Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: jablečná šťáva  (Přečteno 5979 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« kdy: 24. Září, 2008, 10:53:53 »

Děláte si někdo na zimu vlastní jablečnou šťávu? Mám hodně nasbíraných jablek, z části bych chtěla udělat šťávu a pyré.

Akorát nevím, jestli mám tu šťávu zavařovat, aby vydržela na zimu.

máte někdo zkušenost?

Moc děkuju.  mnam

El
Zaznamenáno
beruška
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 24. Září, 2008, 14:30:21 »

Mám celkem dost zkušeností s jablečným moštem. Lze zavařovat (20 minut na 80 st), lépe v plných nezazátkovaných lahvích, protože vyplave nahoru pěna, tu vylít a horké zazátkovat vyvařenými špunty a do vychladnutí obrátit dnem nahoru. Nebo taky lze zavařovat do klasických omnia sklenic. Zavařený mošt má trochu jinou chuť než čerstvý - je sladší, ale má velkou tendenci se kazit - často se udělá jen malý bílý flíček na hladině a tím je celá láhev k ničemu. Nelépe se mi osvědčuje mošt mrazit v plastových lahvích, i když nevím, jak je to s tím plastem...
Jablečný protlak vyrábím tak, že celá pokrájená jablka rozvařím v trošce vody, přepasíruju přes síto, plním do skleniček od tatarky nebo omnia a steriluju 20 minut při 80 st. Je perfektní a vůbec se nekazí.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 24. Září, 2008, 15:52:05 »

děkuju Smiley o víkendu se do toho pustím Smiley
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 27. Září, 2008, 20:41:24 »

jeden cas jsme take delali mosty nebo jablecne pyre. problemy jsme takrka nemeli.
otazkou je, zda pokud pri relativne horkem odzatkovani nenechas spinave hrdlo, nebo pokud spunty nejsou moc stare.... lepsi by bylo asi nejprve zahrat, filtrovat, rychle naplnit za tepla a pak jeste dopasterovat.
Mrazeni se v MB pouziva relativne nejmene, rovnez chut mostu bude zcela odlisna.

El, pokud mas jablka, tak je muzes udelat i kryzaly. Pokud mas hodne jablek, jablečný mošt ti udelaji v mostarne (samozrejme bez cukru).
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 27. Září, 2008, 20:48:32 »

už jsme našli moštárnu docela blízko. Jablíček mam asi 4 pytle, ale jsou drobná...

pak si taky uděláme jabkovici Smiley to mb moc neni, no... Smiley

a taky chci zkusit jablečný ocet.

A s tím pyre si to ještě rozmyslím, no a taky podle času..

děkuju Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 10. Říjen, 2008, 09:33:45 »

ještě mě napadla jedna otázka. JAk tu šťávu trochu z koncentrovat? zkoušela jsem to vařením, ale výsledek tuhnul.. bude tuhnout i větší množství šťávy? nebo se to dělá jinak?
děkuju Smiley
Zaznamenáno
Kamika
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 10. Říjen, 2008, 14:20:47 »

Milane, jak na ty křížaly bez sušičky a s málo místem v bytě?  ::)děkuji Very Happy
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 11. Říjen, 2008, 15:50:04 »

jeden cas doma jsme susili krizaly na topeni na takovych sitkach. dej ale pozor, aby nepreschly
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 11. Říjen, 2008, 16:26:44 »

Tak už mám doma mošt Smiley ten je tak sladkej..

Taky ale mám zbytky po tom moštování, tak mě napadá, jesi  se to dá nějak zpracovat??? a co ta konc.šťáva??

děkuju:)
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení