Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Pedrův jídlopis  (Přečteno 3226 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 01. Červenec, 2014, 08:56:49 »

Pěkný den,

nejsem sice striktně na MB stravě ale před 2 týdny jsem ani nevěděl co to je. Poslední roky ale postupně přecházím na zdravější stravu a tak bylo asi nevyhnutelný na MB narazit.
Nejdřív, to už je pár let, mě řekl doktor že se mám zamyslet nad tím co jím, tak jsem ho poslechl a i když jsem nejedl uplně bezhříšně tak jsem lehčí o víc jak deset kilo a v pase mě zmizelo nějakých 12-15cm. A tak jsem si myslel jak jím zdravě, ale teď mi řekl „vesmír“ abych se zamyslel nad tím co jím a to je uplně jinej levl – akorát že od doktora jsem k té radě dostal letáček …  Smiley

Tak kolem té „makrobiotiky“ zatím opatrně kroužím a saju informace, ale žere to dost času. Je ale pravda že jsem cítil i sám, že to moje jídlo je potřeba zase někam posunout, hlavně snídaně a pak jsem úplně vesmínou náhodou narazil na knihu Radost z jídla. Původně jsem šel do knikupectví ( co šel, jel 60 km protože v sobotu před polednem tu v blízkým okolí není moc z čeho vybírat, navíc mě paní nechala v obchodě probírat regály ještě dlouho po zavírací době ) pro úplně jinou knížku jiného žánru a o MB jsem ještě ani nesnil a stejně jsem ji koupil, asi že byla tak pěkně barevná – prostě „vesmír“

Teď si připadnu jako že jsem hledal tajné dveře do místnosti s pokladem a pořád jsem chodil kolem až mě v jedné chvíli uplně nečekaně paprsek ukázal cestu, dveře se otevřely a já se nestačím divit. Ta místnost obsahuje tolik šokujících informací ( brambory, med, ovoce... ), některým se i bráním. Nejhorší ale je že když rozdýchám prvotní šok tak to začíná zapadat..

Takže dalším krokem bylo vypátrat kde nakoupit ty podivně znějící ingredience ( Umeocet, Miso, Arame, Agar-agar ... ) a vybavit si tím domácí zásoby.
No další zádrhel je, že já nejsem zase až tak nějaký kuchař a tak i věci co jsou pro někoho zcela samozřejmý nechápu.
Ani nevím, jestli termín “ vaříme 20 minut “ znamená dobu od počátku kdy se zapnul sporák, nebo od počátku kdy to začalo vařit – předpokládám to druhé, ale pochopte prosím – předevčírem jsem vařil poprvé rýži jinak než ve varném sáčku …

Takže když přeskočím ten první, částečně MBjídlový počin v podobě rýže Basmati s ARAME řasou, tak včera jsem měl svou první miso polévku ze zeleninovýho vývaru. No asi tak – říkal jsem si když jsem to jedl je to zdravý, je to zdravý ….  Cool
Dal jsem na cca 0,5l vývaru asi tak zarovnanou kávovou lžičku Miso pasty (ječmená) a pak ještě kávovou lžičku Shoyu omáčky ale přišlo mě to uplně bez chuti. Nevěděl jsem jestli jsem dal málo nebo to tak má být ? Žádnou řasu jsem v polívce neměl, bo jsem ji zapomněl namočit předem ale dával jsem ji při vaření do vývaru ( mám zatím jen ARAME )..

Aktuálně mám za sebou druhé „vaření“ miso polévky. Přidal jsem navíc lžičku Umeoctu a trochu ubral zeleniny, dnes už mě to chutnalo víc. Vývar jsem měl v ledničce ze včerejška tak jsem si nalil jen kolik jsem chěl sníst a počal vařit.
No a udělal jsem další zkušenost že se mě skoro půlka vyvařila  Smiley
Tak jsem trošku vývaru přidal a přikryl hrnec pokličkou …
Co ale mě taky překvapilo, když si dám talíř polívky z tradičních receptů dělanou z masového vývaru ( nudlová, bramborová, gulášová … ) tak jsem plný a nepotřebuju druhý jídlo. U miso polévky to ale neplatí a nestačí to, dnes jsem to vyřešil tak že jsem si k té polívce dal kousek chleba ( doma pečený z kvásku – pšenično/žitný ) ale myslím že nejpozději za 2 hodiny bude muset proběhnout nějaká svačinka …

No a tak mě během toho vaření napadá spousta praktických otázek a proto jsem založil tuten můj jídlopis ( rozumnějte, deníček je z mýho pohledu záležitost děvčat což já nejsem ) kde plánuji věřejně obnažovat svoje MB kulinářské počiny a prezentovat své "hloupé" dotazy ne z důvodu flagelanství, ale že doufám v rady lidí zkušenějších, kteří budou ochotní podělit se o své zkušenosti a předat nějaké rady a vysvětlení.
Snad se najdou tací - předem vesmíru děkuji ...

A hned bych se prosím rád zeptal: Mám od včerejška vývar v ledničce a je v něm trochu kal – je to v pořádku ? A v polívce jsem ho pak na talíři měl ještě více – jestli z té Miso pasty ?

Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 01. Červenec, 2014, 13:50:43 »

Tak jsem si vařil něco co se mělo příblížit kompletnímu talíři. Rýži, hrachovou kaši, vařenou zeleninu (mrkev,zelí) a kvašenou zeleninu - no, kuchař nejsem :-)
Jak se upozorňuje v receptu že je důležité dávat horkou vodu, tak to jsem přesně neudělal ... Taky jsem neměl dýni tak jsem tam dal mrkev a nevím co je víc jin ale dal jsem ji dolů. Naopak jsem tam přidal tochu kmínu, ale bylo to bez chuti. Zachraňovala to pak zelenina kvašená :-)
Rýže byla jasná tu mám z předvčerejška. No a u hrachu bylo taky chyb - jako hrachu. Neměl jsem majoránku tak jsem ji tam nedal naproti tomu jsem tam dal víc česneku a zapoměl jsem tam dát ten umeocet a sojovku abych to trochu "zachránil" tak jsem posypal několika lístky saturejky.
a ještě jak je uváděno že je to na 20 minut, tak mě to trvalo tak 45, ani nevím proč, prostě chlap u plotny no :-)
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #2 kdy: 01. Červenec, 2014, 23:37:31 »

Ahoj Pedro,
Začínáš moc pěkně psát, ten začátek je takový romantický – tajné dveře, divně znějící potraviny …
Pro začátek napíšu jen to, že každý MB lektor učí vaření trochu jinak. Někde lze na kurzech jen koukat zrakem – Zuzka Terešová, někdese lze dívat pod ruce – paní Lužná a Chasáková. Doufám, žesnad časem se k Dáše dostanu, k Zuzce Terešové chodím pravidelně s mamkou, poslední přednášku před prázdninami se mnou absolvoval kamarád. Ovoce se v MB může, ale záleží na tom, jaké. Tropické ne, ale když v tropech jsme, tak si ho dát můžeme. Prostě vždy jíme to, co v daném podnebním pásmu roste. Ovoce jíme v létě syrové, v zimě ho tepelně povaříme s kuzu. Může se kombinovat s jáhlami – většinou na dezerty, paní Strnadelová to sice neschvaluje, ale vím, že paní Terešová říkala, klidně dvakrát týdně, možná i třikrát. Záleží taky na tom, v jakém je člověk zdravotním stavu. Máš štěstí, že jsi narazil na Dr. Strnadelovou, byla jsem na jedné její přednášce a líbilo se mi to. Doporučuji navštívit kurz vaření. Odkud jsi, smím-li se ptát? Postupně, pomalu, vše chce čas.
Recepty najdeš i na stránkách
www.panidyne.cz
Miso a sojovku nevím, jestli bych dávala do polévky, obojí je slané a tedy jang. Solila bych jedním nebo druhým, chuť si prostě musíš vyzkoušet. Vývar v ledničce, to myslíš s misem? Tak to by se dělat nemělo. Možná to tak někdo dělá, že si vývar přecedí a dá do ledničky, ale jen samotný. Miso má cenné látky, mělo by se to dělat tak, že se rozmíchá ve vodě a na konci se přilije do polévky a nechá se tzv. táhnout, ale už nevařit. To samé by se mělo dělat s nattem, Zuzka to takto říkala. Nevím, že bývá po miso polévce hlad, ano, když chci, přidám si, ale že bych měla hned hlad, to ne. No ale můžeš to mít jinak.
Tak to bohužel nevím, co znamená kal ve vývaru, ale jak jsem řekla, neskladuje se s misem.
Určitě zas napiš, najde se tu někdo, kdo poradí, můžeš si pročíst i další vlákna, hodně se dozvíš, ale doporučuji na kurz, já jsem se taky dlouho bránila. Ale já prostě potřebuju průvodce, protože jsem nevidomá. Jsem ale ráda, když se na něj dostanu.
Jarka

Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 02. Červenec, 2014, 07:44:10 »

Jarko děkuji za reakci, četl jsem tvůj deníček a máš můj obdiv a nejdřív odpovím na tvůj dotaz - jsem od Svitav.
Na kurzy se zatím nechystám. Prozatím nemám v plánu jíst striktně MB stravu, třeba předevčírem jsem měl lososa pečenýho na zelenině s rýží a kvašenou zeleninou.
Ten vývar skladuju v ledničce čistej a miso dávám až nakonec vaření když si dělám polívku. Vařím to jen pro sebe a tak je dost neuchopitelný vařit denně čerstvej vývar.
Uvařil jsem si z 1,5l vody a to množství mě po tom co se při vaření odvaří vystačilo akorát na 3 porce. Na jiným webu jsem se ptal na ten kal a prý to tak bývá, pokud vývar voní a chutná neutrálně je to ok.
Já si polívku přidat nemůžu protože si chystám jen jednu porci.
Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 02. Červenec, 2014, 07:47:54 »

Hurá -  dnešní ranní Miso polévka už byla dobrá a pochutnal jsem si, pěkně voněla – buď jsem to vychytal, nebo jsem si zvykl  Wink
Je mě po ní dobře a pořád cítím v puse tu její chuť.
Jinak já nejsem schopnej dělat dvě věci najednou, tedy ani ranní jídlo :-) Takže dnes jsem to opět vyřešil krajíčkem chleba ( opět domácí kváskový P/Ž, sice už čtvrtý den po upečení, ale pořád dobrej ).
Včera jsem obcházel zahradu a budu mít teď na protrhání spoustu mrkve, petržele, listové zeleniny – z toho by se dal udělat vývar i když to není uplně dorostlý ? Že bych to využil aby se to nemuselo házet na kompost…

Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 03. Červenec, 2014, 09:13:31 »

Miluju Miso Polévku  Love
Dnes ráno moje čtvrtá a moc dobrá, vařil jsem podruhé vývar a budu jej mít zase na další 2 dny.
Mám z toho velkou radost, konečně se mé snídaně ubírají cestou se kterou jsem spokojenej ...
Bezejmeně tu děkuji všem kteří mě radami a inspirací pomohli - vesmír ví kdo to je  Wink
Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #6 kdy: 03. Červenec, 2014, 11:34:14 »

Dnes jsem četl, jak se správným jídlem čistí chutě. S tím souhlasím, kdysi ( v pravěku  Grin ) jsem hodně pil limonády, pak mě napadlo že to nebude ono a „polepšil“ se přechodem na převážné pití šťávy z citronového sirupu Jupí, pak jsem si řekl že je tam nějak moc umělých éček a našel si kvalitní jablečný sirup bez éček ale těžko se sháněl, přeci jen kvalita má svoji cenu a ne všude ho měli tak jsem začal pít postupně čistou vodu. Naštěstí nám teče z kohoutku kvalitní a dobrá. No a dnes piju převážně tu vodu. Jednou jsem si chtěl nostalgicky zavzpomínat na staré časy a udělal si šťávu z citronového sirupu Jupí – fuj jak to může někdo pít  Sad
Následovala další myšlenka obsahující povzbuzení že když si pak po delší době dám tatranku, nebudu chápat, že může být tak přeslazená.

No, asi 2 týdny jsem bez zájmu chodil kolem oplatky Mila řezy, dostal jsem je od jedné nezodpovědné osoby  Embarrassed tak jsem šel testnout jestli už mě bude připadat hnusná … nepřipadala .. smrtka
Musím u takových nebezpečných věcí ještě nějaký čas jen opatrně našlapovat. Zjistil jsem že nejlepší je když je daruji někomu jinému, ale pak si říkám že bych ostatním neměl ničit zdraví …
Takovýto věci by měly mít na obalu velkým písmem “ NEJEZ MNE, NIČÍŠ SI ZDRAVÍ“ pod vrchním obalem by měl být druhý s nápisem “ POZOR ZKRATKA KE SMRTI “ a pro největší zabedněce pak třetí obal s nápisem “ PÍŠU SI a vedle silueta smrťáka s kosou “   Cool
« Poslední změna: 03. Červenec, 2014, 11:36:08 od Rolník Pedro » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #7 kdy: 03. Červenec, 2014, 12:26:25 »

Já jen v rychlosti zareaguji, že to teď vůbec nestíhám pročíst, ale je moc fajn, že tě to tak chytlo a "sdílíš se" Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
2 0
« Odpověď #8 kdy: 03. Červenec, 2014, 14:07:09 »

POLEVKA:

Pedro, super, ze se ti polivku podarilo vyladit. Ja uz mam svuj system, nakrajim zeleninu primo do misky z ktere to budu jist, abych to odmerila. Vyvar delam ve vetsim jednou za 3 dny ze zeleninovych odrezku a kombu rasy. Te kombu rasy uvarim ve vyvaru tolik, abych s toho mela na kazdou porci polevky obdelnicek asi 2.5 cm (v uvarenem stavu). Po uvareni vyvaru odrezky vyhodim, ale kombu kousky schovam ve vyvaru. Uchovavam v lednici.

Samozrejme, ze do vyvaru muzes pouzit tu protrhanou zeleninu ze zahrady. (Ale i na jine veci - ale o tom treba priste).

Takze az nakrajim tu zeleninu (odrezky zase schovam na priste), pricemz dodrzuji zasadu jedna kulata, jedna korenova, jedna listova, tak to jeste v te misce zaleju vyvarem (zase kvuli odmereni). Pak to preleju do kastrulku, pridam na kousicky nakrajeny obdelnicek vyvareneho kombu a trosku mezi prsty rozdrceneho wakame. Privedu k varu pod poklickou. Mezitim nastrouham maly kousek zazvoru na stavu (neloupu). Od bodu varu (bublani) varim asi 5 minut. Pak vypnu, zamicham 3/4 lzicky jecmenneho nebo ryzoveho misa, a pak vymackanou stavu ze zazvoru (vymacknu v hrsti/mezi prsty). Vymackanou zazvorovou duzinu zahodim. Polevku necham jeste 3 minuty stat, a jdu si ustrihnout nejakou zelenou nat a nasekam si ji. Pak preleju z kastrulku zpet do misky, zasypu nati, a jim.

Umeocet ani shoyu nedavam, na nizsi slanost si brzy zvyknes.
Kal ve vyvaru je normalni, netreba se s tim znepokojovat, jsou to proste vyvarene latky ze zeleniny. Hlavne to neskladuj moc dlouho, a drz to v chladu.

Obmeny:
* jako kulatou zeleninu pouzit cibuli a obdelat ji na trosce oleje, pak teprve zalit vyvarem se zeleninou. Vhodne hlavne v chladnejsim pocasi, nebo chceme-li zaradit vic oleje do stravy.
* mam-li cerstvy nebo suseny lotosovy koren, pridam ho k odrezkum a kombu pri priprave vyvaru, potom schovam, a podavam v polevce, asi tak 3 kolecka na porci.
* mozno pridat shiitake, suche nejdriv lepe namocit, a je take mozne je pridat pri delani vyvaru, pak prendat do polevky (jako ten lotos). Kdyz mam chut a mam je k dispozici, pouzivam susene houby ze Sumavskych lesu.
* zazvorova stava neni nutna, ja si ji davam prakticky denne, protoze jsem “zmzla” a ona krasne prohreje. Vyjimkou jsou velmi horke dny, kdy mozna polevku ani nechci. Pro lidi kteri jsou spis horkokrevni to treba nemusi byt ono, to uz si asi kazdy musi vyzkouset.
* po vypnuti zamichat cajovou lzicku natta
* pridat trochu zbylych lustenin nebo obilovin, hlavne kdyz to chces mit jako hlavni snidanove jidlo

PRESVEDCENI:

Kde jsi prisel k nazoru, ze denicek je “zalezitost devcat”? A k tomu “chlap u plotny”? Me je jasne, ze ti to nekdy rekl, ale ptam se, jestli jsi jako ochotny to povazovat za pravdu. A co “kuchar nejsem”? Kucharem se nerodi nikdo. Vse je zkusenost. A naprosto nejvic se naucis, kdyz budes varit s jinym MB, takze bud s kamaradem/kamaradkou, na kurz, na MB dovcu, seznamit se…

“CHYBY”:

Nedat majoranku do hrachu neni zadna chyba. Nemas, nedas. Zkus jinou bylinky. Hraj si s tim. Majoranku davaj do hrachu Cesi. V Anglii je do nej bezna mata.
Doba varu - trva to tak dlouho, jak to trva, a to je cele! 20 minut se hadam tykalo tlakoveho hrnce, ne obycejneho.

« Poslední změna: 03. Červenec, 2014, 14:09:47 od torquiose » Zaznamenáno

Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 03. Červenec, 2014, 15:05:07 »

POLEVKA:

děkuji moc za reakci a rady ...

PRESVEDCENI:

Kde jsi prisel k nazoru, ze denicek je “zalezitost devcat”? A k tomu “chlap u plotny”?

neberte to nijak dramaticky Smiley prostě sousloví osobní deníček mě mé vnímání řadí k ženám a není v tom nic určujícího.
A chlap u plotny měla bý vtipná omluva mé nešikovnosti Jasně že je spousta mužů, kteří to u plotny umí.
Jestli se nějaký člověk jako kuchař nebo cokol jiného rodí je asi na delší rozbor. Shrnul bych to tak že i když je možné mnohé dohnat učením a praxí tak přeci jen se každý rodíme s vlohami pro určité činnosti - můj názor. A já prostě na to vaření nemám buňky i když to zvládnu tak to není žádnej koncert, ale deprese z toho nemám  Wink

Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 05. Červenec, 2014, 11:55:32 »

Však si věř,čemu chceš, to je tvoje věc. Já jen rada taková ta přesvědčeni typu "no takhle to proste je" zpochybňuji. S těmi vrozenymi vlohami to vidím tak, ze maximálně mohou tak za 3-10% úspěchu. To ostatní je praxe, učení, zkusenost. Omluv není třeba, komu se zde omlouvat, za co, a proč? Omluvy mohou byt nevědomým pokusem vyvázání se ze zodpovědnosti.

(Většina šéfkuchařů-celebrit jsou muži)
« Poslední změna: 05. Červenec, 2014, 11:59:18 od torquiose » Zaznamenáno

Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 09. Červenec, 2014, 10:19:40 »

Teď jsem byl 3 dny bez Miso polévky k snídani protože jsme byli pryč a dnes ji konečně zase snídám – jaké pohlazení  Wink
Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #12 kdy: 16. Červenec, 2014, 09:18:19 »

Tak nejvíc MB strava jsou miso polévky, vlastně jedině ony. Ostatní jídlo se snažím korigovat na úrovni co nejvíce zeleniny a minimum masa, nejraději rybu a z MB čerpám inspiraci.
Například jsem měl čočku se salátem z listové zeleniny k tomu kvašenou zeleninu a domácí kváskový chleba ...

Jinak se mě poslední dobu zhušťují změny ve vnímání - nebo jak to napsat. Začalo to teda už před několika měsíci, ale od letošního jara se to nějak zrychluje.
Několik příkladů - jsem klidnější, snažím se víc pochopit jednání druhých lidí ale i zvířata a přírodu, ráno se ukloním vycházejícímu slunci, výrazně jsem omezil maso a i z toho mála co jím nemám radost, jsem přístupný i pochopení toho, že zlé co se děje má svůj ůčel ...

Nevím proč se to děje, ale děje se to - máte to taky ?
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 16. Červenec, 2014, 15:00:00 »

Mám(e) to taky Smiley Já to vidím na všech, co přestali jíst delší dobu maso. Postupně se vlastně stávají vegany, protože jim při té citlivosti vadí i zavřené krávy na mléko apod.
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 19. Srpen, 2014, 17:03:07 »

Urcite jsem za poslednich par let mela ruzne zmeny vnimani. V roce 2008 jsem prestala jist maso jako beznou potravinu, a dnes k nemu mam temer odpor. Jsem schopna snist trochu kureciho bio masa, ale nelaka me to a preferfuji veganske alternativy. Ryby/krevety obcas jim, vetsinou kdyz jsem v restauraci, a vsechny ostatni alternativy me lakaji jeste min. Ze bych si rybu planovane koupila, to ani ne.

"Zle" jako slovo myslim uz moc nepouzivam, pokud vubec. Klidnejsi jsem taky. Ale jen reknu, ze to nevidim jako vysledek me skoro-MB/skoro-veganismu. Spis to jde ruku v ruce, a je mi jedno co bylo vlastne driv.
Pochopit ostatni lidi se taky snazim, ale i sama sebe. Jeste mozna dulezitejsi nez pochopit ostatni, je pro me nechat je zit. Acceptovat/tolerovat/nevnucovat. Nebrat si veci osobne atd. (Coz urcite zas na druhou stranu neznamena nechat sebou vlacet/orat). Rozumet, ze vsechno ma svuj cas.

Tohle vsechno se zacalo dit par let po tricitce, a souvisi to myslim s necim, co se v me nejblizsi filozofii zvane Michaelovo uceni nazyva Cvrta interni monada.
Zaznamenáno

Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení