Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: výroba seitanu  (Přečteno 3423 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 17. Červenec, 2008, 11:41:52 »

Mohla bych vas poprosit o recept a postup na vyrobu seitanu? Na kurzu se nam vzdy povedl ale doma se mi vzdy rozpadne. Vim, ze jsou dve receptury -
1) z lepku a vody - ta pry neni moc koser
2) z psenicne mouky a vlazne vody (na 1 kg mouky cca 5,5 dcl vody) - tu jsem zkousela a nepovedla se.
Tak diky za rady a tipy Grin
Zaznamenáno

giorgino
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 17. Červenec, 2008, 11:57:52 »

k bodu číslo 2 je postup následující:

1 kg hladké mouky zaleješ 0.5 l studené vody a vypracuješ těsto a to zaleješ horkou vodou, aby to těsto bylo ponořené a necháš to minimálně půl hodiny odležet. poté vodu sleješ a proplachuješ to studenou vodou dokud neodtéká čistá voda. pak už to jen vařiš s kombu a shoyu..

mně se to s tímto postupem vždy povede, ale ostatní mohou míti postup jiný..

tak hodně štěstí s domácí výrobou Wink
« Poslední změna: 17. Červenec, 2008, 12:19:36 od giorgino » Zaznamenáno
lenka
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 17. Červenec, 2008, 13:06:47 »

diky za postup a radu! tak ja to dnes (do tretice v tomto tydnu Grin zkusim...
Zaznamenáno

El
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 17. Červenec, 2008, 13:31:06 »

Když jsem ho dělala poprvé, tak jsem byla úplně hotová z toho, že z kusu těsta mám tak pěknou žvejku Smiley hmm a ta dobrota pak Smiley mňam
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 13. Září, 2012, 09:44:54 »

Ahoj Leni a El,
mě také chutná doma vyrobený seitan. No, když jsme ho dělaly s mamkou, taky jsem zůstala  koukat, co mi zbylo za hmotu, ale jinak je to moc dobré. I Lenka Rojíková ho na stránkách má popsaný.
Jarka
Zaznamenáno
Melkorka
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 06. Říjen, 2012, 07:50:23 »

Přeji hezké sobotní ráno.
Seitan jako takový se mi podařil udělat napoprvé, až jsem se divila, že mi z toho těsta něco zbylo Very Happy
Ovšem mám jiný problém, jak ho ochutit? Kdysi v menze jsem ho ochutnala a bylo to jak houba (na mytí) nasáklá olejem. Doma jsem dala do zeleninového vývaru, nějáké koření (bobkový list, nové koření a myslím kmín a sůl) a výsledek byl chuťově také nevalný. Avšak kamarád si na něm v makrobiotické restauraci pochutnával, že hodně připomíná maso. Jak tedy postupujete vy při dodání chuti?
Další amaterská otázka je, zda ho lze vyrobit i z žitné mouky? Hádám, že je jedno zda používám CZ či bílou mouku, protože minerály a spol. se odplaví s vodou? Pak mě přepadá neodbytná otázka, proč jíst seitan?
Zaznamenáno

Kořenem všeho zla je nedostatek poznání.
Buddha
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #6 kdy: 06. Říjen, 2012, 13:22:03 »

Ahoj,
to by mi asi taky nechutnalo seitan jak houba nasáklý olejem. Asi ho neuměli dobře ochutit, nebo mě pak napadá, zda ho nesnažili v přílišném množství oleje. Já jsem seitan už dlouho nedělala, ale pokud jsem ho dělala, tak normální hladkou mouku, hrubá by se dala použít taky. Z celozrnné jsem to nikdy nedělala, takže nevím jak chutná. Normálně k dochucení kořenovou zeleinu, mořské řasy, pak mě napadlo dát tam libeček nové koření.... Myslím, že se fantazii meze nekladou. Určitě někdo další přijde s nápadem, jak při vaření seitan dochutit. Možná i shiitake by se dala do vývaru použít
Jarka
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení