Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Pokus vyrobit kompost za 20 dní  (Přečteno 8514 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
1 0
« kdy: 02. Červenec, 2014, 15:08:35 »

Přemýšlel jsem kde to mám zveřejňovat, hodí se to spíše na nějaké permakulturní fórum, třeba permaweb.cz, ale nakonec to budu psát sem (když už je to moje). Dám odkaz do těch různých jiných diskuzí.

Jde o to, že už po několikáté dělám rychlokompost a rozhodl jsem se to konečně zdokumentovat (člověka to taky trochu víc motivuje na tom pracovat).

Jde o vytvoření kompostu během 20-30 dní. Teorie je jedna věc - ta zní, že uděláte hromadu, tu necháte 4 dny ležet, a pak začnete přehazovat každý druhý den. Za 20 dní je teoreticky kompost.

Dá to v podstatě dost práce, přehazování mi pak trvá tak hodinu, ale s touto hromadou to bude víc, tak velkou jsem zatím nedělal.

Je úžasné si něco takového zkusit, pokud máte možnost, protože vás to hodně naučí o kompostování. Ona to totiž není zas taková věda. Kdybych si tento rychlokompost nezkusil, tak asi pořád tápu ve všech možných teoriích, kterých je spousta. Tak jako v každém oboru.

Tady budete vidět co 2 dny, jak to celé pracuje, jak se to chová.

Nejsem žádný expert, proto popíšu své zkušenosti laicky.

Detaily postupu:

Lumik Materiál je potřeba zvolit s vhodným poměrem C:N (uhlík:dusík) - v praxi to znamená, že pokud byste udělali hromadu ze zelené, čerstvě posekané trávy, sena, tak tam je právě hodně dusíku a začne to zapáchat a chovat se jak mokrý hnůj, takové smradlavé bláto (hnije, což není žádoucí). No uplně naprd je, kdyby se nechal kompostovat pouze nadrobno posekaný trávník ze sekačky, ten prostě začne smrdět, hnít a neprobíhá ideální kompostování. Zelená pokosená louka, dlouhé stébla, je teoreticky o něco lepší, protože to je více načechrané, ale pořád je tam hodně dusíku. Takže je potřeba to prosypat, proložit něčím jako piliny, sláma, suché listí, kartony (papír). Ale pokud necháte trávu uschnout, vznikne vám seno, tak právě tím usycháním se hodně dusíku ztratí a vy tak získáte možnost, jak vytvořit kompost klidně jen z této jedné složky - sena. Kompostování v něm proběhne jakžtakž v pořádku (moje hromada je právě 90% seno). Stejně tak sláma. Ale není samozřejmě problém, je to dokonce žádoucí, smíchat více různých složek. Přidat hnoje nějakého, klidně k tomuto senu. Chybama se člověk učí a od toho je dobré právě zkusit tento rychlokompost udělat. Tak poznáte, jestli jste dobře udělali ten poměr. A pak to využijete při dělání běžného kompostu, chytnete na to cit.

Lumik Jak tvořím hromadu, tak je dobré ji postupně kropit. Ideální je mít hadici a vždy to po vrstvách pokropit. Vody to snese hodně. Nestačí to zakropit až na konec. Protože to neproteče rovnoměrně. I když má člověk pocit, že tam nalil plno vody, tak stačí hrábnout do hromady a je tam sucho. Takže kropím průběžně. Když nebyla hadice, nosil jsem v kýblech vodu. Bez tohoto dostatečného navlhčení je celá práce tak trochu zbytečná a kompost přehazujem, ale nedegraduje tak rychle. Stačí přidat vodu a funguje to mnohem lépe. Ale zase nepřemokřit. Vysvětlit se to moc nedá, je potřeba zkusit. Někde je teorie, že když zmáčknete kus z té hromady, tak máte vyždímat vodu, jako z hubky. Ale ono se to nedá nikdy přesně odhadnout, takže to poprvé pokropím radši více, než méně a při prvním proházení uvidíte jestli přidávat nebo ne. Pak u každého proházení už je na vás, jestli kropit nebo ne. Někdy je to uplně v pohodě a nekropím, jen přehážu, někdy musím hodně zalít.

Lumik Další věc pro nastartování je doporučován nějaký startér a to prej můžou být listy kostivalu, nebo dokonce nějaká mrtvola (pták, ryba). Vloží se to doprostřed hromady. Já většinou nic takového nepřidal a kompost jsem měl vždy Smiley Měl jsem ho pozděj, než ideálních 20 dní, ale to nebylo podle mě startérem, ale nevhodným poměrem C:N a vody. Ale je fakt, že za startér se považuje i moč (klidně lidská) a tu jsem tam na začátku vždy vlíval. A nosil jsem ji tam i průběžně.

Lumik Takže jakmile je takto hromada hotová, tak ji zakrývám plachtou, nějakou starou třeba. Hromady jsou tak velké, že mi často nestačí jeden kus, tak překrývám dvěma. Zatížím proti větru.

Lumik Tento rychlokompost by měl zanechat velké procento kompostu, z celkové startovní velikosti hromady. Procesy tam probíhají ideálně. Když necháte kompost bez přehazování, třeba rok, tak vznikne taky, ale dochází tam k větším ztrátám. Neznám už ty procenta, ale je to velký rozdíl. Střelím to hodně od boku (pak to dohledám), ale tento rychlokompost zanechá například 80% startovní hmoty (80% kompostu vznikne), zatímco kompost bez přehazování neustále jakoby mizí, zanechá třeba jen 30%. Což mě právě nakonec motivovalo tyto komposty doma zkoušet. Nakonec mi to za tu práci stojí. Tato hromada kompostu, co vznikne, tak by podle tržních cen stála třeba 1500- 2000 Kč. Mě to bude stát dohromady zhruba 20 hodin času.

Včera jsem udělal polovinu hromady co je na fotkách. A dnes ráno se z ní už kouřilo, hřála. A jestli je tam dobrý poměr, tak poznáte taky podle vůně. Prostě to nesmrdí jak hnůj, ale tak nějak hezky voní, sladce.

Dnes jsem dodělal hromadu na finální velikost, jako je na fotkách. Nechám to teď 4 dny ležet pod plachtou. Pak to začnu přehazovat, ideálně co 2 dny a budu to fotit, ať vidíte, jak to rychle probíhá. Chci taky zaznamenávat teplotu. Ale poněvadž je léto, tak asi budu někde na cestách, tak mi to nevyjde každé 2 dny.

Další skvělou věcí, která se s tím dá dělat je, že tím táhnete stočenou trubku, hadici, kterou naplníte vodou a čerpadlem ji ženete třeba do sprchy. A nebo jsou experti, kteří tím vytápí dům (Jean Pain). Ale k tomu je potřeba udělat obrovské hromady. Mě se nejvíc líbí ve spojení se skleníkem. Mít to vedle skleníku a vyhřívat ho v zimě. Tyto hromady na ohřívání se ale samozřejmě nepřehazují. Jednorázově se vytvoří, ale je dobré tam právě mít tu zkušenost s dobrým poměrem C:N. A pak hřejí několik měsíců. Hromady se po sestavení ještě obskládají třeba balíkama slámy, aby se zateplily.

Jo a fotky mám bohužel z nekvalitního mobilu...

« Poslední změna: 20. Červenec, 2014, 14:44:24 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Červenec, 2014, 15:49:28 »

Byl mi zaslán odkaz na velice detailní video, které jsem nemohl najít. Podle něj jsem se to před rokama učil.

http://rutube.ru/video/fcd62aedbfc80ddcec89322b0cdecf1f/

Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 05. Červenec, 2014, 20:03:38 »

Ahoj Neone,

prosím, pak sem nahraj fotku, jak vypadá ten hotový kompost, jakou má konzistenci. Díky.

Já jsem něco podobného zkoušela na jaře, teda s podstatně menšíma kopičkama (vždycky jsem to měla tak za 40 minut přeházené). Tu první jsem zakládala v březnu (takže jsem něměla ještě trávník ze sekačky, a do koňského hnoje - který už obsahuje slámu - jsem přidala shrabané listí a všechny možné syrové zeleninové odřezky z kuchyně), druhý v dubnu - do toho už jsem posekanou trávu dávala. Stejně jako ty má tu zkušenost, že čerstvě posekaný trávník se špatně rozkládá, tvoří totakové "krusty". A obecně tedy líp dopadla ta první kupka, i tam mi ale připadalo, že by to mohlo být rozložené víc (nebo spíš jsem čekala, že víc).

Ale co, už je to zaryté v záhonu s dýněma a celou dobu výroby jsem z toho měla dobrý pocit, že se těm záhonkům trochu revanžuju, když celé roky dájají ony nám. A překvapivě jsem se na to 40 minutové přehazování vždycky úplně těšila.

Tak ať to jde.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 05. Červenec, 2014, 21:02:50 »

Teda ještě doplním, že žádný "startér" jsem nepoužívala.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 06. Červenec, 2014, 20:31:18 »

Ahoj Lehu Smiley Taky se na to děsně těším vždycky.

Budu dávat fotky z každého přeházení. Zítra bude první (byl jsem na víkend pryč).

Já když dělal hromadu z koňského hnoje, tak se mi taky nerozložila a vím dobře proč - mělo to moc dusíku - takže to chtělo dodat mnohem vic něčeho jako sláma/seno/suché listí. Ideálně to prostě musí topit, kouřit se z toho, a nesmí to při přehazování čvachtat. Musí to být takové sypké a horké, tlející. Pokud není, tak přidat slámu třeba.

Obecně by měl člověk dát raději vždy více těch suchých věcí, než dusíkatých. Když je hodně suchých, tak vždy vznikne kompost, ale z přemíry dusíku je vždy problém.

Tak jsem zvědavý na zítřejší přeházení...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 07. Červenec, 2014, 14:58:49 »

Den 6

Byl jsem na nádherném víkendu na Záježce - o 2 dny se tedy zpožďuji od ideálního plánu.

Hromada byla velice suchá, takže start nebyl ideální. I přesto jsem naměřil 66 °C na více místech a procesy tam probíhají.

Přehazování trvalo 1h 20m - nejvíc času zabere kropení, z hadice, hodně jsem to tentokrát provlhčil.

Uprostřed hromady to vypadá takto, jakoby to bylo spálené, ohněm - takto podle mě probíhá správný proces:

Přehozená hromada:

« Poslední změna: 09. Červenec, 2014, 14:49:48 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 09. Červenec, 2014, 14:46:39 »

Den 8

Tak hromada mě po odkrytí plachty přivítala velice příjemným teplem a stoupající párou. Postupně jak jsem ji přehazoval, tak jako bych byl ve skleníku, v tropech, či v sauně. I v jejím okolí to tak silně ovlivňuje klima. Je to nádherná práce Smiley Navíc, když si představím, jak by to výborně vyhřívalo skleník.

Přehazování zabralo 1 hodinu. Teplota většinou kolem 60 °C, uprostřed naměřeno 73 °C.

Bylo potřeba průběžně dost prolívat.

Na fotce jde trochu vidět stoupající pára.

Takto to vypadá uprostřed.

Nově vytvořená kopa.

Hokaido se po prvotním pomalém rozjezdu konečně chytly a po včerejším dešti pookřály.

« Poslední změna: 09. Červenec, 2014, 16:23:12 od neon » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #7 kdy: 13. Červenec, 2014, 00:13:05 »

Den 11

Opět skluz o 1 den od 2denního přehazovacího plánu.

Hromada hřeje, 64 stupnů, ale při přehazování žádné velké změny od minula. Neklesám na mysli, ono se to ještě rozjede.

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #8 kdy: 15. Červenec, 2014, 12:06:30 »

Den 14

Prolévám stále méně. Změny nejsou nijak velké. Hromada se zmenšuje. Teplota 70 °C.

Zaznamenáno
Rolník Pedro
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 16. Červenec, 2014, 09:26:15 »

To jsem netušil na co tu narazím. Sleduju se zájmem tuto tvou činnost, letos jsem měl hodně drnů tak jsem udělal z palet ohradu a házím je tam a prokládám posečenou trávou  nevím jestli je to dobře, před tím jsem kompost nedělal ale myslím že tam bude něco chyb. Třeba to nepřehazuju, je to cca 9-10m3 materiálu a přehazovat to každej druhej den si neumím představit ...
Nekropím a trávu nenechávám proschnout než ji tam nasypu - bude z toho něco použitelnýho ?
Jinak teď už drny nemám tak trávu odvážím protože ze samotné trávy asi dobrej kompost nebude a nevím co bych tam přidal ...
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #10 kdy: 16. Červenec, 2014, 14:54:21 »

Děláš to dobře. S kompostem nejde udělat moc chyb, moc velkých chyb. I přes velkou spoustu teorií je to nakonec velice jednoduché. Zkompostuje se skoro cokoli. Jde o to, že při ideálních podmínkách to bude rychlej a bude z toho větší výtěžnost.

Právě drny jsou naprosto perfektní jednosložkový kompost. Protože kompost bys podle někoho měl správně prohazovat hlínou. A drn je vše v jednom. Kompost z drnovky pokládám za parádní věc.

Přehazovat nemusíš vůbec nic. Prostě to jen bude dýl trvat a bude menší výtěžnost, než u přehazovaného. Ale vzhledem k té bezpracnosti je to jasná volba.

Já kdybych měl dost místa, tak žádný přehazovaný nedělám a navážím jen hromady materiálu na sebe. Ani bych to nekropil, nějak extra moc nemixoval, jen tak nahrubo. Vše udělá déšť a čas. Kdybych ten čas strávený přehazováním strávil vozením vleček hmoty a sypal na hromadu, tak mám rozhodně víc kompostu, než s tímto experimentem. Ale bohužel není místo, hraju tady pomalu tetris s prostorem.

A tráva neusušená je taky v pořádku na kompost. Skoro všechno je použitelné. I kdybys ji neproházel ničím, nechal jen tak zelenou trávu, tak víš co se nejhoršího stane? Budeš toho kompostu mít mnohem míň, než kdybys to dobře promíchal. Protože to bude moc "hořet", bude tam moc dusíkaté složky. Takže zůstane méně hmoty, více se jí "spálí".
Ale každopádně budeš mít kompost.

Ale kdybys chtěl, tak usušená tráva zkompostuje o dost lépe. A nebo klidně můžeš míchat usušenou (seno) s neusušenou. Není vůbec špatné mít třeba vrstvu trávy a slabší vrstvu hlíny (klidně ty drny) a takto dokola. Ale to jen, kdyby ses s tím chtěl hrát.

Jinak to bez obav nechej ležet a za rok přijdeš ke kompostu Smiley
« Poslední změna: 16. Červenec, 2014, 14:56:13 od neon » Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #11 kdy: 18. Červenec, 2014, 08:08:41 »

Nazdar Kompostéři Wink

Neone, vydrž, jediný co mě napadá, že ten Australan (myslím toho na tom videu, podle něhož to děláš) kompost zakrýval plachtou. Důvod asi je vysychání od slunce, kolísání teploty, popř. další....
Taky tam měl to základní složení trochu pestřejší.
Vydrž.

Já na tyhle hračky nemám čas. Kosím trávu a dávám po vrstvách na hromadu, prokládám koňským hnojem (mám levně) a zbytky z kuchyně. Přidávám sklizené a nepoživatelné části rostlin z políčka. Po roce je ve spodních dvou třetinách už použitelná zkompostovaná hmota. Co není "dodělané" zamíchám do dalšího kompostu. Myslím že se uvádí hranice rok a půl až dva, kdy to vrcholí, pak už se hmota začíná ztrácet. Chce to prostě dělat ve svých podmínkách a najít optimum.
Základní poučka je ne moc uhlíku (kompost ze samé slámy) a ne moc dusíku (samé čerstvé zelené věci nebo hnůj bez slámy)
Takže zahrádkám zdar a kompostu třikrát zdar. Lepší způsob, jak zlepšit půdu a přitom z vlastních zdrojů, příroda nevymyslela. Smiley

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #12 kdy: 18. Červenec, 2014, 14:04:08 »

Romane díky za povzbuzení Smiley

Já už dělám 5tý rychlokompost, vím, že to nejde podle ideálu nikdy. Problém s výdrží nemám, jen to píšu kvůli lidem, aby i oni vydrželi, protože jsem vlákno pojmenoval "jak za 20 dnů vyrobit" a je mi jasné, že bych to měl už přejmenovat "jak za 20 dnů nevyrobit" Smiley

Já to jinak mám neustále zakryté plachtou, díky za poznámku. Jen to vždy nafotím před zakrytím.

A moc uhlíku ani tak nevadí, jako moc dusíku. Já zase se naučil základní poučku, že když uhnout nějakým směrem, tak vždy to raději přehnat s uhlíkem.

Právě i ta samotná sláma zkompostuje perfektně.
Zaznamenáno
lehu
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 20. Červenec, 2014, 12:37:37 »

Nazdar Neone,
pokud už děláš rychlokompost po páté (jak uvádíš) a ještě se ti to podle toho návodu nepovedlo a to to děláš tak piplavě do detailu podle toho návodu (a nejsi sám, komu se to podle tohohle nebo hodně podobného návodu nepovedlo), tak asi spíš nezbývá než konstatovat, že je to prostě nesmysl to takhle dělat a čekat, že za 20 dnů bude hotový kompost.  A smířit se s tím, že v našich podmínkách to holt trvá dýl, třeba jak uvádí Roman ten rok a půl...
Prostě je rozdíl mezi přáním / teorií na straně jedné a realitou na straně druhé.
Pokud teda ti tak moc záleží na tom, mít toto vlákno vhodně pojmenované, tak tomu nadefinuj rubriku "Vyzkoušel jsem pro vás", název vlákna pak můžeš nechat s tím, že dokončíš fotodokumentaci, jak to teda v našich podmínkách dopadlo. A pro případné kompostovací nadšence to bude mít velkou vypovídací hodnotu, když to máš takhle detailně zdokumentované (běžný člověk teplotu v kompostu neměří) a nebude už ztrácet čas podobným experimentem. Myslím, že "zaručeně fungujících návodů" na věci z různých oblastí se najde dost a dost.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 20. Červenec, 2014, 14:38:18 »

Aha, došlo k mýlce. Děkuji za poznámku. Já to zkusil pětkrát a nevím to přesně na dny, ale dýl jak 50 dnů to nikdy netrvalo. Přičemž nejrychlej jsem to měl asi za 30 dní.

Takže to podle mě funguje.  Nikdy jsem neměl ideální podmínky jako ve videu. Já bych vlastně ani jinak tento kompost nedělal, kdyby mi to nevyšlo předtím. Chci s ním ještě v srpnu obohatit záhony.

Kompost bez přehazování, pokud je dobře založený, tak je hotový během jednoho roku. Našel jsem historické knihy, které popisují metody na kompost bez přehazování za 2-4 měsíce (záleží na období, kdy se zakládá - zima/léto).
« Poslední změna: 20. Červenec, 2014, 14:40:30 od neon » Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení