Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: Únava a bez energie  (Přečteno 7956 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 16. Duben, 2014, 17:01:34 »

Akuj,
trpím už asi půl roku na makrobiotice obrovskou únavou. Vím, že to může být znak čištění, ale není půl roku hodně, navíc se to zhoršuje a mě je teprv 16, tudíž myslím, že v sobě nemůžu mít tolik odpadu. Nejí maso, mléko, cukr ani bílou mouku. Musím jíst 5x denně, protože jinak mám hlad. Ješ tě k tomu často krvácím z nosu. P řečetla jsem knihy od pí Strnadelové a myslím, že nedělám ve stravování žádnou zásadní chybu. Prosím, pokud by vás něco napadlo, cokoliv, poradte mi.
Děkuji. Lieli
« Poslední změna: 16. Duben, 2014, 17:29:24 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 16. Duben, 2014, 17:26:21 »

Lieli, no může jít klidně o čištění. Ale nezbývá, než se tě zeptat jak zhruba jíš, jak žiješ. Co pohyb? Já když nemám pohyb - tak se víc přejídám a jsem bez energie. Když se dlouhodobě málo hýbu, tak mám pak období větší únavy.

Prostě nemusí to být vůbec jen o jídle. Pokud je třeba stresové období, tak je člověk taky vyčerpaný.. takže se nedá vůbec hádat, proč jsi unavená Smiley

Krev z nosu je obecně zjinování organismu - jak seš na tom se sladkostma, ovocem?

Pokud jsi z většího města, tak je super to vše probrat osobně s někým zkušenějším.
« Poslední změna: 16. Duben, 2014, 17:29:52 od neon » Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 16. Duben, 2014, 17:53:52 »

Ve stresovém období nejsem. Co se týče pohybu, tak každý den buď nejaký kroužek (z toho 2x týdně horolezení) anebo procházka (asi 1-3h), na víc prostě nemám sílu.
Snídám obilnou kaši (z vloček) se zeleninou na páře a semínky/ořechy/suš. ovocem. Svačina se skládá buď z kaše, domácích celozrn. sušenek nebo placek s luš. pomazánkou a syrovou zeleninou/ovocem. Obědvám vařenou obilovinu a luštěninou/tofu/tempehou, semínky a syr. zeleninou. Druhá svačina podobná první a večeře jako menší oběd nebo zeleninová polévka.
S tím krvácením máte asi pravdu, někdy si dám ovoce a neodolám syrové zelenině (mám pocit, že musím jíst i něco "živého").
Myslíte, že únavu může způsobovat přejídání? Někdy se přejím, bojím se, že bych měla jinak zase brzo hlad.
Děkuji, Lieli
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 16. Duben, 2014, 18:08:03 »

Mě to nevyznívá, že máš nějakou větší únavu. Já bych to osobně asi nějak víc neřešil a nechal tělo, ať si poradí. Pravidelně se hýbat, cvičit, i když jsi unavená, tak nějak procvičit tělo každý den, to jde i v unaveném stavu (procházka, nejake cviky apod.). No a že se občas přejídáš... to asi uplně každý. Mě to přijde, že jíš dobře.

Ještě takto.. znám několik makroušů, včetně mě, co se cítili unavení prvních několik let. Já sám nevím, jestli jsem se už z toho dostal a nebo jsem se jen přestal míň řešit a prostě víc cvičím a nabral jsem fyzičku.. když bych nad tím moc přemýšlel, tak jsem unavený asi často taky Smiley

Jo a syrová zelenina nemusí být vůbec špatná... ať nevznikne dojem, že v makrobiotice se nejí. Kdo má hodně chutě na sladké, tak syrová zelenina je jedna z dobrých voleb, jak předejít ujetí na něčem hodně sladkém.
« Poslední změna: 16. Duben, 2014, 18:10:31 od neon » Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #4 kdy: 16. Duben, 2014, 18:29:31 »

V mém věku je ale únava opravdu omezující, po škole kvůli únavě nemám na nic chuť a jsem podrážděná, na horolezení si myslí, že jsem líná a že mě to nebaví ale je to přesně naopak, jen na to nemám sílu. Miluju přírodu ale často se do pohybu v ní musím nutit, protože to pro mě není příjemné. Večer bývám tak unavená, že jentaktak dolezu do postele (v 10h). Myslím, že pokud by se někdo cítil na MB zoufalý z únavy jako já, tak by přešel zpět.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Duben, 2014, 19:16:19 »

Tak to s tebou souhlasím. V tvojem věku, pokud neřešíš vážnější zdravotní problém, tak se ta motivace vlastně hledá těžko.

Zkusím ale nějakou nabídnout.. co mě dává smysl.

Pokud vážně nemáš energii a po přechodu na normální stravu bys najednou měla. Tak mi sedí teorie, že tvoje tělo se nevyčistilo dostatečně na to, aby umělo brát energii z polysacharidů. A při přechodu na normální stravu ji najednou budeš mít z rychlých cukrů, tuků.

A toto už je na každém, jestli chce jít dlouhodobou kvalitní cestou a nebo po efektu. Pak jde taky volit střední cesta.

Energie z makrobiotiky se musí dát brát, dřív nebo pozděj (jedlo se tak historicky, je to vlastně naše nejpřirozenější stravování, dříve nebyly hotovky, rychlé cukry v takové míře). Nebál bych se toho, že by se tělo nespravilo. Jen to holt trvá někdy i roky Sad Ale je to individuální.

Nechci ti říkat, že nemáš za žádnou cenu přejít na normál stravu. Spíš bych naopak navrhl více svobody, experimentování. S přemýšlením nad tou logikou v pozadí. Když budeš moc zoufalá a budeš chtít jít na normál stravu, tak bych si to moc nevyčítal. Spíš bych to bral jako příležitost k pozorování těla - protože pokud nebudeš mít energii ani po přechodu na normální stravu, tak v jídle ten problém není.

Pak se třeba může stát, že budeš mít energii jen z počátku.. první dny, týdny a pak přijde i unáva na normálním jídlem. Prostě sledovat, co nejvíc objektivně Smiley

Já měl často na nemakrobiotickém jídle velký příval energie, ale tak první dny, pak naopak velký propad. Na makrobiotice velké přívaly nemám, ale je to takové stálé.

No a za zvážení hodně stojí, upravit si makrobiotiku více ke svým potřebám. Kdybys zjistila, že na normálním jídle máš té energie spousty, tak je dost možné, že jde z těch rychlých cukrů, tuků. Je pak teda možné uvolnit makrobiotiku a zařadit více oleje (tempura), bílkovin (ryba), bílé těstoviny, bílá rýže. Makrobiotiku nemusíš vůbec opouštět a ty rychlé cukry si dodáš.

Zkusilas někdy zařadit bílou rýži, bílé těstoviny, rybu a hlavně je podceňovaná dost tempura?

Prostě zkus vypozorovat (klidně i přechodem na normální stravu), jestli tvoje tělo nemá energii, protože neumí zpracovat polysacharidy a nebo proto, že tělu bere energii čištění. Pokud čištění.. tak hold zkus vydržet.. když to nevyjde, tak nestresuj, vrátit se můžeš každý den.
Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 17. Duben, 2014, 09:12:39 »

Rybí maso si dám tak 1x až 2x za měsíc, bílou rýži jsem také nedávno zkoušela a rozdíl jsem nezpozorovala. Promiňte mi, že se tu tak lituji a zdůrazňuji svoje problémy a děkuji za všechny rady. Jsem prostě zamatená a zklamaná, protože jsem četla spoustu příběhů makrobiotiků, kteří po přechodu zaznamenali obrovský příval energie.
Zaznamenáno
Mili
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 17. Duben, 2014, 12:48:06 »

Ak približne dodržuješ pomery na tanieri, skús ešte prehodnotiť tekutiny - či nepiješ priveľa, alebo či obilniny alebo zeleniny nemáš moc vodnaté.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 17. Duben, 2014, 12:50:53 »

Napsalas vlastně jak dlouho makrobiotiku jíš?

Ten příval energie podle mě zaznamenali většinou po několika měsících až letech.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 17. Duben, 2014, 12:56:23 »

Jinak obecně je ještě fajn na fóru prohledat (vpravo nahoře) slovo "unava"
Najde to třeba toto téma, možná tě tam něco zaujme.

Únava, vyčerpanost
Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 29. Duben, 2014, 15:34:09 »

Můj dnešní jídelníček: snídaně - ovesná kaše (přidaný olej)+napařený květák a kedlubna+lžíce mandlového másla+zelené na ozdobu+hrst rozinek
                                 svačina - jahelná kaše (se špald. mlékem)+semínka všeho druhu a kešu+syrová mrkev
                                 oběd - žitné vločky vařené s červ. čočkou a řasou (přidaný olej, ochucené umeoctem)+lžíce kvaš. zeleniny+3 ředkvičky+kousek kedlubny
                                 svačina - ovesná kaše (se špald. mlékem)+lžíce mandlového m.+skořice + 3 ředkvičky

Probudila jsem se už velmi unavená (po 8 hod. spánku), při obědě jsem se asi zase přejedla (ačkoliv mám pocit, že příliš velkou porci jsem určitě neměla), ale po hodině stále s plným břichem začínám mít hlad (nebo snad ne? už to ani nepoznám), pobolívá mě hlava a nemůžu se zbavit pocitu, že si potřebuji krknout. Hodinu před svačinou nemyslím na nic jiného, jsem hrozně unavená, podrážděná, smutná.... Cry  Už asi nemůžu dál.

Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 02. Květen, 2014, 21:34:23 »

Lieli: Z toho jídelničku na mě taky padá únava. Třikrát denně kaše, z toho bych se asi zbláznil. Promiň, ale je to hrozně jednotvárné, nudné a ubíjející. Chce to víc kreativity, zkoušet nové věci, internet je plný zajímavých MB receptů. Doporučuji zkusit nějaký kurz, víc experimentovat, vyjet se zajetých kolejí, nebýt na sebe tak přísná.

Jen pár otázek: Proč tam chybí večeře? Ovesná kaše je z vloček, nebo z celého zrna? Jíš polévky? Co ovoce? Kolik a jaké používáš solící prostředky (sůl, sojovka, miso, ume-ocet)? Ještě by mě zajímaly časy v kolik jíš a kolikrát tedy denně. A zopakuji otázku Mili- jaký máš pitný režim?
Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 04. Květen, 2014, 14:11:45 »

Já vím, na kaších trochu ujíždím. Protože mi opravdu chutnají a jsou rychle hotové (z vloček).
Polévky jsem z jídelníčku skoro vypustila (pouze někdy k večeři), protože nemám čas zabývat se jejím vařením a nevím , jak bych ji nosila s sebou do školy (už tak mám plný batoh misek se svačinami a obědem).
Ovoce jím tak 3x do týdne syrové před svačinou.
K dochucování používám sůl nebo umeocet a občas i tamari nebo miso (do kaše), kolik to nedokážu říct, vím jen, že ostatním z rodiny (nemakrobiotikům) přijdou moje jídla málo slaná.
Denně vypiju asi něco kolem litru vody.
Večeře chybí, protože jsem příspěvek psala ješte odpoledne, před večeří. Jím 5x za den (6:30 , 9:30, 11:30/12:30 , 15:00 , 18:30 - to jsou zhruba časy jídel)
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 04. Květen, 2014, 17:14:09 »

Já bych to na těch kaších a tolik vody vypité za den nedal, ale každý jsme jiný, tvoje tělo to asi chce.

Mě jen napadá, že já bych tam prostě musel mít něco křupavějšího, hutného, pevného, například v podobě kváskového chleba (klidně napařovaný). Nebo udělat obilovinu tak, abych měl na dně tlakáče mírně připálenou vrstvu, ne moc, ale takovou tu tuhou. Nebo i tempura je křupavá, těstíčko v oleji.

Tu tuhou část tam musíš mít. Stejně jako máme procento tuhých/měkkých složek v těle, tak by to měla prej kopírovat i strava.

Jakmile budeš na kaších, hodně vodnaté stravě obecně, tak podle mě to souvisí i s energií celkově. Člověk je takový kašovitý, nehouževnatý.

Ale obecně je to fakt o dynamice v jídle. Podle mě je nutné, abys navštívila kurzy, nebo někoho, kdo vaří jinak než ty.
Klidně napiš odkud jsi a nebo si najdi ve srazech, kdo je k tobě blízko..
« Poslední změna: 04. Květen, 2014, 18:00:37 od neon » Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 05. Květen, 2014, 12:36:34 »

Nemyslete si prosím, že zase jím jenom kaše, když vařím obiloviny tak do sypka a někdy si udělám i palačinky (lívance). Navíc křupavou složku zabírají v mém jídelníčku ořechy a syrová zelenina. Ale stejně vám moc děkuji za komentáře.

K té vodě, jeden litr za den je hodně? Pokud se snažím vypít méně, mám pocit vyprahlosti a myslela jsem, že i bolest hlavy může způsobovat málo tekutin.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení