Stran: 1 2 [3]
  Tisk  
Autor Téma: Co jedli nasi predkove?  (Přečteno 9343 krát)
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.
Magda
Newbie
*

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #30 kdy: 10. Březen, 2012, 21:45:05 »

Hezký večer všem...tak jsem majitelkou dvou úžasných knih...Zahrada k nakousnutí od Seppa Holzera...a Jídlo a pití v pravěku a středověku od Magdaleny Beranové...takže až dočtu, dám vědět, co jedli naši praprapraprapředkové...mamuty vynechám...
Přeji hezkou neděli... rice eat
Zaznamenáno
Ajka
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #31 kdy: 11. Březen, 2012, 08:09:57 »

Našla jsem jeden odkaz: http://www.curiavitkov.cz/prace22.html  Smiley
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #32 kdy: 17. Duben, 2012, 16:51:59 »

No tak jsem zkusila vyrobit ten hrách na sladko s jablkem a vůbec to nebylo špatné.... Ještě mě láká kombinace švestka - hrách. Dám zase vědět. Myšpule
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #33 kdy: 17. Duben, 2012, 20:08:52 »

Kamarádka, kterou jsem poznala na brigádě v makro restauraci jednou experimentovala s hrachem - uvařený ho rozmixovala se sladem a vanilkou do krému a svařila s trochou agaru, spodní vrstvu udělala ze druhé části hrachu, kterou povařila ještě se švestkami. Říkala, že něco takového se dělá i v Číně.. Bylo to dobré, ale nevím, jestli by někomu se špatným zažíváním nedělala špatně kombinace (trochu výbušná) sladu s hrachem a švestkami..
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #34 kdy: 06. Březen, 2013, 08:02:15 »

Tak zase přidávám příspěvek. Mám teď "knedlíkové" období. Na svačinu do práce skvělá věc :-)

„Surovin, z nichž se středověké knedlíky připravovaly, mohla být celá řada – kromě masa se šišky lepily také ze směsí, jejichž základem bylo proso nebo fazole. Jednu věc ale víme velmi přesně. Rozhodně se nevyráběly z mouky, zvlášť z mouky bílé, která byla v té době vyhrazena pro pečení luxusního bílého chleba, jenž si mohli dopřát opravdu jen ti nejzámožnější.

Mouka se do historie knedlíků dostala až v 17. století. Tehdy se do jednoho pokrmu spojily dva oblíbené recepty, totiž po staletí udržovaná tradice obvykle smažených masových šišek – a buchet. Ty tehdejší hospodyňky zadělávaly z mouky, kvasnic, vajec a soli. (Všimněte si chybějícího cukru či jiného sladidla – chybělo mimochodem i v tehdejší podobě vánočky.)“

Úryvek z článku Knedlíková historie, text Radka Hrdinová, IN magazín č. 10. z 6.3.2013. Text připraven s využitím sborníku Knedlík-Kloss-Knodel, který vydalo Muzeum Cheb.

Zdravím všecky  Grin Myšpule
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #35 kdy: 06. Březen, 2013, 08:58:08 »

Ahoj,
divím se, že tu mezi stravou chudých nikdo nezmínil hrách a kroupy. Nebo je to příliš "moderní", tj. hlavně pro chudinu např. 19. století? Ve dnes dost nemakrobiotické rodině mého přítele to byl prý za jeho dětství a za života jeho dědy základ stravy. A k tomu cibule nebo doma kysaný zelí, který museli jako kluci ušlapávat v sudu pěkně na celou zimu. Ještě se na to vyptám:).
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #36 kdy: 06. Březen, 2013, 10:04:16 »

Bezva, právě jsi to zmínila Ty  Very Happy
Klasiku hrách a kroupy, to je hloupý si pamatuju už z první třídy. Průchová o ní statečně mele pořád dokola...

Můj děda zase miloval jídla politá nahusto svařenou šťávou z cukrové řepy. Žádný cukr nebyl, takže vyrostl na tom, co si vypěstovali a odchovali - brambory, kozí mlíko a i když celý život udatně chlastal, tak je mu 86 roků, nemocnej téměř není a je to pořád chlapák, co vaří a běhá kolem chalupy.

Naopak babička, co vyrůstala na bramborách, fazolích a kozím mléku, ale přeslazeném klasickým cukrem, se celý život potýkala s alergiema, má cukrovku a rozpadlé artritické klouby.
Rozdíl v jejich stravě je především v tom množství a kvalitě sladidel, brambory jedli oba, děda možná zbaštil víc masa a víc kvalitního z vlastního chovu (králíci, slepice...)
Zaznamenáno
Petronila
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #37 kdy: 06. Březen, 2013, 10:22:22 »

Citace
Klasiku hrách a kroupy, to je hloupý ... Průchová o ní statečně mele pořád dokola...

Grin Grin Grin  dancing  jo, tak to je přesný!!!
Ale s tou předchozí generací to možná bude i jinak, jak zas říká Mudr. Strnadelová. Možná mají prostě jen geneticky blíž k tomu dobrému základu svých předků a ještě si můžou víc zahřešit bez následků. Moje 80letá teta má zřejmě základ v chudých válečných letech svého dětství, protože ač je naprosto zdravá a fyzicky i mentálně velice čilá (výlety a zájezdy ve velmi skautském stylu na týdenním, resp. pak celosezónním pořádku, hlídací a doučovací "úvazek" od zš do vš někdy i cca 16h týdně), skoro na všechno mi řekne, že je to na ní "moc zdravé". Sladí a solí všechno šíleně, občas si vyškvaří sádlíčko na chleba a tak... Jinak je asi celkem střídmá, ale např. zeleniny víc, než naprosté minimum, to není nic pro ni. Tak nevím, kde se to bere...
Zaznamenáno
merti
Newbie
*

Zobrazit profil
1 0
« Odpověď #38 kdy: 04. Červenec, 2013, 22:53:05 »

Tak já mám třeba informace, že v Podkrkonoší se ještě celkem nedávno jedla hlavně domácí zelenina, ovoce, luštěniny, kyselo, brambory, čerstvé kozí mlíko nebo sýry a velmi zřídka i maso. Moji příbuzní se takhle u krkonošské babičky stravovali ještě v 50.-60. letech, když za ní jako děti jezdili na prázdniny. Možná i díky tomu jsou dost houževnatí a mají tuhý kořen.

Jinak jde taky o to, jak dávné předky máme na mysli. Adam s Evou asi jedli trochu jinak...
Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení