Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Neon 3  (Přečteno 4148 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
0 0
« kdy: 10. Červenec, 2017, 10:50:36 »

Tak mám chuť něco po letech napsat a rovnou do deníčku.

Mě by celkem zajímalo, jestli znáte opravdu fyzicky pracující makrobiotiky. Řešili jsme to v minulosti teoreticky mockrát.
Ale po těch letech, be mě zajímalo, jak na tom kdo jste, koho znáte, že to fakt dává i po letech.

Já se teda za ty roky celozrnnou makrobiotikou zjangoval, uletěl jsem na bílou mouku, pečivo, brambory, jako hlavní jídla. No a po 3 letech úletu zkouším zase striktnější makrobiotiku.
Ale v těch vedrech mi to nějak nejde. Nedokážu se pořádně uvolnit z toho jangu (zaměstnání (programování), poté práce na pozemku do 9ti večera, fyzická práce sobota i neděle) - by mě zajímalo, jestli někdo hodně fyzicky děláte i v tyto vedra?
Protože mě příjde, že ty vedra jsou vlastně největší problém na práci. Ne ani tak zimy, chlad, to se člověk zahřeje. Ale jak se uvolnit z toho jangu a přitom se zas nezjinovat a nebýt pasivní, líný.
Možná se dříve ani nedělalo přes den v parné léta.. možná dělali jen brzo ráno, pozdě večer. Ale nějak se mi to nezdá.. nemohli být tak rozmazlení.
A už vůbec teda nechápu, jak se předci zjinovali, uvolnili, když třeba měli chudobu a do toho měli jen celozrnné, těžké chleby, málo zeleniny, málo sladkého (co tak asi mohli mít, trochu ovoce).

Obecně by mě zajímalo, jak jste vlastně makrobiotici dopadli - jestli tato strava vede lidi opravdu k realizaci přesunu na pozemek v přirodě, nebo spíše v klidu (i po letech makrobiotiky) setrváváte v bytech, městech.
Jestli jste po letech makrobiotiky fyzicky aktivnější než kdykoli dříve, nebo naopak spíše úpadek?
« Poslední změna: 10. Červenec, 2017, 11:26:20 od neon » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
*****
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 804Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #1 kdy: 13. Červenec, 2017, 03:43:37 »

Je to asi individualni. Ja jsem svoji stravu zmakrobiotictela velmi postupne, a delala jsem to podle toho, co mi telo davalo vedet. Mou motivaci bylo se citit fyzicky lepe. Taky mam programovani jako zamestnani, a vim myslim presne, co myslis tim jangem. Kdysy davno jsem to resila vecma jako cokoladou (klasickou, slazenou cukrem), kafem a cigarama Smiley Tim kafem jeste donedavna. Az to telo fakt nedavalo. Ja vlastne nevim, cim se uvolnuju. Mam v jidelnicku hodne zeleniny, a denne si davam sladkou dopoledni svacinku v podobe orisku, suseneho ovoce, seminek a maleho kousku bezmlecne cokolady slazene sladem. A cicham ke kavovym zrnum. Pred 2 mesici jsem prestala s kavou (pravdepodobne na dobro). Kdyz jsem ji pila, tak jsem se taky nemohla moc uvolnit. Sice jsem se uvolnila pri jejim piti, ale celkove to delalo veci jeste horsimi. A zacala jsem jezdit na kole do prace. Jet z prace na kole domu uz samo o sobe je dobry prechod. Kdyz je mi vedro, tak pokud mozno, odpocivam.
Kazdy mame trochu jine sny a motivaci.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #2 kdy: 13. Červenec, 2017, 13:07:44 »

To je zajímavé, že taky programuješ Torquiose.

V čem programuješ, jaký jazyk?
Jezdíš normálně 5 dnů v týdnu do práce?
Obědy řešíš jakým způsobem? Kde bereš tolik zeleniny přes den? Vozíš z domu na kole? Smiley
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #3 kdy: 14. Červenec, 2017, 16:56:35 »

A víte co ještě řeším, po návratu ke striktnější makrobiotice?
Vyzní to možná trapně, že to moc hrotím, jak za starých časů, ale....

Řeším jezení v klidu a žvýkání, vědomé jezení, vděčnost za to jídlo, nepřejíst se.
A řeším to v kontextu časovém.

Jak a kdy mám mít čas na to, abych snědl všechny porce jidla za den v klidu, vědomě a aspoň 50x požvýkal každé sousto, včetně polívky.
Takto se to "předhazuje", že bysme měli žít.

Jak proboha mohli něco stihnout?
Nemám děti, jen chodím do práce, jen se snažím po práci tvořit.
Ale fakt nechápu.

V práci a vědomě jíst? Nonsense. Nedám to, není kde, není čas.
Když bych si měl ještě do toho vařit čerstvé?

No stanu se zdánlivě otrokem jídla.. jakože klidně strávím 3 hodiny přípravou jídla, jezením, uklízením po jídle.
Práce + dojíždění do ní = 10 hod.
Spánek = 8 hod.
Běžné denní uklízení = aspoň 1 hod.
Zbývá 6 hodin.
A je vám asi jasné, kolik běžných věcí jsem nezapočítal a že těchto 6 hodin se roztrcká raz dva.
Jak sakryš vůbec něco pořádně stíhat a do toho kvalitně, meditativně jíst? Smiley

A proč to tak vlastně chci hrotit? To jsem měl napsat na začátku asi.

Protože jsem si již po mnohokráte ověřil, že to vědomé jezení a hlavně kousání a nepřejídání se kvalitního jídla perfektně funguje!
Změní to vědomí, změní to koncetraci, změní to vůli, záměr. Táhne to k přirozenosti, jednoduchosti, vnitřnímu klidu, jasnosti.


Mám často pocit, že by to možná celé mohlo takto fungovat, že trávím 3 hodiny děnně klidným jezením, vařením.
Ale to bysme nesměli žít v dnešní době.

Něco mi říká, že se možná motám v kruhu. Že v domnění, že chci něco stihnout, nastudovat, naučit se, tak jím u vzdělávacích pořadů. Jím ledabyle, když něco dělám.. abych měl pocit, že jsem ten den aspoň trochu udělal.
Kdybych si měl sednout, tak jsem nervózní při jídle, hlavu plnou výčitek, že se flákám (a jakože to tak společnost opravdu vidí, jsme flákači, když bysme takto meditativně jedli a práce zahálela).

Ale možná, možná by se rozjelo při tom vědomém jezení magické kolečko.. kdy nám začnou chodit do života věci, lidi, řešení, nápady, které jsou více v souladu s Celkem.

Jak to máte vy s klidným jezením, hodně kousat a přitom něco v životě stíhat? Zvládáte to při chození do práce? Při žití v domě s pozemkem, kde je plno práce?
« Poslední změna: 14. Červenec, 2017, 18:45:54 od neon » Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 15. Červenec, 2017, 00:51:37 »

Mě selhaly všechny teorie, nastoupil jsem do extrémně jangizující práce, byl jsem rozveden, odchýlil jsem se od ortodoxní mb, začal trochu chlastat. Myslím si, že kdysi byly o dost lepší vztahy mezi lidmi, práce byla energeticky čistší, dodržovaly se biorytmy, pohyb veňku, nebyl tolik ten typ stresu co nás dnes může ničit, stahovat extrémně a to se jídlem vyrovnat nedá, sám jsi o tom kdysi psal a Průchová to uvádí, čím jsi se pokazil, tím se naprav, pohyb, strava, psychika.

Kvalitní strava, kousání rovná se větší výdrž, výkon, více práce. Jím rád sám, takže když to nejde, tak kolikrát raději nejím. Nejhezčí roky jsem prožil na venkově s fyzickou prací a sounáležitostí s okolím. Oni taky od středověku, možná už starověku po jinu asi prahli, koření, alkohol, ovoce, divoké byliny, med.

Možná ještě existuje něco o čem nevíme, stejně jako úplně nevíme jak funguje bretarianství, zdá vůbec a proč, tak nevíme jestli tehdy nebyli lépe napojeni na vesmírnou i zemskou energii a nedocházelo tam třeba k energetické výměně, kterou teď už třeba většina z nás díky civilizaci neumí, ztratila, zatímco dříve to mohlo být běžné, normální, samozřejmé. Žili jinak, měli trochu jiná těla, jak jim to fungovalo třeba před několika tisíci lety, těžko říct.

Částečně přeci jenom dodržování biorytmů i to způsobovalo odpočinek plus pohodové rodinné, přátelské vazby, přeci jenom se potřebovali navzájem, mohly také jinizovat, ta sounáležitost s okolím. Dnes je to vlastně docela tvrdý stresující boj o přežití, bez možnosti důvěřovat ostatním a v čemkoliv se na ostatní spoléhat.

Dělba práce byla větší, rozdělení rolí, možnost spoléhat se na tradice, tradiční věci, dnes není jisté vůbec nic v této zvrácené době a to vše stresuje ten rozpad všech hodnot, rozpad vztahů, rodin, většina lidí stažených, hodně žen je energeticky spíše mužmi. Doba zhrubla, lidi zhrubli, zesobečtěli, mizí tolerance. To vše jangizuje.

Nemluvě o vnitřní duchovní podstatě, navíc to že se musí jídlo připravovat, vařit, konzumovat v minulosti chápali všichni, plus nám stejně chybí znalosti, jak přesně a jací vlastně lidé uvnitř a mezi sebou byli, vypichuje se to zajímavé, války, mor, nemoci, boje pánů o moc, o běžném obyčejném životě běžných lidí toho zase tolik nevíme, ani o tom jak přemýšleli, vnímali svět, vztahy, lidí. Já byl v kontaktu se starými lidmi na venkově v osmdesátých letech a byli úplně jiní, než lidé dnes.

100% lidé v minulosti žili ve větší psychické pohodě a klidu než dnes, protože rychlost je jang a mobil, internet, auta, letadla, to je rychlost. Světlo je možnost pracovat kdykoliv, takže další stres. Dříve se nechvátalo tolik jako dnes s pseudovýkony, v tržním, kapitalistickém zřízení a dříve myslím sto, pětset a tisíc let zpátky.

Dnes v tržní ekonomice jde o vydělávání peněz, dříve šlo hlavně o obživu jako takovou, pohoda při práci a ve vztazích prostě byla, lidem nemělo co utéct, o televizi, mobil, počítač a elektronickou zábavu prostě nešlo. Najdeme samozřejmě období válek, hladu, otroctví určitě se ne vždy a ne každý se měl dobře. Dnešní způsob života nejen že není ekologický, trvale udržitelný, ale ani přirozený. Práce je vlastně vetšinou pseudoprací, bez valného smyslu a vytváření nějakých rozumných hodnot.
« Poslední změna: 16. Červenec, 2017, 16:26:05 od agarek » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 16. Červenec, 2017, 11:40:14 »

Nazdar Agárku!

"Nejhezčí roky jsem prožil na venkově s fyzickou prací a sounáležitostí s okolím. "

Vrať se k tomu Smiley
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 16. Červenec, 2017, 15:59:43 »

Ty lidi už nežijí, venkov se změnil, ale možná to i tak zkusím, pořád mě to ještě na venkově nabíjí víc než ve městě, akorát s tou prací, obživou je větší problém nebo dojíždět.
« Poslední změna: 16. Červenec, 2017, 16:16:38 od agarek » Zaznamenáno
torquiose
Hero Member
*****
Pohlaví: Ženské
Příspěvků: 804Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #7 kdy: 17. Červenec, 2017, 02:35:39 »

Neone, programuju hlavne JavaScript a Perl. A co ty? Mam postaveni technical lead, takze je to fakt hodne stresujici. Jeste k tomu skolim lidi v tymu, mit s nima trpelivost, pri vlastnim vytizeni atd. Musela jsem na sobe zapracovat, abych to davala v nejakem relativnim klidu (jestli se to tak da nazvat).

Priznam se, ze po puvodnim nadseni s kolem jsem trochu zlenivela. Ne, ze by se mi nechtelo, jen je to autem rychlejsi, a nekdy prave kvuli patlani s jidlem, presne jak pises, clovek porad bojuje s casem. Ale par tydnu jsem jezdila denne a bavilo me to. Ted vic prselo, tak jsem z toho trochu vypadla. Mam stesti, ze tam kde ziju, nemusim skoro vubec na silnici, vsude jsou cylisticke stezky zkrz parky. No, ale chci se k tomu zase poradne vratit, aspon ted v lete. Leta jsem to odkladala, protoze jsem mela deti skolniho veku a po praci je vyzvedavala, ale ted uz fakt nemam vymluvu.

Na obedy jsem nasla neco super a rada posdilim. Byla jsem u Dasi Luzne na konzultaci, a kvuli nejakym problemum mi rekla, ze mam i obili jist vzdy cerstve uvarene. A ze pry to mam delat v samovarne konvici. Nejak jsem si to neumela predstavit, ale pak jsem zagooglila, a nasla tohle (ziju v Anglii): https://www.amazon.co.uk/gp/product/B018S8X660 Je to naprosto uzasny, a velmi snadno v tom uvarim nebo ohreju lusteninu, cerstvou obilovinu a zeleninu. Zeleninu si nosim nakrajenou v lehke krabicce z domova (krajim rano, ale mohla bych vecer, jen se mi vetsinou nechce). Obili nosim odmerene suche taky v male krabicce, jednu porci (merim 1/4 hrnkovou odmerkou). Cervenou cocku nosim suchou (stejne jako obili), jine lusteniny uvarene a ohrivam je. Jidlo delam velmi jednoduche, zeleninu ve stylu nishime, lusteninu nejak jednoduse ochucenou. V praci mam trochu ume octa, gomasia, sojovky, morske soli a jablecneho octa. Taky si nosim posypku a par salatovych listu, redkvicky apod. K tomu jeste jedna krabicka s tou sladkou svacinkou. Je to dohromady lehke (lehci nez varene jidlo), takze na kolo do batuzku v pohode.

S tou zeleninou - nejenze mam bohatou porci k tomu obedu (a doma jeste neco k veceri), ale davam si ji opravdu hodne do ranni polevky.

S casem je to fakt problem. Ja ted premyslim, ze si budu delat ty vecere nejake jednodussi, treba kvaskovy chleba se zeleninou a humusem, abych nevarila denne dve hlvani jidla. To co si delam v praci je kompletini, i kdyz jednoduche. Nebo v chladnejsim, mokrem pocasi treba jen nejakou vyzivnejsi polevku, treba s nudlemi.

Co se tyce klidneho jedeni, tak to moc neresim, i kdyz chapu, proc je to doporucovano, a chvili jsem si to vyzkousela. Je to vlastne druh meditace, a jeste clovek lip travi. Me nikdy dlouhe meditace no povel nesly. Spis takove samovolne kratke upadnuti do meditativniho, vedomeho stavu. Snazim se si to nevycitat, a pracovat s tim, co je pro me prirozenejsi. Ja si klidne hraju u snidane hru na iPadu a neresim to. Me to zrelaxuje, je to pro me odmena po tom vareni, a uziju si to. Treba se to jednou nejak zmeni, ale ted to mam takhle.
Zaznamenáno

neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
1 0
« Odpověď #8 kdy: 22. Červenec, 2017, 19:20:28 »

Byl jsem na týdením kurzu "Školá přírodního stavitelství", tak píšu až teď. A jen v rychlosti. Díky moc Torquiose za tvé zkušenosti, líbilo se mi, jak to máš udělané, inspirace.

Já teď dělám poslední půlrok poprvé oficiálně jako zaměstnanec ve velké firmě a děláme nový eshop. Takže PHP (Symfony).

Jinak teda jdu stavět konečně chatku hliněno slaměnou.. to jen tak, co je u mě nového.
« Poslední změna: 26. Červenec, 2017, 06:39:12 od neon » Zaznamenáno
El
Jr. Member
**
Příspěvků: 63


Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 09. Srpen, 2017, 16:37:59 »

jéé, hliněno slaměná chatka, dáš sem pak fotky ?
Zaznamenáno
El
Jr. Member
**
Příspěvků: 63


Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 09. Srpen, 2017, 16:48:00 »

jo a k makrošce... u mě byl velký úpadek, ale asi spíš z rodinných důvodů , kdy jsem musela 10měsíců bydlet u rodičů a kvůli bývalému partnerovi jsem měla hodně stresu, takže vydobývat si nějaký prostor na vaření se mi nechtělo. Teď už skoro rok funguje opět moje kuchyň , ale klasická makrobiotika to vůbec není, ale zatím mi to asi tak vyhovuje. Máme hodně zeleniny z vlastní zahrádky, ale i nějaké ty prasárny se u nás na talíři objeví :-D Spíš to asi tak neřeším jako dřív.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 10. Srpen, 2017, 18:25:48 »

Jj, fotky sem občas dám.

Zatím teda takto, betonuju patky. To znamená, že v hlavě už mám plno dnů do detailu řešenou konstrukci.  Objednám v tyto dny dřevo.
Balíky mám už dovezené, zaplachtované.. šílená akce Smiley

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
3 0
« Odpověď #12 kdy: 19. Srpen, 2017, 17:07:20 »

Založil jsem na tu moji stavbu skupinu na Facebooku https://www.facebook.com/slamenachajda
Zaznamenáno
milan
Makrobioklub
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 1068


Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 12. Září, 2017, 16:44:29 »

Super Neone, překvapil jsi mně, vypadá, že začínáš hnízdit!
Zaznamenáno

Milan podporuje: www.makrobioklub.cz (neziskova organizace zabyvajici se makrobiotikou), www.makrobiotika.info (MB diskuzni forum).
neon
Administrator
Hero Member
*****
Pohlaví: Mužské
Příspěvků: 3467


Zobrazit profil WWW
3 0
« Odpověď #14 kdy: 21. Říjen, 2017, 09:41:51 »

Jak je většinová tendence "hlavně jít volit, je to hrozně důležité".

Přitom nejreálnější, nejpravdivější strana by měla v programu něco ve stylu:

- lidi, můžete si za všecko sami, žijete rozežraně, nad poměry
- státní dluh jste si způsobili sami (nepřímo i volbou stran, které vám slibovaly hory doly, vládly na dluh)
- ten dluh si musíte začít splácet sami, tvrdou dřinou, velkou skromností, zodpovědným žitím
- nejlevnější zdravotnictví je zadarmo, správná životospráva = ušetření obrovského množství financí = jeden z kroků jak splácet historický dluh
- imigranti jsou "karmická" verze, jak začnete splácet za vykořisťování třetího světa - co jste si, to jste si, nemáte žít jak prasata v žitě na úkor někoho jiného
- volíte každodenním tokem vašich financí, co kupujete, to podporujete - kam dáváte pozornost, energii, myšlenky, emoce = to podporujete = největší každodenní volba - je uplně fuk, kdo vám vládne, vy ho tímto převálcujete, tímto dáte nejvíce najevo, co bude prosperovat
- zlo bez podpory lidí = nula, zero, 0
- stát potřebuje slabé lidi, silní lidi nepotřebují stát, tvoří silné lokální komunity

Prostě apel na každého z nás, že je plně zodpovědný.

Namísto toho se tu plácáme po ramenou, jak je hlavně důležité koho zvolím.
Jakoby tam byla nějaká dobrá volba.

Odvolením se tvoří pocit, že jsem zodpovědný občan a hlavní jsem udělal.
« Poslední změna: 21. Říjen, 2017, 09:45:03 od neon » Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  
 
Skočit na:  Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení