. Navíc výrobky ze sóji zahleňují, takže třeba 2x za týden jsou úplně o.k., 7x týdně ale už nic moc a tak.
Teď ti to přijde zbytečné, ale uvidíš třeba časem. Wink
« Poslední změna: 22. Březen, 2014, 11:48:42 od W » Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 22. Březen, 2014, 18:45:41 »

Ahoj Pozorovateli a ostatní,
máš pravdu, dobře jsi to napsal. Já ty bílkoviny chtěla všechny vypsat. Napsala jsem to, jak jsem to napsala. Paní Chourová to má v kuchařce napsané podobně, jako ty tady.
Já občas slad mažu na chleba do čaje taky OK, ostatní už tad bylo napsané.
Paní Vomáčková opravdu o těch chutích říkala, ta přednáška se jmenovala Pět základních chutí.  A kdo by to stíhal, dávat na každý talíř pět chutí?
Jarka
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #29 kdy: 23. Březen, 2014, 18:30:46 »

Muzu v 5litrovem tlakovem hrnci varit cely balik ryze (tj. 500g ryze v suchem stavu)? Nemuze se nejak ucpat pri vareni ten ventil?

Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení