Stran: 1 ... 17 18 [19]
  Tisk  
Autor Téma: vitarianstvi  (Přečteno 47931 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
dwarf
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #270 kdy: 06. Prosinec, 2009, 00:12:55 »

Seishi, díky za tvoje příspěvky. 47 Nakoukla jsem na toto téma až dnes.  Very Happy

Vidím to dost podobně, na mb tabulkách je hodně divné např. to, že na jednom a tom samém konci spektra (jejich jin) jsou potraviny povahy horké a suché (alkohol, káva, koření), povahy vlhké a chladné (sladké mléčné výrobky) a chladné (rajčata, cukr). Přitom sucho a horko jsou povahy jangové, kdežto vlhko a chlad jinové, takže to opravdu zmotali všechno dohromady.  Kouleni Ocima

Fakt, že ne každá potravina vyhovuje každému člověku, vyřizuje mb slovy - "musíš si ji přizpůsobit na tělo". Což je dost srandovní, protože jiné systémy (třeba tčm) právě toto přizpůsobení "na tělo" v sobě už dávno zahrnují ..  Sparkle
Mb takhle můžou i léta bezradně tápat, protože ta strava určitě ulehčuje všem možným orgánům, ale nemoc často nevyléčí, jenom zmírňuje příznaky. A to pak může být velký problém, neboť čím déle je nemoc pěstována, tím déle trvá její vyléčení pomocí tčm.

Ostatně, jestli je pravda to, co se dá na internetu najít o Kushim, jeho ženě a dceři, tak to asi opravdu nebude úplně fungující systém. Bohužel.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #271 kdy: 06. Prosinec, 2009, 13:39:21 »

El : Píšeš rozumne.
Ja sa pokúsim zaradiť od 30 do 60 percent stravy v surovom stave ( v lete viac, v zime menej ), uprednostňovať z obilnín budem ryžu, pšeno a pohánku ( nemusia sa namáčať a varia sa rýchlo ). Samozrejme ani dogmatizmus vitariánov typu ( orieškov len za hrsť... alebo vôbec... tuky sú všetky zlé...atď... ). Nesúhlasím. A v studenom období aj jedenie mäsa mi príde vhod. Ale ako prílohu nie varený kel ( len občas ), ale radšej šalát. A mäso nie piecť, ale variť. Pečený stačí dvoj-trojdňový kváskový biochlieb, bude menej škodlivý ako pečené kurča - myslím si. Možno sa mýlim.
Tiež mi vadí systém makrobiotiky v tom, že to má byť umenie, a keď ho človek neovláda naozaj dobre, tak si uškodí... to je čudné... A čo sa týka taoistickej dietetiky ( TČM ), tak v knihe čo mám sa spomínajú recpety s veľa surovinami používaných v jednom jedle.... a tie kombinácie, bože môj..... Proso s ovocným kompótom, orieškami a plno korenín do toho... Ako môžu kombinovať ovocie s inými potravinami v jednom jedle ? To je nezmysel...
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
lesnenka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #272 kdy: 07. Prosinec, 2009, 14:16:55 »

Ahoj, vidim, ze se znovu otevrelo tema vitarianstvi, tak sem vlozim odkaz na ofocene clanky  cislo Medunky 11-2009, sice to zde nekolik lidi jiste odebira, tak to znate a neni to pro vas nic noveho, ale nepsalo se zde o tom, tak snad to sem nevkladam zbytecne...

http://www.freshness.cz/forum/attachment/download?id=2711980%3AUploadedFi38%3A16783
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #273 kdy: 12. Prosinec, 2009, 22:16:23 »

LESNENKA : O čom to má byť, keď si obe strany silne odporujú ? .... nevedia sa dohodnúť na ničom, len na tom, že varením sa strácajú enzými... to je asi tak všetko, v čom si nájdu spoločnú reč. Ale čo z toho, keď jeden smer nad ničením enzýmov v potravinách mávne rukou ( asi má dôvod )...zvyšovanie bielych krviniek po zjedení vareného jedla nezohľadňuje ( chyba ), a druhý smer zakladá na enzýmoch ( asi má dôvod ) a energie jin a jang nezohľadňuje ( chyba ). ... A to sem nezaraďujem ešte iné výživové smery - i keď tieto dva sú najviac teoreticky podložené ( aj prakticky, obe strany si myslia že aj prakticky, vždy nájdu argumenty jedna proti druhej, ťahajú ich z rukáva ).... a zároveň úplne rozdielne. "Praveká strava", "Vegetariánstvo ako také ( všeobecné ), "Racionálna výživa"... to sú len odľahčené smery pre masy ľudí. Mal by to byť len začiatok... ale kde bude koniec ? U Makrobiotiky ? Alebo u vitariánstva ? Tak úplne rozdielne výživové smery... Ja volím - 50:50.... a k tomu raz týždenne porciu mäsa.  Tongue
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #274 kdy: 09. Květen, 2010, 09:43:13 »

Třeba to někomu přinese nějaký užitek.
Na freshness.cz přidal jednoroční vitarián výsledek rozboru krve.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #275 kdy: 09. Květen, 2010, 21:13:32 »

Vyjadrím sa k tomu takto : upustil som už od toľkého percentuálneho zastúpenia surovej stravy, nakoľko od decembra sa zmenili veci...... Spoznal som "stravovanie podľa metabolických typov" - ale veľmi som v tom nepokročil... Čo vlastne tým všetkým chcem povedať ? ...
.... Ten rozbor krve je pravdepodobne rozbor krve toho pacienta, ktorý je prakticky "ČISTO SACHARIDOVÝ TYP". Tak, ako eskimáci majú tak isto super rozbor krve a sacharidy v ich potrave asi ani nemajú zastúpenie, tak je jasné, že uvedená strava ( ovocie, zelenina ) ako jediná zložka potravy, dokáže prospieť len určitému malému percentu populácie. Zaujímal by ma rozbor krve tejto osoby o 5 či 15 rokov. Rok je príliš krátka doba - hlavne, keď za ten rok sa eliminuje "nadmnožstvo" určitých hodnôt na "prijateľnú úroveň", no kto vie dokedy, kto vie, či skutočne táto strava danej osobe vytvára v organizme rovnováhu... Ale ja jej prajem, nech jej taký stravovací štýl vyhovuje - no nevyhovuje to každému, ani polovici, ani tretine, ani desatine obyvateľstva tejto planéty... Preto pri tom ani nikto neostal - čo myslíte, koľko ľudí sa dalo na vitariánstvo a koľko z nich pri tom ostalo ? Tí čo ostali ostali preto, lebo pre nich vitariánstvo predstavuje ( v praktickom živote ) ideálny stravovací systém, ktorý na nich funguje. A tí sa pre svoju "obmädzenosť" ( tou netrpia len vitariáni, ale aj makrobiotici, vegáni, atď.... ) budú snažiť ľuďom tlačiť do hlavy kaleráby v tom zmysle, že keď tento štýl stravovania vyhovuje im, tak musí vyhovovať každému...
Ja vám poviem, čo nevyhovuje NIKOMU : obyčajné pečivo ( teda všetko, okrem miernej konzumácie kváskového celozrného pečiva 2 či trojdňového... ), mlieko samo o sebe, klasická soľ, cukor, "nebio" mäso a "nebio" živočíšne produkty a výrobky, mrazené potraviny, nečerstvé potraviny rôzneho druhu, cestoviny ( asi všetky druhy )... ďalej konzumovanie potravín, ktorých vlastnosti nie sú vhodné pre konkrétneho človeka ( nie len čo sa týka sacharidov, bielkovín a tukov, ale hlavne pôsobenia z hľadiska princípov termických vlastností, vysušovania, zavlažovania, atď - v kontraindikácií s ich skutočnými potrebami, zapíjanie jedla, málo pohybu & slabé dýchanie, málo pobytu na slnečnom svetle, sociálna nespokojnosť...
To nevyhovuje nikomu. Takže teraz hľadajme, čo vyhovuje mne, Tebe, jej, jemu atď..... už vieme, že tieto veci nie. A skôr, než nájdeme všetky potraviny ktoré nám osobne vyhovujú a nevyhovujú ( lebo niektoré "neutrálne" vyhovujú len niekomu, spomínané NIKOMU ), tak by sme mohli začať mierne športovať, vystavovať sa vonkajším poveternostným podmienkam, Slnku, dobre dýchať a hľadať si ľudí, ktorí nás uspokoja po všetkých stránkach. Lebo aj keby nám všetkým nejakí odborníci predpísali podľa rôznych vyšetrení jedálničky, ktoré by nám podľa biochémie, konštitúcie, metabol. typov atď.... vyhovovalo 100%, aj tak - STRAVA JE MAXIMÁLNE POLOVICA toho, čo nám spôsobuje zdravie, alebo chorobu.
Zaznamenáno

rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #276 kdy: 26. Červenec, 2010, 18:52:28 »

přiostřívá se..
nebylo by krásné, kdyby se sešli syrovec a makrob a dali si spolu jídlo? popovídali by si, co kdo a jak co, proč to a proč ono..dali by hlavy dohromady a zjistili by, že každý zůstanou u toho svého..hihi, nebo taky ne..třeba by se jeden od druhého něco naučili a to by potom bylo krásně na světě..
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 17 18 [19]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení