Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: napařování - chleba, knedlíků nákypů, jak správně?  (Přečteno 1916 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 06. Prosinec, 2015, 20:10:42 »

Ahoj,
Prosím, když napařujeme s přítelem chleba, nebo časem si troufli na něco jiného např. nákyp, musí pára z hrnce unikat nebo ne? Máme totiž hrnec, u kterého při vaření pára uniká, což je v pořádku, ale jak je to u napařování? Má unikat nebo pak až po odklopení? Nevím, jestli jsem svůj dotaz dobře popsala, přítel mě možná doplní a trochu to i upřesní. Chléb jsem dělala  podle paní Ivy Chourové – Chléb z pšenice, je to v kuchařce oddíl Studená kuchyně. Přiznávám, že jsem namočila pšenice co v knížce bylo, ale příště dáme méně všecho, ať je třeba maličký, ale ať se povede a nerozpadne se. Prosím někoho, kdo máte tuto knížku, přečtěte si recept a poraďte, čím by to mohlo být? Přítele napadla nakonec ta pára, že unikala a že jí tam nebylo dost. Vyklopit to nešlo, rozpadlo se to. Ale pak to na talíři přece jen ztuhlo, nebyl to chleba, ale prostě placka. Takže mě to sice moc mrzí, ale poučila jsem se, že pojivo z lněného semínka přece jen funguje. K zahození ty zkušenosti nejsou. Záhadou nám je, proč se to rozpadlo. Mlýnek na maso nemáme, chystám se, že bych ho moc chtěla, mixér pšenici neutahl, asi to mletí Iva do receptu nadarmo nepsala.
Promiňte mi mé dlouhé rozepsání, ale myslím si, že je forum od toho, abychom si radili a pomáhali si a je tady mrtvo, tak to tu trochu oživme. Kvásek ani kvašené těsto neumím, takže jsem toto chtěla zkusit. Mamka říká, že jsem vůbec s Jardou odvážná, že jsme to zkusili. Jenže je to tak, že když se pro něco nadchnu a nepovede se to, tak mě to mrzí.
Jarka

Zaznamenáno
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 09. Prosinec, 2015, 09:36:03 »

Mě k tomu jen napadá nechat to vychladnout ještě v té formě, ve které napařuješ. Jinak já když napařovala, tak někdy mi pára unikala víc, jindy míň...tím to asi nebude, ale zkušenost přímo s tímhle receptem nemám..
Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 09. Prosinec, 2015, 20:20:31 »

Vy jste ten chleba delali z nemleteho obili? No, taky nemyslim, ze by to bylo naparovanim. Asi bys dostala lepsi odpovedi, kdybys poslala fotku receptu a rekla, kde jste se od nej odchylili
Zaznamenáno

dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 09. Prosinec, 2015, 21:49:12 »

Ahoj El a torquiose,
Dělali jsme chleba podle receptu paní Chourové. Bylo to z obilí, mělo se umlít, ale protože nemáme zatím mlýnek na obilí, tak jsme se snažili to rozmixovat. Kroupy se povedly, pšenici mixér nezvládal. Já jsem namočila pšenici vlastně kilo, protože jsem tam dala podle předpisu devět dílů, nevěděla jsem, jak moc to nabude. Takže jsme měli asi dvě kila obilí, přidala jsem dva šálky krup a ty po uvaření taky zvětšily objem.  Paní Chourová v receptu má nechat vychladnout, ale my jsme měli čtyři válečky, takže jsme to dělali na dvě várky. Ztuhlo to po vyklopení, ale sotva to přítel vyndal, rozsypalo se to, takže po ztuhnutí z toho byla placka. Pak to drželo tvar, ale chleba to rozhodně nebyl. No pro vidící by byla fotka určitě lepší, ale přítel chleba – původně to měl být – asi nefotil. Já žasnu, jak to Iva mohla dělat sekaná je něco v bledě modrém, fakt se divím, jak to mohla zvládnout. Jak se vůbec na páře dělají ty dobroty, chléb, snad někdo pařil i závin.
Jarka

Zaznamenáno
jarda
Jr. Member
**
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 09. Prosinec, 2015, 23:23:24 »

Ahoj,
Máme jen tyčový mixér, který do teď vše rozmixoval, ale obilí jsem s ním až do teď nemixoval. Při mixování se obilí spíš zhutňovalo než aby se rozmixovalo, jako kdyby zrno nože mixovacího nástavce nerozdělili, ale jen odsunuly stranou a to pak mixér prostě už neutáhl. Hlavní odchylka od receptu byla, že z výše uvedeného důvodu obilí nebylo namixované.
Pak si také nejsme jistí, jestli v hrnci nebylo příliš málo páry. Pokličky co byly u hrnců jsou skleněné a mají takový malý otvor, kterým při vaření uniká pára. Při běžném vaření je to nejspíš prospěšné, jinak by se s tím výrobci nedělali, ale vyvstává otázka, jestli je toto vhodné při napařování, jestli tam pak v hrnci nezůstane málo páry.
Ve formě jsme to vyndat nemohli, protože se nám žádnou vhodnou napařovací formu nepovedlo sehnat. Napařovali jsme to normálně na pařáku zabalené do látky, takže jsem to musel vytáhnout na té látce a první várku jsem ještě musel nějak dostat na z látky pryč, abychom ji mohli použít na druhou várku a při tom se z válečku stala placka, ale lepší placka, než aby se nám to rozsypalo.
Zaznamenáno
El
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 13. Prosinec, 2015, 11:56:40 »

Tak příště s namletým obilím a formou, která vám padne do hrnce a pára unikat lehce určitě musí. Držím pěsti
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 13. Prosinec, 2015, 15:54:50 »

Ahoj,
Nemám zatím bohužel mašinku, moc bych si ji přála k vánocům, uvidíme, zda mi ji Ježíšek přinese. Ne nadarmo Iva píše: Všechno namočené obilí /i vařené/ umeleme na masovém strojku …
No pak přidat vše další, sůl, kmín, jakákoli semínka, vypracovat těsto, udělat válečky a dát na pařák pokrytý čistou utěrkou a napařovat cca hodinu za mírného varu.
Tak tak nějak v krátkosti.
Iva to asi dělala bez formy, ale to už je detail, zřejmě se jí dařilo.
Jarka

Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #7 kdy: 04. Duben, 2016, 00:40:24 »

Testa z namoceneho obili jen tak kazdy mixer neda. Ja uz jsem si na tom jeden oddelala. Tenhle to da: http://kuchynske-roboty.heureka.cz/bosch-mcm-4200/
Tip mam z blogu veg-ethique. Koupila jsem, a jsem spokojena.
Zaznamenáno

Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení