Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Svačiny pro děti (3+)  (Přečteno 2482 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
1 0
« kdy: 03. Srpen, 2014, 18:30:12 »

Ahoj,

denně řeším, co dávat dcerce k svačině do školky. Chodí do školky, kam dávaj jídlo rodiče sami.
Přijde mi to už pořád dokola, takže teď měla období i chlebů se sýrem  Grin a jiné nemb dobrůtky. Chci zas načerpat nějaké nápady, protože mi to přišlo pořád dokola.

Neřeším jen co udělat, ale musí to mít u formu, aby to zvládlo cestu do školky a zacházení tříleťačky, taky aby vůbec byla schopná se toho najíst  Wink

Dělala jsem všelijaký placky, třeba ovesno zeleninový, ale teď nemám možnost trouby ( jen keramická pánev)

Třeba se najde někdo, kdo řeší podobnou věc a můžem se dělit o nápady a recepty..... ráda bych to dělila na sladké a slané, protože má sebou většinou oboje.

Takže ze sladkých :

puding z obilného,sojového mlíka... když sojový, tak jsem přidávala chvilku povařené ovoce.

"mléčná" rýže ... ne zrovna ideál, v Zajíci uvařená bílá kulatozrnka.

Ovesné sušenky např s meruňkami.

jáhly s jablky - rozmixované jako ta dobrůtka od Sunfoodu.

povařené ovoce se skořicí

ovoce v agaru

ve velkých vedrech čestvé ovoce

Slaná:

ovesné, jáhlově placičky s různou zeleninou

kváskový chleba + zeleninová, cizrnová, fazolová, čočková pomazánka

bulgur, kuskus, rýže se zeleninou

občas ve vedrech jen syrová zelenina

teď si asi na víc nevzpomenu... prosím o další typy  Wink
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 05. Srpen, 2014, 14:31:27 »

sushi
karbanátky
knedlíky
obilninové placičky
palačinky, chapáti, chlebové placky, tortilly, lívance (namazat pomazánkou + zeleninou nebo naplnit špenátovou, houbovou, tofu náplní)
polenta (např. s mrkví, hráškem, tofu atp.)
"sekaná" (=luštěninový nákyp)
uvařené jáhly (uválet z toho oválky)
uvařené ztuhlé jáhly se zeleninou (mrkev, kukuřice, hrášek atp.) nakrájené na tvary
jáhlové knedlíky plněné uzeným tofu nebo na sladko s ovocem
amasaké dezert
těstoviny
rolky (do rýžového papíru zabalená zelenina, nudle atp. nebo to lze zabalit i do zelného napařeného listu, do listu salátu atd.)
rýžový, těstovinový salát
krokety
závin, koláček
rizoto
rýžový nákyp
kanten
oříšky
dezerty z jáhel, kuskusu (např. kukus / jáhly / polenta povařená s rozinkami, sušenými švestkami, meruňkami, na to ovoce a třeba zalít agarem nebo bez - lze hmotu utlačit i do báboviček)
obilniny a polít omáčkou z rozvařeného ovoce
do uvařené rýže zamíchat opražené mandle a rozinky (polít trošku třeba ovocným koncentrátem)
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 06. Srpen, 2014, 00:09:49 »

Ajko, to jsou dobré tipy.
Jen ale myslím, že se v mnoha z těch druhů svačinek nezohledňuje, že by se mohly začít brzo kazit. Většina je totiž "nesuchá" a to dlouho bez ledničky nevydrží (a z ledničky by se to navíc zas mělo ohřívat).
Myslím, že to je obecně problém makrobiotických receptů - jídla jsou bez ledničky netrvanlivá. Na rozdíl od toho "zatracovaného" chleba a jiných pečiv.

Co vy kdo na to?

Zaznamenáno
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 06. Srpen, 2014, 07:03:36 »

Ta lednice nebo uchování problém je Sad Dcerka má svačinu v batůžku, první svačina je v 9h, to je v pohodě, ale druhá až kolem poledne. V 9h to taky stihne pěkně rozhrabat rukama  Grin a kdoví co z toho v poledne je.. (tříleťačka, noo...)

Ale díky Ajko, určitě mě něco inspiruje. Spoustu z toho samozřejmě znám, jenže jak není inspirace, tak vymýšlím a vymýšlím a nic z toho  Wink

Dneska má teda dcerka kuskus ze zeleninou a cizrnou a musli kuličky z rozinek a vlašských ořechů a ovesných vloček.
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #4 kdy: 06. Srpen, 2014, 08:05:05 »

A nemůžete poprosit ve školce, aby vám svačinku dali do lednice? (Když ji pak vyndají třeba 30 min. předtím, než bude podávána, bude to OK, protože získá zase pokojovou teplotu)
Je pravda, že co jsem vypsala, tak z toho bez lednice opravdu dlouho vydrží tak akorát sushi a pečené věci. Pokud chcete míchat obilovinu a zeleninu a aby to vydrželo, musíte mít oboje studené - tzn. studenou obilovinu a studenou zeleninu a pak to smíchat. Do dezertů pokud dáte trošku více soli, tak prý také déle vydrží (bylo mi řečeno v Kushi Institutu).

Müsli tyčinky jsou také dobrý nápad, taky burizonové kostky, ještě mě napadly různé kuličky ze sušeného ovoce a oříšků (třeba RAW)
dobré jsou různé pečené naslno plněné "kapsičky" (pirohy) - vydrží i 3 dny bez lednice
knedlíky taky vydrží hodně (2 dny min.)
a studená obilovina do které se zamíchá trochu umeboši pasty vydrží 13 hodin v teple Wink (vyzkoušeno v autobusu)
těstoviny vydrží taky skoro všechno (pokud chcete zeleninu, tak buď studenou do krabičky zvlášť nebo studenou k nim zamíchat)
karbanátky vydrží i 2 dny
jakékoliv pečené jáhlové nebo kuskusové dezerty také den vydrží (lze udělat bábovičky s ovocem)
domácí amasaké také vydrží v krabičce do odpolední svačinky
ztuhlá polenta též vydrží
sekaná také (je pečená, z luštěnin)
když se do obiloviny zamíchají oříšky a sušené ovoce, taky žádný problém (ale musí být studená)
sushi též vydrží 3 dny
ještě mě napadl třeba nějaký dip (hummus) a k tomu sušenky a syrová zelenina

Když balíte svačinku, musíte mít vždy obilovinu studenou, lze do ní zamíchat trochu umeboši pasty nebo umebošku, aby vydržela déle.
Zaznamenáno
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 06. Srpen, 2014, 08:32:12 »

Já jsem teď omezená i tím, že mám rozbitou troubu... a popravdě, dokud šla, tak jem furt pekla a to se mi taky moc nelíbí Sad pro menší dítě pořád něco píct a většina z toho je pečená.
S tou lednicí by to u nás asi neprošlo, aby učitelka ještě myslela na její jídlo..
U těch tříletých člověk ještě musí řešit, že něco fakt nesnědí..třeba samotné obilí s troškou umebošky by neprošla..stejně tak obilí s oříšky, sushi třeba sníst ještě sama neumí, prostě to roznimrá, vybere z toho co chce a hotovo :-) A karbanátky ty ta potvůrka většinou nechce ani doma..

Ještě teda dělávám různé pomazánky, ty docela vydrží.. a často má nějakou směs luštěninových klíčků.

Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
1 0
« Odpověď #6 kdy: 06. Srpen, 2014, 09:39:13 »

A co zeleninový (ovocný) salát? Nakrájet syrovou zeleninu na různé tvary do toho třeba kostky tofu/tempehu (příp. nějakou těstovinu). To by mohla jíst i rukama. A lze vymyslet několik variant (třeba v kombinaci s klíčky, oříšky). Ta zelenina se dá i krátce oblanšírovat, pak proprat ve studené vodě, nechat úplně zchládnout a zavřít do krabičky. A nebo obilninové kuličky (ušoulat z lepivé rýže, jáhel kuličku, dovnitř třeba mandličku, vařený kaštan nebo obalit v semínkách) nebo rovnou ohagi..
Nebo mě ještě napadly okurkové lodičky. Vydlabat vnitřek okurek, naplnit humusem nebo tofu pmazánkou ve střívku (tato kombinace mi chutná nejvíc) a posypat sezamem nebo do toho ty klíčky :-) Mňam. Super do dětské ručky.
Zaznamenáno
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 06. Srpen, 2014, 10:22:44 »

Ty okurkový lodičky určitě vyzkouším! Okurku miluje. A kuličky z klíčků taky vyzkouším :-)
Tempeh a tofu je něco, co tady( bydlím v DE) za ty prachy nekoupím. Chystám se ještě k sousedům Rakušákům(bydlím u hranic), prý to maj mnohem levnější..
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 06. Srpen, 2014, 19:01:44 »

Ještě mě napadly jednohubky na párátkách - to by mohlo být fajn pro malé děti. Můžeš tam napíchnout cokoliv - tempeh, okurek, olivu atd. nebo třeba na párátku okurek, namazat pomazánkou, mrkvičku, namazat, olivu nebo třeba ovocnou variantu.  Wink
Držím palce, ať seženeš tempeh nebo tofu Wink
Zaznamenáno
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 06. Srpen, 2014, 20:29:44 »

Nad párátky jsem taky přemýšlela, ale znáš ty malinký caparty...nevim, co jí pak napadne s těmi párátky dělat a učitelce by se to asi taky nelíbilo...
Dík za typy... okurkový lodčky s fazolovou pomazánkou už má v krabičce :-)
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení