Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 11
  Tisk  
Autor Téma: Makrobiotika a těhotenství  (Přečteno 34129 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
Lee.Blue
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #30 kdy: 12. Únor, 2010, 18:21:05 »

Jeste jednu vec. Technicky nechapu jak je mozne zjistit tehotenstvi ve 2 tydnu, kdyz se tehotenstvi pocita od posledni ukoncene mensturace...

Těhotenství se dá spočítat více způsoby, žádná z nich však není 100% přesná, a nastávajícím rodičům nesdělí přesné datum porodu. Nejčastěji, a bez použití ultrazvuku, se doba porodu určí (má-li žena pravidelnou menstruaci, t.j.+/- 28 dní) tak, že od 1.dne poslední menstruace odečteme 3 měsíce a přičteme 7 dní. Ví-li pár přesné datum pohlavního styku, přičteme k němu 270 dní, tj. 9měsíců, nebo pro zjednodušení odečteme ode dne pohl.styku 3měsíce.

Počátek těhotenství se počítá splynutím vajíčka a spermie. Vtip je v tom, že toto se určit přesně nedá, protože nevíme, kdy k jejich spojení přesně došlo. Každopádně se to děje v době kolem ovulace(uvolnění vajíčka z vaječníku do vejcovodu), či těsně po ní. Záleží také na tom, kdy která žena ovuluje, kdy proběhl pohlavní styk... Délka životnosti vajíčka je asi 2 dny, spermie  3-4dny, vyjímečně déle, ale největší schopnost k oplození mají během 48hod.
Proto tam může být rozdíl těch 2 týdnů. Avšak i v této době se dá těhotenství určit.  Zvýšená hladina hCG (lidský choriový gonadotropin, pomocí něj určujeme je-li žena těhotná) v moči se dá zjístit již ve 2. týdnu těhotenství (10-30mIU/ml) Dle WHO je jako limit pro určení počínajícího těhotenství dostačující hodnota 25 mIU/ml, která je v krvi již 7 - 10 dní po oplodnění.

Každopádně kdysi porodní báby doporučovaly ženám o těhotenství nemluvit do 3.měsíce těhotenství. Vychází to ze "zákonu" Buď a nebo, jak již bylo zmíněno v diskusi. Probíhá-li vývoj správně, dítě žena donosí. Nastanou-li během vývoje problémy neslučitelné s životem dítěte, dochází většinou k samovolnému potratu. Dnes by všichni chtěli vědět všechno 100% A proto nastává ten nám již známý kolotoč... zpožděná menstruace, ultrazvuk, datum porodu, vyvolávání porodu...
UFF Roll Eyes

Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #31 kdy: 13. Únor, 2010, 23:08:58 »

Lee.Blue:
Plne to chapu, avsak chtel jsem jen poznamenat, ze kdyz zena otehotni, tak papirove byva v tom danem okamziku cca v 2. tydnu. Pritom hormonalnimi testy lze tehotenstvi urcit nejdrive po skutecnych 2 tydnech, drive to proste nejde, tj. papirove az ve  cca 4. tydnu. Byl to jen takovej tehotenskej vtip.

Jeste, k te koncentraci  hormonu HCG, nekde jsem kdysi vycetl, ze u normalniho tehotenstvi je hladina hormonu vysoka (behem kratke doby se nekolikrat zdvojnasobuje), avsak u mimodelozniho tehotenstvi je daleko nizsi. Hormon se da zjistit z krve i z moci. Navic mimodelozni tehotenstvi zpusobuje krece, bolesti v podbřišku, muze dojit ke krvaceni atd. takze dostatek diagnostickych pohledu, popr. pak ten ultrazvuk.
Z meho pohledu mohou ultrazvuky byt na tom obdobne jako rentgeny u gravidnich maminek ve 30. let min. stoleti. Vědou i lékaři byly rentgeny podporovany, avsak pozdeji se zjistilo, ze to byl nesmysl. Jsem presvedcen, ze je zbytecne delat bezduvodne ultrazvuky, jen z nejakych voajérkych zalib doktoru ci nastavajicich rodicu nebo z duvodu zlepseni ekonomiky gynekologicke ordinace. Drive ultrazvuky nebyly a lidi taky zili.
Zaznamenáno
Lee.Blue
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #32 kdy: 13. Únor, 2010, 23:19:25 »

S tvým pohledem na UZ co se týče nápadné podobnosti s Rtg plně souhlasím Wink
« Poslední změna: 14. Únor, 2010, 19:53:51 od Lee.Blue » Zaznamenáno
Bystromila
Host
0 0
« Odpověď #33 kdy: 14. Únor, 2010, 13:37:39 »

Moje babička byla porodní bába, v 50. - 70. letech min.stol. Z jejího vyprávění mi utkvělo, že nastávající maminky v té době chodlily na prohlídku ke gynekologovi 1-2x za celé těhotenství. Poprvé ve chvíli, kdy se chtěly ujistit, že jsou opravdu těhotné a podruhé ve chvíli, kdy se dítě začínalo hlásit na svět. Mezitím porodní babky dbaly o to, aby maminky byly v klidu, v pohodě a nestresovaly se pokud možno ničím. Byly jim oporou z odborné stránky (trpělivě vše vysvětlovaly) i z psychické. Nikdo tehdy budoucí maminy nestrašil genetickými vadami, komplikovanými porody a nestresoval je čekáním na výsledky tamtoho či onoho nejnovějšího zaručeně přesného testu kdovíčeho. Nikdo nepopírá, že by komplikace a nějaké genetické zádrhele tehdy nebyly, ale prostě průběh těhotenství nikdo zbytečně nenarušoval invazívními metodami vyšetření (UZ, amniocentéza, velmi časté gynekologické prohlídky). Byl tu jistý respekt k přirozenosti jevu - k těhotenství. A neklasifikovalo se jako nemoc, jak tomu je mnohdy v dnešní době.
Zaznamenáno
Lee.Blue
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #34 kdy: 14. Únor, 2010, 20:38:18 »

Dřív bylo spoustu věcí jinak. Porod se bral jako přirozený děj v životě rodiny, stejně jako smrt. Také a to hlavně, přístup žen byl jiný. Jedly přirozeněji (můžeme podotknout, že to žádná mb nebyla, ale jídla se alespoň chemicky neupravovala, nekonzerovala, byla vesměs v bio kvalitě a ve velké míře čerstvě připravená, voda byla čistší, stejně tak ovzduší a to bychom mohli pokračovat....), měly více fyzické práce, POHYBU na čerstvém vzduchu, nebyl internet, masmédia strašící je patologickými zprávami.. Umřelo-li dítě nebo žena (jako že umíraly) během těhotenství, nebo porodu, často to "tak mělo být". "Bůh dal, Bůh vzal". Kolik lidí má tento názor teď? Nechci se zastávat lékařů, ale za spoustu věcí si můžeme my sami, kolik si toho necháme "namluvit", jak moc se necháme zpracovat. Jo, jsou v přesile, ale je na nás, na jak dlouho. Z hora se věci nemění. S přístupem k porodu (přirozený vs. lékařský) je to stejně jako k jiným věcem v životě. Vždy se dají najít určité alternativy nám vyhovující. Jen chceme-li je vidět, chceme hledat? Není to totiž vždy pohodlené a jednoduché. Spoustu žen se rádo svěří do rukou lékařů. Pak totiž můžou za všechno "oni", né ony samotné. Chtějí rodit "přirozeně", ale umí přijmout plnou zodpovědnost za svůj život a život nastávajícího dítěte? ˇŽijí v souladu s přírodou?
Zaznamenáno
Dei
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #35 kdy: 22. Březen, 2010, 13:00:29 »

Všem těhotným ženám bych ráda pověděla, že žádné vyšetření není povinné, že všechna lze odmítnout bez udání důvodů a každopádně doporučuji si najít takového lékaře (pokud chcete chodit k lékaři), kterému můžete plně důvěřovat. Jinak vřele doporučuji porodní asistentku, přístup naprosto odlišný a tak příjemný oproti lékařům, i když jsou více méně v pohodě. mluvím z vlastní zkušenosti. při prvním těhotenství jsem chodila na pravidelné prohlídky ke známé doktorce, vše bylo v pořádku, dokud jsem ji neřekla, že nechci ultrazvuk, tripltest, test na cukrovku, monitoring,... ze známé, se kterou jsem si mohla povídat o makrobiotice a své rodině se najednou stala sekernice, nepromluvíc se mnou již jediné vlídné slovo. a proč? protože jsem si dovolila znevážit její titul? vzdělání? názor? to že jsem si dovolila si mít vlastní názor? nebo to bylo jen kvůli tomu, že si nemohla na pojistovnu napsat další ultrazvuk - další peníze do její kapsy?
v druhém těhotenství (mementálně jsem na začátku 6.měsíce) jsem se rozhodla pro začátek novou lékařku - od začátku respektovala moje rozhodnutí, že nechci ultrazvuk, je to moje tělo, ale na druhou stranu stále klavírovala, že se tím dají zjistit vývojové vady (jen dvě z mnoha) a že jestli se mi má narodit dítě s downovým syndromem, tak bych na to měla být připravená (vlastně mě označila jako matku s již tak postiženým dítětem), dovedete si představit, co to se mnou, jakožto s těhtoným labilním tvorem Smiley, udělalo. nechcete tripltest?Huh? a proč?Huh? tlak se stále zvyšoval, až jsem se jednoho krásného dne - v 16.týdnu těhotenství rozhodla navštívit porodní asistentku, se kterou bych ráda rodila - milá, vstřícná, přístupná, dokonce i prohlídka byla důkladnější než u lékařky Smiley) a to mě neprohlížela vnitřně a zjistila toho mnohem více než lékařka, i když neměla ultrazvuk. po prohlídce jsem se rozhodla, že již k lékařce nepůjdu. samozřejmě za předpokladů, že bude vše v pořádku, pokud bych se necítila dobře, a moje porodní bába by mi řekla, že se jí něco nezdá, nelíbí a doporučila mi prohlídku u lékaře s ultrazvukem, tak bych na něj šla, protože ji důvěřuji.
ted ve 22.týdnu se cítím jak před porodem Smiley břicho mě trochu pobolívá, táhne, nemůžu udělat rychlejší pohyb, sotva se valim, skoro nikam nedojdu, pořád bych spala - pravděpodobně málo odpočinku, stres, tříletý syn mi dává celkem zabrat Smiley a nemůžu si odpočinout, kdy se mi zachce. jen doufám, že to přejde stejně jako nechutenství na začátku těhotenství (jen podotýkám, že jsem ani jeden problém v prvním těhotenství neměla) taky jsem slyšela, že by to mohlo být nedostatkem hořčíku... kdyby někoho něco napadlo, budu ráda a předem děkuji.
Zaznamenáno
veru
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #36 kdy: 22. Březen, 2010, 19:57:54 »

Dei, super ze mas svou PA, v zahranici je take daleko beznejsi (a samozrejme prijemnejsi) chodit cele tehotenstvi k PA a nikdo se nepozastavi nad tim, ze clovek nebyl treba vubec u doktora. a obycejne jim staci jeden uzv nebo taky zadnej.
jo a ty tehu obtize - hele nejpozdeji porodem to skonci :-) ne, ale asi sama vis (nebo tvoje telo vi a dava ti to znat) nejlip co potrebujes - odpocivat (v prirode), relaxovat, rozmazlovat se (netahat se s tezkejma vecma apod). sehnat si treba hlidani syna aspon na par hodin? na poslicky mi pomahalo neprehanet to s nejakym namahavym pohybem, absolutni klid, jogova meditace a relaxace pro tehotne (a taky predstavovani si, jak vytvaris v brise dost mista pro mimi i pro sve organy),  zpivani om, koupat se ve vane, nechat si udelat masaz...na ten horcik jsou prej dobry mandle, to asi vis
Zaznamenáno
Dei
Jr. Member
**

Zobrazit profil Email
0 0
« Odpověď #37 kdy: 23. Březen, 2010, 08:51:05 »

Grin cheche tak to jsi mě fakt pobavila...porodem to skončí Smiley)) to jo, ven to musí, to je jediná jistota, jakou mám Smiley
jojo na gravidjogu chodím do a-centra (vřele doporučuji všem těhulím, mají úžasný přístup k těhotným a dětem a je tam i poradna porodní asistentky, ke které chodím http://www.acentrum.eu/ ) jen jsem ted dlouho nebyla, protože jsme byli zalezlí doma s eliminacemi. a taky bylo dost stresu neb nás vykradli. od středy začne malý zase chodit na dopo do školky - chodí jen 2 dopoledne v týdnu, tak tam budu moc chodit dopoledne a na večer snad zase na jogu. taky začnu chodit plavat, ale jak byla ta zima, tak se mi vůbec nechtělo. včera jsem byla na kraniosakrální terapii, tak je mi celkem líp. vizualizace si dělám a místo taky připravuji, ale je dobré to připomenout, díky. mandle a semínka a oříšky a prý i jablka, tak si to vařím na střídačku v kaších, jabko si občas dám syrové, vařené nemůžu, nee. brrr Smiley
Zaznamenáno
Vilsa
Full Member
Pohlaví: Ženské

266224368
Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #38 kdy: 20. Říjen, 2010, 11:05:43 »

Chuka, skripta tčm ze školy, kterou jsem dělala - nejsou volně prodejná, proto ani neuvádím název.

Mili, kam ty na ty vtipy chodíš?? Klobouk dolů!  Smich
A co to bola za skola? Smiley A aspon nejake knihy nevies odporucit? TCM ma zaujima cim dalej tym viac...
Zaznamenáno
El
Host
1 0
« Odpověď #39 kdy: 09. Listopad, 2010, 13:01:02 »

Ahojte,

máte někdo více informací k nechutenství v těhotenství? Všude se píše, jak je strava na počátku těhotenství důležitá, ale co má dělat žena, která nemá na jídlo chuť ?nebo nemůže sníst vařené jídlo?Je nějaký recept jak do sebe dostat potřebné živiny, aby tím miminko neutrpělo nic špatného..

děkuji za všechny postřehy.
Zaznamenáno
agarek
Host
1 0
« Odpověď #40 kdy: 09. Listopad, 2010, 15:43:26 »

Napíšu jeden z možných pohledů pro pestrost úvah nad tímto tématem, ostatní doplní jistě další.
O těhotenství se spíše hovoří jako o jangovějším stavu. Příčin nechutenství může být více, ale jednou z nich může být i stah organizmu a tomu zvláště napovídá nechuť na vařená, teplá jídla.

Když jsem já v jangu tak do sebe dostanu spíše jinovější potraviny, obiloviny jako jsou těstoviny, bulghur, kuskus a různé saláty se zeleninou z těchto obilovin. Mám chuť jíst jídla pokojové teploty nebo studená. Tepelně málo nebo vůbec neupravená. Ostřejší chutě např. zázvor, citron nebo něco kyselého, tedy jiny.

Tady se tedy nabízí výše zmíněná syrová zelenina, lisované saláty, blanšírovaná zelenina, uvolňující zelená, listová zelenina, krátkodobé pickles, amasake, zeleninová povidla, sladkokyselé zeleninové saláty, zeleninové šťávy, případně ovocné šťávy, jablečná apod., ovoce.
     Až se organizmus dostatečně uvolní, dostaví se touha po jídlech teplých a tepelně upravených, pokud příčinou nechutenství byl stah organizmu.

Na druhou stranu je tady ještě teorie, že tělo volí vždy menší zlo, pokud musí. Tzn., že prioritou bývá dítě a až na druhém místě matka, tedy raději se odčerpají například minerály matce z kostí, než aby se poškodilo dítě, samozřejmě, že vše má své hranice.

Zajímavé jsou úvahy o půstu, kterému se věnují i odborníci lékařsky vzdělaní u nás i ve světě. Obecně půst organizmus stahuje, takže pokud je příčinou nechutenství stah organizmu, tak půst vhodný není, nicméně jsou ženy, které absolvovaly různé půsty v těhotenství a narodily se jim zdravé děti.

Tím chci napsat, že tělo nedovolí zemřít hladem a pokud má majitel co jíst, tak ho přinutí se jednou najíst i po delších hladovkách a podobně by se tedy mohlo nahlížet na to, že tělo nedovolí poškození plodu v důsledku nejedení, ale vezme si potřebné látky z organizmu ženy nebo jí přinutí jíst.

Ovšem samozřejmě nic neplatí 100%. Co moc nechápu je, že mi v jangovější kondici chutná sushi, buďto je to nějak dobře vyvážené jídlo, ale spíše mě na tom přitahují ty jinovější ostřejší a výraznější chutě a pravda je, že sushi se moc horké nejí. Smiley
     Pokud by to fungovalo takhle i někomu dalšímu, je to možnost jak do sebe dostat řasy. Případně dělat nějaké chuťovky z řas kvůli minerálům, přijít na to, co by pro dotyčnou bylo chuťově atraktivní, zda řasy osmahnout nebo podusit třeba s trochou sojovky atd. Eventuelně do sebe dostávat i v nějakém dobře připraveném jídle miso.

Mám pocit, že ani při nechutenství nebývá příliš problém pro některé lidi jíst ořechy nebo semínka. Tím si na určitou dobu do sebe dodají tuky, bílkoviny, byť to ve větším množství není dlouhodobě ideální.
     Mezi známá vitalizující jídla, dodávající tělu potřebné látky, živiny, minerály nebo energii patří kromě používání misa a řas také Koi-koku. Dále případně mochi a kuzu. Potřebný tuk a dynamiku může dodat tempura.

Nechutenství může být poměrně individuální záležitost a tak bude nejlepší, ostatně jako vždy, individuální přístup a přijít zejména na to, zda se jedná o stah organizmu nebo naopak o přílišné uvolnění a které jídlo by byla dotyčná schopná a ochotná sníst, pokud jíst chce.

Někdy může být nechutenství způsobené určitým stereotypem v jídle, vařením stále stejných jídel, konzistencí, stejných postupů. Není vůbec špatné nechat si občas jídlo od někoho uvařit a navštěvovat se, ochutnávat a jíst jídla vařená jinými lidmi, je to jiná energie, jiný styl přípravy, jiná chuť, jiná dynamika.

Vybavuju si, že když k nám přijede jiný pár na návštěvu, tak se dotyčný muž může například tzv. utlouct po naší rýži, přitom mě připadá normálně obyčejná a já se zase olizuju u nich nad, pro ně, běžnými, obyčejnými jídly.  Smiley
     Chuť na jídlo vybudí dostatek pohybu nejlépe na čerstvém vzduchu.

Tělo v sobě má  určité minerálové rezervy a zvláště u několik let před těhotenstvím korektně živených makrobiotiček bych se příliš velkých problémů ani při krátkodobém nejedení neobával, byť jistotu nemůže mít nikdo, nikdy, v ničem.

Na druhou stranu pak nezbývá, než si věřit, myslet pozitivně, doufat a já bych dodal i meditovat, modlit se, mantrovat, cvičit, masírovat celé tělo kartáčem, procházky v přírodě nebo co kdo chce a co komu pomáhá, mít v sobě pokoru a takovým lidem bývá většinou štěstěna nakloněná a pokud ne, je to bohužel nebo bohudík další výzva. Případně to aktualizuju, když mě něco napadne.
     Hodně štěstí.   
« Poslední změna: 09. Listopad, 2010, 15:48:36 od agarek » Zaznamenáno
rakwička
Sr. Member

Zobrazit profil
0 2
« Odpověď #41 kdy: 09. Listopad, 2010, 20:56:15 »

nezaložil by někdo topik, kde by lidé mohli napsat, třeba jen dvě věty?
dost by se mi zkrátil čas strávený na počítači..
Zaznamenáno
paulina
Hero Member

Zobrazit profil
2 0
« Odpověď #42 kdy: 10. Listopad, 2010, 22:37:45 »

Gratuluju El, to jsou mi skvělé zprávy! (Teď nemám na mysli to nechutenství jako to těhotenství, samozřejmě  Very Happy) ))
A v deníčku o tom ani čárka, jo? No ty ho teda vedeš! Wink
Držím pěsti a ať se ti brzy apetýt spraví! Cool
Zaznamenáno
Monica
Newbie
*

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #43 kdy: 25. Listopad, 2010, 15:09:40 »

Ahoj všem, přidávám se s dotazem k El, mám těhotnou kamarádku - nemakrobiotičku, která trpí už několikátý týden (teď je tuším na začátku desátého) takovými nevolnostmi, že není schopná pozřít téměř nic, ani vodu. Hubne a lékař zvažuje hospitalizaci. Bohužel je na podpůrné hormonální léčbě kvůli krvácení. Souhlasím s tím, že není možné v tuhle chvíli dělat razantní změny ve stravě, přesto bych poprosila, jestli někdo nemáte třeba i osobní zkušenost, jak to řešit....jediné, co jí chvilkově pomáhá, je kousek umebošky, ale ty bych zase volila spíše opatrně.....
Díky!
Monika
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #44 kdy: 25. Listopad, 2010, 15:58:40 »

Ahoj Moni, napsala jsem ti soukromou zprávu.

Sem napíšu jen to, že podle mě je tam veliká spojitost s čištěním tlustého střeva, alespoň u mě to tak bylo...
Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 11
  Tisk  

Skočit na:  

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení