Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: seitan  (Přečteno 13872 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« kdy: 17. Duben, 2008, 19:10:57 »

Ahojte,

máte někdo zkušenosti s domácí výrobou seitanu? já ho dělala třikrát. Naposledy se povedl pěkně a dneska se mi těsto uplně rozmočilo.. víte čím to může být?
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 18. Duben, 2008, 00:43:36 »

El,
jestli se ti těsto úplně rozmočilo, tak to je buď tím, že jsi k mouce dala hodně vody či použila jinou mouku, mající málo lepku..
Ideální poměr mouka:voda je 1 kg:0,75 l vody; musí to být jako opravdové těsto; je-li to řidké těsto, tak se většinou lepek vyplaví i s tricenou. pokuď jde o mouku, tak třeba hladká mouka Penam (bílo-zelený obal), kterou prodává např. Hypernova či Kaufland, má hodně lepku a následně je z ní i dostatek seitanu; jsou i mouky, které mají takřka žádný lepek..chce si to párkrát holt vyzkoušet  Smiley
« Poslední změna: 18. Duben, 2008, 00:49:49 od giorgino » Zaznamenáno
romanS
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 18. Duben, 2008, 10:07:16 »

Vím, že seitan umí dobře quitko.
Tak ji poproste, ať tu výrobu sem přesně napíše....
 Wink
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 18. Duben, 2008, 11:40:44 »

On se mi dvakrát povedl dobře... tak to bude asi tou moukou... no jo, budu zkoušet Smiley

Děkuju Smiley
Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 18. Duben, 2008, 11:49:59 »

zajímalo by mne jak to chutná  Wink ale to se svou bezlepkovou nejspíš nikdy nezjistím Huh?
Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 18. Duben, 2008, 12:17:16 »

mirka : Bezlepka se s MB leci celkem rychle... takze pohoda Very Happy
Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Duben, 2008, 12:33:15 »

já vím, jsem vyléčena, ale lepek již nikdy nepozřu i kdybych mohla Smiley
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 22. Duben, 2008, 10:36:13 »

mirka: když říkáš, že už lepek nepozřeš, tak to už nepoužíváš ani pšenici, oves, kroupy, těstoviny apod..vždyť i sójová omáčka shoyu obsahuje pšenici, či jen nemáš v oblibě seitan?
mě přijde seitan jako taková dobrá houževnatá energie pro občasné zařazení  Smiley
Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 22. Duben, 2008, 14:00:23 »

mirka: když říkáš, že už lepek nepozřeš, tak to už nepoužíváš ani pšenici, oves, kroupy, těstoviny apod..vždyť i sójová omáčka shoyu obsahuje pšenici, či jen nemáš v oblibě seitan?
mě přijde seitan jako taková dobrá houževnatá energie pro občasné zařazení  Smiley

přesně tak. tyto obiloviny se u nás nepoužívají, celiakii mají totiž i mé další zatím pouze dvě děti, na výsledky třetího čekáme. těstoviny používáme kukuřičné a rýžové či pohankově a sojovku pouze tamary. prostě lepek máme vyřarezen na 100%. syn(7let) mi tu napovídá, že na milion % Grin
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 22. Duben, 2008, 14:13:21 »

Nedá se té alergie na lepek při makrobiotice relativně rychle zbavit?
Známá má celiakii a já s tímhle nemám zkušenosti a rád bych jí udělal radost a tvrdil jí, že to lze Smiley
Zaznamenáno
snowdrop
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 22. Duben, 2008, 14:45:53 »

Neone nejde  Undecided Problémy, které celiaci mají, když jí lepek, jde eliminovat jedině bezlepkovou dietou. i když budou jíst makrobioticky(bezlepkově), střevo se jim určo rychle zahojí, ale to neznamená, že po nějaké době můžou jíst opět lepek.  Kamarádka je už pět let na přísné bezlepkové dietě (ale fakt přísné tak, že má vlastní nádobí a musí si dávat pozor na byť jen stopovou kontaminaci jídla lepkem) Nyní je podle všech vyštření i vlastního pocitu zdravá.Kdyby si ale dala např. krajíček žitnýho chleba, měla by problémy.
Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 22. Duben, 2008, 14:48:22 »

ano, je to přesně jak píšeš. bezlepková dieta je celoživotní!!!
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 22. Duben, 2008, 16:09:40 »

a já myslel, že mb si poradí s tímto problémem.. pamatuji, když jsem byl mladší, netáhlo mi na třicet, tak mi bylo furt špatně. zjistili mi, že to dělá lepek..na rady doktorky ohledně celoživotní diety jsem nedal..
bezlepkovou dietu jsem muset držel asi měsíc při užívání Analergu od Jonáše a pak už jsem nikdy s lepkem neměl problémy a teď mi to nic nedělá a mb bez pšenice, krup a spol. si nedokážuju představit.. pamatuji jak onehdy doktorka nemohla uvěřit, že mi už nenaměřili protilátky proti gliadinu, retikulinu apol..
to jen taková osobní zkušenost..
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 22. Duben, 2008, 18:46:04 »

Giorgino, to bude asi tím, že je rozdíl mezi citlivostí na lepek, alergií na lepek a celiakií. Při celiakii je střevo zevnitř úplně "holé", tzn. že tam nejsou řasy, která normální zdravý člověk má. A když už tam ty řasy nejsou, tak dorůstají opravdu jen těžko. Při citlivosti na lepek je tělo jen zalepené tak, že si s lepkem z bílé mouky už nemůže poradit. A tak dává najevo, čeho je už příliž.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 22. Duben, 2008, 19:05:52 »

Pavli,
netušil jsem, že je to až takový!
děkuji za vysvětlení Smiley
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na: