Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Celé zrno versus mleté  (Přečteno 2952 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 29. Květen, 2014, 17:10:40 »

Příjde mi poslední dny zajímavá tato věc.
Začal jsem si opět dělat nekynutý, napařovaný chleba - mám mlýnek, takže pomelu čerstvé zrno (třeba 0,5kg balení dvouzrnky, žita), přidám sůl a trochu vody a vypracuju bochánek, ten dám ihned napařit (hodinu a půl) a chleba je hotový.

Ale jde mi o tohle - tohoto chleba sním na posezení klidně polovinu, abych se zasytil - on je totiž poměrně malý, na objem.

Zatímco, kdybych to zrno uvařil, tak toho mám plný tlakový hrnec.

Obecně ve formě toho chleba sním za den o dost větší množství obilí, než když je uvařené v celém stavu.

Přemýšlím jak je to možné.

Dneska mě napadla jedna věc. Do toho vyhnětení chleba jde velice málo vody, aby se to nelepilo. Takže to obilí ve formě chleba má velice malý podíl vody oproti uvařenému.

A příjde mi, že ta voda ve vařeném obilí je to, co nás hodně zasytí, dá pocit zasycení.

Když jsem si chleba nalámal do polívky, tak jsem zasycený mnohem dříve.

Mě to příjde dost zajímavé - protože na kalirockou hodnotu mě přece voda zasytit nemůže. Jak je prostě možné, že ve formě chleba toho obilí sním o mnoho více než uvařeného (za celý den).

Napadá mě, jestli třeba i z tohoto důvodu nemůže mít na makrobiotice někdo více hlad. Protože vařené obilí sice dá brzo příkaz, že jsme plni, ale možná jsme plni vody, ale ne kalorií?

No.. prostě jsem překvapen.. co se tam jako energeticky stane, že uvařené versus pomleté zrno mě uplně jinak zasytí.

A ještě ta věc - že třeba vařené žito, dvouzrnka v celém stavu mi nechutná, ale ve formě chleba jsem schopný ho jíst celý den.
« Poslední změna: 29. Květen, 2014, 17:13:03 od neon » Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 29. Květen, 2014, 20:32:31 »

Neone, díky za super příspěvek. Mám podobnou zkušenost. Když mám kváskový koláč, palačinky nebo chléb, tak jsem schopná sníst třeba celý plech koláče, skoro celou nohavici štrůdlu nebo 3 i 4 krajíce kváskového chleba, aby mě to zasytilo. Teď jsem dělala kváskový kynutý koláč s ovocem na plech s drobenkou (něco jako táč) a snědla jsem skoro 1,5 plechu !!na posezení!! a pořád jsem se cítila že bych si klidně ještě dala, nebyla jsem nasycená a uspokojená.. Normálně sním i klidně 10 palačinek namazaných s marmeládou. Ale jakmile si je dám plněné třeba povařenými jablky nebo naslano plněné zeleninou/luštěninovou pomazánkou, tak mi stačí 2-3. S celým zrnem to mám stejně. Stačí mi 1,5 kopečku celého zrna na to, abych byla 3 i více hodin plná. Je to opravdu zajímavé. Ale nemám to tak, že bych po obilí měla hlad. Právě celé zrno mě zasytí na hodně dlouhou dobu. Jím 3x denně a když mám dezert, tak většinou nevím, kam ho zařadit, protože po obědě 3-4 hodiny nemám hlad. Takže u mě to připadá v úvahu jen místo večeře, což velmi výjimečně dělám (místo večeře si udělám palačinky nebo si dám koláč).
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 07. Červen, 2014, 17:03:58 »

Ahoj Neone,
Ty rozemeleš tedy celé zrno na mouku nebo rozemeleš již vařené zrno jako to má v knížce I. Chourová a pak dáš ostatní přísady? Nějak to z textu nemůžu vyčíst.
Nesníš ho taky i proto, že je mooooc dobrý a nemůžeš mu odolat? My mlýnek nemáme, proto jsem myslela to uvařené obilí a pak pomlet na masovém strojku.
Jako, myslíš, že musí mít člověk dezert skoro každý den?
Jarka

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 07. Červen, 2014, 18:18:24 »

Melu neuvařené zrno na mouku.

Sním ho mnohem větší množství na poměr zrn, než vařeného, protože bych se jinak nenajedl, ne tedy proto, že je tak dobrý.

Je to pro mě stále záhada.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Červen, 2014, 11:51:31 »

Ahoj,
Zkoušel jste někdo chleba z obilí podle paní Chourové? Já když jsem ho v knížce viděla, tak jsem jen koukala s otevřenou pusou, protože Zuzka nic takového na kurzu neříkala, asi to má každý učitel jinak.
Jarka

Zaznamenáno
kozlík
Host
1 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Červen, 2014, 13:38:27 »

Rozemletím zrna před "jeho transformací" (vařením), do stravitelnější, využitelnější podoby, dochází ke ztrátě části Vesmírné energie? Energii nepřeměňují zuby, sliny, žaludek do takové míry s následným dalším využitím jako u celých zrn, ale nejdříve stroj a tím dochází k jejímu úniku?

Mouka jako už jiná "substance" energeticky jednoznačně větší JIN, s předpokladem pro větší zahleňování a v první řadě vedoucí k výběru jiné technologie zpracování, tepelné úpravy (i doporučovaná pára versus vaření, nemluvě o pečení), dále nenutící tolik ke kousání, k přeměně v těle, pro využitelnost pro tělo s rozkladem na nižší chemické části?

Mouka jako technologicky jinak, nevhodněji "předtrávená" potravina, než vařené celé zrno, mouka s větším "glykemickým indexem" s  rychlejší, vyšší "glykemickou odpovědí" (rychlejší navýšení "cukru" v krvi.) Čím rychleji, razantněji se navýší "krevní cukr" (pocit euforie, příjemna), tím rychleji dojde k opačné reakci jeho těla, ke sražení cukru, což vyvolává pocitově potřebu, touhu ho zase rychleji navýšit, dodat další jídlo.

Tedy mouka jako surovina rychleji pro tělo "využitelnější, stravitelnější (pro rychlost využití, ne ze zdravotního hlediska)" z krátkodobého hlediska viz např. "glykemický index", ale celé zrno jako potravina pro tělo prospěšnější, energeticky silnější, celistvější, z dlouhodobějšího hlediska "ekonomičtější". Pomalejší uvolňování "cukru" do krve, nemá to takovou razanci, ale je to tzv. klidná trvalejší síla.
« Poslední změna: 08. Červen, 2014, 14:30:55 od kozlík » Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Červen, 2014, 21:31:11 »

Neon: Muzes si zmerit cas jak dlouho jis 500g chleba a pak jak dlouho 500g zrni?

Podle meho pozovani clovek ji rychleji chleba, protoze nepotrebuje kousat poradne. Vlasne je uz rozemlety predem.

Ja se divam jen z pohledu fyziky. Zaludek se zaplni a rekne dost. Kdyz jime rychle, tak ty spinaci hodiny nestihnou zareagovat vcas. Taky jsem si vsimnul, ze po suche strave mam vetsi spotrebu vody. Zaludek stahuje odevsud vodu a chleba zacina zvetsovat. Je to jako houba.

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 10. Červen, 2014, 22:11:44 »

Jak dlouho jím 500g? Ty asi teď nemyslíš čas jako 1 den, že? Ale vyloženě čas strávený jezením?

Tak to jsem nikdy neměřil, záleží jak moc kousám Smiley

A na mě teorie o tom, že chleba se nemusí kousat neplatí. Já poctivě žvýkám chleba, stejně jako zrno.. 50x a více. A přesto ho prostě sním za den více.

Nekynutý chleba z 500g zrna je poměrně malý bochánek. A když ho nakrájím pak na knedlíky a dám k jídlu, tak ho je objemově potřeba prostě určité množství, vizuelně stejné jako 3 kopečky uvařené obiloviny - ale toho chleba padne velké množství (třeba 40%).

Objemově mi to smysl dává - tělo chce na zaplnění žaludku určitý objem/množství jídla. Takže v uvařeném zrnu je to třeba 100g, v nekynutém chlebu je to třeba 200g, v kynutém třeba (plácám) 150g... žaludek se zaplní a řekne 'stop'. Takto nějak mi přijde, že to tělo pracuje. Ale nechápu to pak z hlediska kalorického.

Dneska jsem snědl 600g chleba za celý den (k tomu už jen trochu zeleniny). Možná mám tasemnici, které chutná mleté zrno Smiley

Vařeného zrna bych snědl tak 400g.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 10. Červen, 2014, 22:31:41 »

Kalorie uz neresim, protoze mi to vubec nevychazi. Mel bych uz byt jen kost a kuze nebo v rakvi.Smiley
Telo si samo rekne kolik chce. Pokud se citim unavene(moc jsem nepracoval), tak vim, ze potrebuji vice energie nebo mi neco chybi z mineralu a vitaminu. Kdyz mam chut na neco, tak vim, ze to jsou mineraly nebo vitaminy. Ten pocit hladu je podle mne vyvolan potrebou doplnit chybejici mineraly a vitaminy.

Bohuzel pocit hladu mam malokdy, proto jim vetsinou jen jednou denne.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 20. Červen, 2014, 13:21:44 »

Ahoj Neone,
Myslíš, že by se obilí dalo umlít na masovém strojku? Uvařené asi ano, protože jsem to u paní Chourové četla, neuvařené nevím. Nemám na mysli to normální obilí, spíše např. jáhly a rýži.
Jarka

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 20. Červen, 2014, 14:27:57 »

Uvařené ano, je zajímavé, že to má pak podstatně jinou chuť, stravitelnost - pro mnoho lidí chutnější.

Neuvařené jsem nezkoušel, ale nevkládal bych v to žádné naděje.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 22. Červen, 2014, 07:21:06 »

Psenice, kukurice, jecmen, oves
Uvarene jde snadno. Namocene zrno taky jde hur. Suche zrno jde taky, ale hodne riskujete zniceni strojku, tak nedoporucuji mlyt suche zrno. Uz jsem znicil 2.Sad Tak melu jen namocenne a zas opatrne.

Jahly  a ryzi jsem nezkousel, ale protoze nema slupku, tak to pujde uvarene velmi snadno. Uvarene ani neni treba mlynek. Ty se rozpadnou sami v puse. Neuvarenenevim. Nezkousel jsem to.
« Poslední změna: 22. Červen, 2014, 07:24:54 od sahaw » Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení