Stran: [1] 2 3
  Tisk  
Autor Téma: sojové mléko  (Přečteno 14375 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
El
Host
0 0
« kdy: 02. Květen, 2008, 11:27:18 »

Ahojky,

dneska jsem poprvé udělala sojové mléko z bobů. Co děláte ze zbytku těch rozemletých bobů? mě zatím napadla jen pomazánka...   Huh?
děkuju Smiley
Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 02. Květen, 2008, 12:57:34 »

když se chystáš péct, můžeš to použít jako nápln místo tvarohu....

jinak je to ale vlastně odpad....
Zaznamenáno
Paloma
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 14. Listopad, 2008, 18:59:43 »

Ahojky.....mimochodem jak se připravuje sojové mléko z bobů???Nyní jsem ve fázi, kdy opouštím od používání práškového sojového mléka a kupovat si již hotové v krabicích se mi zrovna dvakrát nechce.....
Děkuji mnohokrát......

Zdravím..... Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 14. Listopad, 2008, 21:57:46 »

Já to sdělám tak, že namočim bobiky  asi na 4 hoďky.. tak hrnek nebo dva... apak vyměnim vodu. a dám do vody a rozmixuju. Celkově to je tak do litru nebo litru a půl... A pak to vařím. Asi tak 15 min.. sbírám pěnu.. Pak to nechám vychladnou t a propasírouju přes plátno. Pakto ještě vařím. Asi tak 10min ještě..

Ale myslím, že se to dá dělat i tak, že se ty namočené bobiky rozmixujou ve vodě(v tom litru..)  a pak se to propasíruje a pak teprve vaří...

Jo a taky je na to přístroj.. ale s tím zkušenosti nemám.

Zaímalo by mě , jak to dělají ty továrny, které prodávají mléko v krabicích.. nevíte někdo?
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 16. Listopad, 2008, 11:08:51 »

docela jednoduchá příprava. jsi vážně šikulka, El.  Wink

jen jak se říká o sóje, že obsahuje tu látku, jež zhoršuje vstřebávání bílkovin, teď nevím jak se jmenuje, a v dnešní době se doporučuje nedělat si moc boby, ale dávat přednost tofu a fermentovaným výrobkům: tempeh, natto, shoyu, miso... kde vlivem procesu fermentace to není.
a tak mě zajímá, jak to vlastně je u přípravy sojového mléka, poněvadž se to vaří jen chvilku..
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 18. Listopad, 2008, 19:17:38 »

já to kvůli tomu vařim dýl..ono to pak není cítit těmi boby.. Smiley

ale už to skoro nepiju.. občas, ale to si ho teda koupim v krabici. protože toho doma tolik zapatlám.. tak jsem došla k názoru, že se to ani nevyplatí.. ani není tak dobré.
Ono to zahleňuje skoro stejně jak kraví mlíko... akorát bez kasejnu...

Smiley
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 18. Listopad, 2008, 21:20:16 »

Aha, takže to krabicové je lepší jak homemade, jo? Ono je vážně dobré. Smiley
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Listopad, 2008, 15:52:11 »

doma udělané sojové mlíko je dobrý spíš do vaření.. a to na nějaké omáčky atak..  ale na pití to fakt není chuťově dobrý..¨

Proto by mě zajímalo jak voni to v těch továrnách dělaj, že to maj tak dobrý... Smiley
Zaznamenáno
Paloma
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 22. Listopad, 2008, 19:41:42 »

Tak jsem si to mléko zkoušela uvařit a není to tak špatné......do celerové polívky je výtečné.... Smiley.Těm krabicím moc nevěřím...podle mě je tam spousta chuťových látek, možná že i kukuřičný sirup, nebo něco sladkého na vylepšení....nic jiného mě nenapadá.....
Ještě jsem přemýšlela, že bych z toho mléka zkusila udělat jogurt....máte s tím někdo zkušenosti?Huh??
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 22. Listopad, 2008, 19:57:28 »

na vaření je fajn. Ale i tak mb sojové mléko nedoporučuje, protože zahleňuje. Nejmíňzahleňuje mléko rýžové.

Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 23. Listopad, 2008, 00:44:45 »

no, ono to zahlenění sójovým mlékem není škodlivé. a sem tam nějaká "mléčná" mňamka do žaludku musí přijít. a navíc, El, máme přeče přesličku s anýzem, že?  Wink
« Poslední změna: 23. Listopad, 2008, 18:09:06 od giorgino » Zaznamenáno
jiřík
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 02. Prosinec, 2008, 22:17:28 »

Ahoj všichni tady!
 Já se sice za makrobiotika neoznačuji, ani nepovažuji. Nicméně tento styl, stravování a způsob života, je mi blízký. Jsem asi něco ve stylu mez vegetariánstvým a MB. Rád bych se tu s vámi podělil o zkušenosti s domácí výrobou sojového mléka.
Já sojové boby na s. mléko máčím nejlépe přes noc, tj. nejméně cca 12 hodin. Dám je do ledničky. Někdy však na ten krok z ledničkou zapomenu, tak je nechám venku máčet. Druhý den pak namáčecí vodu sliji a propláchnu boby. Pak je rozmixuji s novou vodou, s kterou ji pak vliji (rozmixovanou směs) do nerezového hrnce se silným dnem. Používám poměr na maximálně 100g bobů 1 litr nové vody(vody ne namáčecí). Když je to všechno v hrnci, dám to vařit a privedu to do varu. Předtím si nachystám-namočím  kousek kombu, kterou pak po přijití do varu přidám do hrnce. Až to konečně vaří, nachystám si malinkou sklenci studené vody ke zkropení pěny, když mléko vzkypí. Od té doby, co se s. mléko vaří neustále míchám, aby se napřichytilo. A s. mléko z bobů je hotové, když pěna sama ustupuje, tj. v průměru za 10 min. Pak to přecedím (propasíruji) přes nerezový cedník a nápoj je hotov. Někdy při vaření přidávám strouhaný kokos nebo trochu vanilky. Informace jsem si k tomu našel v knížce Tofu od Pavli Momčilové a také kuchařce paní Chourové. Překvapilo mne, že se tu doporučuje máčet boby jen 4 hodiny. ale nakonec proč ne. Asi to taky někdy zkusím. Smiley Smiley Smiley
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 02. Prosinec, 2008, 22:28:04 »

Ahoj, Jiří,
dík za ten recept. A vítej na fóru!  Smiley
« Poslední změna: 03. Prosinec, 2008, 13:00:10 od giorgino » Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 02. Prosinec, 2008, 22:30:59 »

kratkodobe maceni soji neni az tak vhodne, je nutne pohlidat, aby byl bob dobre nabobtnan (stejny vzhled v rezu). Doba namaceni zavisi neprimoumerne na teplote.
Zaznamenáno
noego
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #14 kdy: 11. Leden, 2009, 13:06:10 »

sójové mléko že zahlěňuje více jak rýžové? tak se mi teda vůbec nezdá. Zahleňování obilovinami je běžně známá věc, ale o tom, že by zahleňovali luštěniny slyším poprvé. Co se týká rostlinných mlék, naprosto nejlepší je z konopného semínka, dále pak z mandlí a dalších ořechů, slunečnice - všechno dlouze namočené předem aby se probudili enzymy a dělané za studena. Pro mléka na použití do omáček a jiných tepelně tepelně upravených pokrmů je dobrý oves. Téměř vždy je lepší dělat kombinace, z každé suroviny mléko dostane trochu jinou chuť a netává se pak, že by bylo moc moučné nebo moc semínkové. Na přípravu používám mlíkovač. Dá se to mixovat v mixéru a pak pasírovat, ale je to o hodně pracnější. U sójového mléka je provlém s antinutrienty, které jsou v nefermentovaných sójových výrobcích, takže ho nepoužívám, chuťově navíc nic moc. Leda někdy v budoucnu si z toho zkusit dělat jogurt, jak to dělá kalma. Jestli se teda tím kvašením odstraní ty antinutrienty
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení