Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jak se naucit jist rasy?  (Přečteno 2556 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
sinah
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 10. Červen, 2014, 13:30:30 »

Ahoj vespolek!
"Zdravou" stravou se zbyvam uz peknych par let a obcas lovim inspiraci i na tomhle webu, ale nejsem striktni makrobioticka - rada si dopreju, na co mam chut. Zkousela jsem se principy MB ridit celkem striktne asi 2 mesice, ale prineslo mi to vic negativ nez pozitiv, byla jsem vystresovana z toho, jestli delam vsechno dobre, a taky jsem mela dost hekticke stehovaci obdobi, kdy jsem si nemohla pravidelne varit.
Ted se citim velmi dobre a vyvazena strava mi konecne dela radost Smiley Jen mam takovy problem - vim, ze rasy jsou zdrave a snazim se je pouzivat obcas aspon pri vareni lustenin, ale jejich chut mi opravdu velmi vadi. Citim je i v tech lusteninach, to vetsinou nejak zvladnu, ale samotne je proste pozrit nedokazu, pripadaji mi slizke a nechutne a okamzite se mi zvedne zaludek. Zkousela jsem i figl, ze jsem si rasu nasekala na malinkate kousicky a po lzickach (a za soucasneho ucpani nosu Smiley zapijela cajem... Ale zda se mi to byt dost hloupe reseni. Nemate nekdo tip, jak rasy v potrave bud necim nahradit, nebo jak je pripravit tak, aby byla jejich prirozena chut a konzistence co nejvic potlacena?
Tesim se na odpovedi!
Diky, Sinah
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 10. Červen, 2014, 23:26:01 »

Ja ten problem mela taky. Jsem taky jen takova castecna MB. Vtip je v tom, vedet, co s kterou rasou delat. Ja zatim pouzivam jen nori, kombu, wakame a hiziki. Kombu pridavam k zeleninovym slupkam a odrezkum, kdyz z nich delam zeleninovy vyvar. Dale maly kousek varit s obilovinami i lusteninami. Pokud to fakt nezvladas, tak to muzes pak vyhodit, ty latky se ti z toho do velke miry vyvari do toho vyvaru, obilovin a ras. Ale kombu je zrovna rasa dost tuha a neslizka, takze me vubec nijak nevadi. Krajim si ji pak vyvarenou na male kousicky do polevky, do nishime atd. Taky jsem z toho jedla v restauraci vyborny salat, kde byla nakrajena na dlouhe tenke nudlicky.

Wakame davam do polevky, rozdrobenou na male kousicky. Beru to jako typ zeleniny. Doporucuju hodne rozdrobit (nebo rozstrihat, podle typu) a zacit s malinkym mnozstvim, at si na to zvyknes.

Hiziki jsem zatim pouzila asi jen dvakrat. Od zkusenejsi kamaradky jsem odkoukala namocit je s cizrnou, pak normalne uvarit, a udelat z toho humus, tim ze to rozmackas vidlickou, pridas smazenou cibulku, tahini, ume ocet, mirin, citronovou stavu a shoyu. Muzes pridat i oprazena dynova seminka. Mohla bys to i pomixovat tycovym mixerem. Tim se ti ty rasy konzistencne ztrati. Ma to pak podle me chut a konzistenci jako pastika. Muzes zacit jen s malym mnozstvim rasy a uvidis, jak ti to bude chutnat a priste muzes pridat.

Do nori se bali sushi, ktere miluju, ale prodava se i ochucene a nastrihane na takove mensi obdelnicky a je to suche a krupave. Jim to jako chipsy. Taky se prodava drt jako sypani. To muzes sypat na leccos, a zacit s malinkym mnozstvim. Nemakrous by si to mohl i sypat na chleba s nejakou pomazankou/maslem.
« Poslední změna: 12. Červen, 2014, 22:21:34 od torquiose » Zaznamenáno

sinah
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 12. Červen, 2014, 10:06:29 »

Ahoj torquiose,
moc ti dekuju za odpoved! Je pravda, ze zatim mam nejvic zkusenosti s rasou wakame, zkusim kombu! Take jsem vzdycky tu wakame krajela az po uvareni, zkusim ji nadrobit jeste predtim, ale obavam se, ze chut zustane... Zacnu u mensiho nez maleho mnozstvi Smiley
Pomazanku z cizrny si delam taky, zkusim tam priste propasovat kousek rasy. A sypani zni take skvele.
Díky!
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 12. Červen, 2014, 22:20:09 »

Ted koukám ze jsem napsala chybně, ze dělám vývar z wakame. Jdu to opravit. Myslela jsem kombu.
Zaznamenáno

torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 01. Červenec, 2014, 01:26:01 »

Taky dobré je fritované kombu, jako kondiment, tak dva tři malé kousky kombu na osobu proste jen osmazit v oleji až se trochu rozvinou a zkřupatí. Viz Makrobiotické nedělní vaření. Je to jak chipsy. Já si vařím MB jen pro sebe, tak to smažím v malém smaltovaném plecháčku.
Zaznamenáno

torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 05. Červenec, 2014, 00:33:14 »

Ještě jsem málem zapomněla na agar, který se dá používat jako želatina, k výrobě pudinků, dezertů, aspiků. Tam vůbec žádná řasová chuť není.
Zaznamenáno

sinah
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 31. Červenec, 2014, 16:30:01 »

Torquiose, moc ti děkuji za odpovědi. Řasa nori mi přestává dělat problém, zvlášť v polévce, agar je úplně bez problémů. Dneska zkusím fritování Smiley
Zaznamenáno
Zuzana23
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 30. Srpen, 2014, 13:24:16 »

Ahoj všichni,
jak se vůbec mb dívá na řasy ve formě doplňků - jako je chlorela nebo spirulina?
Díky za odpověď. Wink
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 30. Srpen, 2014, 19:48:00 »

Celkove se MB na doplnky nediva priznive.
Zaznamenáno

Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení