Stran: 1 [2] 3 4 ... 6
  Tisk  
Autor Téma: amasake  (Přečteno 30994 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Kata
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #15 kdy: 24. Červen, 2008, 13:38:44 »

Možná se ptám hloupě, ale ještě mi, Jani, napiš, co s tou koji, než ji vmícháš do obilí. Uvařit nebo přidat jen tak syrové? Nikdy jsem to rozbalené neviděla, nevím, jestli je to tvrdé jako normální rýže... Dík
Zaznamenáno
Jani
Host
0 0
« Odpověď #16 kdy: 24. Červen, 2008, 13:47:33 »

Ja to do obili nemicham, delam amazake z ryze natural. Koji je syrove, ale je to v podstate takova susena placka, vyapda to jako plesniva musli tycinka. Rozlamu to a vmicham to do ryze.  Eek
Zaznamenáno
Kata
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #17 kdy: 24. Červen, 2008, 14:14:56 »

Rýže je taky obilí, myslela jsem to obecně... Zvláštní je, že koji v té podobě, v jaké jsem ji viděla u nás prodávat, vypadá zcela jinak, než jak to popisuješ. Je to prostě pytlík a v něm cosi, co vypadá jako rýže. Řekla bych, že aby se z toho stalo fermentační činidlo, je potřeba to nějak uvařit a nechat zfermetovat a pak vmíchat do rýže nebo jiného obilí. Kdyby to tolik nestálo, asi bych si s tím klidně po libosti experimentovala, takhle ale uvítám každou radu.
« Poslední změna: 24. Červen, 2008, 14:18:41 od Kata » Zaznamenáno
Kata
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #18 kdy: 25. Červen, 2008, 17:47:04 »

Tak se musím omluvit za zmatky. Už jsem si ujasnila, jak je to s tím koji. To, co se u nás prodává (pytlík 0.5/500 Kč) je prostě rýže, která je už naočkovaná koji. Byla jsem zmatená, protože jsem koji nikdy neviděla. To ale znamená, že vyrobit u nás pravé amasaké by bylo ještě dražší, než jsem předpokládala v první variantě - jedna slušnější dávka za 500!! Zkoušela jsem internetové japonské obchody (u nás), ale zatím se zdá, že koji v té podobě, jak popisuje Jani, se u nás asi bude shánět těžko. Sad
« Poslední změna: 25. Červen, 2008, 17:49:38 od Kata » Zaznamenáno
Milka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #19 kdy: 26. Červen, 2008, 08:25:24 »

Myslím, že keby si koji uvarila, už ti nesfermentuje, sú to asi živé organizmy.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #20 kdy: 26. Červen, 2008, 20:48:43 »

njn, koji byva jiz uvarena ryze obsahujici spory plisne Aspergillus oryzae, ktera je schopna uvolnit enzymy a nastartovat tak enzymatickou reakci. enzymy jsou bilkoviny. pokud je denaturujes, tak mohou ztratit svoji funkci... nedavno jsem videl nekde koji 400g asi za 200 Kc, to je za polovic! Amasake z koji nedelam, tak nevim, jake byla kvality.
Zaznamenáno
Rosta
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #21 kdy: 01. Červenec, 2008, 16:12:22 »

Učíme přípravu amasaké na kursech, není třeba drahé KOJI, chce se to jen přihlásit na kurz, tam si to předvedeme v praxi a ochutnáme výsledek.
Volejte na 605 783 513.
Jen kdo buší na dveře, tomu je otevřeno!

Rosťa
Zaznamenáno

Rosťa
idbarka
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #22 kdy: 27. Červenec, 2008, 13:34:52 »

Ahoj Rosťo,
ráda bych se nějakého kurzu zůčastnila, ale bohužel jsem (zatím) časově velmi zaneprázdněná (studuju a k tomu pracuju), doufám že se to brzy zlepší. Na netu jsem našla tohle :

Amasaké - sladká obilní káva bez cukru

Ingredience:
1/2 kg rýže nebo jahel
50g naklíčené nebo nabobtnané pšenice nebo čerstvé mleté celozrnné mouky
sůl
Postup přípravy:
Promytou, spařenou rýži nebo jáhly uvaříme se špetkou soli v 1,5l vody do měkka. Pšenici umeleme a vmícháme do vlažné kaše, případně místo pšenice použijeme celozrnnou mouku. Kaši necháme stát na teplém místě, kde postupně řídne a sládne působením enzymů pšenice. Po 3 – 4 hod. začne však kaše kysnout. Zkonzumovat by jsme ji měli do 3 hod., nebo ji alespoň povařit, aby jsme zastavili enzymatický proces. Můžeme ji i zapéci nebo podávat ochucenou jako puding.

Co si o tom myslíš? nikdy dříve jsem se o MB nezajímala, až od minulého týdne. Pořádáš kurzy i pro úplné začátečníky a laiky? Zatím jsem na úrovni rýže s čočkou a zeleninou, viděla jsem to u kámošky.  Shocked

Jinak jestli někdo víte o něčem v Č. Budějkách, budu ráda.
Zaznamenáno
idbarka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #23 kdy: 27. Červenec, 2008, 13:54:43 »

joj tak už jsem to našla jinde, akorát že všechny tvoje kurzy jsou ve čtvrtek (což není takový problém), ale všechny končí ve 21:00 a  mě poslední vlak jede 21:11 a další až o půl jedné v noci. Rozhodně nepočítám s tím že byste končili dříve, spíš naopak. Cry
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #24 kdy: 21. Srpen, 2008, 11:07:57 »

idbarko,
ten recept, co jsi sem napsala, vypada zcela funkcne. Ja delam "amasake" ze spaldove mouky nebo z pomlete naklicene a ususene psenice. Akorat doba fermentace az 8 hodin, s tim, ze je dulezite to obcas promichat, aby se k obili dostal vzduch! Nakone prevarit, aby to dal nezilo Smiley, jinak to cloveka dokaze pekne prohnat.

Co se kupovaneho amasake tyce, takhle sladke chuti asi doma nelze dosahnout, protoze je to koncentrat (po odpareni casti vody). A jednou jsem si udelal amasake i z koji, to je sladsi a vic se chutove podoba tomu hotovymu kupovanymu, ale je trochu moc drahy Sad
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #25 kdy: 21. Srpen, 2008, 22:55:55 »

jestli myslis to z holanska/belgie, tak to je delane z koji. fermentace probiha trochu odlisneji...
Zaznamenáno
Pupi
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #26 kdy: 22. Srpen, 2008, 15:31:30 »

Ahoj, o vikendu se chystam vubec poprve vyrobit amasake. Zainvestovala jsem a zakoupila v Palladiu Koji za 500 Kc  Roll Eyes
Vcera vecer jsem udelala "pruzkum", na hlavne zahranicnich strankach, a z vysledku nemam radost Smiley. Nemuzu se totiz nikde dopracovat k mnozstvi Koji, ktere se ma k obilovine pridat. Nektere zdroje uvadi 1 salek, jinde jsou to dve lzice, nekde dokonce salky dva!!! Opravdu nevim, co si z toho mam vybrat  Smiley
Dr. Strnadelova v Radosti ze zdravych deti uvadi 2 lzice naklicene psenice, tak uvazuju, ze bych se v ramci uspor pokusila do ryze vrazit dve lzice Koji a dej se vule bozi...
Mate nekdo zkusenost?
Pokud vyrabite z nakl. psenice, staci opravdu dve lzice???
Zaznamenáno
tomy
Host
0 0
« Odpověď #27 kdy: 23. Srpen, 2008, 08:23:36 »

Pupi
Dve lzice staci tak na pul kila ryze (nebo jineho obili). Ale v podstate cim vice Koji tam das, tim bude vysledek lepsi, sladsi.. Tak si zvol nejaky kompromis, protoze 2 salky uz je vyslovene plytvani, zvlast pri cene Koji.
Naopak s nahrazkami typu naklicena psenice je lepsi setrit, protoze jinak to chutna jako salat z munga  Tongue
Zaznamenáno
Pupi
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #28 kdy: 26. Srpen, 2008, 11:06:02 »

Ahoj Tomy,

diky za odpoved! Muj amasake experiment jsem presunula na dnesek, takze zitra sem dam vedet vysledek. Pripravila jsem si ryzi z 1 hrnku kulatozr. ryze natural, varila v 2,5 hrncich vody a je z toho, doufam ze vyhovujici, kase  Smiley. Dam na tebe a pridam 2 lzice koji! Sama jsem zvedava, jak to dopadne  Grin. Drzte mi palce!
Zaznamenáno
idbarka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #29 kdy: 27. Srpen, 2008, 12:56:01 »

Koji za 500?
kolik ho je proboha? U nás v Mísku jsem viděla ve Veze sáček za 38 Kč.
Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 ... 6
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení