Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Makrobiotika a opalování  (Přečteno 9752 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 08. Červen, 2014, 11:28:59 »

Ahoj,
Co říká MB na opalování, čím se mažete?
Opalujete se?
Jarka

Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 15. Červen, 2014, 00:28:37 »

Jsem teď četla, že veškeré krémy na opalování, byť sebe-bio, jsou zdraví škodlivé. Zatím nevím, jak s tou informací naložit. Nicméně něco na tom bude. Jenže od jisté doby mi kombinace horko+slunce navozuje opuchání obličeje, takže jakkoliv škodlivé jsou, vidím to letos opět na OF padesát..
Mrkve jím kvintály, ale že bych se tím obsahem betakarotenu v ní nějak líp opalovala jsem prozatím nepostřehla.
Máte na tohle téma někdo nějaké přírodní vychytávky?
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #2 kdy: 20. Červen, 2014, 16:37:24 »

Natřít se kokosovým olejem. Dle Dáši Lužné je to nejlepší. Ale já se i přes to, že jsem se jím namazala, celá spálila. Takže nevím no, taky by mě to zajímalo ...
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 20. Červen, 2014, 18:35:19 »

Já se nedávno na Lefkadě namazala jeden den zase jen konopným... a taky se slušně sežehla. Ještě teď se loupu. V rámci naší země mi ovšem tento olej, popř. taky ten kokosák, vždycky postačí, neležím-li vyloženě celý den na slunci, což obvykle neležím, páč mě to nebaví. K moři doporučuji "menší zla" v podobě přípravků od Lavery, Hádka nebo Alverde (ty si míchám s oleji Saloos, špatně se roztírají), aspoň tedy fototypům jako já (lehce nazrzlé vlasy, světlá pleť, pihy), zvlášť nedodržuje-li se stoprocentní MB. Poctivý makrobiotik se prý obvykle nespálí, neb je celkově v harmonii a taky v něm nemá co "karamelizovat" Smiley
Zaznamenáno
Tykev obecná
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #4 kdy: 20. Červen, 2014, 23:06:44 »

Tak k večeru se člověk už nespálí, ale aby se opálil, tak to musí dělat průběžně. Třeba když má dům a pozemek, tak po práci není problém. Ale lidi dnes většinou bydlejí v panelácích, práce, práce, pak 14 dní dovolená a k moři. V krátký čas si co nejvíce užít moře a sluníčka, v podvečer by se člověk neopálil.... To je tím, že my lidé moc myslíme, za chvíli budeme potřebovat i návod na toaletu. Taková ještěrka - když slunce pálí, tak se někde schová a sluníčko si dopřává, když je to příjemné.
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 21. Červen, 2014, 10:50:44 »

Proč generalizovat? Ne každý bere tu jednu dvě dovolené u moře jako nejvyšší možnou metu, které se nemůže po celý rok dočkat, a hodlá se tam prvořadě usmažit zaživa. I člověku, který je na slunce a přírodu celoročně zvyklý, ať bydlí v domku nebo ne, se může celkem snadno stát, že se vlivem subtropických paprsků občas připálí, třeba při celodenním výletě, při plavbě člunem a dalších běžných činnostech. U světlých fototypů a nepříliš důsledných makroušů je to někdy fakt hned, o tom ani nemusíš "moc přemýšlet".

Byls někdy u moře, Tykvi, anebo jsi programově proti němu, páč ti to třeba přijde nepřirozené, nemakrobiotické, nehodné poctivého českého člověka, který si raději zvelebuje domeček nebo si zajde max. do lesa poblíž domečku, a podobně?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #6 kdy: 21. Červen, 2014, 12:02:03 »

A ono to opravdu funguje, že striktní makrouš se méně spálí? Máte to někdo ověřené? Nebo je to na úrovní mýtů jako "kazy v zubech se spravují, dioptrie slábnou"?
Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 21. Červen, 2014, 12:32:00 »

Slyšela jsem to konkrétně od jednoho páru makrobiotiků a jedné starší paní před lety na kurzu (takže konkrétnost nic moc, vím, ale jména už si nepamatuju) a četla v článku Honzy Jíchy, ale zaboha ho teď nemůžu najít. Kdoví, jak to je, ale i u sebe s manželem, od přírody světlounkých, můžu potvrdit změnu - před přechodem na lepší stravu jsme se celkem snadno spálili i bez mořského slunka, a dnes už jen výjimečně, jako třeba zrovna teď při celodenním brázdění moře a ostrůvků. A následky většinou nejsou tak fatální jako kdysi. Ovšem dříve jsem taky občas bývala solidně hnědá, zvlášť podpořila-li jsem tehdejší opalovací dovolené ještě dalším hřebíčkem do rakve v podobě solárka, zatímco nyní moje tělo zvládne nanejvýš světlý bronz a dál mě nepustí. A určitě ví proč. Jen někteří mí známí a příbuzní si nade mnou občas upřímně zastesknou - holka, tys kdysi bývala tak nádherně opálená, vypadala jsi tak zdravě, a ne jako teď.....

Jak jsi na tom třeba ty, neone? A ostatní důslední makrolidi? Přiznejte barvu Smiley
« Poslední změna: 21. Červen, 2014, 13:38:50 od Jitřenka » Zaznamenáno
Jitřenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 21. Červen, 2014, 12:39:49 »

Mám to...

http://www.ezopress.sk/2010/04/makrobiotika-a-cestovani/
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 21. Červen, 2014, 13:48:10 »

Já jsem naprosto nedůsledný Smiley Takže se normálně spálím. Ale jinak se opaluju velice snadno, rychle a hezky do hněda. A nevím jak to bylo před makrobiotikou, protože si to nepamatuju. U moře používám dětské opalovací krémy. Jinak nepoužívám nic a snažím se postupně navyknout, ale stejně se mírně spálím, ale nějak mi to moc nevadí, trochu to bolí, sloupe se to, nevím jestli je to nějak nebezpečné - vlastně ani nevím co moderní makrobiotika říká na polední slunce a větší riziko rakoviny, vzhledem k tomu, že prej ta ozonova vrstva slábne.
Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 23. Červen, 2014, 01:39:11 »

Jsem ted vyhrabala odkaz na clanek otom, jak pripravit prirodni opalovaci krem, je to v anglictine. Docela me prekvapily ty ochranne faktory prirodnich oleju, kde se ten mrkvovy bude asi dat sehnat?
Zaznamenáno
midsummer
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 23. Červen, 2014, 14:53:20 »

Přeneseno z "Paní Dýně":

Jeseníky, Malé Vrbno, 12.7. - 18.7. 2009

•karob blokuje energii, zastavuje peristaltiku, raději občas střídat s kakaem
•děti do 10 let by neměly jíst houby vůbec a pokud ano, tak opravdu jen vyjímečně např. hlívu formou polévky
•černé sezamové semínko není pro děti moc vhodné
•pokud jíme pečený chléb, tak raději před jídlem napařovat - přivést vodu k varu, dát nakrájený chléb a vypnout sporák a nechat dojít, jíst až po vychladnutí
•amasaké Dáša nevaří, tak jak píše v Nědelním vaření jen za stálého míchání přivede k varu (do prvních bublinek) a pak odstaví z ohně. Prý se jinak ničí enzymy. Dobré je dát kvasit obilí v noci a ráno mít tyto enzymy do ranní kaše. Kupované amasaké je sterilované a již tyto enzymy neobsahuje.
•pokud fritujeme: při obalování v mouce se jídlo připaluje, raději používat strouhanku
Pokud není ve stravě cukr, není třeba v létě v našich podmínkách používat opalovací krém (při respektování obecně známých zásad pobytu na slunci). Sluníčko prý cukr vytahuje a pak to na kůži "karamelizuje" :-)
•agar raději používat od Sunnfoodu, ten "instantní" od Naturalu
•fazole: antidepresivum číslo 1 :-)
•těsto na palačinky (recept uvedený v Nedělním vaření) lze v lednici uchovat i týden
•do kvásku dávat vařečku, těsto lépe kvasí
Zaznamenáno

To, co lidé nazývají štěstím, je okamžik, když přestanou mít strach.
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #12 kdy: 27. Červen, 2014, 17:23:38 »

Takze ta veta rika “v nasich podminkach” a “pri respektovani obecne znamych zasad pobytu na slunci”.

Predpokladam, ze temi zasadami se mysli vyhybani se pobytu na slunci od 11 do 2, ale mozna i urcite casove omezeni pobytu? Predstavuju si pod tim neco jako maximalne 2h na slunci mimo uvedene hodiny. Kvuli vitaminu D staci pry 15 minut denne. Takove definici se rozhodne celodenni lezeni na slunci u more vymyka.  Domnivam se, ze pri respektovani takovych zasad by se mozna nespalil skoro nikdo, at ji cokoliv. Je to proste dost volne formulovane, takze si to muzeme vylozit jakkoliv.

nazor Jaroslava Duska:
Citace
Vy jste od nich před třemi lety dostal cenu Bludný balvan za to, že nepoužíváte opalovací krémy. Proč je nepoužíváte?
Nevím, proč bych to dělal. Večer po slunění se namažu třeba olivovým olejem a pohybuju se na slunci rozumně. Když je mi horko, jdu do stínu. Proč bych si měl buňky ucpat padesátkou? Abych tam mohl být o dvacet minut déle? I vědci dnes už zase potvrzují, že se ochranné krémy nemají používat pořád, aby se kůže mohla dostat do přímého styku se sluncem, neboť se to ukazuje pro život nezbytné. To je překvapení! Zjistilo se, že slunce je jeden ze základních tvůrců života na planetě! A my se před ním budeme mazat krémy? Tak to jsme podivíni!

Neni to tedy tak, ze MB nebo ne, mazat se musime, jen kdyz to chceme se sluncem prehanet? Pod coz bych lezeni u more zaradila (ac to sama nekdy delam).

Jinak s temi dioptriemi a zrakem - z psychosomatickeho hlediska se rika, ze to je indikace, ze se na neco nechceme podivat. Ze ti, kdo jsou kratkozraci, jakoby odmitaji pohled na ten vetsi, dlouhodobejsi obraz, zatimco dalekozraci ho vidi, ale nevidi detaily primo pred nimi.

U zubu urcite taky nejaka analogie je.

Ac je jidlo mocne, tak jestli mu chceme pripisovat vsechno, tak odmitame jakoukoliv stranku nasi bytosti, nez tu fyzickou.
« Poslední změna: 27. Červen, 2014, 21:26:29 od torquiose » Zaznamenáno

Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení