Stran: 1 2 3 [4] 5
  Tisk  
Autor Téma: Interview se Sahawem  (Přečteno 319 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #45 kdy: 07. Červen, 2019, 16:16:09 »

Rozvedení bodu 2)

Pro koňařky je ten kůň ve většině případů uplně nejvíc, co v životě mají. Je to často víc jak partner.
Koně se mezi sebou můžou poprat, dokopat, kousat. Může se zranit. Může nějak uniknout z ohrady nedopatřením (nikdy nevíš, jestli jsi někde něco nepodcenil).

Celkově podle mě musí člověk rozumět povaze koní, aby vůbec sledoval, jestli se spolu snášejí, co si dělají.

A já jsem celkově nabyl z koní dojem, že jsou to nevypočitatelné "potvory" a mám z nich velký respekt, až strach. A to se nesmí. Ženské jsou paradoxně na ně ráznější jak chlap (možná proto, že je mají většinou takové asertivní, dominantnější typy žen).
« Poslední změna: 07. Červen, 2019, 16:21:23 od neon » Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #46 kdy: 07. Červen, 2019, 19:41:24 »

Ještě si mi zmiňoval nějaké tipy, kde sehnat 4000 měsíčně na zdravotní a sociální. Můžeš se o nich rozepsat?
Jsou jich stovky a možná tisíce. Podmínka, že člověka to musí bavit a musí mít ideální podmínky.
Stačí někde napsat, že chceš mít nízké životní náklady a hledáš jak si vydělat. A objeví se dost příkladu jak si přivydělat.

Například chov slepic přes léto.
Prý pokud člověk sežene 100 vynesených slepic, tak vydělaji 120Kč. Dostal jsem přibližnou metodiku, kdy se koupí v tomto období a chovaji se do podzimu, kdy se sníží snáška. V tu dobu se prodaji novým majitelům za nákupní nebo o něco vyšší cenu. A mezitím třeba snesou 40 vajec jedna slepice, kde to dělá čistý získ 120 Kč. Slepice snáší jedno vajičko denně. Sní denně 200g(v létě to vypadá na 110g a oficiální čisla mluví o 120g v halách). Tak náklady na vajičko je 1Kč. Pokud se prodá za 4Kč, tak zisk je 3 Kč. Celá metodika nebyla vypsána.

Mně by stačilo tedy jen sehnat 300 slepic a měl bych zisk 30 000 Kč.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #47 kdy: 14. Červen, 2019, 11:03:27 »

Jak dopadly vlastně tvoje experimenty se včelama? Jak jsi plánoval před pár lety, že budeš mít x úlů a zisk tolik a tolik?
Mám pocit z vosku, že?

Jak jsi na tom.. co jsi zkusil, co vyšlo, nevyšlo.. jak dál, ohledně včel?
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #48 kdy: 16. Červen, 2019, 09:50:28 »

Já se držím pravidla mít ideální podmínky a rozvíjet se postupně ze zisků.  Tak to jde pomalu.

Ale mám ideální podmínky: Mám stanovistě, které je hlídané a můžu se starat o včely. A to je pro včelaře zajimavé, protože ušetří za hlídání a pravidelné kontroly. Tím ušetří peníze. Odměna bývá 3-5kg medu za jedno včelstvé. Přepočtu to je 500Kč/včelstvo ročně. Tak mít 60 včelstev a jsem za vodou.

Podařilo se mi začít spolupráci a hlídání včel u včelařů. Vypadalo, že budu hlídat 60 včelstev, ale pak to dopadlo, že hlídám 15 včelstev a každý rok se bude počet zvyšovat. To je nevýhoda, že nemám slušný příjem z nich. Výhoda, že se pomalu zvyšuje počet, tak se vše dělá v klidu.

Je to dost problémové, protože jedině včelař minimálně vzdálený 3-5km(dolet včel, tak stanovistě si nekonkurují) bude mít zájem o umístění včelstev. Včelaři v okolí budou naštvaný, že tam je konkurence. A to je i důvod proč se podpalují včelstva a jsou včelaři ochotni si zaplatit hlídání.

Já volím cestu postupného zvyšování včel a snižování počet včel cizích. Každý včelař má svoje pravidla podle kterých se řídí. Jedno pravidlo, které jsem si převzal je, že včelař nekupuje včelstva, ale sám je produkuje. Tak představa, že koupím 60 včelstev i s úlama za cca 300tisíc je pro mně z pohledu financí nereálná, ale i ekonomicky nereálné. Včelař si postupně musí nejdřív zjistít v praxi své ideální podmínky a vytvoří si svá pravidla a z toho vznikne metodika včelaření. Proto včelaři maji každý svou metodiku.

Příklad je kočování. Tedy jsem se neptal lidí, kteří kočují, ale lidí, kteří ví, kdo kočuje. Prý stačí jen mít úl udělaný na kočování. Normální příves. Třeba 6x1,5m stoji nový cca 60tisíc. Vejde asi 36 včelstev. Přívěs se dá půjčit za 1000Kč/den atd. Ke kočování j potřeba vyšetření na mor a ohlášení stanoviště. Udělat si konstrukci, kterou zasune do palety a pak moocí pár věci co jsou na fotce se přesouvaji z přívesu na místo ty palety. Neni to nic nákladného. O kočování se zajimám, protože je to docela zajimavý příjem. Dostává od farmářů 350Kč za včelstvo. Je tam problém, že je to většinou za provizi někomu nebo o kontaktech. Ale pokud člověk už je zaběhnutý, tak je to dost zajimavý příjem. Kočování je hlavně kvůli snášce, že včelař má jen menší množství včelstev a přesouvá se. Další důvod, že po odkvetení hned stříkaji proti škůdcům, tak umíraji včely. Narazil jsem na včelaře, který si vybral jen to co se mu hodí. Tedy on nekočuje, ale rozveze na jaře včelstva do farem a bere si je domů až na podzim. Tak neřeší, že mu část umře kvůli postřikům. Taky vytáčí až na podzim. Prostě se o ne nestará. Tím snížil svoje náklady na minimum. Produkuje včelstva s náklady za 300Kč. Tak nemůže být ve ztrátě nikdy. Vždy vydělá. Na podzim má převčelíno u sebe před barákem, ale  brzo na jaře zas je rozveze. Tak mně to zajimá všechno a jen musím vybrat co je pro mně ideální.

Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #49 kdy: 17. Červen, 2019, 13:33:15 »

Já vůbec nechápu, jak ty, člověk, který má 1000 Kč na měsíc může uvažovat o kočování a vůbec zmiňovat položky jako 60tis. Kč (např. za vozík nebo cokoli) Smiley

Mě právě dávalo smysl, že si budeš množit včely a umísťovat je do všelijak ztlučených úlů "co dům dal" a produkovat z nich ten vosk a prodávat. To mi ještě dávalo smysl, protože tobě se to vyplatí, zatímco jiným ne.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #50 kdy: 17. Červen, 2019, 14:53:58 »

Citace
Jestli má smysl jej platit sociální?

Za co chceš utrácet v důchodu? 
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #51 kdy: 17. Červen, 2019, 15:46:09 »

Tak podle mě právě otázka kolem tohoto tématu nestojí. Nechápu ji.

Protože "strach" z toho, že by člověk neměl důchod, tak je založená právě na tom, že nemáš křišťálovou kouli a nevíš co bude. Takže tě napadají věci jako, že jsi nemocný, neschopný se o sebe starat, obdělávat zahradu, udržovat dům, chodit nakoupit, donést věci.

Takže tě logicky uspokojí, že bys měl aspoň nějaké peníze "bez práce".

Ty se ptáš jak kdyby jsme byli ve stáří fit a jediné co si mám teď položit je "za co vlastně chci utratit". No jako za nic samozřejmě nemusím. Klidně 1000 Kč měsíce, nakoupím obilí a požvýkám ho a zeleninu vypěstuju.
Obdělám zahradu, záplatuju domek hlínou apod.

Ale tělo nám přece stárne a vůbec nevíš, jestli si nezlomíš nohu, nebudeš se moct zohnout apod.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #52 kdy: 17. Červen, 2019, 16:02:05 »

Jsi částečně odpověděl. Budeš utrácet za léky a doktory. A za co dál budeš utrácet?

Budeš chtít cestovat nebo jen celý den být na pozemku a občas si udělat procházku do města? Budeš mít auto? Budeš v duchodů singl nebo chceš partnerku?  Jaký bude tvůj jídelníček? Kde budeš bydlet? Pokud si všechno rozebereš, tak zjístíš, že buď budeš šetřit hotovost, dávat na duchod nebo to investuješ do pozemku, kde budeš žít.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #53 kdy: 17. Červen, 2019, 20:36:55 »

Přemýšlel jsem co vlastně chce důchodce. Trochu jsem se vyptával a došel jsem k názoru, že chce klid. Chce mít prostě klid. Netouží už po hyperaktivitě jako v mládí. A to mně přivedlo, že výměnky něco do sebe měli. Zas je to jen můj názor, který vychází z pozorování a ptání jen určitých lidí. A oni touží jen mít 1+1 a žít v klidu. Nechtěji mít barák a starat se o něj.

A to je problém, že dnes společnost nabádá, aby mladý lidi odešli z domu a měli svůj dům. Proč nemůžou odejít rodiče z domu a nechat svým dětem barák? Když odejdou jejich děti, tak si zařídí svůj život a pak až rodiče zemřou, tak prostě prodaji ten dům.

Berme, že jejich rodiče je měli v 25 letech. A přenechaji svůj dům až jejich děti vystudovali a maji na zaplacení svého života, tak cca ve 25letech. Rodičům je už 50 let a tak už se blíží k věku, kdy už chtěji mít klid.

Vím, že lidi v 80letech jsou aktivní, ale řekl bych, že je to spíš vyjímka. Ono už v 65letý lidi často touží po klidu. Co chtěji dělat s barákem? Většinou lidi omezuji aktivitu, ale mám pocit, že lidi, kterým je 45-55let a touží budovat soběstačný statek bez dětí jen sní o něčem co se neuskuteční a je už od začátku vedeno do neúspěchu.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #54 kdy: 18. Červen, 2019, 07:15:24 »

Já se moc zajimám o alternativní důchodové pojištění. Neplatím si duchodové pojištění už roky a vím, že nedostanu důchod, tak musím vyřešit jak mít přijem budu starý.  Pokud někdo bydlí v paneláku(je mu 30let), tak v roce 2008 musel dávat 200Kč/měsíčně +20 hodin. V roce 2019 už to je cca 500Kč/měsíčně+20 hodin do investování svého důchodu. Pokud někdo bydlí v domě, tak jen 50Kč/měsíčně+20 hodin. Každým rokem kvůli inflaci to pomalu stoupá, protože mít peníze v bance je znehodnocení a je lepší je investovat. Investice je pozemek,domeček,vybavení atd.  Negativum je 20hodin měsíčně a pokud má člověk možnost, tak je lepší mít práci těch 20hodin a vydělat si těch 2000-6000Kč než ten čas investovat na budování svého důchodové pojištění. I když zas z druhé strany jen málokdo dokáže ušetřit a spíš to rozhází.
Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #55 kdy: 18. Červen, 2019, 09:06:37 »

Myslim, že je hodně důležité se zbavit pronajmu. A bydlet ve svém.

Já netuším jak funguje pronájem bytu nebo baráku. Já jsem nikdy tohle nemusel řešit a snad nikdy to nebudu řešit. Asi to do podrobna nikdy nebudu zjíštovat, protože by mi to sebralo hodně času a neměl bych pro to využití.

Když si seženete třeba mobilní dům za 140tisíc, tak náklady jsou jen 3000Kč ročně místo nájmu v bytě 6000Kč/měsíčně. Tak teoreticky člověk ušetří 70tisic ročně. A to jsou 2-3 výplaty neboli 2-3 měsíce nemusí pracovat v té práci. Ta každý páty rok může si vzít roční dovolenou. Nebo pokud by měl ty 2-3 měsíce dovolenou, tak nikdo nemůže nic dělat. Vždy musí člověk něco dělat. Tak buď pracuje nebo svou aktivitou snižuje životní náklady třeba, že peče chleba pro sebe. Prostě ten čas nikam nezmizí jen se přetvoří v jinou hodnotu než peníze z práce. A často dojde k tomu, že musí třeba pracovat v klasické praci jen 6 měsíců a 6 měsíců dělá co chce, protože má dost peněz. Proto si myslím, že důležité mít svoje bydlení na pozemku.

Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #56 kdy: 18. Červen, 2019, 12:20:14 »

Tento rok už budu mít náklady na boty jen 100Kč/ročně. Musím koupit dezinfekční sprej a pak postupně boty.

To je velká výhoda, že žiji na vesnici a znám lidi ve městě. Lidi jsou pod tlakem a musí nosit pěkné boty a nechtěji v bytech skladovat boty. Tak se jich zbavují, i když se daji nosit ještě dlouho.

Já jsem byl fanoušek jen pracovní obuvy, ale postupně jsem přesedlal na další obuv a tento rok přesedlám komplet. Tak pracovní obuv mi vydrží déle. Velká nevýhoda, že budu muset za den několikrát přezout.  Bude mít trvat asi 2 roky než vypotřebuji svoje boty a pak asi 3 roky cizí boty. Ale podle toho jak se mi hromadí cizí boty, tak budu mít nekonečnou zásobu a už nebudu muset nikdy možná kupovat boty kromě pracovní obuv,gomové sandále a holinek a to jen asi jednou za 5 let. Tudíž těch cca 100Kč/ročně.

Další náklady jsou už jen nákup sudů kam uskladním boty.  Někdo by mohl říc, že mám náklady, když schámí, použité boty, ale zas schánění bot nehrotím. Pomalu si cestu najdou.

Zaznamenáno
sahaw
Sr. Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #57 kdy: 18. Červen, 2019, 12:22:41 »

Citace
Já jen, že to není zas tak růžové jak často podáváš. 3000 za rok dáš jen v dobře zatepleném domku.
Ale topím podle sebe. 

Prý roční spotřeba dřeva u lidí, kteří topí je 3-6m3.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #58 kdy: 18. Červen, 2019, 17:23:02 »

Ptáš se, za co chci utrácet v důchodu?

Jak jsem psal. Za nic samozřejmě. Nepotřebuju dovolené, nic. Stačí mí jídlo zdravé, skromné. Bydlení je důležité abych měl teda vlastní, s velkou zahradou, aby byl dům vymyšlen co nejvíc soběstačně.
Ani za léky neplánuju utrácet.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #59 kdy: 19. Červen, 2019, 09:00:41 »

Ahoj Neone,
mnoha lidem by se líbilo, kdyby nemuseli brát žádné léky, ale to myslím, že není možné. Jak tělo stárne, nemoci přicházejí, ať se nám to líbí nebo ne. Jistě, znám taky vitální lidi např. paní Ing. Průchová. Nepopírám, že stra má na člověka obrovský vliv. Jenže každému se nechce vařit, možná je to i v tom umět si zorganizovat čas. Nebo je člověk líný vařit, nebo nemá na to čas, nebo mu to nechutná, jako třeba mě. Mít dům je dobré, ale vyžaduje to čas se o něm starat a zeleninu pěstovat. Ne každý na to má prostor. Zvláště když nemá zahradu. Já jsem s přítelem pěstovala za oknem pažitku, ale nedařilo se. Je to o prioritách.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení