Stran: 1 [2] 3
  Tisk  
Autor Téma: Únava a bez energie  (Přečteno 7860 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #15 kdy: 05. Květen, 2014, 13:51:26 »

Množství vody se asi nejlíp pozná na barvě moči - má být jako světlé pivo. Když je moc tmavá, tak se pije málo. Jinak moc.
Toto jsou obecně výborné testy... k tomu patří i stolice - ta má být ideálně světle hnědá, vláčná, někde to popisují jako banánek Smiley Jinak, když je tmavá, hrudkovitá, tak jíme moc jang, v opačném případě moc jin.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #16 kdy: 05. Květen, 2014, 14:14:12 »

Ahoj Lieli,
Pít by se mělo po doušcích. Často člověk dělá to, že moc nepije přes den tzv. žízní a pak to dohání velkým množstvím tekutiny, což je moc pro ledviny.
Tak to nevím, jestli by mě uspokojovala ze suché složky jen tuhá zelenina a ořechy. Může se ti stát, že pak skončíš např. na smaženém jídle i nezdravém, právě proto, že chybí v jídle jako doplněk talíře něco smaženého např. tempura. Já jsem si na sobě vypozorovala, že když např. se v rodině smaží řízky a opadá ta strouhanka, tak když je olej studený, tak ty kousky normálně vyjím, pak už nemám chuť na pečivo. Je to zvláštní, ale zabralo to, asi na tom bude právě to, že smažené člověk někdy opomíjí, hlavně k tomu mít nějakou zeleninu, ideální je ředkev daikon – rozpouští tuky. Ale když není, tak mi nevadí hlávkový salát nebo třeba i ta mrkev, prostě něco syrového. K té Zuzce Terešové zajdi, je fakt dobrá. Svačiny bude přednášet tento měsíc. Zda má volno nevím, to se jí zeptej, kontakty jsou na jejích stránkách i termíny přednášek.
Jarka

Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #17 kdy: 13. Květen, 2014, 19:13:23 »

Nevíte, co by mohlo způsobovat to, že když se na oběd najím opravdu dosyta, tak mám třeba už za půl hodiny hlad a nemůžu vydržet do svačiny? Pokud se najím méně všímám se mi to zřídka kdy. Stalo se mi to zrovna dnes, měla jsem jídlo z vegan restaurace, jište vydatné (restovaná zelenina se smaženým tempehem v nějaké sladkokyselé omáčce s kuskusem) a lehce pikantní. Hlad se dostvil navzdory tomu, že jsem byla ještě plná. Připadá mi to trochu zvláštní.

A ještě mě napadla jedna otázka. Jak je to s kyselostí vařené zeleniny. Pokud jí vařím déle než 20 minut stává se kyselinotvornou? Zdá se, že není možné uvařit ji a sníst v tomto krátkém intervalu. Na serveru "Jíme jinak" píší, že stačí ji zkonzumovat do 2hodin.
Děkuju
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #18 kdy: 13. Květen, 2014, 21:53:02 »

Kyselou se myslím nestává po 20min vaření.. ani nevím proč se to nedoporučuje déle.
Jen nějak intuitivně mi sedí, když ji jím krátce vařenou 5-10 minut, jen zřídka vařím 15-20 min.

Taky bych to nehrotil s tím rychlým snězením a 2 hod po uvaření by nemusela být žádná hrůza, když nemáš nic moc vážného.

No a to s tím přejezením.. mě se to děje taky. Čím víc se nacpu, tím rychlej mám hlad. Ne vždy samozřejmě, ale dost často se to takto sejde.
Nevím čím to přesně je.. jestli se nějak roztáhne žaludek. Prostě při určité hranici mám pocit, že jsem najezený, ale když jím dál, tak se to najednou přehoupne a sním toho ještě tolik, že se nestačím divit. Samozřejmě se přejím.

Kushi někde psa/říkal, že člověk teoreticky může jíst kolik chce, za podmínky, že velice dobře kouše.. že tělo si pak samo řekne.
Problém podle mě je, když dobře nekoušem, tak se člověk lehce přejí.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #19 kdy: 14. Květen, 2014, 16:56:26 »

Souhlas s ostatnimi, ze ten jidelnicek je jednotvarny a velmi kasovity. Ja nekdy mam vyslovene potrebu snist neco tuheho (falafel, nahrazky masa, neco smazeneho, neco peceneho apod). A proc se rozhodovat mezi samymi kasemi a uplnou ne-MB? Mezi temito dvema extremy je nekonecne pestre spektrum moznosti.

O te svetle stolici nevim, ja jsem slysela, ze ma byt spis tmavsi, ze svetla naznacuje problemy s travenim tuku.

Mit pul hodiny po obede prazdny zaludek (pokud je to normalne velky obed s obilim, bilkovinami atd) je fyzicky nemozne. Takze ten pocit "hladu" muze urcite subjektivne byt, ale zaludek na tom urcite pracuje alespon 2h. Takze to neni pravy hlad (pokud hladem rozumime prazdny zaludek), ale nejaky jiny pocit, ktery pouze vnimas jako hlad.
Zaznamenáno

Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #20 kdy: 15. Květen, 2014, 20:22:09 »

Prázdný žaludek jsem určitě na mysli neměla, ale ten pocit vnímám jako hlad (určitě to však není jen chuť na něco).  Vzala jsem na vědomí vaše rady, koupila si kváskový celozrnný chléb, uvařila knedlíky a zkouším jestli se to zlepší.
Co se týče stolice, tak mám období, kdy mi vyprazdňování nedělá problémy, ale často pociťuju, že mám plná střeva (třeba po 2-3 dnech bez stolice), snažím se dojít si na záchod ,ale nedaří se. Barva je většinou taková světlejší a všímám si, že často obsahuje malé kousky nestrávené potravy (trochu bojuju s kousáním, např. ve škole na to ani nemám dostatek času).
Ještě bych potřebovala poradit, nevíte co z mb potravin zvyšuje krevní tlak? A jestli můžu na makrobiotice trpět hypoglykemií.
Děkuju
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #21 kdy: 15. Květen, 2014, 21:49:22 »

Lieli: Řekl bych, že jestli míváš 2-3 dny bez stolice, tak to rozhodně není v pořádku.

Na nízký krevní tlak obecně funguje zvýšení množství soli ve stravě, dostatek vitaminu C a tekutin. Vyjma vit.C se ostatní v MB dost silně omezuje, takže pozor na to nepřehnat to.

Hypoglykemií samozřejmě trpět můžeš. Doporučuji knížku od Kushiho: Cukr a sůl, dva bílé jedy. Pokud si ale psala, že jíš pětkrát denně (což mi přijde až moc), tak tím riziko hypoglykemie snižuješ, pokud máš ovšem v daném jídle alepsoň nějaký obsah sacharidů (tzn. pokud to není jen zelenina).

Ještě jsem si vzpomenul na jednu věc k tvému jídelníčku- nedělej kaše pořád jen z vloček, jednak pokud používáš dokola ovesné tě to může trochu odvápňovat a taky vločky jsou už jen "zabité" celé zrno. Takže rozhodně je lepší preferovat celá zrna, nebo třeba kuskus, polentu a vločky jen občas.
Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #22 kdy: 16. Květen, 2014, 12:59:19 »

A kde čerpat vitamín C (kromě ovoce a kvaš. zeleniny, v jaké zelenině je ho nejvíce?)?
Jíst méně než pětkrát denně bych nevydržela, mám pak hrozný hlad a taky nechci zhubnout.
Děkuju za radu, co se vločet týká, budu se snažit je omezit.
Zaznamenáno
Lieli
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #23 kdy: 16. Květen, 2014, 14:28:31 »

Asi jsem chytila střevní chřipku. Dnes po obědě se mi najednou udělalo hrozně špatně a celý jsem ho vyzvracela. Doporučili byste něco kdyby to pokračovalo?
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #24 kdy: 16. Květen, 2014, 14:43:25 »

Citace
A kde čerpat vitamín C (kromě ovoce a kvaš. zeleniny, v jaké zelenině je ho nejvíce?)?
Jíst méně než pětkrát denně bych nevydržela, mám pak hrozný hlad a taky nechci zhubnout.

Lieli: Tak na tu první otázku odpovídat nebudu, zkus zapátrat sama.

Je otázkou jestli ti pomůže nezhubnout pět porcí jídla denně, když ani nemáš čas to v klidu sníst=rozžvýkat=strávit. Pokud do sebe jen hrneš, i když kvalitní, věci, ze kterých si tělo nic nebere, tak to může být naopak kontraproduktivní. A věř mi, že vím o čem píšu, dělal jsem to samé.
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #25 kdy: 17. Květen, 2014, 09:25:03 »

No může to být i eliminace. Těžko říct, kdo ví, co děláš Wink.

Zkus si ráno uvařit hrnek kuzu a ke konci tam přidej umebošku. Klidně si můžeš takhle udělat týdenní kůru a ráno na lačno to ještě teplé vypít. T.j. jeden hrnek denně.  (bylo by k tomu ale možno ještě pár věcí dodat)
Je to dobré, když ti není dobře v souvislosti s trávicím ústrojím + ještě to pomáhá, když máš přitom třeba teplotu, bolí  tě hlava atd.
Neber to ale jako všelék. Po tom cca týdnu to ukonči a dej si alespoň týden pauzu. Po tomhle by ses mohla cítit líp.

Ale ještě tohle. Jak vnímám, co tu píšeš, tak máš docela dost co řešit, ale jen tady na internetu to bohužel nevyřešíš. Dokonce i makrobiotika se na internetu těžko dá naučit.
Můžeš tu ale najít něco, co ti pomůže v tom, co udělat, kudy na to jít.

Poradil bych ti teda, si zajít za nějakým dobrým léčitelem či léčitelkou aby ses dozvěděla jak jsi na tom s trávicím ústrojím. Mohlo by třeba fungovat i o něco líp. Co já vím?
Co se týče toho, co můžeš udělat ty kolem jídla, tak se sejdi s někým, kdo mb dělá nebo si zajeď na nějaký kurz. Toho času, co tomu věnuješ nebudeš určitě litovat.
No a hodně důležité, možná nejvíc, jsou tvoje myšlenky. Jaký máš pocit ze života. Bereš věci pozitivně, máš jistotu, jsi v klidu v dobré pohodě, víš co chceš a tak.
Protože, to co chceš, na co myslíš má opravdu tendenci, někdy bohužel, se i vyplnit Wink.
« Poslední změna: 17. Květen, 2014, 10:18:09 od W » Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #26 kdy: 18. Květen, 2014, 10:00:46 »

Nevíte, co by mohlo způsobovat to, že když se na oběd najím opravdu dosyta, tak mám třeba už za půl hodiny hlad a nemůžu vydržet do svačiny? Pokud se najím méně všímám se mi to zřídka kdy. Stalo se mi to zrovna dnes, měla jsem jídlo z vegan restaurace, jište vydatné (restovaná zelenina se smaženým tempehem v nějaké sladkokyselé omáčce s kuskusem) a lehce pikantní. Hlad se dostvil navzdory tomu, že jsem byla ještě plná. Připadá mi to trochu zvláštní.

Mohlo by to souviset s poklesem cukru v krvi. (Mě se to stávalo, když jsem jedl po půstech velké množství obilí k snídani. Pomohlo zmenšit množství, pak se hlad ani chuť na něco dalšího nedostavovaly.)
Takže ten mechanismus by mohl být: Sní se velké množství jídla, z něho se do krve uvolní moc cukru, slinivka zareaguje a sníží ho, ale pod hladinu, která je optimální a tělo má snahu ten cukr zase doplnit a nastává chuť k dalšímu jídlu
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #27 kdy: 18. Květen, 2014, 12:17:19 »

W: Pokud sníš velké množství obilí, jde pořád, co se týče sacharidů o polysacharidy, které by neměly vyvolávat, tak prudkou reakci slinivky v podobě inzulinu. Normálně pracující slinivka vyprodukuje takové množství inzulinu, které je potřeba k tomu, aby sacharidy byly dovedeny do buněk jako palivo. Samozřejmě může nastat nestandartní situace (po tebou zmiňovaném půstu, velká fyzická zátěž, atd.), ale pokud slinivka pracuje, jak má, tak k ní dochází minimálně.

Pokud tomu tak není, pak už je to problém a tělo má zřejmě sklon k hypoglykemii. Hypoglykemii může mít samozřejmě i "zdravý" člověk, který není diabetikem na inzulinu, bohužel v současně době to ještě většina lékařů není schopna diagnostikovat jako samostatný problém.

Hypoglykemie není jen chuť na další jídlo, tělo reaguje mnohem bouřlivěji, protože je ohroženo zásobování centrálního nervového systému (např. spotřeba mozku je vpodstatě ze 100% pokrývána právě glukózou) a to tělo stresem vyhodnocuje jako zásadní problém. Takže mezi další ukazatele hypoglykemie patří (mám dojem, že už jsme se tady o tom kdysi bavili): neklid, pocení, zčervenání nebo bledost, třes rukou, bušení srdce, lesklé, nebo i zarudlé oči. Hlavně ale, dochází ke zmatenému chování, protože mozek, kvůli nedostatku glukózy, není schopen řešit složitější operace.

Samotný pocit hladu je značně subjektiví záležitost, která nemusí souviset s tím, že je tělo v hypoglykemii.
« Poslední změna: 18. Květen, 2014, 14:06:25 od pozorovatel » Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #28 kdy: 18. Květen, 2014, 13:29:46 »

Jo, závisí to na tom, jak dobře komu zrovna funguje slinivka. A jak silná je.

Nějaký čas jsem se obilím přejídal a stávalo se mi tohleto. Dlouhý půst patrně slinivku zatíží (stáhne), takže se pak nějaký zřejmě vzpamatovává. Tohle by to potvrzovalo...
Pokud se to stane při přejídání a stačí jíst normálně, aby tenhle problém zmizel, není celkem co řešit.

Jak to je v tomhle případě (normálně velká porce-začátky mb?), to je otázka.

Každopádně ta myšlenka (proč to může být) je: Málo cukru v krvi v určitou chvíli.
Řešením by mohlo být optimální jídlo, dobře kousat a viz. např. předchozí doporučení, hledat dál než jen na internetu.
« Poslední změna: 18. Květen, 2014, 13:32:03 od W » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #29 kdy: 18. Květen, 2014, 14:50:05 »

Ja bych jeste trochu rozvinula ten psychosomaticky pohled, ktery uz zminil W.

Travici potize:
Z knihy V. Sinelnikova, Dohoda s nemoci II:
Citace
…nase schopnost vnimat a prepracovavat urcite poznatky prichazejici z venci a take vcas se zbavovat nepotrebnych problemu a emoci [se] bude odrazet na stavu nasich travicich organu.

Je neco, co emocionalne/mentalne nemuzes “ztravit” (zvraceni)? “Leze ti neco krkem”? Nebo se neceho nechces/nemuzes vcas a efektivne (emocionalne/mentalne) zbavit (zacpa)? Pocitujes nejakou emocionalni prazdnotu (vecny pocit hladu)? Co muze znamenat ten “pocit vyprahlosti”? Atd.

Sinelnikov dale pise ke zvraceni:
Citace
Naucte se snadno vstrebavat zivot, prijimat kteroukoliv situaci jako pozitivni lekci. Naucte se vstrebavat a asimilovat nove myslenky. Pak vas zaludek bude fungovat skvele.

O zacpe:
Citace
Zadrzeni vykalu ve strevech symbolizuje nechteni se rozloucit se zastaralymi myslenkami. Uvizli jste v minulosti. Verite v omezeni a nouzi, proto se podvedome bojite vzdat neceho ve vasem zivote, jelikoz si nejste jisti, ze dokazete vynahradit tuto ztratu. Lpite na starych a bolestivych vzpominkach. Mozna, ze se bojite prerusit vztahy, ktere uz vam nic nedaji. Nebo mate strach, ze prijdete o praci, ktera se vam nelibi. Nebo si neprejete rozloucit se s jiz neuzitecnymi vecmi. Vyhodte z domova vsechny nepotrebne veci a pripravte misto pro nove. Pri tom si reknete nahlas: “Zbavuji se stareho a uvolnuji misto pro nove!” Obcas zacpa odrazi lakotu a chamtivost ve vztahu k penezum.

A dale, z te same knihy, protoze se tu mluvilo o slinivce:

Citace
Slinivka brisni: Tento organ symbolizuje “slast” zivota, umeni se radovat a uzivat si zivota.

Unava, nedostatek energie: zijes tak, ze z toho mas radost, ze se na veci tesis, ze ti to dava smysl, nebo jen tak prezivas (muze to byt i kdekoliv mezi temito dvema poly a i male zlepseni/posun muze udelat hodne citelny rozdil, ktery pocitis i fyzicky).

No a samozrejne prejidani samo o sobe na ciste fyzicke urovni te okrada o energii, kterou telo musi vynalozit na to, aby to nadbytecne jidlo zpracovalo.
Zaznamenáno

Stran: 1 [2] 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení