Stran: 1 ... 4 5 [6]
  Tisk  
Autor Téma: akné a hubnutí na makrobiotice  (Přečteno 29957 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #75 kdy: 31. Leden, 2012, 22:54:47 »

Ahoj Calarien a všichni ostatní,
chtěla jsem se zeptat, co je vlastně porucha příjmu potravin? Nikdy jsem tím ntrpěla, takže to jsem nikdyřešit nemusela. Ráda se ale o tom dozvím. To znamená, že člověk nemůže jíst, nebo jak to  vlastně je? Akné jsem taky měla, teď už ho moc nemám.  S tím hubnutím to chce opravdu vytrvat.
Calarien, tak se zeptej v Institutu, kde studuješ MB, aby ti trochu poradili, jak to udělat, abys měla sladké iv jídle, aby ses vyhla těm krémům, pudinkům a tak. Já ale myslím, že řeknou, že mrkev nahradí sladkou chuť a jiné sladké zeleniny.
Jarka
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #76 kdy: 31. Leden, 2012, 23:21:45 »

Ahojte,

mě často připadá, že

"uspokojovat chutě" a "jíst makrobiotickou léčebnou stravu" jsou dva pojmy, které spolu moc nekamarádí...

Co si o tom myslíte?
Zaznamenáno
agarek
Host
0 0
« Odpověď #77 kdy: 01. Únor, 2012, 00:01:25 »

Neřekl bych, ale asi rozumím, jak to myslíš. Jednak někdy v léčebné mb je žádoucí stimulovat nějaký orgán výraznější chutí a druhak, pokud je mb obecně přísnější ve standardním režimu člověka, tak i při posunu do léčebné zůstávají výraznější chutě, protože výraznější chutí je potom například leckterá zelenina atp.

Bude to více platit pro někoho, kdo je více v nějakém labužničtějším režimu nebo si obecně dopřává, ten potom léčebnější mb může vnímat jako chuťové omezení, takže to pravděpodobně bude většina. 

Nicméně ani v léčebném režimu by chutě neměly být úplně mdlé, právě z důvodu stimulace orgánů viz určité pravidlo pěti barev, pěti chutí na talíři, které asi netřeba dogmaticky dodržovat.

Takže jak jsem psal, leckdy může být ostřejší, výraznější chuť považována za léčebnou viz například stimulace okruhu plíce-střeva křenem, zázvorem, syrovou cibulí atp.
Nebo stimulace ledvin slanou chutí či sladkou chutí stimulace okruhu slezina-slinivka-žaludek, kyselá játra-žlučník atd. Spíše bude záležet na tom, co kterou chuť způsobí.

Jemnější pro organizmus a tedy léčebnější bude shoyu, umeocet než sůl, zeleninová povidla ze sladkých zelenin než ovoce, šťáva z pickles a pickles než nějaký ocet typu z mb rýžový či jablečný.
Je to ale jenom teorie, pokud se někdo hodně, extrémně stáhne, tak léčbou může být ovoce nebo dokonce pro někoho extrémně konstitučně, kondičně staženého třeba i dočasně trochu piva atp. Z hlediska energií na srovnání velké disharmonie.

Takže to tak úplně neplatí, ale obecně je léčebná mb vnímána jako striktnější, přísnější a méně chuťově výraznější, protože se často člověk léčí spíše z nadbytku extrémů než třeba naopak, že by byl některý orgán nedostatečně stimulován, to spíše nadměrně či nevhodně, případně oslaben nadměrně stimulovaným orgánem vládnoucím či snad předchozím viz Hvězdice pěti proměn energií.

Je možné být dlouhodobě v nějakém přísnějším režimu z pohledu mb mainstreamu, hlavního proudu, většiny a potom si člověk uspokojuje chutě něčím, co je považované za léčebné např. zelenina.
Respektive dynamika může být o něco nižší z pohledu energií a potom stačí méně na uspokojení chutí.
« Poslední změna: 01. Únor, 2012, 00:27:43 od agarek » Zaznamenáno
Iren
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #78 kdy: 01. Únor, 2012, 16:52:09 »

Ahoj Myšpulko, možná jsi to myslela zkrátka tak, že ti makrobiotika moc nešmakuje a že ještě teskníš po chutích klasických a běžných jídel.
K tomu mám jen - vydrž, záliba ve zjemnělých chutích se dostaví. Ale to jsi určitě už hodněkrát slyšela... Chce to čas, než objevíš, že právě "v jednoduchosti (přirozenosti) je krása". Mně makrobiotika chutná strašně moc a naopak běžná jídla už mi i podle chuti připadají - prostě extrémní.

Mluvím o makrobiotice jako takové, nevidím moc výrazný předěl mezi tzv. normální a léčebnou.

Ale to je samozřejmě jen subjektivní zkušenost, kterou nechci vnucovat každému.
Zaznamenáno
Calarien
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #79 kdy: 01. Únor, 2012, 17:08:56 »

To já z Institutu mám spoustu rad, o to nejde, spíš si potřebuju popovídat s někým, kdo si prošel něčím podobným... Vím, že extrémní jiny v podobě mb sladkostí je lepší nahradit sladkou zeleninou, např. v podobě nápoje ze sladké zeleniny, že je třeba jíst hodně napařené a blanšírované zeleniny, hlavně listové, že chuť na olej se dá teoreticky uspokojit větším příjmem luštěnin...jenže jedna věc je vědět co je pro tělo vhodné k uspokojení přirozených chuťových potřeb a k vytvoření rovnováhy mezi energiemi potravin, a druhá věc je přimět mysl, aby to opravdu přijala a nevzpouzela se tomu.
Jarko, poruchy příjmu potravy - to jste v poradně nebrali? Myslela jsem, že to je jedna z hlavních oblastí poradenství... tak si vyhledej něco o anorexii a bulimii, což jsou asi nejznámější poruchy. Já netrpím ani jedním podle definic, ale mám odjakživa problém s přejídáním se, tláskáním, a to proto, že nejsem emocionálně vyrovnaná, léčila jsem se s depresemi několik let pomocí léků, které jsem vysadila, ale teď bez té berličky je to prostě mazec....Pořád je tam ta nutkavá potřeba řešit jakýkoliv stres, neúspěch, pocit marnosti, prostě jakýkoliv negativní pocit tím, že se člověk něčím ztláská, něčím, o čem ví, že by to neměl, a je to bludný kruh...ale to je fakt na dlouhý lokte, kdybych to měla celý popisovat, a hlavně se mi to nechce kdekomu svěřovat.
Prostě teorie je hezká, ale praxe může být dost jiná...
Zaznamenáno
myspule
Sr. Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #80 kdy: 01. Únor, 2012, 19:39:48 »

Mně chutná všechno a moc. I MB i všechno ostatní :-) Jen, když si dám ten dokonalý mb talíř, tak necítím uspokojení chutí, ale rozežranost. To je má potíž :-) Nenasytnost. Platí na mě pořekadlo: S jídlem roste chuť.
Zaznamenáno
komár
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #81 kdy: 01. Únor, 2012, 19:51:01 »

Procházím si něčím velice podobným, osobně mi ale ke zlepšení stavu pomáhá pravidelně tvrdá sladká zelenina denně, v polévce, sladký nápoje, vařená s obilovinou....(také ale ty emoce se sebou zkouším nejdřív znova probrat).
Zaznamenáno
Ondrej
Full Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #82 kdy: 03. Únor, 2012, 18:58:15 »

Jen, když si dám ten dokonalý mb talíř, tak necítím uspokojení chutí, ale rozežranost. To je má potíž :-) Nenasytnost. Platí na mě pořekadlo: S jídlem roste chuť.

Dokonalý MB talíř je pochoutka, vyvážení, spokojenost. A pak pln energie opět do práce a tvoření, pitvoření Smiley
Teda už jsem déle neregistroval otázku ujíždění na sladkém a po letech na MB už ta chuť na extrémy ani není.

Tak dobrou chuť.
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #83 kdy: 03. Únor, 2012, 20:17:16 »

Citace
Jen, když si dám ten dokonalý mb talíř, tak necítím uspokojení chutí, ale rozežranost. To je má potíž :-) Nenasytnost. Platí na mě pořekadlo: S jídlem roste chuť.

Lenka a Dušan Bláhovi mě inspirovali vícekrát informací, že kde nejsou kvalitní suroviny, tak tam těžko nastupuje pocit uspokojení i z menší porce jídla.
Oni nakupují jen bio zeleninu, nejkvalitnější suroviny, i když jsou drahé a prej zaznamenávají velký rozdíl v množství jídla, které sní - než když jsou nuceni někdy jíst jídla z nebio zelenin. Někdo by řekl, že je to mnohem uspokojivější chutí bio zelenin, někdo že je to její pránou apod.
Já stále šetřím na jídle a pořád mi dokola dochází, že jdu špatnou cestou.
Zaznamenáno
dvorjar
Hero Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #84 kdy: 06. Únor, 2012, 10:58:41 »

Ahoj Mišpule,
mě také cutná někdy něco klasického. MB také, samozřejmě. Někdy jsem ale pak z toho jídla "rozházená" a buňky chutí jsou "rozhádané". Ale určitě máme všichni nějaké období, kdy uděláme nějaký prohřešek.
Jarka
Zaznamenáno
Stran: 1 ... 4 5 [6]
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení