Stran: 1 ... 16 17 [18] 19
  Tisk  
Autor Téma: vitarianstvi  (Přečteno 48209 krát)
0 uživatelů a 3 Hostů prohlíží toto téma.
seishi
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #255 kdy: 15. Červenec, 2008, 18:52:21 »

Díky, Neone,
to je snad první logické vysvětlení toho guláša kolem yin a yangu.
Mě každopádně víc sedí pojetí čínské medicíny...od toho Wena.
Přijde mi to logičtější....
No zrovna si čistím játra a právě piju směs olivového oleje a citronové šťávy - brrr Undecided
Mělo by se to pít mezi 19 a 21 hodinama, ale to su ve vlaku  a nevím, co to ještě udělá:Smiley
Zaznamenáno
800914
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #256 kdy: 15. Červenec, 2008, 19:00:16 »

mne je ten starocinsky pokonfuciansky pohlad asi najblizsi, keby som si  uz teda mal vybrat, a necitim to ani tak ze by som sa narodil na nespravnom mieste ani v nespravnom case.
te'ting som cital asi 10 rokov dozadu a aj ked v preklade spravi to cloveku dieru do hlavy.
co tam lao niekde na borovicovom pareze cinsko-indickej hranice v skutocnosti chcel vlozit pre mna nie je podstatne, lebo to sa uz dnes aj tak nikto nedozvie. su len interpretacie a prekady, aj tak ale ked to clovek cita, obcas do toho spadne ako kamen do vody a cumi ako kamen vo vode.
odvtedy som ho necital, ale obcas si spomeniem.
a osobne vlastne myslim ze to ani studijny material nemal byt, skor mi to pride ako jednorazovy preplesk mokrym hadrem.
a krasny humor uz od prvej strany, ako keby clovek otvoril knihu o filatelizme a prve co po otvoreni precita je prehlasenie autora, ze je to cele vlastne nezmysel. Smiley
ano mistre, vyjadrene tao uz  nie je tao. hih, tak nam o tom aspon nieco pekne porozpravaj. Smiley
Zaznamenáno
seishi
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #257 kdy: 15. Červenec, 2008, 22:11:36 »

Zdar, ty jo a co by o tom ten mistr měl jako říct? dancing monkey
Zaznamenáno
800914
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #258 kdy: 15. Červenec, 2008, 22:48:33 »

no mna s nepytaj, on s tym zacal..  Roll Eyes Smiley
Zaznamenáno
dvdmchl
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #259 kdy: 16. Červenec, 2008, 00:04:33 »

Citace
Mělo by se to pít mezi 19 a 21 hodinama, ale to su ve vlaku  a nevím, co to ještě udělá
Ja to piju rano a nedela to nic. Smiley
A dokonce ani brr to neni, kdyz je dobrej olej a bio citron, tak je to celkem namka.
Zaznamenáno
Pedro
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #260 kdy: 16. Červenec, 2008, 09:19:50 »

Seishi,

dik za tipy,znam z nich jen Mantaka Chia,na ty dalsi se soustredim...
moje tipy na oplatku jsou Margo Anand  a Dr.Yang Jwing-ming

Delenou stravu uz beru jako samozrejmost ( i kdyz ty lusteniny trosku haprujou,ale ten pomer vuci obilovinam je urcite v pohode...) ,
 ne vzdy to vsak jde dodrzet,tak je dobre snist nejdriv bilkovinu (rybu),pekne ji prolozit zeleninkou a az na konec snist prilohu (ryzi) ( lepe ji nejist vubec,odolame-li ) .
Taky je velky nesvar jist po jidle jako dezert ovoce,ale na techto strankach to snad ani nemusim zminovat,diky pí Průchové...

Elvis,
nez neco odsoudis,
zkus treba juknout na http// astro.wendys.cz/tao.php?28
je tam celkem solidne popsana kniha TAO
Zaznamenáno
Fiona
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #261 kdy: 16. Červenec, 2008, 09:44:38 »

Ovoce by se nemelo kombinovat s nicim, snad s vyjimkou jineho ovoce. Na tom se kupodivu vsichni shodnou Smiley I kdyz poprve jsem o tom cetla z nejake knizky okolo Peti Tibetanu. Tam dokonce byl autor toho nazoru, ze idealni strava je ciste mono - kdyz ryzi tak jen ryzi a jen hrst, kdyz jabko tak jen jabko apod. Ma to neco do sebe.

Taky se snazim jist zvlast ovoce a zvlast zeleninu, o oriskach nemluve. Ale ma to hacek. Zatimco u klasickeho sladsiho ovoce, jako treba jabka, jahody apod se to da lehko uhlidat, clovek to drzi v ruce a vi do ceho kouse, u zeleninovych salatu je trochu problem. Konkretne s definici toho, co je jeste zelenina a co uz ovoce. Treba okurka, rajcata, paprika apod jsou jednoznacne plody. Fruitariani je berou jako ovoce, vsichni ostatni to michaji se zeleninou a nikdy ne s "ovocem". Oboji reaguje alkalicky, ale jen v pripade ze to uhlida, neprekombinuje a clovek se neprezere. Pak se to lehko zmeni ve zdroj kyselin nebo pripadne i kvaseni.

Z hlediska efektu na duchonvi rozpolozeni jednoznacne mono.... U salatu co nejmin kombinaci, nektere kombinace jsou spis plus (avokado pomaha asimilovat vitaminy treba z mrkve apod).  Taky si moc nedokazu predstavit, jak by clovek mel jist "mono" olej nebo sul  Roll Eyes Ale cim vetsi chaos na taliri, tim vetsi pak chaos v dusi.
« Poslední změna: 16. Červenec, 2008, 09:46:38 od Fiona » Zaznamenáno
Pedro
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #262 kdy: 29. Červenec, 2008, 16:51:20 »

mno,co roste na strome a na keri,je ovoce a co roste od zeme je zelenina,ne ? I kdyz v pripade melounu je to dost zvlastni,ze to je zelenina,ale v delene strave se ma jist naprosto oddelene od vseho ostatniho...
Zaznamenáno
Standa K.
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #263 kdy: 05. Listopad, 2009, 10:13:45 »

čau MB, nemyslím to jako provokaci ale co říkáte na toto :
http://jdem.cz/cfwk3 /video 70 minut/
zajímal by mně váš názor, díky
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #264 kdy: 04. Prosinec, 2009, 14:12:08 »

Aj ked sa všetci poskladáme, nič nezmeníme na tom, že zvieratá jedia stravu len surovú, ako bylinožravce, tak mäsožravce – varí len človek.
Aký je dôkaz, že človeku sa zväčšil mozog práve preto, lebo začal stravu tepelne spracúvať ? To je zvláštne... pretože len človek vie milovať, a len človek má takú veľkú inteligenciu, aby dokázal na Zemi ako jediný druh splniť svoj duchovný účel – a tak postúpiť „ďalej“, možno do inej dimenzie, alebo sa stále vracať na Zem a prežívať desiatky a možno aj stovky životov, kým sa duchovne nerozvinie do tej miery, že bude môcť Zem už navždy opustiť.
Nie je ale zvláštne, že za to všetko – za to, že tu na Zemi sa inkarnujú duše, ktoré si vyberajú ľudské telá, aby splnili svoje „pozemské záväzky“ – máme vďačiť varenej strave, lebo tá údajne zmenila človeka z ľudoopa na človeka ? A ako sa zmenila opica na ľudoopa ? Začala hádzať potraviny do horúcich minerálnych prameňov a čakať niekoľko hodín, než sa uvaria ?
........
„RAW FOOD“ sa určite delí na viac smerov, ktoré to majú od toho „západného“ lepšie doriešené – čo sa týka príslušnosti potravín k lokalitám... , pretože mi totiž príde nelogické jesť v našom podnebnom pásme, ( a hlavne keď je vonku zima ) pomaranče, mandarínky, banány ( ešte dokonca nezrelé ), kiwi... To je ŠIALENSTVO, za tým si stojím a navždy budem, lebo to dáva logiku, že to tak nemá byť.
Reiss hovorí, že mäso a mlieko sú zásadotvorné ( ale len surové .... kto je surové mäso ? Kto pije surové mlieko ? A načo ho piť, keď by sme boli jediný druh, ktorý pije mlieko z iného živočícha a ešte po období kojenia ? ), a ovocie je kyselinotvorné. Preto vraj zvieratá ( verím tomu ) chodia asi raz za mesiac žrať nejaké soli z pohoria blízko lesa atď, vnoci, a v hojnom počte, dokonca rôzne druhy od A po Z ( asi len bylinožravce ). Jeho argument typu že zvieratá nemajú vyhovujúcu potravu a iné im neostáva, inak povedané – že nevyhovujúce potraviny z ich okolitého prostredia sa snažia neutralizovať extrémnym množstvom minerálov – u mňa nejak nepochodí. To by si príroda „srala do hniezda“.
Moje konšpiračné teórie : Možno má človek, ktorý konzumuje väčšinu surovej starvy ( jin ) sa veľa pohybovať – ako to robia zvieratá. Možno naozaj dnešnému „lenivému“ človeku čo denne urobí pár krokov, viac vyhovuje varená strava. Ale pýtam sa. Je prirodzené sa tak málo hýbať, ako sa hýbeme ? Určite nie. Týmto som tému neuzavrel, netrúfnem si.
Určite sú zvýhodnení obyvatelia južnej časti pologule, kde majú stále teplo. Minimálne preto, lebo majú dostatok zeleniny, ovocia ( bavíme sa o zvýhodnení vitariánov teplých krajín od vitariánov mierneho pásma ), nemrzne im tam, teploty majú odchýlky len pár stupňov v priebehu roka. U nás je to inak. A to je pre nás veľký problém....
Zaujímavé ale je, že pre ostatné zvieratá to žiadny problém nie je. Niektoré spia zimným spánkom, niektoré ( srny a im podobné kopytníky ) v zime hľadajú trávu, seno atď. Otázka : Keby im človek nedával seno do senníka, vyhynuli by ? Pochybujem... Neviem prečo to človek začal robiť. Vie niekto seriózny dôvod, prečo im takto chcel podať „pomocnú ruku“ ? Čo so srnkami, jeleňmi, atď... zamýšľa(la) príroda ?
Prečo sme tak chúlostivý, prečo je nám taká zima, pričom ostatných zvierat sa to netýka ?
My nemáme srsť. Stratili sme ju. Údajne preto, lebo sme začali jedlo variť ( najprv ale takmer vždy len piecť... zaujímavé, že sa nám nezmrštili orgány, keď sme piekli toľko mäsa, najmä v zime ). Takže „vďaka“ varenej strave sme prišli o srsť ( je nám zima ), ale aj dostali viac priestoru pre mozog ( sme múdrejší, dôkaz – vieme vyrábať šaty, aby sa nám mimo obytných priestorov nebola zima, kúrime, atď... ). Zaujímalo by ma, aké by to bolo, keby sme mali rozvinutý rozum tak ako v dnešnej dobe, ale srsť na tele ( napríklad ako šimpanz )... Evolučná teória... je NAOZAJ pravdivá ? NEVIEM. Netrúfam si uzavrieť túto tému.
Otázka : Prečo žijeme na dlh Huh? Prečo sme závislí od varenej stravy, od oblečenia, od kúrenia ? KTO SA Z TOHO RADUJE ? Ten, kto si vie predstaviť, ako by bez toho všetkého trpel, alebo to už zažil ( napríklad niekto, kto sa ocitol na pustom ostrove, alebo sa stratil v chladnejších oblastiach sveta a nemal vybavenie... ).
Telesný pach : Zvieratá, ktoré jedia varenú starvu, majú výraznejší telesný pach ( teda smrdia ) ako zvieratá, ktoré jedia surovú stravu. Neviem, ešte som nebol v domácnosti, kde kŕmia psa surovým mäsom a surovými doplnkami ( nejakou tou zeleninou keď chce, atď... ), ešte som nemal možnosť zacítiť taký byt, kde sa vyskytujú také psy. Jedno je ale pravda... Prečo človek tak smrdí, keď sa nesprchuje ? Je jasné, že naše vylučovacie orgány musia zapáchať, keď si ich neumývame. Zvieratá si umývajú práve tie orgány ( vieme o ktorých hovorím ) ako jediné. Nemajú zubné kazy ( kone ale majú často škaredé zuby... prečo ? ), nám ľuďom sa tvoria ( myslím, že aj makrobiotikom, ktorí sú makrobiotikmi od detstva – ak to viete vyvrátiť, nech sa páči ).
Ďalšie rozdiely : Prírodný človek trávi väčšinu času mimo budovy. Dnes je to veľmi ťažko dosiahnuteľné, hlavne v dňoch, keď človek chodí do práce. Na surovú stravu sa údajne zvyká lepšie, keď človek trávi vonku viac času ako zvykol... čím viac, tým lepšie... Kto si to ale dnes môže dovoliť ? A aké by mal mať k tomu dôvody ? Áno, príroda je krásna, harmonizuje, atď. Nie každý si ale môže dovoliť ísť do lesa, niekto ho má veľmi ďaleko od domova a cesta zaberie aj hodinu ( mňa sa to našťastie netýka ).
Ďalej.... Reiss je posadnutý obsahom vody v potravinách. Hovorí, že výsledný obsah vody v „harmonickom tanieri“ by mal mať 65-70 percentné zastúpenie. Varuje makrobiotikov v zahraničí ( hlavne v USA ), že ich 80 percentný podiel vody v potravinách ( nemyslím, že narážal na prešľachtené druhy, ale jednoducho na uprednostňovanie potravín s väčším obsahom vody ) ich privedie ku chorobám, atď... Pýtam sa : Aké zastúpenie vody v tele majú opice ? Aké zastúpenie vody v tele majú vlci, vtáci, sloni, plazy.... atď... ? Dodržujú podľa obsahu vody v ich potrave svoj jedálniček ? Či si berú len to, čo im príroda poskytne ? .... Lebo je pravda, že vták sa nepremenil na múdreho vtáka bez peria, ktorí by vybudoval mestá, rôzne zariadenia, kúrenie v domácnostiach, atď, atp... ( trochu srandy ). Takže asi sa stravuje zle, lebo síce nie je múdry ako my ľudia, ale pritom nechorľavie a je vždy aktívny, atď. Kto chorľavie zo všetkých živočíšnych druhov najviac ? ČLOVEK.
Na druhej strane je ale pravda, že psychika zohráva v imunite veľkú rolu... tak isto aj vo vzniku rôznych iných chôrob, napríklad srdečné choroby, trávenie, vylučovanie, dýchacie ťažkosti, atď... Choroba má totiž človeku ukázať, že zišiel z cesty...atď. Áno, len človek je totiž schopný zísť z cesty, taký lev, papagáj alebo pavián, tí nie... Oni majú iné poslanie... A človek za svoje poslanie asi vďačí varenej strave... Totiž keď prestane zbavovať potraviny života ( varením ), tak príde o život on sám... Tak mi to vychádza, ale veľmi tomu neverím, je to totiž až veľmi proti prírode, táto „symbióza“ typu : „Zbav ma varením enzýmov a kvantového poľa, a ja vstanem z mŕtvych v tvojich útrobách, kde zažnem nový život, ktorý budem odovzdávať tvojim bunkám, pokým ma nevys*rieš... Very Happy“.
A čo tak zjangovať surovú stravu nejakými bylinkami alebo koreninami, ktoré sú jang ? Asi by to bolo neutralizovanie jedného extrému druhým... ? Ja neviem... – prečo sa zvierat teda netýka Jin a Jang ? Alebo to, že rešpektujú všetky zákony prírody spôsobuje to, že aj ony ( aj napriek tomu, že jedia len živú surovú stravu ) majú zharmonizovanú energiu ? Lebo čoho výsledkom je absencia chorôb, vitalita, „živosť“, kondícia.... ak nie energií v rovnováhe ? Čo keď človeku stačí mať emócie pod kontrolou, vyriešené všetky vyriešiteľné komunikačné problémy ( aj sexuálne, majetkové, atď... ), a bude môcť pomaly bez obáv prejsť na surovú stravu ? To je otázka... Lebo zvieratá také problémy ako ľudia neriešia. Ja neviem – podľa mňa všetky tie komunikačné patológie a parazity matrixu v dnešnej spoločnosti vznikli odvtedy, odkedy človek stratil srsť ( vraj ju stratil človek, dôkazy sú, nedám ale ruku do ohňa za to ), začal sa obliekať = vznikalo tabu, sexuálna patológia.... samec človek začal ako jediný samec zo živočíšnej ríše hanobiť ženu a postavil ju do úlohy „socky, trosky, puťky“ – je ale pravda, že sa to stalo až o niekoľko tisícročí po vzniku homo sapiens sapiens - , pričom ona je stvoriteľkou ľudského druhu – čiže má väčšie postavenie ako muž.... a koreňom vzniku človeka ( úúúdajne, podľa Reissa - a možno aj podľa iných, neviem... ) bolo varenie... Aké výhody teda spôsobilo varenie ? Možno závislosť na potravinách, bez ktorých sa už ťažko zaobídeme, ale ľahko a ešte lepšie by sme sa zaobišli, keby sme ich nezačali jesť... To je jedna z teórií, rozvinul som ju a napísal – nedávam ale za to ruku do ohňa. Lebo ako ste si všimli, každý smer vie nájsť super neprekonateľné argumenty vo svoj prospech. Či už makrobiotika, taoistická dietetika, vitariánstvo, vegetariánstvo, strava podľa krvných skupín, „racionálna výživa“, atď...
Marek.
Dodatok : Z čoho sa tvorí tuk srnám, jeleňom.... a všetkým zvieratám, ktoré jedia len surovú stravu ? Je tu aj možnosť, že najväčšiu chybu urobil človek, keď začal jesť varenú stravu... stratil srsť, začala mu byť zima...začal žiť v jaskyniach a obliekať sa, obúvať sa... bez šiat už nevie v miernom podnebnom pásme fungovať... je precitlivelý voči všetkému možnému... má najlsabšiu imunitu spomedzi všetkých živočíšnych druhov... Možno za mnohé z toho "vďačíme" varenej strave. Budeme pokračovať v ničení našeho prirodzeného genofondu, a ešte viac ho mutovať ?
« Poslední změna: 04. Prosinec, 2009, 14:48:22 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #265 kdy: 04. Prosinec, 2009, 14:43:10 »

Musím ti říct jedno, mě nezajímá jeden človíček... já chci info o vitariánství jako celku.Nějaké podklady. Člověk, který je zjinovaný stravou nevidí pravdu tak jak je.Je jen jedna rovina ve které lze vidět pravdu a to je v rovnováze.
pre El : pozri na tabuľku jin a jang.... potraviny sa tam delia na jin a jang... ( vieš čo myslím )... Takže prečo by mal človek ktorý nevarí byť zjinizovaný ? Možno to chce len tréning... začať  variť stále kratšiu dobu ( ale obilniny a strukoviny sa nevyplatí variť kratšiu dobu...ak chce ponechať obilniny a strukoviny ).
Mimoto... vitariáni by mali žiť aktívnym životným štýlom, makrobiotika je ( údajne, napríklad podľa doktora Savčenka, ktorý je psychoterapeut, a má skúsenosti aj s makrobiotikou, no v súčastnosti je skôr vitarián ) vraj pre "ľudí, čo sa nehýbu a sedia v teple". On sám chodí ráno naboso behať, v hocijaké ročné obdobie, a dáva si aj studenú sprchu. Býva na samote, takže si to všetko môže dovoliť. Ale zaraďuje asi jedno teplé jedlo denne - nie som si istý, na jeho kurzy sú o psychologickom raste, nie o výžive.
Medzi jangové ovocia patria : meruňka ( marhuľa ), broskve ( broskyňa ), švestka ( slivka ), čerešne, granátové jablko... ďalej sú neutrálne druhy a potom jinové a silno jinové druhy ovocia ( silno jangové nepoznám ). Zelenina sa tak isto delí na jinovú a jangovú, to tiež viete všetci. Ak niekto chce prejsť na surovú stravu, musí rešpektovať to, že si môže dovoliť jesť len ovocie a zeleninu mierneho pásma, a hlavne tú, čo vydrží zimu ( veľa toho na výber nie je, to je pravda ).
Možno robia vitariáni chybu aj v tom ( neviem koľko robia chýb, možno len to, že jedia aj tropické ovocie a že nesolia... možno to sú jediné chyby, ktorých sa dopúšťajú ), že nesolia. Soľ je dôležitá, oceán je plný soli, a tvorí väčšiu rozlohu ako pevnina - z mora je život. My máme k dispozícii rôzne druhy soli.
Môj názor : Nájdime vitariána, ktorý na vitariánstvo prešiel postupne, nekonzumuje exotické druhy ovocia ( ak, tak len vo veľkých horúčavách ), a .... SOLÍ ( zeleninu a ovocie ). MUSÍ jesť aj oriešky, dobre by bolo, keby aj naklíčené zrná, ale nie miešané s ovocím - čiže najlepšie s orieškami ako posledné jedlo dňa.
To všetko sú teórie, ukážte mi ich niekto v praxi. Boli vôbec v praxi tieto kombinácie ktoré spomínam a absencia exotického ovocia, nakoľko máme 4 ročné obdobia na našom území + používanie soli ...bolo toto vôbec niekym praxované po dobu niekoľko rokov ? Prímorské oblasti majú soľ aspoň vo vzduchu ( aerosol ) - majú soľ čiatočne vyriešenú. Majú vyriešené aj ovocie, lebo ho tam majú dostatok, a to, že je tropické im nevadí, lebo sami žijú v tropickej oblasti.
Riešením by možno bolo variť tie druhy zeleniny, ktoré inak telo nespracuje, alebo spracuváva ťažko - mrkva, červená repa ( podľa niektorých z vás nespracuje telo nič surové... takže asi by som mal napísať zoznam všetkých zelenín a ovocia a možno aj semien a orieškov, o suchých obilninách - nenaklíčených - a strukovinách samozrejme nie je reči, to telo v surovom stave nespracuje, len to uškodí... ).
A čo tak ešte bylinky a koreniny ? Aj tie pojedajú zvieratá... vitariáni sú na tom ohľadom korenín a byliniek ako ? Neverím, že ich nejedia, keď tak "kopírujú" zvieratá. Lebo ak jednou z regulí vitariánstva nie je aj jedenie byliniek a korenín ( neviem aké sa nachádzajú v prírode... ), tak potom je to obrovská chyba.
Ďalej....naklíčené obilie jesť len vtedy, keby malo možnosť klíčiť aj v prírode ( to za zimy nebude... ani na jeseň...ale na jar a v lete ). Možno to je tiež veľká chyba vitariánov, lebo toto nerešpektujú ( myslím si to ), nakoľko nerešpektujú ani delenie surových potravín na jin a jang - mali by začať. A tak spoja východ ( jin a jang - vrámci surovej stravy ) zo západom ( asi tam vznikla myšlienka RAW FOOD ). Bude to možno to najkomplexnejšie, možno nie.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #266 kdy: 04. Prosinec, 2009, 15:46:36 »

Ešte dodatok : S doktorom Savčenkom si na každom kurze podávam ruku ( bol som síce len tri krát, z toho ale dva krát v novembri ). Má teplejšie ruky ako ja, a ja jem 90 percent varených potravín. Mal teplé ruky, a vôbec neboli vlhké. Bol to príjemný pocit, keď som mu podal ruku. A to si práve pochutnával na slivkách a malinách... Viete niekto toto vysvetliť ? A to bol ešte vyčerpaný, lebo rozprával doslova od rána do večera, a to bol už druhý deň. Len nech nikomu nenapadne napísať ako dôvod, že bol rozhorúčený. On má teplé ruky vždy... Lebo má psychiku pevne pod kontrolou  Very Happy.
« Poslední změna: 04. Prosinec, 2009, 15:48:53 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #267 kdy: 04. Prosinec, 2009, 20:59:54 »

Ahoj,

potraviny se dělí na jin a jang, ovoce taky- je ovoce víc jin a víc jang. Pořád je to ale ovoce a je to jin. Víc jang znamená , že je to jinové ale s větším podílem jangové energie. Ale jak píšu, pořád je to jin- znáš tabulky, že?

Makrobiotika není dieta určená pro nějakou skupinu lidí. Je to energetický systém, který řeší, jak se má stravovat žena, muž , dítě, člověk kterému je zima, vedro, který má problém s plícemi ledvinami atd...  je to individuální s tím, že pořád platí energetické zákony.

člověk vaří jako jediný proto, že ve svém vývoji došel až k vaření na ohni. Zvířata ne. Člověk z energetického hlediska funguje jinak než zvíře, energie prochází jinak... proto nemůžeme žít jak zvířata. Ani se vracet ve vývoji zpět.

Ten pán může mít jang konstituci a může se udržovat v jang kondici-aktivitou, otužováním...potom mu nějakou do´bu syrová strava vadit nemusí. Ale život jde od jangu k jinu adříve nebo pozdějimu to problémy dělat může.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #268 kdy: 05. Prosinec, 2009, 18:29:05 »

El : Mne sa len zdá šialené, že musíme "zabiť" čchi potraviny varením, a tým získame čchi my... Sme riadne zdegenerovaní, keď údajne nemôžeme bez zdravotných problémov dlhodobo konzumovať surovú stravu, resp. aspoň pol na pol ( 50% surovej, 50% tepelne upravenej ). Je to šialenstvo a cítim sa ako obeť, ak je to naozaj tak. Potom sme všetci obete ohňa  Look Round
« Poslední změna: 05. Prosinec, 2009, 19:29:52 od NEW_PAGE » Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #269 kdy: 05. Prosinec, 2009, 20:36:58 »

Jasně že jsme zdegenerovaní.. kdybychom žili v domech z přírodních materiálů, od rána pracovali venku, pěstovali si jídlo, chodili bosi.. chodili včas spát ... atd atd.. tak bychom vypadali jinak a mohli bysme si i jiné věci dovolit. Jenže my se musíme řídit tím, jak to je teď..  Kushi píše, že vařením se potravině dodá potřebná energie.
Já se rozhodně jako obě´t ohně necítím, já mám oheň ráda Smiley a potřebuju ho. Přijímám ho jak ve vařeném jídle, tak lebeděním u krbu Smiley
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 16 17 [18] 19
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení