Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: kvašené zelí  (Přečteno 8164 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
agarek
Host
0 0
« kdy: 11. Červenec, 2008, 18:39:54 »

Můžete mi napsat kolik deka soli dáváte na deset kilo zelí? Já dávám jedno deko rodiče dvě a i tak se mi to zdá hodně slané. Někdo mi tvrdí, že sůl je tam důležitá protože konzervuje aby se to nekazilo, ale já když kvasím zeleninu např. měsíc žádnou sůl nepoužívám a kvasí to dobře a nekazí se to. Důležité je, že to kvasí pod vodou za nepřístupu vzduchu alespoň dle mé zkušenosti. Co vy na to?
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 11. Červenec, 2008, 19:48:15 »

Ahoj agárku,
na 1 kg zeleniny se dává 1 dkg soli. pokuď zelenina má dostatek vody a pustí ji snadno, tak můžeš dát třeba jen 0,5 - 0,7 dkg / 1 kg zeleniny.
dále, pokuď k zelí, či pickles, dáš kořenovou zeleninu: mrkvičku, petržel, celer.., tak ti výsledný produkt nepřijde slaný  Wink

po pravdě zelenina nepotřebuje mnoho soli a na kilo dvě stačí opravdu jen malé množství, ale ta sůl se tam dává kvůli tomu, aby se to nekazilo.
podle mé zkušenosti za malého množství soli a za nepřístupu vzduchu se to stejně kazí, takže je třeba se držet vyzkoušeného a doporučeného množství soli: na 1 kg zeleniny 10 g soli u pickles a na 0,5 kg zeleniny 2 zarovnané čajové lžičky soli u vodního pickles..

Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 22. Červenec, 2008, 01:51:21 »

Já dávám několik let na deset kilo zelí 1dkg soli a bez problémů. Spíš mě zajímalo zda někdo dává méně. Já to chci zkusit ještě o polovinu snížit pro mě je to i tak přesolené.
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 22. Červenec, 2008, 10:45:16 »

já dávám 1dkg soli na kilo. ale často to pak rychle propláchnu pod vodou, tím to ztratí tu sůl.. když se to pak dá do lisovaného salátu, tak to je v poho..
Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #4 kdy: 22. Červenec, 2008, 23:58:03 »

neztratí to však pouze tu sůl, ale i to všechno dobré co v tom zelí z mléčného kvašení je Huh?

dávám na zelí 2% soli a na jemnou zeleninu jako ředkev daikon 1%. přesoleno s emi nezdá....
« Poslední změna: 23. Červenec, 2008, 00:02:10 od mirka » Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 28. Červenec, 2008, 20:23:23 »

Dá se klasické pickles nahradit kvašenými okurkami? Tzv. "kvašáky"? Rodiče je nakládají a nechají 1 týden kvasit. Kys. mléčná se vytvoří. jen nevím zda je to dostatečná náhrada za kvašené zelí? Děkuji
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 28. Červenec, 2008, 20:44:50 »

no zda-li nahradit, to nevím, ale jako zpestření jsou fajn  Smiley
« Poslední změna: 28. Červenec, 2008, 20:58:43 od giorgino » Zaznamenáno
mirka
Jr. Member
**

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Říjen, 2008, 20:53:12 »

mléčně kvasit můžeš jakoukoliv zeleninu, tedy i okurky.....hend bych nějaké brala Smiley
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Říjen, 2008, 21:53:45 »

myslis kvasaky? muzes si je koupit, pokud si je chces dat, ne?  Wink
Zaznamenáno
Petr Toman
Sr. Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 20. Říjen, 2008, 10:21:05 »

máš milane namysli koupit si je v normálním obchodě? když to je narvané kde čím, ne?
nebo máš typ na nějakou značku kyselých okurek?:-)
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 21. Říjen, 2008, 19:32:52 »

petre, nekde jsem je videl ve ZV, byly ze Slovenska a pouze prirozene kvasene. Ja okurky az tak nemusim...
Zaznamenáno
Peta
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #11 kdy: 26. Únor, 2009, 14:41:29 »

Ahoj, ja miluju kvaseny okurky, tak po nich dlouho patram. Ty, ktere jsem objevila, co jsou snad jedine bez konzervacnich latek, jsou tyto http://kvasiaren.szm.sk/kvasene%20uhorky.htm  Maji je v prodejnach Alberta. Jinak s kvasakama byl v roce 2007 skandal, ze se prodavali nejake polske, ktere jsem si bohuzel take nekolikrat koupila a byla v nich konzervacni latka, ale to se prave nesmi prodavat jako kvasene okurky. Vice info zde http://www.szpi.gov.cz/docDetail.aspx?docid=1002336&docType=ART&nid=11436  Ja si tenkrat vzpominam, ze me na to upozornila i kamaradka Hanka, ze si vsimla, ze na etikete je v polstine napsane nejake ECKO, ale v cestine ne. Coz je teda sileny, ze ty preklady etiket jsou rozdilne a ze se na to neda spolehnout. Clovek aby byl detektiv Colombo v obchodech !
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení