Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Bydlení v jurtě, praní bez elektřiny  (Přečteno 3766 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
ToJsemJa
Host
0 0
« kdy: 12. Květen, 2014, 11:44:56 »

Jak byste resili prani v jurte bez privodu elektriny v jurte v zime a s malym latkovacim miminkem?
Zatim jsem nasla jen takovej praci vak a pak uz zas jen ruce Wink
Budu rada z tipy Wink diky..
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 12. Květen, 2014, 13:30:49 »

ToJsemJa: http://www.eproton.cz/Rucni-pracka-Orion-Twister-720718/307379.html?af=1

Já bych to řešil asi tak, otázkou je, jestli ti nebude vadit, že je to plastovej krám.

Látkovacím miminkem myslíš, že budeš používat látkové plenky?

Ale v jurtě v zimě v Čechách to obecně není nic moc, co tak vím a to i když to zateplíš slámou. S miminkem to asi bude hard core. Rozhodně jsem zvědav na zkušenosti. Napiš jestli to jen plánuješ, nebo už tak funguješ.

Mám pocit, že většina propagátorů jurt pro celoroční bydlení už od toho u nás trochu ustupuje. Kamarád léta bydlel v zateplené maringotce, ale i když to v zimě večer vytopil na 25, tak ráno vstával do 5 stupňů a nakonec stejně staví radši přírodní dům s dřevokonstrukcí, slámou a hliněnýma omítkama. A přece jenom s děckem musíš počítat s větším tepelným konfortem, tím neříkám rozmazlovat, ale nemrznout.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 12. Květen, 2014, 16:40:35 »

Tak jako určitě jde udělat i jurta tak, aby se nemuselo přikládat v noci a aby bylo ráno teplo a v kamnech uhlíky. Samozřejmě pokud bude zaizolovaná (třeba slámou) a udělat tam nějakou akumulační vrstvu zevnitř (třeba i obložit masivně kamna akumulační hmotou - cihly, hlína apod.).
Slaměna jurta nebo hliněnoslaměný domek by nemusel být zas takový rozdíl.. zvlášť pokud tu jurtu uplně překopu.

Další věc co moc nechápu je s tím praním v zimě. Jaký je rozdíl prát bez elektřiny v zimě a v létě?
Bavíme se o tom, že vám neteče teplá voda, nebo tak něco?
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 12. Květen, 2014, 17:45:56 »

Citace
Zima bez krbu s plynovym topenim...fuj..

ToJsemJa: No vidíš, já zas řeším opačný problém. Jsem jako panelákový dítě zvyklej na ústřední topení a jakmile jedem ke kamarádům co mají krb, nebo kamna, tak to sálavý teplo nějak nedávám. Je to na mě prostě moc a nedá se to regulovat, tak jednoduše jako radiátor. Většinou je mi tam hrozný vedro a v ostatních místnostech, kde se netopí zima.

Doma v baráku máme plynový kotel a můžu si to regulovat, jak chci. Vlastně líp snesu, když je mi trochu chladněji a přiobleču se, než když je mi vedro, které jde z kamen, nebo krbu a ztlumit to můžu jedině otevřením oken. Ale třeba bych si zvykl. Je ale jasné, že je lepší být nezávislý při topení na plynu a elektřině.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 12. Květen, 2014, 17:56:32 »

A to tato zima byla totálně krátka a mírná Smiley

Mě vyšťavila ta předchozí...

Z mého pohledu, kdybych pral ručně, tak mi pořád nepřijde velký rozdíl zima/léto. Jasně, suším vevnitř, peru vevnitř. Ale pokud nemáš zdroj teplé vody ani v létě, tak stejně musíš teoreticky topit v kamnech kvůli vodě a nosit ji zas ven.

Jako nesnažím se tě o něčem přesvědčit.. jen si tak nad tím přemýšlím.. určitě máš svoje zkušenosti Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 12. Květen, 2014, 18:26:53 »

Přemýšlím, co jde vlastně vůbec vymyslet za tipy.. co jiného než nějak ohřát vodu a nějak to prádlo mechanicky vymáchat. Tipy jsou na ty ruční pračky, ale pokud jdeš do podstaty praní v zimě v jurtě, tak to jsem taky zvědav, jestli někdo může přinést nějaký objev Smiley

Já pral prádlo všelijak.. nejmíň namáhavé bylo, vlízt do sprchy oblečený, postupně se svlíkat, prádlo nechat na zemi, umývat se mýdlem, to stéká na prádlo a po něm při umývaní dupat a dupat a je vypráno Smiley Ale to píšu spíš jen pro pobavení.. takto je prostě ideální se umývat někde na cestách, když se objeví sprcha.

Ale obecně se mi osvědčilo, že když dám prádlo do vany, přidám nějaký prostředek na praní a jen po tom začnu šlapat, dostatečně dlouho, tak je v podstatě vyprané (pokud není nějak víc špinavé). Rukama jsem se jinak dost nadřel.

Jinak jeden přírodní klučina pere tak, že prádlo pověsí na několik týdnů ven na šňuru a pak pro něj příjde a prej je čisté. Prostě déšť, voda, slunce, několikrát dokola udělá tu práci za nás.

Jo a ještě si vzpomínám na pána, který pere v octu. Nakoupí ocet v akci a pak tam nechá den, dva (nevím přesně) ležet nějaký kus prádla.. vyždímá ho pořádně a pere v tom octu další kus. To vyždímané prádlo propláchne. Prádlo je nádherně čisté - ocet rozpouští biologickou špínu. Ale zkoušel jsem to a vyjde to poměrně draze. Muselo by se pořádně ždímat ten ocet, aby mi ho nezůstávalo moc nasátého v prádle, ale to ždímání podle mě poškozuje oblečení.
Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 26. Květen, 2014, 01:16:34 »

Si stezuj, ruce jak delnik jeste budes mit, az manzel utece za jinou a ty budes muset makat rukama a ne si hrat zada o krb :-)

Jinak v teplotach pod 10 stupnu pradlo nejak moc neschne, spise vubec :-(
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Červen, 2014, 18:59:11 »

Našel jsem teď hodně zajímavý typ na ruční ždímání bez námahy (v knize rad z Receptáře).

Zaznamenáno
Janek
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 10. Červen, 2014, 23:29:14 »

Vlastik je kujon, akorat aby pradlo nebylo potrhane... Zalezi na vaze a tom rostu... Ja bych to moc nezdimal a vyvesil na slunicko...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 11. Červen, 2014, 07:51:03 »

Potrhané? No právě ručním ždímáním, kroucením to potrhám víc, než tím tlakem, řekl bych.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení