Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: přestala někomu z vás chutnat rýže, fazole, vařená zelenina, vařené ovoce....?  (Přečteno 5507 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
xylda
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 14. Únor, 2015, 19:26:17 »

Zajímalo by mě, jestli taky někomu jako mně, po 8letech úspěšně a vesele praktikované MB, úplně přestalo chutnat makrobioticky připravené jídlo.
Nejvíc mi teď přijde chuť na chleba nebo rohlík s máslem a kakao.

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #1 kdy: 15. Únor, 2015, 14:46:54 »

No tyjo.... to jsem nečekal, že by to měl někdo podobně.

Mě to přestalo chutnat ale uplně brutálně. Měl jsem a trochu ještě mám dost velkou krizi.
Mě je z těch vařených obilovin už blbě.
To jsem dřív nezažil. I když mám fakt moc hlad, tak vůbec nemám chuť na makrobiotiku.
Kváskový chleba mi taky leze krkem.
Jak píšeš, velká chuť na obyč jídla, rohlíky, chleba, máslo, sýry.

Toto se mi ještě nestalo a nevím jak na to moc reagovat. Nechci jíst svinstva, tak toho moc tím pádem nesním, jím málo a teď poznávám, jaké to je, když člověk nemá radost z jídla (byť se to ale poslední dny zlepšilo a chutnají mi aspoň luštěninové polívky se zeleninou, ale k tomu ten obyč bílý rohlík musím).

Před pár měsíci jsem měl vitariánské období, to mi chvíli chutnalo, ale už ani to syrové mi nejede.
Prostě mám fakt chutě na blafy jako smažený sýr, majonéza, brambory. Ale rozhodně ne rýži (či jakoukoli jinou vařenou obilovinu) se zeleninou.. i kdybych si tam dal tofunézu, tak mi prostě nechutná tak jako dřív.
« Poslední změna: 15. Únor, 2015, 14:48:46 od neon » Zaznamenáno
veru
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 15. Únor, 2015, 15:53:25 »

A neni to ten predel po ca 7 letech (nebo 12 letech) mb, o kterem se obcas mb lektori zminuji? ze nekteri lide najednou mb uplne opusti, zazivaji takovouhle jidelni "krizi" apod.? nemuze to byt tim, ze se telo docela vycistilo, dalo do poradku a ted si clovek/telo jakoze rika, ze si muze dovolit i to, co drive nemohl; vynori se ty zapomenute chute apod.
muze byt takove rozhrani/zavahani pred tim, jestli pokracovat dal, na vyssi Level :-))
slysela jsem na tohle obdobi doporuceni, doprat si zrovna v takovemhle obdobi ty ruzne lecive napoje/jidla - jako ume-sho-ban, napoje s kuzu, zazvorem, bilou redkvi atd. - takze takove procistujici a posilujici. mozna je to take znameni, ze je jidlo potreba zjednodusit a odlehcit.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 15. Únor, 2015, 21:01:07 »

Ahoj xyldo, Neone a ostatní.
Já jsem tohle nezažila, protože pořád jím tak nějak prostě s přítelem přecházím a on je přes týden sám, tak si jí, jak chce a i když jsme na výletě, nehrotíme to, prostě, jak se říká, výlet si užijeme. Přítel Jarda mi na všechno řekne, že je to dobré. Je mu to prostě chuťově jedno. Sice to nechápu, ale to prostě tak je a respektuju to. Někdo to tak má. Když vy ostatní, když máte chuť na něco jiného, tak si to klidně dejte, nejsme přece ve škatulce a nebojme se MB porušit. To je pak chyba okolí, kteří to nechápou a když my si pak dáme něco jiného tak prostě řeknou: „Vy to můžete, když to MB zakazuje?“ Já vždy říkám, není nic zakázané, či přikázané, MB nás učí znát jídla podle energií. Pak mě k tomu napadá, že když rodiče dělají MB s dětmi od mala, a teď začnou vařit normálně, jak to přijaly děti, u tebe, Tyldo, kluci? Jim třeba nebudou chutnat ta normální jídla. Jsem zvědavá na další diskusi. I tohle je zajímavé vlákno.
Jarka

Zaznamenáno
xylda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 16. Únor, 2015, 07:26:11 »

Já ani nemám moc hlad, obzvlášť, když dobře dýchám Smiley. jakékoli obilí teď prostě nemůžu, z kaší maximálně krupicovou z obilného mléka a ani ta nic moc. Včera jsme měli k obědu pečené brambory, brambory na páře, dušenou mrkev a syrový kedluben.
Děti jíst chtějí, ale taky nic moc, mají to podobně jako já, můj muž taky.
Pozoruju, jak už mě to jídlo fakt nebaví, asi mě opustila závislost na něm - což jsem si teda přála  Smiley

Co mě na tom baví......cítím se lehce, nepřejídám se, a hodně vnímám, že mi makrobiotika dala vědomé vnímání potřeb těla a vědomosti o tom, co dělat, abych se cítila dobře. Z toho mám radost Very Happy

Budu ráda, když se přidáte se svým vlastním pozorováním a vnímáním toho, co se vám ohledně konceptů okolo jídla děje.
Knih už jsem přečetla hodně, teď mě zajímají moje vlastní prožitky a potažmo ty vaše....

Jdu si uvařit banču, ta mi dělá dobře Smiley
Hezký den 47
Zaznamenáno
pozorovatel
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Únor, 2015, 10:57:34 »

Měl jsem to podobně asi před 8 lety. Nemohl jsem vařené zrno jíst víc, jak jednou denně. Což byla kaše na snídani, ale oběd jsem řeši bez příloh a k večeři jsem začal dělat polévku a pečivo (což preferuji dodneška). Ten stav trval asi dva roky, pociťoval jsem to přesně jak píše xylda- konec závislosti na jídle, na které jsem neustále myslel. Takže jsem to vpodstatě bral jako přechod z fáze, kdy to bylo moc. Byl jsem zpočátku na sebe hodně přísný.

Pravda je, že jsem začal vařit jednodušeji, přestal jsem neustále dokupovat všechny ty "nezbytné" věci. Začal jsem, díky tomu i víc improvizovat při vaření. Největším krokem pro mě bylo, když jsem vaření částečně pustil ze svých rukou a začal jíst, co mi uvařila partnerka, která se nikdy nestala makrobiotičkou. Dnes už mě opravdu nevyvede z míry, že doma není třeba miso, umeocet, nebo řasy.

Pravdou je, že jsem ale nikdy neměl chutě na jídla před MB, spíš jsem dělal různé úlety s věcmi v MB používanými. Maso, mléčné výrobky, bílé pečivo, apod. zůstaly v dávnověku zapomnění a nikdy jsem se k nim nevracel.

Osobně si myslím, že to ani není dobrý nápad, se vracet k něčemu o čem víte, že .... Ta nechuť k MB po několika letech je asi i určitý syndrom vyhoření. Není od věci trochu zvolnit (pokud neřešíte závažný zdravotní problém), zastavit se a dát si čas na přemýšlení o tom, jak to chcete v stravování dál.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 16. Únor, 2015, 11:25:03 »

Jako u sebe to vyhoření tipuju na dlouhodobou nedostatečnou dynamiku v makrobiotických jídlech. Jak jsem sám a nevaří taky partnerka, tak jsem prostě líný si udělat každý den něco pořádného.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 16. Únor, 2015, 12:13:21 »

Ahoj lidi,
To mě taky včera napadlo, jestli to není nedostatečná dynamika v jídle, hodně lektorů to zdůrazňuje. Pan Dvořák by měl mít přednášku v březnu v Omské Zásady správné makrobiotiky. Ale co je to správná MB ? Pro každého trochu něco jiného, protože každý máme MB trochu jinak nastavenou a je to styl, který si může každý upravit podle sebe. Tohle ale myslím bývá problém vysvětlit začátečníkům a okolí. Jak jsem psala včera, okolí se často ptá, proč tohle ano a tohle zas ne a pak u hřešení, jak to, že si to dáváme, to přece není MB. Já už nevysvětluju, když chce něco přítel vědět, zeptá se, pokud vím, odpovím. S tou dynamikou jsem to taky Jardovi se snažila vysvětlit, např. pomazánky z luštěnin, střídá několik druhů, ale jak píšeš, Neone, já bych to takhle co on jí, nemohla, protože to není dochucené, on to sice nechce, tvrdí mi to i mé mamce to říkal, ale může se pak stát, že se to tzv. zají a pak to člověk už nebude moct vidět. Těm lektorům, co to učí, dalo určitě práce vypracovat se, že to tak krásně umějí.Vždy, když jsem byla na nějakém pobytě, moc mi chutnalo a říkala jsem si, kéž by tohle člověk uměl. Další problém je, kde brát inspiraci na jídla. Já sama toho zatím tolik uvařit neumím např. takové karbanátky zatím ne, snad se k nim dostanu. Další věcí jsou nepovedené pokusy, které člověka často odradí.
Jarka

Zaznamenáno
xylda
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 16. Únor, 2015, 16:49:26 »

U nás vařím jen já, do nedávna 3x denně, po 3 roky i pro cca 10 lidí denně. Dynamiku nedokážu posoudit, rozhodně jsem se snažila všechno střídat, aby to bylo zajímavé a jedlé pro všechny a podle všech ohlasů bylo.
Letos v létě jsem měla velkou chuť na banány, dělala jsem si rúzná smothie, melouny a tak. Postupně mi přestaly chutnat kaše se zeleninou, to ještě před banánovým obdobím Smiley

No. je to zkrátka takové, jaké to je a uvidíme, co mi to přinese.
Děkuju za vaše pohledy a zkušenosti. Smiley

Zaznamenáno
pauli
Jr. Member
**

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #9 kdy: 16. Únor, 2015, 23:43:42 »

No jo, hlasim se do klubu!! Smiley taky rozvolnuju.. Posledni dobou vede chleba s maslem, toho bych se mohla prejist, jenze chleba mi dela problemy, takze jsem zvrhle presedlala na kukuricne/ryzove chlebicky s maslem, coz je paskvil, ja vim a ani chutove to tak uspokojive neni, jenze me ta kostka v lednicce proste nedala pokoj dokud jsem ji nezbouchala, ze to tak musim rict. Smiley ja bych MB jedla, i s chuti, jen kdyby mi ji nekdo varil. Vzhledem k tomu, ze varim ja pro nas tri (a ze casto tri ruzne varianty!!) na dvouplotynkovem elvarici 3x denne, tak mi to casto leze usima a hlavne postradam inspiraci. Asponze jsem se zas nakopla delat pickles, to tu na jihu nesezenu. Ted me ceka stehovani a cestovani, nekdy si rikam, procze si to vlastme ten zivot tak dobrovolne komplikuju. Ale jo, dyt ja vim, ze tam ty vyhody jsou, vidim to i na diteti.. Asi si za to muzu dost sama, MB pratele nikde ci daaaleko, online kontakty zadne az sporadicke, a tudiz i ten "drive", motivace, sdileni atp. chybi.
Tak nevim, nemela-li bych se se skatulky MB exkomunikovat... Wink
Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 17. Únor, 2015, 13:12:13 »

Mně osobně se ta nechuť k makrobiotice udála klasicky v těhotenství. Už jen vaření rýže strašně smrdělo... Táhly mě starodávné chuti z dětství - ale ochunání normálních jídel pak bylo zklamání a rozčarování, už to nebylo to co kdysi a dobře mi z nich nebylo.
Teď mi nejvíc chutná zas mb - jde totiž o to, že klasická kuchyň je strašně chuťově předimenzovaná a zdodatkovaná. Ale jím dost jablek, syrových, nebo i jiného ovoce, když je sezona. Občas někde ochutnám máslo, občas pečivo, někdy si kukupuju avokádo... Nebo nějaké hotové krémové dezerty, kde ale je taky moc chutí a sladkosti. Takže chodím přes "zákazy", to mi tak nevadí, spíš vidím jako problém, že i kdyby makrobiotik chtěl polevit, není moc možností, protože hotového se nedá koupit skoro nic, co by mu už chutnalo. Všecko je narvané cukrem nebo fruktózou nebo zas přemírou soli, octa a různých chuťových oblbovadel.

Co ale dost řeším, jsou nějaké fastfoodky/hotové svačiny pro dítě, které by se daly koupit když už ne v normálních obchodech, tak ve zdravých výživách. Jsou jen přeslazené pečené nebo i nepečené věci. Nesladkého nic. Kukuřičné aj. křupky jsou jednak moc často a jednak je za nic extra tak dobrého nepokládám.

Jinak podle mě problém makrobiotiky spočívá v tom, že v ní není moc pevných věcí jaksi do ruky - typu chleba, kterej koupíte a rovnou jíte a můžete taky sbalit na cestu, aniž se po chvíli zkazí. Proto pak možná ty návraty k banánům třeba...

Mě to k banánům ap. sice netáhne, ale vadí mi
1) závislost na domácím vaření a
2) nepraktičnost mb, když máte malé dítě a máte mu předvádět a nabízet, co se na světě všude ukazuje.
Moje malé dítě vyloženě chce, co je velké, kusové do ruky, co je v kelímku z obchodu atd.
Zaznamenáno
W
Makrobioklub
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 17. Únor, 2015, 13:34:36 »

Ještě by to mohlo být i tak, že tělu po letech něco začne chybět. Při "správné" makrobiotice a dobře fungujícím tělu by to být nemělo, jenže jelikož "praktikovaná" makrobiotika může někdy být i spíš něco jako mnohaletá poměrně přísná dieta, než vyrovnaná harmonická strava.., tak třeba prostě jen došly po letech rezervy něčeho a tělo to teď chce.

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 17. Únor, 2015, 14:41:22 »

Ahoj Pauli a ostatní,
Já bych makrobiotiku taky jedla s chutí, jen kdyby ji měl kdo vařit. To je to, když se člověku nechce, tak si prostě vezme něco nezdravého, ač často nechce. Ale tím, že ta dynamika v chutích není, tak si vezme např. chleba s máslem, ačkoli vím, že kdybych měla např. nějaké placky třeba k večeři, tak nebudu ujíždět na chlebu. To mám  vyzkoušené, když třeba mamka udělá palačinky, tak už chleba pak nechci. Ta inspirace, přiznávám se, že u mě je to tím, že toho zatím moc neumím, kuchařek vychází všude mraky, tam by se něco našlo, byť to není MB , ale nezdravé věci se dají zdravými nahradit. Přiznávám, že sdílení radostí nebo i bolestí je někdy třeba.
Jarka

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #13 kdy: 17. Únor, 2015, 15:10:19 »

Ahoj Iren,
MB lektoři konkrétně Klára Jíchová říkala, že těhotenské chutě mohou být divoké, tak to asi není třeba tak moc zkoumat. Ostatně i El to tady psala. Pozoruju na sobě totéž, že klasická kuchyň je chuťově všelijaká. Když si uvaříme s přítelem sami, tak mi to chutná líp, než když si v prodejně něco na zub koupíme, ale prostě mám na to chuť v tu chvíli. To myslím je ta dynamika, o které jsem mluvila. Oblbovadla, o kterých píšeš, jsou v tom, že se chuťové buňky tzv. hádají a člověk je takový rozházený, to je pravda. To vaření je hrozné. Mamka by řekla, že jsem toho tolik nenavařila, to je pravda, ale už vím, co mě na vaření rozčiluje. Když člověk nevidí, trvá mu všechno mnohem déle. Někdo, třeba sestry mi říkají, prosím tě, co ty máš na práci, jsi doma, do práce nechodíš, máš na všechno dostatek času. To ano, ale přece nebudu všechen svůj čas věnovat vaření, mám i jiné záliby, ráda pracuju na počítači, s přítelem opravujeme neskenované knížky, rádi jezdíme občas na výlety. No a když teda MB tak na cestu si musíte prostě to jídlo připravit. A nebo, pokud to někdo umí, udělat kváskový chleba, což bych tse taky chtěla naučit. Nejlépe ho dělat ve dvou a podělit se o něj s někým. Donekonečna určitě nebudu chtít, aby přítel doma jedl co chtěl, ale zatím to řešíme takhle, když já jsem přes týden doma u svých rodičů. Je to zatím málo na to, aby on si vařil sám, moc toho neumí, zatím se mnou poznává různé potraviny. Na rozdíl ode mě chodí do práce, jako většina zdravých lidí. Bude prostě na mě se k tomu čelem postavit, zatím však nevím jak s tím skladováním obilí, aby se mi to např. ve skleničkách nezačalo kazit.
Jarka

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 17. Únor, 2015, 15:26:37 »

Ahoj W,
Ale jak má člověk zjistit, co tělu chybí? Zatím bych to na sobě poznat neuměla. Setkala jsem se taky s tím, že v mém okolí nazývali makrobiotiku dietou, ačkoli jsem se snažila vysvětlit, že je to životní styl. Dieta to sice je na určitou dobu, kdy člověk opravdu něco musí omezit, říkám-li to dobře.
Jarka

Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení