Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Náhlé nadýmání + hubnutí, prosím pomozte  (Přečteno 2716 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Beth
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 11. Duben, 2014, 13:19:00 »

Milí makrobiotici,
i když je o tomto tématu celé vlákno, prosila bych vás o radu. Více či méně makrobioticky jím tak dva roky. S nadýmáním po luštěninách jsem měla problém možná tak první týden, potom už nikdy a to i přesto, že jsem jich často jedla nemakrobioticky velké porce. Před měsícem se však stala taková věc - na oslavě mě něco popadlo a měla jsem velké množství krůtího masa dva dny po sobě. Do té doby jsem jedla tak 1x za 14 dní rybu výjmečně drůbež (tak 1x za měsíc, dva). Od té doby mě šíleně, až bolestivě nadýmají luštěniny (kromě červ. čočky, adzuki, tofu a seitanu), že jsem je musela přestat jíst. Protože luštěniny pro mě jsou základní zdroj bílkovin, nechtěla jsem to tak nechat a dala jsem si očistný rýžový den. Potom se to lehce zlepšilo. Nicméně ne na tolik, abych je zase mohla začít jíst, už je to tak měsíc. Taky jsem vysledovala, že to mám třeba z ovesných kaší na sladko, ale tam je to jasně nevhodná kombinace, kterou člověk k plohodnotné stravě nepotřebuje. Jenže teď už nevím, co mám dělat! Bílkoviny potřebuju a navíc mám ještě jeden velký problém - a to je moje extrémně nízká váha - mám 45kg na 168 cm (rady typu víc dezertů, bílé rýže, těstovin bez výsledku). Když jsem takto jíst začínala, měla jsem 50kg, ze kterých jsme v rámci eliminací něco zhubla, ale pak to šlo zase hezky nahoru, dokonce na 51 a teď z ničemu nic od září jsem shodila právě těch pět kilo Sad. Takže nějaké půsty prostě nepřipadají v úvahu, každé deka dolů pro mě znamená větší únavu. Zatím jsme kromě nenadýmavých luštěnin zařadila víc ryb. Ale moc ráda bych se k nim vrátila. Máte nějaké rady, tipy, zkušenosti, příběhy, úplně cokoliv?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 11. Duben, 2014, 13:34:23 »

A jak jsi na tom s pohybem? S aktivitou obecně?
Zaznamenáno
Beth
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 11. Duben, 2014, 19:44:01 »

Velmi špatně, studuju, pořád jen sedím. Dřív jsem běhávala, hodně chodila, výjmečně i posilovala - vždycky jsem měla kondičku spíš horší, takže to nebyly nějaké výkony, ale alespoň nějaká aktivita to byla. Pak jsem přestala, protože mě přes léto potkalo nevysvětlitelné období, kdy mi bylo v kuse špatně od žaludku a motala se mi hlava (stále pro mě záhada). No a potom jsem na pohyb už nenavázala, špatně od žaludku přešlo, takže jsem mohla zase začít více jíst, ale přišlo veliké hubnutí, to trvá tak od října asi. Dost přemýšlím, že bych se do nějakého pohybu nanutila - jenže mám strach právě s tím hubnutím, cítím se dost slabě a nechci pohybem ještě víc zhubnout - tady by to asi zase chtělo názor zkušenějšího. Takové vyloženě nehubnoucí věci jako jóga mě bohužel neoslovily - ale mohla bych zkusit posilování - jen se zase obávám, že spálím i tu trošku tuku, co na mě zůstala.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 11. Duben, 2014, 21:58:10 »

Já jsem hodně velký zastánce uplně přirozené chůze (jakýmkoli tempem). Podle mě, pokud jsi bez pohybu, tak můžeš jíst sebelíp, ale nebude to fungovat.
Ani joga a posilování podle mě neudělá to, co 8km chůze denně.

Opravdu věřím, že v chůzi je síla... jde o ten neustálý pohyb střev, trávení... to ti posilování a joga tak dobře nezařídí.

Při chůzi můžeš klidně poslouchat mp3 a třeba něco studovat, pokud by to mělo být bráno jako ztráta času.

Řekl bych, že pokud jsou problémy s trávením, tak nejíst a dát si 15km volným tempem je dobrý lék.

Efekt jde dost dobře poznat na stolici... já když některý den nejdu svoji štrekju, tak to poznám Smiley
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #4 kdy: 12. Duben, 2014, 08:29:11 »

Z toho, co jsi napsala to vypadá, že ti prostě začala další očista střev (spustila jsi ji nejspíš těma krůtama). Jsou teď každopádně citlivější. Až  se vyloučí, zhojí, pročistí, co je třeba, budou ti fungovat líp.
Takže v tomhle období (jindy ale samozřejmě taky) ti pomůže se pohybovat. Chvíli po jídle ideálně se projít.  Chůze to je základní pohyb vlastně. Pohybovat se je normální.

Jinak odlehčit teď jídlo na pár týdnů. (Pohlídat si co, jakým způsobem, kdy, kolik jíš.) Živočišná strava je větší zátěž než rostlinná. Z luštěnin jíst, co tě míň nadýmá a v množství, které budeš zvládat. Luštěniny dobře uvařit, s Kombu, případně kořenovou zeleninou na posledních 20 minut nebo dělat luštěninu s obilím dohromady atd. Aby prostě byly stravitelnější a nenadýmaly tě tak. Vyzkoušej si to.

No a ráno prvně trochu vlažné vody (na prošištění) a pak umekuzu (jako léčivou věc) nápoj (pořád na lačno, 1x za den) pít tak týden, pak týden pauzu a pak třeba ještě jednou zopakovat.
Tohle by tě mělo postavit na nohy. Váhu bych teď až tak neřešil. Pak přibereš. Pokud ti pomáhá (a zvládneš) třeba den nejíst, nebo jíst v něm jenom krátce vařenou nebo napařenou zeleninu, tak proč si to třeba jeden den v týdnu nezkusit?

Ještě jedna myšlenka. Pokud děláš mb dostatečně dobře, tak počítej s tím, že tvoje tělo bude mít postupně vyšší nároky na to, co a jak mu budeš dávat. Wink
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #5 kdy: 07. Červen, 2014, 17:43:35 »

Ahoj,
Když tě luštěniny nadýmají, tak z nich zkus dělat krémové polévky – po uvaření rozmixovat/propasírovat a dochutit.
Jarka

Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení