Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: Jak zvládat makrobiotiku v nemakrobiotické rodině  (Přečteno 6476 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
ivana
Host
0 0
« kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:23:17 »

Honzo,ja jsem tu nova a v makrobiotice jsem zacatecnik,i kdyz dulezite knihy mam prectene jiz nekolik let,ted jsem je oprasila a zacinam praktikovat.Proto na internetu hledam a nachazim minimum,ale i tak!!No a dnes jsem se dostala na tve stranky,kde jsem si opsala recepty na pokrmy z dyne.Sama jsem si totiz letos vypestovala,jsou nadherne uvnitr oranzove a super voni,jen jsem nevedela,kde vsude je muzu pouzit.No a ty v tech receptech pouzivas ocet,mysleno umeocet nebo normalni vinny ocet?Jinak bych uvitala milion dalsich odpovedi,ale to asi vsichni zacinajici,jen otazka je hodne klicova a rada bych,kdyby mi nekdo poradil,treba ma nekdo nejaky recept.Je mi 42a mam 16mesicni mimino/kterymu moje strava celkem chutna/,pak mam manzela a dve studujici deti a jim varim normalni stravu,coz znamena,ze MB varim jen pro sebe,max pro mimco,vsechny recepty jsou vsak pro vetsi mnozstvi a ja ani nevim,jak velkou porci jidel a zel,priloh bych mela snist,nehlede na to,ze tak male mnozstvi se blbe vari kdyz chci mit stravu pestrou a navic takto stravim pul dne u plotny a jsem z toho vyrizena,protoze pak se nestiham venovat svemu synkovi a pak varim nervni a specham a tak.Zatim jsem vydrzela 14dni a ted jsem ulitla,stacilo,aby byl malej nachlazenej a porad plakal.Takze vazne nevim,jak si s timto poradit,rodinka moji stravu odmita,ale obcas jim to zakamufluju/detem/.Chlap ma nejradsi klobasy a vse co je z veprika.A tohle vsechno je duvod,proc mi doma neprosel navrh,ze se zucastnim kurzu MB vareni.Takze budu rada za kazdou zkusenost.
Zaznamenáno
coroner
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:23:33 »

Prosazovat makrobiotiku v rodině, které aktivní péče o své zdraví nic neříká, je prakticky marný boj. Abychom nakonec měli z makrobiotiky více užitku než stresových situací, vyžaduje to při třech dětech opravdu spolupráci celé rodiny. Že v rodině neprojde ani přihlášení se do kurzu, je sice trochu o sobectví, ale taková je už doba a přístup masožravců k tomu, co je nebere.
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #2 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:23:44 »

Pro Ivanu: Vim jak je to tezke, sice nemam deti, ale kazdy z nas ma jiste nejakou zkusenost s reakci alespon nejblizsich v rodine na makrobiotiku. Ty reakce jsou opravdu ruzne. Ja se treba snazim jit prikladem, varim si makrobioticky a pak zvu rodice na obed, aby videli, ze to neni zadna veda si takto uvarit a dobre se najist. A to tatka je take hodne masove zalozen. Ale ja mu trpelive vysvetluji rizika spojena s vetsi konzumaci masa. Pises, ze manzel dava prednost klobaskam a veprovemu. Tak at se zamysli, kolik v te jeho oblibene klobasce je opravdu toho masicka. Pokud to tedy nejsou delane klobasky doma, tak urcite pochopi, ze to neni to prave orechove pro cloveka. Vzdyt se o tom take dost pise, delaji se kontroly. Ty uzeniny kvalitni, tak to aby clovek opravdu hledal s lupou, nebo si to doma vyrabel sam. A k veprovemu a obecne k cervenemu masu, ja osobne jsem maso take jedla, ale vyjimecne, spise na navsteve. Sama jsem maso nekupovala a nevarila z nej. Priznam se, ze obcas mi dobry steak nebo veprove koleno treba v restauraci take chutnalo. Ale ted se nad tim vsim zamyslim z jine stranky, a sice z pohledu velkochovu. A jsme u toho. Stacila by jedna exkurze do masokombinatu a clovek by maso nejedl vubec. Staci mi ta predstava. Nejsem si jista, ze je tam se zviraty nakladano humanne a myslim si, ze z toho jak ta zvirata trpi, tak se to jiste projevi i na kvalite masa. Takze asi takovou debatu bych doma zavedla. Jemne. Hlavne ne radikalne! Tim se niceho nedocili. Pridavat alespon k masu zeleninu, ne klasiku maso, omacka, knedliky... Udelat si domaci pickles, proste pomalinku zarazovat takove veci a uvidis, ze to nakonec manzelovi treba zacne i chutnat. A hlavne se nestresovat !
Zaznamenáno
ivana
Host
0 0
« Odpověď #3 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:27:21 »

pro Peta...diky ti za odpoved,nedostala jsem se na net az ted.To co mi popisujes,to uz doma davno mame probrany.Ja uz nejakou dobu sleduju nektere vyzivove smery,az ted na materske mam trosku cas se tomu venovat bliz,davno davam k jidlu spoustu zeleniny,pomaloucku rodinku smeruju jinam,ale proste se nechytam,maso je proste maso,takze do toho zarazuju alespon suroviny.ktere mb preferuje.Ale to podstatne jsi mi nenapsala....jak mam varit jedno jidlo pro sebe mb a pro ostatni to,co chutna jim.proste jsem se chtela zeptat na zkusenosti ostatnich,protoze pochybuju,ze jsou tady lide,kteri se takto stravuji s celou svoji rodinou.ja prece nemuzu nikoho nutit,aby jedl to co ja.k tomu musi kazdej dospet,taky mi to trvalo nekolik let,je to v mysleni a to musi kazdy sam u sebe zmenit.a dozrat k tomu.koupila jsem si nedelni mb vareni,opet jsou to porce pro celou rodinu a kdyz to vydelim ctyrmi,tak ani tak male kastrolky nemam a ani jich nemam tolik,abych dodrzela pestrost stravy.a s jidlem pro ostatni bych stravila cele dopoledne u plotny,coz by mi ani tak nevadilo,jenze rocni dite ma sve potreby,navic jsem s nim vetsinou sama,takze se mu musim venovat.na vareni mam pouze dobu,kdy dopoledne spi a vecer,jenze jak pak mit cerstve jidlo???trapim se tim a nevim,jak na to.opravdu tady neni nikdo s podobnym problemem?ted uz tyden jim normalni stravu,protoze malymu lezou 4stolicky naraz a porad place,tak treba uvarim pro celou rodinu kastrol gulasove polivky s rohlikem,proste katastrofa!!!!a vubec to tak nechci,je mi uplne zle takove jidlo jist.tak mi treba nekdo poradi.
Zaznamenáno
Peta
Host
0 0
« Odpověď #4 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:27:48 »

Ivano, prosim, hlavne se nestresuj. Asi to beres velice poctive. Bohuzel pro to obcas nemame doma podminky. Ja nejsem ve tve situaci. Nemusim varit denne pro rodinu. Ziju s pritelem a jak jsem mozna psala, on to, co uvarim, tak sni, ale ma rad maso a na to si zajde do restaurace, nevyzaduje to doma. Doma jeste pred tim, nez jsem se zacala o MB zajimat, tak jsem nikdy moc maso nevarila, jednak je drahe a jednak si nejsem jista kvalitou, neznam dobreho reznika. Takze jsme davali prednost testovinam, zelenine, rybam. Testovin je take mnoho druhu, muzou se delat celozrnne, pohankove... Ja zacinala take s tou Biokucharkou Hanky Zemanove a muzu doporucit. Treba takova zelnacka s uzenym tempehem, tak ta je tak vynikajici, ze chutna i masarum. Muzes ji udelat vice a je vystarano. Doma take mam vzdy nalozene pickles. Nejakou tu zeleninu, hlavne mrkev, cibuli a zeli. A uz s tim se da hodne kombinovat. Uplne nejlepsi by bylo, kdyby sis nasla kamaradku, ktera je bud makrobioticka, nebo se alepson hodne zajima o zdrave vareni. A probirat to s ni. Navzajem se podporovat. Ja mam obrovske stesti, mam takovou sousedku. Navzajem si treba dame ochutnat jidlo, ja neco uvarim, donesu ji a ona zase me. Neni to casto, ale hrozne to povzbudi. A take, ja nejsem moc doma, jsem porad v praci, takze super MB stravu muzu realizovat take jen o vikendu. Jinak se snazim chodit do restauraci na obed, jako napr. Country Life, Lehka Hlava, stoji to sice dost penez,ale co se da delat. Do normalni restaurace nemuzu, tam si nic nevyberu. Preji ti hodne stesti. Jestli jsi z Prahy, nebo vetsiho mesta, tak moznosti je hodne. Ale i na venkove si myslim, ze se najde spriznena duse. Hlavne se prosim netrap ! I takova gulasova polevka s laskou uvarena je fajn. Ted me asi makrobiotici nedaji za pravdu. Ale ja si myslim, ze stres je horsi.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #5 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:28:04 »

Já nemůžu dát žádnou podstatnou radu k tomu jak si to zařídit v práci a jak to časově stíhat. Ale souhlasím stou poznámkou o stresu od Peti. Je to určitě velice náročné vařit 2 druhy jídel a pečovat o děti a zvládat přitom práci. Ale myslím si, že když člověk vydrží, tak rok uteče a bude to všechno dělat o hodně lépe, najde si na různé věci systém a bude to nakonec pohoda a rodina třeba začne postupně také. Hlavně nepropadat panice Smiley
V normální restauraci si snažím dávat teplou zeleninu, často ji mívají napsanou v přílohách, s rýží. A taky nějakou rybu plus rýži. Stím, že se zeptat jestli by to třeba vůbec nesolili a neochutili, bez dresingu apod.
Zaznamenáno
Rosta
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:29:13 »

Pro Ivanu
Máš pravdu, že vařit pro sebe něco jiného než pro rodinu je časově neúnosné a nesprávné.Řešení otázky je – je to jen o vztazích. Připrav sebe i partnera na hezký večer.Uvař svému partnerovi jeho oblíbené jídlo a po večeři si s ním o všem s láskou a porozuměním promluv.Ale v lásce, míru a porozumění.Mnoho žen se svými muži bojuje o rovnost ve všem.Muž a žena si nemohou být nikdy rovni.Muž zabezpečuje rodinu zvenku, žena zevnitř.Muž z venku přináší materiální zabezpečení a žena ho vzápětí transformuje na rodinné teplo zevnitř.V tomto úkolu je každý z nich jedinečný.Harmonický vztah je o vzájemném doplňování se,spojení síly muže a něhy ženy.Hledejte to, co Vás spojuje,nikoli to co Vás rozděluje.Mnoho žen chce být generálem v sukni,nikoli strážkyní tepla rodinného krbu.V tom je prokletí dnešní doby.
Držím Vám oběma palce.
Zaznamenáno
Ivana
Host
0 0
« Odpověď #7 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:34:25 »

Ahoj vsichni a dekuji za povzbudiva slova.Nejsem schopna ted reagovat,protoze se nad vsim musim zamyslet,na net se kazdej den nedostanu,tak se ozyvam az ted,a to ho mame doma na dvou pocitacich!!Proste je vecne obsazeno nebo malej nespi,jindy nemam klid.Muj chlap respektuje to,ze se chci takto stravovat,ale on o to nestoji,mozna nekdy casem.Dcera,ktere je 18let kazdy den ceka,co mame mb dobryho,syn 21let o tom nechce ani slyset,ale casem sni co mu nachystam,no a malej mimik 16mesicu papa se mnou,protoze vi,jaka je to dobrota.Takze casem uvidim,jak se veci vykrystalizuji.Je pravda,ze se stresuju,ze nemam stravu jak ma byt a ze je to spatny,hlavne po precteni knizek p.Pruchove,ale asi se s tim musim chvili naucit zit.Uz jsem si doma udelala pickles a postupne se k tomu urcite dopracuju,fakt je,ze kluk je malej a musim byt porad s nim.Verim,ze tady na tom foru najdu spoustu inspiraci a casem se zucastnim nejakeho kurzu.Mam blby to,ze bydlim 26km jizne od Brna na vesnici,kde zatim skoro nikoho neznam a uz vubec ne nekoho,kdo by se zdrave stravoval.Jen vim,ze nejake kurzy vareni probihaji v Brne a chystam se na to.Tak dlouho jsem hledala,az jsem nasla.A uz se moc tesim na neonuv makovnik z kuskusu.Mnam!Tyhle veci rodince klidne naserviruju,tohle ani nepoznaji.
Zaznamenáno
Renáta
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:35:48 »

Ivanka, podla mňa je najdoležitejšie sa netrápiť. Pretože to nie je len o jedle.Že máš pickls v sklenom pohári, a nie v špeciálnej nádobe, nevadí. Že nemáš papiňák a máš sklokeramickú varnú dosku, to nerieš. Že tvoj muž miluje klobásy? No a čo? Veď je ovela doležitejšie, že miluje teba a vaše deti. A časom bude možno tých klobások menej... Žuj a nechaj žuť je moje heslo. Hocako by si si varila vyváženú stravu, bez pokoja vo vnútri tvojej dušičky má požierač klobások, ktorý sa vo vnútri nezožiera, navrch. Lebo nie je to len o jedle. A to vravím ako človek, ktorý viac ako 10 rokov neje maso. Mám 41 rokov a 2 decká v puberte, a tak plne rozumiem aj tvojej otázke, ako variť 1 mb jedlo pre seba a iné pre rodinu. No nijako! Ak nechceš byť večný otrok v kuchyni, tak sa musíš snažiť variť tak, aby základ bol ten "tvoj" a masožravcom prihoď k tomu tie ich pochúťky. Teda napríklad: píšeš, že sa Ti urodili hokaido - no tak hokaido sviečková s knedlou + tempeh pre teba a dcérku a chlapom k tomu trošku toho masa namiesto tempehu. Ale určite nie variť všetky chody úplne inak. Ja osobne síce doma maso vobec nerobím a aj návštevy si zvykli, že im ponúknem akože maso, ale namiesto neho je tam napr. seitan alebo to má tvar fašírky, ale je šošovicová - a nakoniec už sú aj zvedaví, čo to zasa bude. Nie som však mb a ani sa o to nesnažím. Ja idem trošku inou cestou, ale doma pri príprave jedla používam z mb vela aj vela mb ingrediencií. Snažím sa postupovať tak nejako nenásilne. Myslím, že v tom spočíva velké ženské umenie a čaro, že nakoniec aj tak tých chlapov dostaneme tam, kam chceme:-) Držím ti palce, nech sa ti to darí a najma, žiadne výčitky. Denne si opakuj, že si na ceste a vyvíjaš sa, a to najlepšie, ako vieš a že to, čo robíš, je super. Aj ten guláš sem-tam :-)
Zaznamenáno
Ivana
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 19. Prosinec, 2006, 22:37:15 »

Dekuju Renate za peknej dopis,budu se muset asi fakt takto zaridit,ostatne tak nejak uz se to snazim praktikovat no a ono se to nekam nasmeruje samo,treba to nebude mb,ale bude nam to vyhovovat vsem.Pickles se mi fakt povedlo,dnes jsem ho jedla a je moc dobry,dala jsem vsem na talir a vsichni snedli.Takze doufam,ze se tady casem dozvim jeste spoustu veci a dostanu spoustu dobrych rad!!!
Zaznamenáno
Mo
Host
0 0
« Odpověď #10 kdy: 22. Prosinec, 2006, 08:02:40 »

Ivanko,je mi čtyřicet a moje rodina se skládá z pátnáctileté slečny a sedmnáctiletého jinocha a manžela, který donedávna tvrdil, že má emocionální vztah k masu. Po dvou neúspěšných pokusech o MB stravu v podobě: já MB strava , zbytek rodiny "normálně", jsme se dohodli na modelu       doma MB strava, to co sní okolo je na jejich "zodpovědnost". Děti do školy vybavím MB jídlem a manželovi také dávám MB svačinu do práce. V období , kdy jsem nechla MB a vařila guláš s láskou, se mi po MB stýskalo. Bohužel klid a láska při vaření jídlo sice nabijí pozitivně , ale chemii nepřemůžou.
Zatím nám vyhovuje ta varianta doma MB. Je to radostnější. Opravdu je lepší přecházet pozvolna a delší období, ale s poznáním a přesvědčením.
Zaznamenáno
Anonymní
Host
0 0
« Odpověď #11 kdy: 23. Prosinec, 2006, 21:35:15 »

Vsechny vas po delsi odmlce zdravim a diky za prispevky.Bohuzel marny boj je marny boj,rodinka mb stravu vazne odmitla a ja klopytam...varim nejake kompromisy,ktere nikomu nechutnaji,Zitra je Stedry den,v lednici je nasolenej kaprik a rizky,zaklad na bramb.salat je taky hotovej,trocha cukrovi klasicky s cukrem je taky napecena,vyvar na rybi polivku je na plotne.Na prvni Svatek vanocni je prichystana kachna se zelim a knedlik,druhy Svatek budeme u pribuznych,tam nevim co bude,ale neco jiste podobneho.
Utesuju se tim,ze to nejak zvladnu a do konce roku neco vymyslim,ale je fakt tezky jit proti vsem...No uvidime...
Preju vsem krasne Vanoce,hodne zdravicka a rodinnou pohodu.Ivana
Zaznamenáno
Magda
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 06. Leden, 2007, 21:40:00 »

Ahoj Ivano, mám úplně stejný problém, jsem přesvědčená, že makrobiotika je úžasná věc, ale zbytek mé rodiny můj názor nesdílí. Můj manžel a dva synové ( 11 a 13 let ),jsou "masožravci". Já sama s makrobiotikou koketuji už asi 15 let. Střídají se u mně období kdy jím naprosto zdravě a téměř výlučně makrobioticky s obdobími tzv. normální stravy. Jsou potraviny, které nekonzumuji vůbec (hovězí, sádlo, párky), ale "ujíždím" na sladkostech,drůbežím, pečivu. Je fakt, že se to vždy projeví na mém zdravotním stavu (špatně spím, mám různé bolesti, jsem nervózní...).Pak přijde na řadu makrobiotika, která opravdu pomůže.Doma to řeším také tak, že vařím často zvlášť pro sebe a zvlášť pro zbytek, i když jsou někdy ochotni pozřít mé zeleninové rizoto, nebo většinu luštěninových jídel. A protože jsme "jen" lidé - hlavu vzhůru. Každý dělá chyby a z těch chyb je možno se poučit. Nestresuj se, určitě je hodně lidí na tom jako ty. Celý život hledáme cestu. Občas se každý ocitne na rozcestí a snaží se podle svého nejlepšího vědomí dát se správným směrem.
Zaznamenáno
Dagmar
Host
0 0
« Odpověď #13 kdy: 09. Leden, 2007, 19:09:54 »

Moc všechny zdravím. Ze zkušenosti můžu poradit. Vařte jedno jídlo pro všechny. Např. Vepřové,zelí knedlík. Zelí vařím pro všechny, zahušťuji arowrootem,přip, dochucuji umeoctem. Knedlík mají masaři klasický a já s dcerou jáhlový,nebo polentu. Než se např upeče maso, zatím si připravím seitan,s cibulí,česnekem,zázvorem,proč bych se měla ochuzovat o chutě? Náš talíř doplním např.pickles,zeleninou, dušenou,syrovou strouhanou,pěkně ozdobím všem zelenou petrželkou a všichni jsme spokojeni. Jen máme na umytí o tři kastrolky víc.Pro začátek je dobré používat MB ingredience ve všech formách i do klasických českých jídel.Strávníci to nepoznají a já jsem spokojená,že dělám něco pro jejich zdraví.Recepty v knize Makrobiotické nedělní vaření jsou přesně pro přátele,kteří začínají,nebo vaří pro rodinu i klasiku. Stačí připravené jídlo jen víc dochutit,nebo přidat maso. A všichni jsou spokojeni.Přeji srdečně všem pohodu při vaření.Dagmar.
Zaznamenáno
Rosta
Newbie
*
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #14 kdy: 10. Leden, 2007, 11:26:04 »

Milá Ivano,

mám osobní zkušenosti s vařením na téma Zdraví na talíři a nejlepší postup je zúčastnit se kurzu, kde se daná problematika probírá nejen teoreticky, ale hlavně prakticky, zkus kliknout na www.makrobio.cz, věřím, že najdeš co hledáš.
Držím palce.

Rosťa
Zaznamenáno

Rosťa
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení