Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: MB a sport  (Přečteno 6579 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
behalka
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« kdy: 07. Srpen, 2008, 14:16:21 »

Ahoj všem,
jsem moc ráda, že jsem objevila tyhle stránky a mohu tak s někým sdílet svoje pocity a zkušenosti. S MB jsem se seznámila díky pí Strnadelové na přednášce v pražském A-centru, když jsem začínala řešit příkrmy pro tehdy sedmiměsíčního syna. Od té doby (už je to víc jak rok) se plus mínus snažím zásady mb dodržovat jak u sebe, tak u syna a, ačkoli nejsem ortodoxní, připadám si někdy v kolektivu ostatních maminek velmi exoticky.
Co mě ale zajímá, je, jak se dívá MB na sport.
Kdy během dne sportovat?
Je vůbec MB vhodná při vysokém energetickém výdaji, příp. existují nějaká specifika pro stravu sportovců?
Před otěhotněním jsem se sportu věnovala hodně, tzn každý den něco, hlavně vytrvalostní sporty a plážový volejbal, pak jsem dva roky kojila, a teď se zas začínám "dávat dohromady".
Děkuji předem za odpověď
Zaznamenáno
elena
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #1 kdy: 07. Srpen, 2008, 15:36:11 »

tema sport a mb ma zaujima tiez, lebo moj priatel ma obrovske energeticke vydaje, robi skialpove tury na 3000m, 60km na bicykli a pod. na jeden den, kvadratlony,... takze ak vie niekto poradit co zaradit do stravy bolo by super. berie si so sebou musli tycinky, keksiky, lebo obed mu energeticky nestaci, to    mu pridavam obcas kura, rybu, slaninu. len to tak do neho pada a dakde mizne. zasoby tuku ma male len 15percent. /pardon ze sa opakujem, uz som to pisala v teme "hubnuti a akne"/ dakujem
Zaznamenáno
Lord Kikin
Full Member
Pohlaví: Mužské

97044257
Zobrazit profil WWW Email
0 0
« Odpověď #2 kdy: 07. Srpen, 2008, 16:15:10 »

Makrobiotika a sport. Tema samo o sobe  Grin Nedavno bylo v casopise Zrneni celkem zajimave zamysleni na toto tema - doporucuju precist.

Osobne si myslim, ze toto tema se nam rozdeluje do dvou otazek, protoze makrobiotika neni jenom to "jidlo", ale je to cely zivotni styl.
1) Jak moc se da pri makrobiotickem stravovani sportovat
2) Ktere sporty se daji jeste povazovat za makrobioticke

MB dovoluje sportovat bez jakychkoliv problemu i na spickove urovni - znam napriklad mnohalete makrobiotiky, co zavodne lyzuji a tak podobne...
Obecne je MB lepsi na vytrvalostni sporty, nebo dlouhodobe vykony, nez na sprint, ale mozny je vsechno... Grin
Zaznamenáno
Elvis
Full Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #3 kdy: 07. Srpen, 2008, 17:30:34 »

Vůbec mě nenapadlo to řešit, prostě jedu na kole a místo buchet mám v baťohu rýžu se zeleniou.. no a?
Pohoda. Hlavně být v pohodě a dobře papat, nestresovat se tím a tím..
V zimě snowboarduju, v létě běhat (jen občas a trochu - mě to moc nebaví, jsem tlustá), kolo, semtam nějaký to tempo ve vodě, tůry a tůry a tůry.. the best of fšecko..
Zaznamenáno
behalka
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #4 kdy: 11. Srpen, 2008, 11:34:15 »

Kikine, díky za odpověď. Zrnění si
Zaznamenáno
behalka
Newbie
*

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #5 kdy: 11. Srpen, 2008, 11:36:46 »

Pardon, špatný klik..

..určitě koupím. Dobrý tip.
:-)
Zaznamenáno
ježour
Full Member

405663052
Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #6 kdy: 14. Srpen, 2008, 16:58:41 »

Ahoj behalko, nevim esli ti dostatecne odpovim, pre nejsem zenska(sem chlap Very Happy) takze uz v tom je to jiné, ale jinak urcite papej makrobiotiku spolu s urcitou davkou pohybu ji to jenom prospeje.
Jak se diva MB na sport nevim, pre každý ma na to sve nazory, ale muzu rict, jak se na ni diva sportovec.

Jak rikal Lordik, není to jen „o jidle“, dokonce bych rek, ze k makrobiotice jako k zivotnimu stylu patri pohyb uplne prirozene. Milan Dvorak(Sunfood) také doporucuje k tomu zdravemu basteni pohyb, pre je to ohen který pomaha „spalovat“ nezadouci věci a udrzuje rovnovahu v latkove vymene, a on sam take aktivne provozuje taici. To spalovani je další vec, protože co s temi tuky, které telo také potrebuje?
Sam jsem par let nejaky ten sport provozoval, na vrcholove urovni hlavne lyze a beh, a behem toho jsme doma na MB teprve presli. Bez toho zrni to ze zacatku vypadalo jednodussi, pre se mi kamaradi casto smali, když jsem si to na soustredenich zacal varit s nejakymy temi sojovymi vyrobky, ale pak uz jsem si z toho nic nedelal, pre po par letech makrobiotiky se cloveku zlepsi nejen forma, ale i psychika.

Kure a slanina jsou docela extremni veci, to uz tu ale parkrat bylo dikutovano(viz Quitko v odd.Prosim o radu). Na druhou stranu nevim, jestli staci jenom ta ryze, ikdyz pokud to obyli – zvlast takovy oves – dostatecne rozkousu, tak zdolam Himalaje levou zadni, pre v obyli je dostatek sacharidu, které telo nezbytne potrebuje, zvlast u sportovce. Dostatek tuku obsahuji jahly a když se k nim uvari ryba a trochu zeleniny, tak je to idealni jidlo. Pri takovem cyklomaratonu na 200km jsem taky resil co si dam. K snidani to byla kase z uvareneho obyli(uz nevim jakeho), coz byl dobry zacatek, ale behem zavodu prisly nejake ty obcerstvovacky ve forme ovoce, kolacku, iontoveho napoje nebo „energetickych“ tycinek co jsem jich mel sebou uplny arzenal, ale protože jsem tehdy nedelal makrobio ještě moc dobře, tak se ani nedivim, ze přes perfektni formu jsem byl v zaveru totalne prekyseleny a svaly nepracovaly prave kvuli tomuhle nevhodnemu „dopingu“. Bylo v tom vic veci, ale tohle bylo hlavni,proto si priste – pokud něco takoveho naaahodou ztropim – ssebou nabalim ryzove koule s rasou nori(je tam hodne mineralu-uza proti krecim) kousicek umebosky a k tomu trochu kratce varene zeleniny, napr. redkvicku, kukurici, salatovy list atp., aby se clovek tak nezatahnul tou rejzi. V zime třeba navíc par orechu nebo kousek ryby... Tyhle extremy jako je to kolo jsem uz ale nastesti pustil, ikdyz mam kazdodenni aktivni pohyb, spis doporucuju delat nejaky „makrobiotictejsi“ sport, který tak nehuntuje telo a naopak regeneruje a posiluje telo i ducha.

Myslim si osobne ze clovek muze delat cokoli a zit makrobio.zpusobem, pokud si to upravi podle svého vydeje, uuplne vpoho!
Elvi, ja zas takovy borec nejsem a nejakou tu sladkou „buchtu“ obcas potrebuju, třeba ryzovou s ryzovou sladenkou,-ted sem si napr.udelal kuskusovy dessert s hruskama, mnam mnam Nenene. -Jinak mas pravdu, hlavni je byt v pohode a nestresovat se. Yo!

Pardon ze se tak vykecavam, ale toto je opravdu tema na dlouho. Jsou to jen kuse informace, ale snad aspon neco...
Zaznamenáno
elena
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 15. Srpen, 2008, 22:32:38 »

ahojte dakujem pekne za prispevok Lord Kikin, Jezour, trocha sme sa ukludnili. majte sa krasne, elena
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #8 kdy: 20. Říjen, 2008, 14:00:41 »

Ahojte. Som tu nový - medzi vami. Zdravou výživou sa zaoberám už asi 6 rokov ( mám 21 rokov ). Neviedla ma k tomu žiadna choroba, len NUDA. Proste ma nebavilo počúvať "duchaplné" reči rovesníkov, tak som sa začal samovzdelávať, ale pritom som ostal spoločenký typ. A teraz ku "MB A SPORT". Neviem či tu bude taký odborník, ktorý by mi dokázal odpovedať s istotou na moju otázku - otázky ohľado MB a športu... Tak začnem. Posilňujem. Tri krát týždenne cvičím v posilňovni celé telo a som pekne vyrysovaný atď... Ide o to, že nedosahujem objemov takých, aké majú ostatní cvičiaci v posilňovni, pretože som tam asi jediný, kto sa zaujíma o Makrobiotiku ( i keď nie úplne striktne ), a tak to aj vyzerá potom s mojou váhou. Meriam 194cm a na vyššom vidno štíhlosť viac ako na nižšom... Preto som sa rozhodol, že budem používať doplnkovú výživu ( konkrétne izolát srvátkovej bielkoviny, maltodextrín a glukózu ). Viem, že bielkoviny prehrievajú organizmus...Ale 15 gramov pred a po cvičení...Zdá sa vám veľa ? PRVÁ ČASŤ : MALTODEXTRÍN S maltodextrínom ( polysaharidy ) to je u mňa asi takto : V necvičiaci deň ( 4 dni v týždni necvičím ) beriem 3 x 25 gramov. V deň cvičenia ( tri dni v týždni ) beriem 6 x 25 gramov maltodextrínu + 20 gramov glukózy. 3 dávky maltodextrínu chcem užiť hneď pred tréningom ( 2 dávky ) a jednu dávku po tréningu - rozhodol som sa, že ich budem rozpúšťať ( maltodextrín je práškový extrakt polysacharidov ) v čaji Kuchicha, nakoľko ten čaj je dosť jangový a zásaditý, a maltodextrín by - naopak - mal byť dosť jinový a kyselinotvorný ----- takže by sa neutralizoval účinok ( nie anabolický, ale energetický čo sa týka jin a jangu a pH ). Zvyšné dve porcie maltodextrínu by som rád primiešal do dvoch osobitých jedál ( obilnín so zeleninou napríklad ), aby sa zlúčil koncentrovaný polysacharid ( maltodextrín ) s prirodzenou formou polysacharidov - obilninami, zeleninou... Čo na to hovoríte ? A ešte niečo... Myslíte, že keby som rozpustil ten maltodextrín v čaji Kukicha, mal by som každý hlt v ústach premlievať aspoň 10 sekúnd - nakoľko polysacharidy sa majú natráviť za pomoci enzýmu ptyalínu ( opravte ma, ak sa mýlim ) ? DRUHÁ ČASŤ - PROTEÍN : Proteín v prášku ( údaje je najlepší syrovátkový - syrovátka je vraj najmenej škodlivá časť mlieka... ) - ( v 20g prášku je 18g proteínu, zvyšok sú tuky a sacharidy - nie cukor ) slúži na zvyšovanie hmoty svalstva. Existujú rôzne úpravy proteínov...od najhoršej ( koncentrát bielkoviny ) po najlepšiu ( hydrolyzát najvyššieho stupňa bielkoviny ). Nemám ale kopu peňazí na to, aby som si mohol zadovážiť ten najšetrnejší spôsob získavania proteínu, tak som sa rozhodol pre syrovátkový izolát. Chcel by som ho brať len v deň cvičenia ( 3 dni v týždni ) 15 gramov pred a 15 gramov po cvičení - spolu 30 gramov X 3 dni v týždni = 90 gramov proteínového izolátu týždenne. Všetky tieto doplnky čo tu spomínam sú bez E-čiek, konzervantov, farbív a sladidiel ( ako sladidlo použijem malé množstvo glukózy ). Je to určite lepšie ako priberať z jedenia kvanta chleba a prepchávaním sa jedlom, mäso každý deň atď...však ?
Jedávam denne 5 jedál - z toho aspoň 4 obilninové - jáhly, ryža, špalda, v zime pohánka,  v lete kukurica ( so zeleninou ( trochu surovej, viac čerstvo uvarenej, prejdem aj na pickles ), strukovinou ( zelenou )... ), pijem bylinkové čaje asi 0,5 - 1 l ( podľa ich energie v určitých ročných obdobiach ), mäso 1 - 2 krát týždenne ( kuracie, ryba ), pečivo ( dva krajce chleba ) raz týždenne, sladkosť každý tretí deň jeden malý keksík alebo 40 gramov čokolády, mliečne výrobky žiadne, sladké nápoje žiadne, alkohol tiež nie a ani cigarety. Ovocie takmer vôbec, akosi mi nechýba. Čo si o tom myslíte ? VIAC MA ZAUJÍMA TÁ DOPLNOVÁ VÝŽIVA.
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #9 kdy: 20. Říjen, 2008, 14:13:46 »

Zkus se taky podivat do sebe, proc chces vlastne vypadat, tak jak chces vypadat.. respektive, proc nejsi spokojeny s tim co mas.
To jen tak na zamysleni. Jestli nepotlacis, neodmitas neco v sobe...  tak jako vetsina z nas Smiley
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 20. Říjen, 2008, 14:28:05 »

Já mám jen poznámku k termínu "syrovátkový izolát". V samotné syrovátce po vysrážení kaseinu se nenachází žádný protein. A aby se v takových energetických nápojích nacházel dodávají tam sušené kravské mléko. Takže pojem syrovátkový izolát je podle mě podvod. Pokud se pro tyto druhy výrobků rozhodneš je to jako by jsi pil kravské mléko z tetrapaku.
Zaznamenáno
NEW_PAGE
Full Member

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #11 kdy: 20. Říjen, 2008, 16:46:18 »

Hmmmm... tak mám nahradiť syrovátkový proteín radšej hrachovým alebo iným - rastlinným koncentrovaným proteínom ( pretože mi ide o rýchle vstrebanie bez zažívacích poťiaží ) ? Neo, keby si meral 194cm a bol chudučký, neviem či by si bol spokojný. Žiaľbohu, ľudia ( poznačení západnou mentalitou a tým, že zdravý človek je "urastený" - možno je to pravda... ) mi hovoria, že vyzerám strašne - hovorili. Pribral som 8kg ( svalovej hmoty za rok + nejaký ten tuk, ktorý nevidno, lebo tehlčky mám na bruchu dosť výrazné ), a hneď vyzerám lepšie. Ano, "vďaka" maltodextrínu a práškovému proteínu. Neviem ako vy, ale nebaví ma sa stretávať s odporom a neporozumením zo strany tých, ktorí kašlú na zdravú výživu, nakoľko práve taký nenájdu pochopenie, že štíhla postava ( i keď môže byť svalnatá ) je PRIRODZENÁ. Fakt nemám rád, keď ľudia považujú za prirodzené a správne, keď má 185 cm muž skoro dva krát takú váhu ako jeho 165cm 50kg vážiaca žena. Všade inde sú muži štíhlejší ako ženy, len tu u nás "na západe" je to úplne naruby... Muž s väčším zadkom ako má žena. To je na smiech  Smiley
Zaznamenáno

Láska nikdy nepodozrieva. Láska nie je nikdy žiarlivá, nikdy nezasahuje do slobody druhého. Láska nikdy nič druhému nevnucuje. Láska dáva slobodu a sloboda je možná iba vtedy, keď má vo vašom spoločnom bytí priestor.
El
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 21. Říjen, 2008, 06:47:18 »

Pokud chceš , aby tvoje tělo vypadalo dobře, bylo hezky osvalené, tak pracuj a vykašli se na posilovnu, která jednostranně zatěžuje tělo. A navíc ty doplňky- není jich třeba, stačí změnit jídleníček. Ale mysli na to, že je to pro tělo zbytečná zátež..že ho zbytečně unavuješ- jednostrannou zátěží. Když půjdeš někam lízt na skály, nebo jezdit na veslici, tak dosáhneš mnohem lepších výsledků. Toť můj názor.
Jako ženská poznám, kdo má svaly z posilovny a kdo z práce a kdo od přírody Smiley A podle mě nejkrásnější je to od přírody (to má málo kdo) a z práce Smiley

No zrovna neon je vysoký a štíhlý Smiley

K té urostlosti. Dříve lidi těžce fyzicky pracovali od dětských let. Proto ta jejich konstituce. Kdybych musela denně na pole a starat se o zvířata k tomu děti a domácnost, tak bude moje tělo vypadat jinak Smiley ale vb posilce to dohánět nebudu..
Zaznamenáno
neon
Administrator
Hero Member

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #13 kdy: 21. Říjen, 2008, 11:39:49 »

NEW_PAGE: ja to teda vubec nechapu co mas rad a co nemas.. pises, ze vnitrne souhlasis s tim, ze muz je proste od prirody stihly, ale i presto jdes proti sobe a snazis se uspokojit nazor ostatnich lidi na tebe. podle me dulezita zmena prochazi pres zmenu mysleni/vnimani a ne pres zmenu proporci tela. ted si uspokojis pozadavky tvoji mysli vuci telu, ale je jen otazka casu, kdy ti predhodi dalsi problem. podle me je lepsi se naucit jit za tim co chci ja a ne za tim co chteji ostatni. to budes mit pak na cely zivot vyhrano. ale je fakt, ze hodne casto souvisi hubenost se spatne fungujicim travenim. ale co tak pozoruju, tak k pribrani na makrobiotice vede uplne opacna cesta nez delas. poradne zvykat a jist mene. telo se tim padem procisti a nauci se naplno zpracovavat ziviny. takhle si rozhasujes streva a pak je jedno co do sebe cpes. jen to tebou projde.
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 21. Říjen, 2008, 11:51:28 »

New_Page: trpělivost je vlastnost kterou je v dnešní společnosti obdařen málo kdo. Možná přibereš, možná ne. Hraje tu roli také genetická dispozice. Já osobně znám hodně dlouholetých makrobiotiků a nejsou to žádní hubeňouři. Hubenost je přechodná. U někoho je tento přechod i na několik let, u někoho na pár měsíců. Obvykle ženy jsou v tomto pružnější, flexibilněji se jejich tělo přizpůsobí.
Já mám osobní zkušenot: vydržet u dobré MB + fyzická práce. Za pár měsíců jsem se vrátila k téměř své původní váze.
Potravinovými doplňky "něco" lámeš přes koleno.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení