Stran: [1] 2 3 ... 19
  Tisk  
Autor Téma: vitarianstvi  (Přečteno 48204 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
vlkos
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 25. Červen, 2008, 19:58:49 »

caute,
dostala se mi od kamosky do ruky knizka o vitarianstvi a koukal sem sem na stranky vitarian.cz . pise se tam o skodlivosti varene stravy atd... co si o tom myslite vy, kteri mate dlouhodobe zkusenosti s mb?
ja si myslim, ze clovek musi mit stale hlad, a musi mu chybet energie ( polysacharidy) kdyz ma jist jen sirove ovoce a zeleninu ,orisky apod...
diky za nazory...
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 25. Červen, 2008, 20:42:56 »

Já myslim, že jsou to lidi, kteří jsou dlouhodobě v jin stavu. Energie- té krátkodobé mají dost- jedí ovoce,sladí...  Ale té dlouhodobější-výdrž- to nemají. Ani nemůžou..když příjímaj jednoduché cukry. Obilí nevaří- takže polysacharidy skoro nemaj...   Neuznávaj jin a jang- nevěří tomu. I když nedávno jsem tam četla příspěvek, ve kterým se zmińují, že by to fungovat mohlo...   jejich střeva musej být v hrozným stavu, díky tý syrový zelenině... no a každopádně je po nějaký době téhle stravy čeká nějaká jinová nemoc...
Jednou jsem tam četla, kolik zeleniny by museli sníst, aby dodali tělu správný množství bílkovin- no a to číslo bylo hrozný, už nevim přesně, ale vyjde to na kila.... copak jsem krávy?!
Takže podle mě je to celý nesmysl... oni to nevnímaj jako špatný- je jim fajn(mě je taky fajn když jsem víc jin Smiley ) A podle toho celou tuhle věc hodnotěj..  Podle mě jdou to lidi,kteří potřebují pomoct... dokonce bych řekla, že je to horší než ĺidi, co jedí tak nějak všechno(jakože všechny extrémy- maso,vejce,cukr...) Ale jak jim pomoct?
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 25. Červen, 2008, 23:44:17 »

radeji ne, ovoce a syrove stavy neni az tak nejlepsi, mozna tak na leto... znam hodne pripadu, kteri tuto kombinaci nezvladli... energii z orisku nelze ziskavat porad...
Zaznamenáno
Milka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 26. Červen, 2008, 07:28:26 »

Moje kamarátky, ktoré propagovali surovú stravu, všetky s ňou skončili. Jedna mi to zdôvodnila tým, že prišlo skúškové obdobie a nedokázala sa sústrediť a prekonať stres zo skúšok.
Chýbala jej jang energia.
Dala sa potom na ajurvédu, s ktorou tiež skončila. Ľudia /mnohí/ majú predsudky, keď počujú jin a jang a nekážu to pochopiť. Potom sú odsúdení na večné hľadanie.
Zaznamenáno
Elvis
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 26. Červen, 2008, 12:42:57 »

Ahoj,
nemůžu tvrdit, že vitariánství je to nejlepší, co může člověk pro tělo udělat. Nedělejte ale úsudky z nevědomosti a pokud vás to zaujalo, tak si raději pročtěte naprosto všechno a prodiskutujte píď po píď, názory z nevědomosti jsou poloviční a často neopodstatněné.
Stejně by mohli neinformovaní odvrhnout mb.
Já s vitariánstvím zkušenosti mám a abych pravdu řekla, hodně mi to pomohlo. Pokud se chcete dozvědět víc, klidně mi napište. Nebudu to vypisovat všem, kteří o to případně ani zájem nemají. Jen bych podotkla, že zkušenosti jsou spíš kladné.
Další věc co bych k tomu řekla je, že si nemyslím, že stoprocentní vitariánství je něco super. Ale zase záleží kde žijete, co děláte, jestli sportujete, nebo ne, jde o strašně moc okolností. Vitariáni jsou hlavně v tropech, takže to něco do sebe má, hm? Frutariáni jsou už horší.. a brethariáni jsou debilové.. to si teda dovolím říct naplno. Ale ... proti gustu žádnej dišputát.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 26. Červen, 2008, 14:14:59 »

Ahoj, no jasně vitariáni jsou v tropech, ale copak my tady máme tropy ?

Já myslim, že platí jen jedna pravda a to je, že se člověk má stravovat podle toho kde žije, podle pochodů v přírodě ve které je a se kterou je ve spojení. A to nám makrobiotika nabízí. Protože makrobiotika není jen to co jíme my, ale například i to, co jedí lidï v tropech- protože jim je přirozené něco jiného. Takže když člověk žije v mírném pásu, kde se střídají 4 roční doby , tak má jen jedinou možnost...
Možná že ty říkáš neuvědomělé názory. A možná by stačilo vysvětlit si pojem makrobiotika. Makrobiotika není jen to, co tady prezentujeme. Makrobiotika má spoustu tváří, stejně jako celá zeměkoule. Takže to, co jedí jihoameričtí indiáni je taky vlastně makrobiotika...
Takže jestli si chce někdo udržet zdraví pomocí vitariánství, tak ať raději odjede do tropů než si tady to zdraví zničí...
Zaznamenáno
seishi
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 26. Červen, 2008, 15:26:43 »

Víte, já mám z mnoha makrobiotiků dojem, že snad sežrali všechnu moudrost světa Banan Banan Banan
O tajích vesmíru a lidského těla téměř nic nevíme..ať už makrobiotici či vitariáni. Mimochodem i u nás žije pár vitariánů,kterým to svědčí...
Prostě nechápu, kde se v tak "tolerantní" filozofii jako je MB bere taková bezbřehá arogance a ignorace.
Kosmické zákonitosti lze vysvětlit z různých úhlů pohledu naprosto odlišně. Když si přečtete knížky od Dr. Normana
Walkera, objevíte naprosto logické do očí bijící argumenty, proč nejíst obilí...zrovna tak u Kushiho naprosto logické argumenty proč obilí jíst Huh?
Myslím si, že spoutě makrobiotiků i vitariánů to funguje na principu víry a přesvědčení o tom, že je to to nejlepší na světě....
Doufám, že se i u nás mb trošku posune od fanatismu "žabomyších" válek s vegetariánama k ekologii a ozdravění této naší Země  kaktus
Zaznamenáno
Elvis
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #7 kdy: 26. Červen, 2008, 16:31:51 »

Díky seishi.
Není co bych dodala jinýho. Dokonale jsi to vystihl. Já se hádat nehodlám, ani jsem tady neřekla nic čemu by se dalo říkat konkrétní postoj. Sama zkoumám a koukám co kde kdy a jak a pak uvidím. A Wolkera jsem četla a ne jen jednu jeho publikaci.
Zaznamenáno
Milka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #8 kdy: 27. Červen, 2008, 07:32:32 »

Žiadnu aroganciu som vo vyjadreniach makrobiotikov nenašla.
Zaznamenáno
Kata
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #9 kdy: 27. Červen, 2008, 13:02:44 »

Víte, já mám z mnoha makrobiotiků dojem, že snad sežrali všechnu moudrost světa Banan Banan Banan
O tajích vesmíru a lidského těla téměř nic nevíme..ať už makrobiotici či vitariáni. Mimochodem i u nás žije pár vitariánů,kterým to svědčí...
Prostě nechápu, kde se v tak "tolerantní" filozofii jako je MB bere taková bezbřehá arogance a ignorace.
Kosmické zákonitosti lze vysvětlit z různých úhlů pohledu naprosto odlišně. Když si přečtete knížky od Dr. Normana
Walkera, objevíte naprosto logické do očí bijící argumenty, proč nejíst obilí...zrovna tak u Kushiho naprosto logické argumenty proč obilí jíst Huh?
Myslím si, že spoutě makrobiotiků i vitariánů to funguje na principu víry a přesvědčení o tom, že je to to nejlepší na světě....
Doufám, že se i u nás mb trošku posune od fanatismu "žabomyších" válek s vegetariánama k ekologii a ozdravění této naší Země  kaktus

Taktéž musím konstatovat, že mluvit o aroganci a ignoranci u makrobiotiků je asi přehnané. Nicméně s určitými náběhy na fanatismus, dogmatismus a sektářství jsem se setkala. Dokonce si myslím, že každý, kdo jde v jakékoli oblasti poněkud "proti proudu", kdo se svým způsobem "vyděluje" z většinové společnosti, si musí dát na tyto věci pozor. To je důvodem, proč se  s makrobiotiky stýkám raději virutuálně a spíše zpovzdálí sleduju makrobiotické dění. Teprve teď po 4 letech jsem vyměkla a rozhodla se, že navštívím kurz pí. Průchové, s tím, že se to prostě musí přežít.
Souhlasím, že víra je mocný činitel, vždyť také víra tvá tě uzdravila. Bez víry se nedá dělat vůbec nic. Co by se asi dělo, kdybychom všichni neměli víru, že zítra zase vyjde slunce? Ovšem člověk by měl být natolik sebekritický, aby dokázal rozlišit, co je ještě jeho víra, a co je "skutečnost" (raději v uvozovkách, filozofové vědí, jak je to s tou skutečností složité). Setkala jsem se s případy nemocných lidí, kteří praktikovali nějakou alternativní terapii, celí zářili, všem vykládali, jak jim to pomáhá, jak se uzdravují atd. a pak záchvat, akutní operace atd. Ti prostě viděli jen to, co chtěli vidět, a to je dost nebezpečné.
Taktéž si myslím, že makrobiotika ano, ale nikoli za každou cenu. Žijeme ve společnosti (i když někdy si myslím bohužel), která je prostě nějaká a musíme vycházet z reálných možností, které jsou někdy dost omezené. Při hovorech o makrobiotice (sama od sebe je nikdy nezačínám) s nemakrobiotiky mi lidé často vyjmenují desítky důvodů, proč se makrobiotice nemohou ani částečně věnovat. Samozřejmě, že to dělají spíše proto, protože jsou líní něco se sebou dělat, nemají rádi změny atd. Ovšem existují určité hranice. V některém z minulých příspěvků kdosi psal o tom, že na jakémsi makrobiotickém kurzu bylo lidem, kteří pracují celý den s počítačem, doporučeno, aby změnili zaměstnání. Doporučit něco takového člověku, který žije v informačním věku a je v mnoha případech rád, že práci vůbec má, je mimo realitu. No, byla bych asi schopná za určitých okolností na toto téma napsat knihu, už toho nechám...
Zaznamenáno
seishi
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #10 kdy: 27. Červen, 2008, 16:29:38 »

Milko,
to je samozřejmě věc názoru..,ale řekl bych,že přesvědčování lidí zabývajících se
jiným životním stylem než mb o jejich "jistém konci" je arogance jak kráva Tvrdak To není záležitost jen mb, ale často i vitariánů Eek
Takto to píše Průchová ve svých knihách a dost se povyšuje nad ty "chudáky", co se
stravují třeba podle Dr. Birchera - Bennera....
Ale obvykle už pak nedodá, že Bircher nepapouškoval nějakou překroucenou filozofii
o yin a yangu od Kushiho a spol Tongue....,která po kratší či delší době vede ke značným zdravotním komplikacím...
Nebo mě zarazil ten fakt, že Průchová psala o jednom českém hokejistovi hrajícím v NHL (jméno si teď nevybavím),který dostal leukémii, že prostě jedl vajíčka a sýry....
to přece nemůže říct někdo, kdo toho člověka nikdy v životě neviděl a nezná jeho anamnézu.....
Takto se chová člověk, který bez rozmyslu zaslepeně následuje omyl někoho v minulosti, kdo nepochopil ani ty nejhrubější základy TČM.
Zaznamenáno
vlkos
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 27. Červen, 2008, 19:04:54 »

clovek by mel byt hlavene spokojen. kazdemu vyhovuje neco jineho....kdo se malo hybe, ji mene a vice jin potravy. kdo se hybe hodne ji vic a vice jang potravy...to sou moje postrhy. ted muzu krasne posoudit zkusenot kdyz delam brigady pres leto s pokryvaci na strese a jeste sportuji ,tak mam az  az pohybu, a nemam chute na sladke (obcas si dam pivo nebo trochu vina vecer), dokonce i ta zada se zlepsila .ale kdyz sem pres rok zavreny ve skole, stes me postihuje mnohem casteji, tak saham po sladkych potravinach, mivam problemy se zadama (ochable svalstvo z casteho sedeni u PC)...atd.
psychika hraje velmi dulezitou roli a kazdy se s zivotnimi problemy vyrovnavame po svem Smiley
vseho dobreho pri vasem konani:)
caute Wink
Zaznamenáno
seishi
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 27. Červen, 2008, 19:10:03 »

No jasně,
...a nemusíš to nikomu vnucovat. Že když je to dobré pro tebe, nemusí
to platit u jiného.
Poslouchat tělo je jediná správná možnost. samozřejmě člověk potřebuje nějakou berličku
systému, který si zvolil Tongue
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 27. Červen, 2008, 20:37:59 »

Existuje jen jeden fungující systém- PŘÍRODA
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #14 kdy: 27. Červen, 2008, 22:07:06 »

Seishi: v žádném příspěvku jsem nečetla nic o vnucování. A už vůbec ne aroganci ze strany mb. Naopak se mi zdá, že ti kteří tu  "obhajují" vitariány mají dost extrémní vyjadřování. A dost je to celé pobuřuje...

Víš, někdy to chce míň číst knihy, protože kdo moc čte, nechodí ven vnímat přírodu. A kdo málo vnímá přírodu, ten nemůže pochopit její pochody. Pochody přírody se z knihy vyčíst nedaj, ty se musej chápat a prožívat. Žít v její realitě...
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 ... 19
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení