Stran: 1 [2]
  Tisk  
Autor Téma: Sparcoo a jeho zivot s MB  (Přečteno 5364 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 28. Srpen, 2014, 19:04:29 »

Lepsi nez mleka v prasku mi pripadaji mleka krabicova - a i mezi temi jsou znacne rozdily. Je treba cist, co obsahuji. Jakmile jsou tam nejake barvy, cukry, konzervanty, hydrogenovane tuky a podobne lahudky, tak davam ruce pryc. Ja kupuji pouze bio ryzove mleko, a je tam jen hneda ryze, olej, voda a sul, v bio kvalite. Asi ani to neni nejake super idealni, ale zas toho nepiju nejaky kvanta, spis sem tam na puding apod.

I u tuku je treba cist obaly. Mohou tam byt ruzne nevhodne prisady. Tim myslim tuky ve vanickach, treba na peceni. Na to v Cechach kupuju Provamel tuk. Panenske oleje jsou v pohode. Nulovy prijem tuku urcite neni idealni.

Osobne si jidlo radsi rozlozim. Kolem 8 - 8:30 jim miso polevku se spoustou zeleniny. Pri jejim vareni si uvarim kasi a naparim zeleninu. Prazena seminka mam predem pripravena, delam jich vzdy nekolik lzic najednou, takze to vydrzi na par porci. Kasi a naparenou zeleninu dam do jedne termosky dohromady a to pak normalne v klidu jim v praci (asi tak v 10). To me v pohode zaplacne az do obeda. Seminka pridaji krupavy element, takze clovek neji jenom same mekke. Olej v nich nejenze je zdravy, ale i pomuze nasytit.

Proc jsi uplne vyradil bilkoviny? Nebo to bylo jen docasne? MB vecere i obed standartne zahrnuje bilkoviny.

MB dezery nemusi byt pecene, cookies mohou byt i parene, nebo muzes obcas delat pudinky, nebo nepecene kulicky z orechu a suseneho ovoce atd.

Nerozumim Jarcine poznamce “To bych nemíchala obiloviny a vařenou zeleninu, pak bude překyselovat. To si zeleninu raději napař pak k večeři.” Obiloviny te urcite budou MENE prekyselovat, kdyz si k nim nejakou zeleninu DAS. Treba jsem to nejak nepochopila.
A s mnozstvim polevek bych to taky neprehanela, protoze kdyz budes porad jist jen vodove, kasovite konzistence, o to vic te to bude hnat k pecivu. Polevka jako takova samozrejme neni problem, jen bych treba nedelala hustou polevku ke kazde veceri. Konzistencne (i jinak) by mela byt v jidle pestrost a vyvazenost. A jasne ze zelenina v polevce je porad zelenina a pocita se Very Happy

Zitny chleb by byl vhodnejsi normalni kvaskovy. Nevim co znamena “ze srotu”? Je to vysusene/extrudovane?

S rajcatama, paprikama a bramborama opatrne, kdyz te boli klouby. Sem tam to neuskodi, ale nemelo by to byt casto.

Jis pickles? Nejak je nevidim zminene, a to by asi bylo vhodne ke kazdemu hlavnimu jidlu, obzvlast (ale nejen) kdyz uzivas antibiotika. Koukam ze to psala i El. Me moc bavi delat pickles, je to takova alchymie Smiley

Dyne jsou UZASNE. Skvele do polevky (ridim se zasadou jedna kulata, jedna listova, jedna korenova zelenina). Skvele jsou pecene, jako soucast nishime, i do dezertu. Neuveritelne versatilni. A ted je jich vsude plno, tak hura na ne! Tip: mensi dyne jsou chutove lepsi nez velke.
Kvetak muze taky jit do polevky, nebo z nej muzes udelat tempuru, nebo nejake teple salaty, a muzes ho picklovat. Bez na pani dyne a tam muzes hledat recepty podle ingredienci. Cuketa je taky velice versatilni. Vcera jsem z ni delala koprovku, taky recept z pani dyne. A pokud umis anglicky taky Google je tvuj kamarad, co se tyce receptu. Musis si jen prebrat/upravit, co je makro.

Pickles jsou dva druhy - to co popsala El, a pak vodni pickles - v slanem nalevu.

Dusena cervena repa je mnam, delam ji trochu okyselenou octem, je to pak jako dusene cervene zeli. Nebo lze picklovat. Nevyhodou prace s repou je ze budes mit na nekolik hodin tmave ruzove ruce Smiley Repou muzes i veci barvit. Nebo udelej makro borsc.

Doporucuju Nedelni makrobiticke vareni od Dasi Luzne.
« Poslední změna: 28. Srpen, 2014, 19:08:53 od torquiose » Zaznamenáno

sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #16 kdy: 30. Srpen, 2014, 18:58:35 »

NEUSTÁLE MĚ NAPADAJÍ DVĚ OTÁZKY, CO KDYBY.

1. JAK BY JSTE SE VYBAVILI, POKUD BY PŘIŠLA NAPŘ. VÁLKA, POTRAVINOVÁ KRIZE, APOKALYPSA? ČÍM BY JSTE SE ZÁSOBILI?

2. POKUD BY JSTE SE DOSTALI DO FINANČNÍCH POTÍŽÍ A ZA JÍDLO CHTĚLI UTRATIT CO NEJMÉNĚ, PŘI ZACHOVÁNÍ ZDRAVÉHO JÍDLA. KOLIK BY JSTE DENNĚ ZA JÍDLO PRO JEDNU OSOBU DALI A Z ČEHO BY SE JÍDLO SKLÁDALO (btw. všechno si musíte koupit, žádně pěstování)?

Dík za odpovědi, opravdu mě to zajímá.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #17 kdy: 01. Září, 2014, 08:29:25 »

Nejlevněj, krize? Asi bych sháněl od někoho co nejlacinější pytle s obilím (žito, oves, pšenice, špalda, pohanka, jáhly) + luštěniny (čočka, cizrna). Prostě bych to jen nekupoval v malých baleních ale v pytlích. Pak bych si teda odpustil drahé věci jako miso, tahini, řasy, mléka, rozinky, kokos a nevím co ještě. Sbíral bych u cest jabka, hrušky, švestky, zavařoval je. Koupil bych ve velkém balení taky mořskou sůl. Asi bych sbíral hřiby. Naučil bych se co je všechno jedlé za divoké byliny. No a jinak bych kupoval v akcích nejlevnější zeleninu jako zelí, mrkev, petržel, cibule apod. Naložil bych si plno zelí a jedl ho hodně picklovaného.
A hlavně bych něco pěstoval, i kdyby to bylo v truhlíku na balkoně. Jakmile je kousíček půdy, tak se dá vypěstovat spousta zeleniny, i poměrně rychle.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 04. Září, 2014, 15:41:54 »

sparcoo: Jak te napadli ty otazky?
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #19 kdy: 05. Září, 2014, 15:08:41 »

Tak to přežití mne napadlo v souvislosti s ebolou. Pokud by se to k nám dostalo, šli by jsme na chatu a počítám že tak rok tam setrvali.

A ta druhá otázka? Tak peníze se řeší neustále a také často slyším že jíst zdravě je velice nákladné. No a také může přijít doba, kdy se budu snažit na jídle co nejvíce ušetřit.

Btw. kukuřice. Do teď jsem kupoval v konzervě. Myslíte že mražená bude lepší? Moc jí nesnim ale občas přidávám do rizota.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #20 kdy: 05. Září, 2014, 15:44:38 »

Na obe otazky je stejna odpoved. - Vlastnit nebo mit pronajmuty pozemek. Mel by stacit 3000m2  na osobu. Pak bude potravinove sobestacny a bude na nem delat cca 400h rocne. A stat cca 600-1200kc na dani.

Pokud se clovek neni pripraven a dostane se do financnich problemu, tak verim, ze sezene par stovek, ktere mu vystaci na mesic zivota a do te doby si zajisti praci.
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #21 kdy: 05. Září, 2014, 19:36:31 »

No a co by jste pěstovali? Jaka zelenina a obiloviny jsou nejméně náročné?

Jinak mne ale zajímalo spíš čím by jste se zásobily (pěstování by v tu chvílí nepřipadalo v úvahu).

Btw. dneska jsem si udělal "rajskou" z červené řepy a mrkve, velice dobré.

V neděli se vrhnu na tu kratce kvašenou zeleninu, jen furt nevím čím to zatížit. Mám jen litrove sklenice, žadnou větší.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #22 kdy: 05. Září, 2014, 20:17:12 »

Co psal Neon. Nebio obiloviny a lusteniny. K tomu znalost cca 10 druhu plannych rostlin. Pak ti jidlo v nouzi vyjde i s uvareni maximalne 15kc denne.

Pestovat nevim presne, protoze je hodne faktoru, ktere clovek zjisti po prvnim roce pestovani. Ono pokud jde na pozemku snadno pestovat, tak si clovek upravy podle toho jidelnicek.

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #23 kdy: 05. Září, 2014, 22:39:39 »

Já zkouším pěstovat všelicos, ale hlavní je, že jím vše co vypěstuju, aniž bych vymýšlel na co mám chuť. Takže co zrovna roste a mám na záhonech tak sním. Už 4 měsíce jsem nebyl kupovat zeleninu v obchodě. Pěstovat jde všechno, ale vše má svoje určité "problémy/škůdce". Já si užil a užívám spoustu druhů salátů, ředkvičky, kapusta, zelí, brokolice, jahody, keříčkové fazole, červená řepa, cuketa, patizon, kedlubna, tuřín, vodnice, dýně, rukola, petržel, celer, cibule, česnek, okurky, mrkev.. prostě všechno jde pěstovat i na malém prostoru. Na 100m2 to nestíhám ani sníst a mám opravdu plný talíř zeleniny každý den (od pozdního jara). Ale točím záhony dost intenzivně, předsazuju, obohacuju záhony o kompost, slepičince.

Bez problémů každým rokem shledávám keříčkové fazole a je z nich i poměrně skvělý výnos. Nic je nenapadá, nejsou náročné na půdu, dají se sklízet po mnoho týdnů a skvěle chutnají.
« Poslední změna: 06. Září, 2014, 07:26:22 od neon » Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #24 kdy: 05. Září, 2014, 22:53:27 »

Cetl jsem, ze jeden clovek dela 10hodin na 460m2 na zahradce, ktera ho uzivi.

Zas naproti 3000m2 na osobu je casova narocnost velmi nizka, protoze to neni intenzivni a vetsina veci skoro samo nebo samovysev.
Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #25 kdy: 10. Září, 2014, 08:30:45 »

Další otázka.

Jak se díváte na ZELENÉ POTRAVINY? Já konkrétně přemýšlím nad Mladým ječmenem.
Co říkáte na KOLOIDNÍ STŘÍBRO?

Děkuji
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #26 kdy: 10. Září, 2014, 13:31:26 »

Ahoj Sparcoo,
Najdi si vlákna o zelených potravinách, také jsem tam psala.
Jarka

Zaznamenáno
sparcoo
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #27 kdy: 22. Listopad, 2014, 19:57:45 »

Tak jak pokračuji?

Ráno snídám už pouze polévku. Dva druhy zeleniny nakrájím, posolím a zaliji horkou vodou 8 minut vařím, pak nechám 10 minut stát, poté do toho zamíchám obilovinu, ošpetkuju sušenou petrželí a baštim.
Obědy ve škole stojí stále za prd a vůbec mi to nesvědčí, teplé jídlo by mi fakt bodlo a štve mne že na jídlo je pouze 20 minut čas.
Večeře: Uvařím zeleninu (omáčka,kousky jako do rizota nebo pečená), obilovinu a k tomu nějakou lušteninu

Jinak byl jsem v restauraci na MB menu (Hotel Francis - Františkovy Lázně)

Polévka: Zelňačka nebo kyselo (prostě polévka z kys. zelí)
Hl. jídlo: Cizrnový karbanátek, kroupy a pórková omáčka + napařená mrkev a trochu nějakého salátu (asi pickles)
Dezert: Jablečný puding (asi jablka, ovesné vločky a nějaký sirup) - na mne to bylo teda zbytečně sladké a nesedlo mi to (pokrkal sem si)

Hlavní jídlo mi ale neskutečně chutnalo. A těším se až u nich ochutnám nějaký knedlík.

Co mne trochu děsí je, že čím víc jím takto, tím miň mi dělá dobře když si dám něco mimo (př: pečivo s pomazánkou).
Zaznamenáno
Stran: 1 [2]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení