Stran: [1] 2
  Tisk  
Autor Téma: meruňková marmeláda /Deštné 1.11.2008/ aneb jak na to?  (Přečteno 10976 krát)
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.
romanS
Hero Member
Pohlaví: Mužské

Zobrazit profil
0 0
« kdy: 02. Listopad, 2008, 21:12:05 »

Ahoj všichni (zúčastnění zvlášť) Wink
Tak jsem včera něco nepobral, dnes už neměl příležitost si mezery doplnit, oslovuji tudíž znalé a zasvěcené alchymisty a pokusníky v kategorii konzervačních technik. Kdo ví, jak vyrobit čistou a krásně barevnou meruňkovou marmeládu dle receptu M. Dvořáka staršího, nechť se podělí se mnou a třeba i ostatními. Mě je zcela jasný pouze bod č. 1 a to posbírání hodně zralých meruněk, které omyju a vypeckuju, pak šoupnu do hrnce.
A jak je to dál?
(čím přesnější návod, tím lepší.....tzn. časy množství atd......)
Velké díky předem a těším se na vaše příspěvky.
 ola
Zaznamenáno
giorgino
Host
0 0
« Odpověď #1 kdy: 13. Prosinec, 2008, 14:33:05 »

Taky by mě zajímal ten správný postup na tuhle mňamku.   Smiley
« Poslední změna: 13. Prosinec, 2008, 19:53:33 od giorgino » Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #2 kdy: 13. Prosinec, 2008, 22:02:59 »

Mě taky! Smiley
Všici se tvářili, jako že je jim to jasný.............a přitom se nikdo nenašel, kdo by sem těch pár řádek šoupnul.
Kde udělali soudruzi z NDR chybu???
 Roll Eyes Cry Smiley
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #3 kdy: 14. Prosinec, 2008, 13:47:50 »

Romane, já ti tedy odpovím a budu doufat, že se také někdo smiluje a odpoví mi na můj dotaz - viz. Povídání jen tak - Praktický lékař/ka v Brně.

Obecný postup na marmelády:
Ovoce povaříme se špetou soli, až pustí šťávu (pokud má pecky, nejdříve vypeckujeme). Přecedíme přes cedník, zlehka propasírujeme a hustý zbytek dáme do lednice. Čisou šťávu pomaličku odpařujeme, až vznikle sirup. Potom teprve přidáme z lednice uschované propasírované zbytky ovoce. Ještě odpařujeme do konzistence želé. Horké plníme do sklenic a zavařujeme 15 min. na 80°C.
Jinak místo chemických konzervačních látek přidáváme šťávu z čerstvého citronu.
Pokud připravujeme marmeládu z ovoce, které má málo pektinu, můžeme zahustit Agarem.

My doma nepoužíváme Agar, řešíme to nastrouhanými jablíčky, které pektin obsahují. Přidáváme k dušenému ovoci.

Stačí takhle?  Wink
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #4 kdy: 14. Prosinec, 2008, 15:56:26 »

Pavli, a takhle udělaná marmeláda má lepší (u meruněk tedy oranžovou) barvu?
Slyším to poprvé, normálně odpařuji celé odpeckované ovoce, ale výsledná barva a konzistence je obvykle jako povidla. Tedy tmavší.
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #5 kdy: 14. Prosinec, 2008, 19:09:17 »

Ahoj, ano má. Lehce ztmavne jen ten sirup a ne celá marmeláda. Recept je z knížky Makrobiotické nedělní vaření od D. Lužné.
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #6 kdy: 14. Prosinec, 2008, 19:11:46 »

a ja myslel, ze sis ho stihla napsat na vikendovce...  Sad
ono to je jedno, stejne je z jedno zdroje...
« Poslední změna: 14. Prosinec, 2008, 19:14:19 od milan » Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #7 kdy: 14. Prosinec, 2008, 19:17:46 »

Bohužel nestačila Milane  Huh?
Myslela jsem si, že si ho zapamatuju, ale pamět selhala.
Zaznamenáno
El
Host
0 0
« Odpověď #8 kdy: 14. Prosinec, 2008, 20:30:21 »

možná věděli proč ti neodpověděli  Wink
Zaznamenáno
milan
Host
0 0
« Odpověď #9 kdy: 14. Prosinec, 2008, 21:12:30 »

el: tvoji reakci jsem nepochopil... romans byl tak jako ty na vikendovce, kde se priprava merunkove marmelady brala detailne...

pavlinka: jsou hold lide, kteri si zapisuji na kursech az moc (aby mohli nabite informace zpenezit), nekteri naopak si nepisi nic... ony nektere informace zni jednoduse, ale az zkusenosti delaji mistra... jsou i taci, kteri si recepty mirne upravuji, aby mohli vydavat za "jejich", ale problematice nemusi az tak moc rozumnet...
v originalnim recepte je zavarovani 20 min. na 80°C. Bohuzel 15 min. muze byt nedostatecne, proto se tento cas nedoporucuje... Huh? asi jsi to opsala spatne, ze?

role: spravna barva merunkove marmelady je skutecne oranzova, pokud je hneda tak je spatne udelana...
zpracovani ovoce se probira na jednom ze zakladnich kurzu Makrobioklubu v Dobrusce. Skoda, ze kurzy pristi rok asi nebudou delat... nebo na posledni akci fora, mohla jsi prijet, ne?
Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #10 kdy: 14. Prosinec, 2008, 21:25:47 »

Milane, věř nebo ne, ale neopsala jsem to špatně. V té knížce je skutečně 15 min.

Ale marmeládu švestkovou tam má už na 20...

A jelikož tady má Roman ten dotaz pěkných pár týdnů, tak si taky vážně myslím, že si to snad nikdo nezapsal...
Upřímně řečeno, pokud bych si marmeládu jednou vyzkoušela na vlastní "nebezpečí" tak bych si nic zapisovat nemusela. Ale já na to mám maminku :-D  Cool
Zaznamenáno
Paní Dýně
Sr. Member
Pohlaví: Ženské

Zobrazit profil WWW
0 0
« Odpověď #11 kdy: 15. Prosinec, 2008, 01:01:54 »

Jsem moc ráda, že jste to tu s těmi marmeládami vysvětlili. Takže já vlastně dělám od jakživa povidla  Roll Eyes Embarrassed
Milane, ten kurz jsem kdysi absolvovala. Na různé akce bych se ráda podívala, ale momentálně jsem těhotná a každým dnem čekáme kdy už se miminko ohlásí. Takže snad někdy v budoucnu  Wink
Zaznamenáno
Nena
Host
0 0
« Odpověď #12 kdy: 15. Prosinec, 2008, 12:02:00 »

ja mam treba zapisky doma a pristup na internet v praci... ale pokud si na to nekdy o vanocich vzpomenu (az bude v praci trochu volneji), tak si ty zapisky prinesu a porovnam s tim, co jste tady napsali...  Very Happy
Zaznamenáno
romanS
Hero Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #13 kdy: 15. Prosinec, 2008, 19:04:03 »

Díky za příspěvky a především Pavlínce.  Poklona
Ten citron je vylepšení nebo tam patří VŽDY?
Jsem zastánce dávat tam toho co nejmíň, když to jde...

P.S.: Doktora v Brně žádného nemám, jsem zcela bez podpory těchto odborníků, takže stonat mám zakázaný....
 Wink

Zaznamenáno
Pavlínka
Full Member

Zobrazit profil
0 0
« Odpověď #14 kdy: 15. Prosinec, 2008, 21:40:10 »

Citrón je na konzervaci.
p.s: já taky nejsem nemocná, důvod proč ho potřebuju jsem popsala v tom dotazu
Zaznamenáno
Stran: [1] 2
  Tisk