Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Jak vařit rýži  (Přečteno 4149 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Evik 24
Newbie
*
Pohlaví: Ženské

480293292
Zobrazit profil
0 0
« kdy: 07. Únor, 2009, 16:18:01 »

ahoj,
ještě mě tak napadlo: v jakém poměru vaříte rýži, jáhly a rýží s jáhlama? Já jen že J.Průchová klade důraz na nepřevodňování rýže,ale ve třech knihách,které mám k dispozici (Jonáš, Průchová, Chourová)jsou tři různé poměry Eek . A jak dlouho je vaříte v papiňáku? Díky moc -jistota je jistota Tongue
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #1 kdy: 07. Únor, 2009, 17:17:52 »

Z-L-A-T-Á----S-T-R-E-D-N-Á----C-E-S-T-A, resp. z každého rožku trošk.... Var raz tak, raz tak raz tak...a NIČ nepokazíš.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 07. Únor, 2009, 18:48:13 »

rýže 1 : 2.5     jáhly 1 : 3.5     rýže+jáhly 1:3     to jsou mé hodnoty normálním hrnci, v papiňáku vařím jen luštěniny, ale tam to je o 0.5 méně

délka varu je v papiňáku asi o 10 min. kratší u rýže
« Poslední změna: 07. Únor, 2009, 18:51:00 od giorgino » Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #3 kdy: 08. Únor, 2009, 01:37:55 »

Ja teda ryzi delam ted v zime 1:1.5 a doba varu 45min na mirnem plameni s dobrou rozptylkou.
Ale hodne zalezi na papinaku, na jinem nez to delam (WMF), se mi to s 1.5 vody prichytava.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 08. Únor, 2009, 09:43:40 »

souhlasim s neonem, pro papinak na celozrnnou ryzi pouzivam pomer prumerne cca 1:1.75, obecne 1:1,5-max.2, po uvedeni do varu 45 min. V hrnci 50 min, pomer vody je o trochu vyssi, protoze se v prubehu vareni jeji mnozstvi snizuje. Mokrejsi ryzi delam jen zridka a to jeste v letnich mesicich, pokud nechci delat kasi. Pomer 1:2.5 nebo 3.5 je na obiloviny docela dost, udela se hustejsi kase... zpusobem vareni obilovin, jejim pomerem s vodou muzeme ovlivnovat i nasi energii. Kdyz budeme varit obiloviny v hodne vody, delsi dobu nez standardni (postacujici na spravne uvareni) a stane se to nasim stereotypem, tak muzeme byt klidne i unaveni, rozplizli, nekdy az neprimerene uvoleni...
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #5 kdy: 08. Únor, 2009, 16:34:14 »

no, on asi každý je jiný. když vařím v normálním hrnci rýži 1:2 a jáhly 1:3, tak mi potom křehne srdíčko, stává se jinovým a přichází nepříjemné bolesti. jednou mě to málem stálo život. nejhorší je, že trvá 10 dní než se zase srdce začne zpevňovat po správně vařené obilovině. každopádně pokuď bych vařil obilí sušší dlouho, rýži 1:2 bez tlaku tedy, tak už bych tady nepsal. Kaše moc nejím ale.
Každý si musí najít své vlastní poměry. Už jsem jednou psal, že jeden velký makrobiotik kdysi umřel na srdeční problémy ze suchých obilovin - těch mnoho let vařil obilí sušší a pak už se z toho nedostal a na velmi komplikovaný jinový infarkt umřel - jeho žáci poté makrobiotiku upravili. Ale neříkám, že poměry někoho jiného jsou špatné, ale já si našel své vlastní poměry. Tlakový hrnec na obilí nepoužívám, a tak jen uvedu své poměry, které jsem vypozoroval a cítím, že jsou správné - nic mi nedělají. Takže ta rýže/rýže basmati 1:2,5, jáhly 1:3,5, kroupy 1:2,5, pšenice ozimá a kuskus 1:2, špaldové kernoto 1:2, oves 1:2,5
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #6 kdy: 08. Únor, 2009, 18:16:26 »

Giorgino a tu historku, ze Ohsawa zemrel z duvodu moc suche upravy obili jsi slysel/cetl kde? I kdyby jsi rekl, ze to bylo z duvode celkove jangove makrobiotiky za jeho casu, tak kde beres jistotu, ze by to byl ten duvod? Uz jsem par verzi o jeho smrti cetl, ale ze by nekdo s jistotou rekl, ze to bylo jangovou makrobiotikou, to jsem neslysel.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 08. Únor, 2009, 20:41:10 »

Ty jo, Giorgino já někdy fakt nemůžu z toho jak popisuješ co ti co dělá.. neber to ve zlym.. ale zdá se mi to šílený.  Wink

Napadá mě, že pokud teda uvaříš tu rejži nebo něco v takovým poměru, že to na tebe půspbí tak že tě to jinuje, tak si k tomu prostě udělej něco co to vyrovná..  Jak píše Kushi, všechny způsoby vaření by se měly střídat. Jednou si obilí uvařit řidší, jindy ho vařit dlouho, jindy krátce ale silně....prostě si s tím množstvím vody a intenzitou plamenu hrát. A stejně tak s tím aby výsledný pokrm byl vyrovnaný..

Mockrát važím obilí od oka.. jak se povede tak ho máme a  je že pokaždé jiné a vždycky výborné Smiley Přesně tak jak píše Kushi..

Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 08. Únor, 2009, 20:46:28 »

Jeste tu je Aihara, ale ten hrozne solil...

Giorgino, chapu tvoje problemy, ikdyz nekdy nad nimi kroutim hlavou a urcite nebudu sam. Rozhodne bych v tvem pripade svoje odzkousene drahocene rady (mozna vhodne pro tebe) nevydaval za obvykle a spravne postupy. Sam pises, ze kazdy je jiny, ale vetsina lidi spada do Gausova normalniho rozdeleni a ti, vetsinou nemaji takove problemy, jako mas ty.

Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 11. Únor, 2009, 20:13:57 »

Tyhle reakce jsem čekal. Ale myslel jsem to dobře, víte. Ale nenapsal jsem nikde, že tyto poměry jsou správné. Jen jsem napsal, že když delší dobu vařím sušší obilí (na mě asi), tak mi to jinuje srdce a vede to k infarktu z jinu. Nemůžu za to, že nejsem zdravý a celý život budu muset sám se kontrolovat a dělat věci správně, teda správě na sebe. Nepoužívat řadu věcí jako ume výrobky, dávat si pozor na sůl... vařit na svůj zdravotní stav. To, že když si vezmu sušší obilí několik dní, když někde budu, stejně jako jiné věci, tak se mi nic nestane, ale každodenně nikoli. Včera jsem se na mb vybodl, měl jsem špatnej den, nacpal jsem se kuřetem, cukrem a pod. To je pro mě nejlepší vyrovnání, ale probrečel jsem půl dne. Každopadně jsem zjistil, že jsem na tom velmi špatně, všechno mě všude svědí, bolej klouby, bolí srdce, jako bych se dusil, sem samá vyrážka apod., potím všechny ty sračky, moje nálada je všelijaká, všechny ty povahové vlastnosti jako strach a pod. mě opět oblbují. Nemusím řešit energie, ale jsem chudák, který si to vybral sám, protože se mi v ničem nevede. Dobře vím, že má budoucnost, zda-li budu chodit po světě v tomto životě, je půl na půl. Udělal jsem to naschvál a žádný důchod mi stejně nikdo nedá, protože sem prostě blázen, i když můžu mít plno viditelných problémů jako vyrážky, nadýmání... Dokuď budu vidět nebo neochrnu, nikdo mi nic nedá.
Jediné, co mi zbývá, je brát sám sebe, jaký v současné době jsem. Makrobiotiku si pro sebe předělat, tak jako bych žil v minulosti, kde takové informace neexistovaly. Nejhorší dosud bylo, že jsem se neřídil vlastní intuicí, neposlouchal své tělo, ale řídil se věcmi, které jsou psány, ale mě energeticky či z jiných důvodů nesedí a nevyhovují. Nemám peníze, nemám nic. Snad jen poslední zbytky vůle začít v životě znovu. Postupně se zas vrátím a budu žít s přírodou - které začínám být vděčný, že existuje nějaké to řešení; že i ta největší troska může se vyrovnávat. Budu-li jednou bohatý, základem bude stejně jednoduchost. Jsem rád, že jsem to podělal a můžu zase začít od začátku. V tom, že makrobiotika je pro mě i varováním, ale může být i bohatstvím, jsem asi sám. Ale já vám rozumím, protože když jsem byl menší a musel chvíli držet bez leskovou dietu, dělaj jsem to vlastně makrobioticky, jelikož má matka to kdysi dělala a krmila mě po tu dobu. Organismus vše vyrovnával. Neřešil jsem nějaký pickles a spol. Nebudu už psát nějaké poměry a co jak jsem začal dělat, protože to sem nepatří. A můžete mi psát cokoli, klidně že jsem třeba blb, mě to je jedno. Každopádně jsou věci, pro které jsem udělal maximum, ale už nezlepším. Jsem schopen být šťastný a v pohodě, ale co se stalo nešťastně v minulosti nedokážu vrátit neumím. Nemám se za co litovat, že jsem to zase nezvládnul a jsem troska, ba naopak jsem rád, že jsem po dlouhé době zažil období, které mi vyvolalo vzpomínky těch plno let utrpení, kdy jsem si denně přál umřít nebo něco udělat špatného, ale nedokázal jsem, protože jsem vědět, že v dalších životech bych musel velmi pracovat na tom, abych odčinil to, co jsem sobě způsobil. Takže po včerejším a dnešním pláči mám opět náznak úsměvu, protože mě hřejě, že můžu žít a zase psát ty giorginovské blbosti na fóru. Jinak, El, obilí nevážím po gramech, nejsem nějakej fanatik nebo něco, jen v současné době je u mě situace jiná a konečně jsem schopen to přijmou tak, jak to je. To, že občas kroutíš hlavou, to se nedivím; vím co máš na mysli. Tak to je vše.
Zaznamenáno
lin
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 12. Únor, 2009, 21:55:07 »

Ahoj Giorgino, z těch tvých poměurů si vážně nic dedělej. Já vařím rýži standrtně 1:2 a jáhly 1:2,5. Když mám chuť je smíchat, udělám nějaký kompromis, kerý zpočívá vzom, že tam cvrnku kapku vody od oka podle intuice. Tak ostatně dělám i u dalších obilovin a vždy si říkám, tak dnes pro změnu to zkusím jinak. Co, když mi to v tom dnešním dnu, byla-li taková intuice zachutná více? Takže bych ty poměry až tak nedramatizovala, ale určitě je dobré  vždy zhodnotit, jak jsem se dnes cítila a udělat si pro sebe malý závěr, který stejně nemůžeš přenášet na jiné pracovně odlišné dny o kterých netušíš jak se ve finále rozjedou, tzn. neřídit se toho jako nějakého dogma.
Takže resumé. Někdy nechápu, proč my jako makrobiotici se zabýváme až takovými titěrnostmi, když všichni bez jednoho si můžeme býti jisti, že oproti jiným klasikojedům, konzumujeme celá obilná zrna, a tím vlastně děláme oproti nim velkou a neporovnatelnou blahodárnou práci pro svůj organizmus tím, že se vystříháváme různým jedům, a jiným procesům rafinovaného zpracování pokrmů.
Už i to je přeci veliké plus a pokud ještě navíc dovedeme vycítit co to s námi jednotlivci, kteří jsme sami individuální dělá, a jaké nám to přináší prospěchy nebo nepříjemné důsledky, značí obrouvskou možnost s tím dále pracovat.
Tak jaké pak doslovné předpisy a dogma.
Já musím jako uča vypracovat na míru několik IVP (indivinduálních plánů na žáky, kteří mají různé poruchy, či problémy) a přistupovat k nim z hlediska vzdělávání podle toho, co vypracuji na základě zprávy z ppp nebo jiných odborníků.
 V takovém světě dnes prostě žijeme. A nemuhu jednomu řící, ty hajzle, ty jsi prostě hrozný, protože stále opakuješ chyby a dopouštíš se porušování našich pravidel. Naopak , je lepší mu říci, věřím tomu, že to dokážeš zvládnout i jinak a lépe, a že příště se zachováš jinak.
Je těžké dávat rady druhým, neboť u většiny to má účinek kritiky. A jak Milan doslovně naznačil v posledním mém kurzu, právo kritizovat má pouze ten, kdo v dané současnosti umí také opravdu pomáhat.
Přeberte si to podle svého momentálního uvědomění. Pa, pa, pa, lin.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 13. Únor, 2009, 15:42:03 »

Dík za odpověď, lin. Smiley
Nemám už co říct. Snad jen k jáhlům. Napadá mě, že na trhu jsou různé jáhly. Já si kupuju takové ty nebio docela znečištěné s větším zrnem, které naberou opravdu 3-3.5 dílu vody. Ale vlastně se prodávají také takové drobné jáhly, teď si nejsem jistý, jestli to je Sunfood, ale ty se uvaří rychle a taky jsem je vařil s poměrem přibližně 2-2.5. Jenomže ty se tady v Lbc neprodávají. Jsou také červené jáhly. Prostě je jich více. Asi vaříš ty malé z toho malého sáčku, že?

Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #12 kdy: 12. Září, 2012, 12:37:30 »

Ahoj,
El, vidím, že ty si umíš s ohněm vodou a obilím hrát. Jednou tak, pak zase tak, jindy jinak. No výborně. Ty musíš MB umět už bezvadně, jako poradce, že?
Giorgino, máme občas všichni různé dny, tak se už netrap.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení