Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: U nás doma  (Přečteno 1697 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Don_Salieri
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 27. Srpen, 2014, 09:22:49 »

Ahoj,
zatím se nepovažuji za makrobiotika, protože prostě nedodržuji všechno tak jak by to bylo vhodné, abych se takto mohl titulovat, ale proto bych se s vámi chtěl podělit o svůj jídelníček, a byl bych moc rád, kdybyste mi doporučili, co dělat lépe, čeho více, čeho se vyvarovat. Budu moc vděčný Smiley. V rámci jídelníčku bude i pár dotazů. Smiley

Snídaně: instantní jáhlová/rýžová kaše http://www.foodish.eu/sortiment-vyrobku/zdrava-vyziva/instantni-vlocky/jahlove-vlocky, s semínky (len, sezam, konopná, chia, slunečnicová, dýňová), sem tam k tomu kvašené zelí, na snídani bohužel nestíhám zeleninu uvařit, a tady je první dotaz a to jak je to s oxidací zeleninové polévky? Doma  uvaříme hrnec polévky a jíme to dva dny, oxiduje to taky?

Oběd: Střídáme doma všechno možné od krup, amaranth, bulgur, kuskus, rýže natural, normální rýže, ještě i oves nebo pšenici, sem tam i brambory, takřka každý den jsou na talíři alespoň nějaké vařené luštěniny (cizrna, fazole černé oko, čočka loupaná neloupaná, adzuki, bílé, fazole) a na oběd vždy nějaká zelenina, teď v létě jsme měli vícekrát salát, ale jinak brokolicová polévka, mrkev, petržel, červená řepa, kedlubna, protože babička s dědou pěstují hodně rajčata, tak i ty, ale snažím se jim vyhýbat co to jde.

Snažím se vyloučit i chleba, ale občas máme celozrný chleba buď z Kauflandu nebo takový ten zabalený s máslem nebo samotný. přip. si večer dávám i obilovinu co zbyla od oběda.

Pár doplňků ke stravě: sojovou omáčku používáme, řasy taky k luštěninám hlavně, všechno pořádně žvýkám, jo a když mám nějakou tu obilovinu, nebo dělám něco na pánvi, tak si k tomu přidávám trochu tofu. zajímalo by mě, jak je to třeba s uvařeným zelím, také se to stává kyselinotvorným, jestliže to nespotřebujeme hned?
Osobně jako hlavní problém vidím málo zeleniny a nebo myslíte, že stačí zelenina třeba jen jednou denně (tj oběd. ale ve větším množství, abych nemusel pořád nějakou připravovat?

Moc bych ocenil jakékoliv rady nebo doporučení Smiley
Díky Smiley

Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 28. Srpen, 2014, 00:24:32 »

Ahoj,
jen stručně a letmo, z obecných zásad makrobiotiky.

Bylo by asi dobré pokoušet se vyhýbat istantním kaším. Všechno, co je "zpolotovarovatělé", a má už daleko k čerstvosti, není moc prospěšné. Standardní makrobitičtí lidé často asi snídají kaši z rozvařeného zrna, které se uvařilo a jedlo předchozí den...

Jakákoli zelenina, co se jí ohřívaná, na víckrát, už ztrácí na prospěšnosti, protože - jak se tvrdí - ztrácí svoji zásadotvornost a působí prý naopak kyselinotvorně.

Zelenina je v jídelníčku dost podstatná. Ale těžko soudit, jaké množství u vás doma jíte a kolik potřebujete. Nejlepší je zajít si někam na kurz nebo do nějaké mb jídelničky a nechat se poměry na talíři inspirovat. Ale všechno je taky individuální a každý to má jinak. (Osobně se třeba bez zeleniny "neobejdu" Smiley)

Pokud jíte chleba, tak makrobiotika by radila jen pokud možno kvalitní kváskový. Trochu pochybuju, že v Kauflandu takový mají.

Ale neber si komentáře jako kritiku, je skvělé, že se nad stravou doma zamýšlíte a není vám to lhostejné Smiley Můžete se třeba taky řídit zásadou "jíst co nejmíň průmyslově upravené věci, bez konzervantů, zbytečných přichucovadel atd.". Zkrátka vyhnout se i tomu, u čeho se uměle prodlužuje trvanlivost.

No a jen tak dál! Smiley
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 28. Srpen, 2014, 18:22:16 »

Zelenina jednou denne mi moc idealni nepripada, ackoliv je to o hodne lepsi nez zadna zelenina. Idealne by mela byt ke kazdemu jidlu. Zelenina pripravena ke snidani moc casu nezabere, hodi se to na parak, a pari se to samo, zatimco se vari kase. Pri obojim muze clovek delat neco jineho, a jen si to nacasovat.
« Poslední změna: 28. Srpen, 2014, 18:24:23 od torquiose » Zaznamenáno

Don_Salieri
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 03. Září, 2014, 09:37:49 »

Děkuji za odpovědi Smiley, zlepšuji se Smiley
Zaznamenáno
Don_Salieri
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 21. Listopad, 2014, 10:40:52 »

Mám celkem problém, podle mě jsem hodně zlepšil stravu, hodně celozrnných výrobků, omezil jsem maso, jím luštěniny, tofu, tempeh, skoro bych řekl uplně makrobioticky, ALE mám úbytek na váze, což při mé konstituci rozhodně není vhodné - teď vážím kolem 57-9kg na 176 cm (předtím jsem měl 63). Zároveň pociťuji hodně chlad, porád mi je zima (zeleninu jím takřka jen vařenou, občas ovoce, nikdy ne tropické). A taky si všímám úbytku síly. Osobně si začínám myslet, že prostě vzhledem k mé konstituci nejsou omezení v mé stravě vhodná - tedy ani makrobiotika.. Jím maso asi tak 3 krát týdně. Zajímají mě vaše doporučení.
Zaznamenáno
jarda
Jr. Member
**
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #5 kdy: 21. Listopad, 2014, 23:39:54 »

A taky si všímám úbytku síly. Osobně si začínám myslet, že prostě vzhledem k mé konstituci nejsou omezení v mé stravě vhodná - tedy ani makrobiotika.. Jím maso asi tak 3 krát týdně. Zajímají mě vaše doporučení.
Při správně prováděné MB človek nemůže koukat jenom na energie, ale musí koukat současně i na to, aby tělo mělo všechny látky a pak MB není omezení stravy. No něco asi špatně děláš, protože úbytek síly znamená, že ti ubývají svaly, takže tělu schází něco, pro co si sahá do svalů. Může to být jak emergie, tak nějaké důležité látky. V MB jsem stále spíš takový "předzačátečník", takže ti bohužel neporadím, co konkrétně to je. Možná, kdyby jsi si zapisoval jeden týden všechna konkrétní jídla co jíš a pak to dal sem, tak by se třeba našel někdo, kdo by na něco přišel.
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #6 kdy: 22. Listopad, 2014, 11:54:42 »

Ty jsi nedávno začal a na začátku to není fyzicky nic moc. Hubne se, hodně se eliminuje, je zima... (Jestli je tu někdo, kdo přibral, poté co začal s mb, nechť napíše.)
No a jestli jsi navíc tu změnu udělal rychle, tak o to je ten “náraz” větší.

Zkus ale občas smažit, dusit na oleji, občas něco pečeného z trouby (zelenina,ryby), něco ve tempurovaného ve woku, nejíst jenom vařenou zeleninu, používat občas zázvor, nějaké koření, sůl.. To by tě mohlo trochu zahřát. Jinak ale počítej, že první rok rok a půl stejně nemusí být kdoví co. Pak ( třeba za 3/4 roku) něco nabereš zpátky.
Pokud můžeš jít pozvolněji, bude ti o něco líp. Jde o to, jak spěcháš a co si můžeš dovolit.

Ale dojdi si někam, kde uvidíš, jak takové mb jídlo vlastně vypadá a kde se naučíš základy vaření. Jen z knížky to nepochytíš a čím déle budeš dělat nějakou chybu, tím víc se ti bude projevovat.

I před mb jsi vážil docela málo, takže účinnost trávicí soustavy není zřejmě kdovíjaká. Jestli tady máš nějaký větší problém, tak se o něm teď dozvíš víc.

Ta zima ti možná bude i tak, ale zkus si něco najít i o energii ohně. Potřeboval bys jí asi víc..
Srovnej si i jaký typ jídel si jedl dřív (např.suché,slané,kořeněné,pečené) a jaké jíš možná převážně teď (vařené,mokré,kašovité).
Tak či tak, hodně štěstí a ať přežiješ zimu. Wink

p.s. A jak psal Jarda, zkus sem dát jídelníček.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení